2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 1

Značka Closer Acoustics pochází z Polska, konkrétně z bezmála stotisícového města Jastrzębie-Zdrój, které najdete ve Slezském vojvodství na jihu země. Jacek Grodecki slyšel první hi-fi u svého otce v roce 1978. Od té doby rád poslouchá a když nějaký ten rok nazad našel na půdě zbytky tátova prvního hi-fi, pustil se do pouti, která vedla až ke stvoření reprosoustav, které jsou poměrně svébytné a určené těm, kdož v mainstreamu nenacházejí dost osobitosti a emocí.

Nosnou myšlenkou portfolia Closer Acoustics je reprodukce celého frekvenčního spektra (či fakticky spíše jeho co největší části vzhledem k nevyhnutelným fyzikálním limitům) pomocí jediného širokospektrálního měniče. Je faktem, že jediná membrána netrpí mnoha neduhy vícepásmových systémů – celý reprodukovaný rozsah je koherentní fázově, charakterově i co do kvalit reprodukce stereofonního obrazu. Navíc takový reproduktor většinou rozhýbete prvním Wattem. Nevýhodou je oproti konvenčním reprosoustavám s vícero „kolečky“ často charakteristické zabarvení a nižší zatížitelnost (ač to kompenzuje ona vysoká citlivost).

Nejmenším kouskem z firemního portfolia je regálový kolibřík OGY, droboučká, štíhlounká reprosoustava s úsměvem místo bassreflexu. OGY si lze představit jako na výšku posazenou krabici od bot, úzká a vysoká strana nese zapuštěný jediný plnorozsahový měnič malého průměru a onen do rozvolněného U vytvarovaný výdech, zadní panel je okrášlený akrylovou deskou s vyfrézovaným logem, názvem reprosoustav a jedním párem robustních amerických terminálů CMC. Péče o detail a zpracování jsou velmi solidní. Měli jsme k dispozici „surové“ provedení s viditelnou překližkou a košem měniče, v nabídce je i podstatně uhlazenější lakovaná verze.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 2

Výše možná zaznělo slovo „bassreflex“, ovšem fakticky se v podlouhlých vnitřních prostorách OGY skrývá přenosová zpožďovací linka (chcete-li „transmission line“). Je to kvůli tomu, že to pomáhá zachovat mile vysokou citlivost a také zdůraznit bas, který jinak malý měnič a malá ozvučnice sotva zvládnou předat. Konstrukce je celá spředena ze sendvičové březové překližky.

Nosným a fakticky jediným akustickým prvkem je měnič EMS LB5 s průměrem 10 cm, v centru jehož kónusu najdete výrazný dřevěný fázový nástavec. Jde o reproduktor ručně vyráběný ve Francii následníky původního vývojáře Michela Fertina. Vnitřní pracovní prostor pouhých 6 litrů dovoluje dosažení minimálního půdorysu s šířkou jen 13,2 cm, zatímco výška i hloubka oscilují kolem 31 cm (31,2 na výšku, 30,6 do hloubky). S váhou 8,6 kg na kus jde však stále o velmi kompaktní a snadno umístitelné reprosoustavy.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 3

Výrobce se rozhodl zachovat přirozenou charakteristiku měniče a proto není v OGY žádná kompenzace nebo filtrace – přímá cesta signálu ze zesilovače do reproduktoru má obrovské výhody, zejména pak pocit bezprostřednosti a rychlosti. Puristická konstrukce je vidět i uvnitř – je tu pouze propočítaný zvukovod, ale žádné tlumení, které by zpomalovalo.

Closer Acoustics uvádí jmenovitou impedanci 8 ohm a hlavně vysokou charakteristickou citlivost 91 dB. Frekvenční odezva je (ač bez udané tolerance) impozantních 40 – 18 000 Hz. Můžete namítnout, že zatížitelnost jen 15 Wattů je limitující, ale tohle nejsou reprosoustavy na koncertní poslechové úrovně velkých těles, ale na intimní poslech v malých místnostech, kde vystačíte s jedním Wattem.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 4

Vzhledem k cenové relaci i kompaktnosti reprosoustav probíhal primární poslech na sestavě s EverSolo DMP-A6 a Cambridge CXA81, přičemž se srovnávalo s Fischer&Fischer SN-70, měli jsme možnost zesilovač vyměnit třeba za WiiM AMP nebo Rotel A11MKII. Chvíli jsme dali maličké širokopásmovky také do velkého prostoru s Métrome DSC / Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR (více informací o jednotlivých sestavách je v pravém sloupci -->), nicméně tam už neměly reprosoustavy dost síly – ale je nutné ocenit, že nešlo o nějaký pocit totální nedostatečnosti, poddávají se i „velké elektronice“ velmi statečně. Nejlépe jim však je s něčím tepleji hrajícím, ať už to jsou elektronky nebo (na doporučení dovozce) namodulovaná křivka v ekvalizéru Roon, která připomíná projev právě lampových párwattových zařízení.

Infrabasové frekvence v „I Am No One“ od Gemini Killer („The Worst of Gemini Killer Vol. 8“ | 2012 | Army of Darkness) tu prostě – naprosto logicky – nejsou přítomné, nemůže tedy ani vyniknout ona velká temnota skladby a schopnost rozvibrovat nízkými frekvencemi vše od podlahy až po vaše vnitřní orgány. Na druhou stranu, OGY nepůsobí stroze nebo nějak vyprázdněně, na svůj maličký objem i droboučký měnič jakýsi hlubší tón vykouzlit umí a ačkoliv tu není dramatická makrodynamika, na mikrodynamických změnách si naopak užijete – reakce reproduktoru je super rychlá, svižná a tóny dobře ohraničené, za jejich dostupnou váhu pak může patrné „dodýchnutí“ transmission line.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 6

Doménou OGY jsou nicméně zejména akustické nástroje a lidské hlasy – na čemž stojí „Pigeon“ od Cloth („Secret Measures“ | 2023 | Rock Action Records). Maličký reproduktůrek se tu až neuvěřitelně překonává, dává na odiv jak zpěv, tak kytaru a to skvěle rychlým a tím i expresivním, živým způsobem. Každý tón je krásně zaostřený, rozlišení je překvapující a i když tu není úplně obrovská plnost, z tak malé ozvučnice se dočkáte důrazu, který prostě zaskočí. Tohle je esence minimonitorového kouzla, zvuk čisťoučký, transparentní k charakteru systému a soustředěný, puristický a vlastně strhující. Střední pásmo je vynikající.

Ani výšky nejsou vůbec špatné, cinkot činelů v jazzové klasice „The Look of Love“ Ronalda Isleyho a Burta Bacharacha („Here I Am“ | 2003 | SKG Music | 00600445050075) byl hezoučký, s dobře načrtnutými odstíny a solidní rozmanitostí, celkově podaný v přirozené tonalitě, žádné zdůrazňování nebo zakulacování. Ačkoliv OGY nemají v nejvyšších sférách takovou intenzitu jako na středech, pořád je to živý a libě čistý zvuk. Rozehrávání se zdá být velmi snadné a ačkoliv jsou OGY neanalytické, množství informací plně odpovídá cenové relaci.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 7

„Lamp Lady“ iránsko-nizozemské písničkářky Sevdalizy má docela grády, když přijde na dynamiku, tóny jsou pevné jako skála a mají drajv a sílu, OGY se s nimi nejlépe cítí při běžné úrovni hlasitosti, na velké hlasitosti však nejsou stavěné. Můžete na ně trochu zatlačit, ovšem snadno se přesytí. Pokud však nepotřebujete koncertní úrovně, oceníte rychlost, napětí a pevné odhodlání, to zase ano. Svižnost jediného měniče s jen nejnezbytnějším minimem dalších prvků v signálové cestě má rozhodně něco do sebe.

Jak už bylo řečeno, OGY hrají s krásnou čistotou a zaostřeností, kdy reprosoustavy „netrpí“ přítomností mnoha součástek v signálové výhybce. „Hello“ polské klavíristky a skladatelky Hanii Rani („Ghosts“ | 2023) měla jasný fokus na střední pásmo a částečně i na výšky, hluboké tóny jsou tu v míře přijatelné pro menší prostory a dostatečné, aby zvuk nebyl plochý, ale je to právě hlasový rozsah a ne basová rytmika, co hraje prim. Bezvadná soustředěnost znamená snadnou čitelnost zpěvu a měnič nepůsobí ani přes solidní (ač ne přímo studiově monitorové) rozlišení jakkoliv technicky.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 10

OGY pak velmi snadno vykreslují obraz prostoru nahrávek a fakticky jim je trochu jedno, v jaké pozici si je doma umístíte. Umí stát blizkoučko k sobě, řekněme, že jim stačí metrový rozestup, ale stejně tak dobře udrží propojenost i když mezi ozvučnicemi budou tři metry. Už v prakticky nearfield poslechové konfiguraci poskytovaly v orchestrální „Solkverv: I. Skrida“ Henninga Sommerra („BORDERS“ | 2023 | nahráno 2021 | 2L | 2L-173-SABD) luxusní stereofonii včetně jasné hloubky a velmi přehledného rozložení nástrojů. Inu, benefit dokonale bodového zdroje zvuku.

Chtěli-li byste si z „Number 149“ Rosalie Cunningham („Two Pieces Puzzle“ | 2022 | Esoteric Antenna) udělat opravdový rockový zážitek, tak na to OGY přeci jen chybí sytost na basovém rozsahu, nicméně krom toho umí maličké reprosoustavy nabídnout slušnou dávku intenzity, ani ráznější hudba je (na rozdíl od mnoha jiných specifických konstrukcí) nerozhází. Z maličkých ozvučnic se line vcelku odhodlaný zvuk s krásnou koherencí a skvělým prostorem, což vynahradí jiné limity.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy 8

Closer Acoustics OGY jsou rozhodně specializované nástroje na poslech hudby, které se nehodí pro každý vkus, každou místnost nebo každou elektroniku. Naopak, zejména jsou ideální na hudební materiál, v němž je dominance středů, tj. pravděpodobně hlavně akustické nástroje a hlasy – podpoříte-li to zesilovačem (třeba nízkovýkonnou triodou) s barevným a plným charakterem, dostanete skutečně krásný zvuk, „nebržděný“ nadbytkem součástek a podobně. Luxusní je pak podání prostoru a celkově se nám líbila i muzikálnost, snadnost, s níž se OGY dají poslouchat. Jejich bezprostřednost je velice zábavná!

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (basové pasti a absorpčně-difúzní panely Sonitus Acoustics, koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Že mají OGY limit basů, to je jasně vidět až do úrovně nějakých 350 Hz, ale na druhou stranu transmission line zvládne vygenerovat tóny až kolem 38 Hz, byť s útlumem nějakých 6 – 10 dB. Tuto část pásma nicméně může zdůraznit umístění poblíž zdi v menší místnosti a to vůbec není špatné. Celkově je nicméně zřetelné, že OGY nejsou laděné na studiovou vyrovnanost a dokonale nestrannou reprodukci, vlastní charakter je naopak velmi silný.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m3

Frekvenční odezva – měnič a transmission line v blízkém poli

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m9

Waterfall

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Impedanční křivka prozrazuje ladění systému na cca 60 Hz, sympatické je, že reprosoustavy nejdou pod 8 ohm a jsou tak „bezpečné“ skutečně i pro elektronkové zesilovače. Množství špiček na křivce ukazuje na netlumený vnitřní prostor, jinak tu ovšem nejsou žádné dramatické přechody, které by mohly elektroniku rozhodit.

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

2024 03 31 TST Closer Acoustics Ogy m14

Porovnání výstupu z akcelerometru a klidového stavu ozvučnice

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

EUR 1 788,- - dýha
cca Kč 45 300,-

EUR 2 103,60 – bílý mat
cca Kč 53 300,-

EUR 2 523,60 – černý lesk
cca Kč 64 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ famózní koherence prostoru

+ velmi kompaktní podoba

+ zábavná specialitka pro „trochu jiné“ poslouchání

+ krásné podání vokálů a akustických nástrojů

+ celkově muzikální kouzlo

ZÁPORY

- nesedí s každým zesilovačem

- nesnese úplně extrémní hlasitosti

- hloubka basů má svůj limit

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: TM Sound | www.tmsound.sk | www.melodyshop.sk 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies