ROTEL Michi zesilovače

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 1

Prakticky rodinná a v porovnání se svým velkým renomé stále poměrně malá japonská firmička Rotel poslední dobou inovuje své produktové portfolio nikoliv snad výrazným uváděním nových modelů, ale spíše oprašováním a dolaďováním stávajících konstrukcí – ty poznáte podle přídomku MKII. Změna se dotkla i jednoho z nejzákladnějších modelů, integrovaného zesilovače A11MKII.

Štíhlý profil zesilovače je esencí designového ducha značky, v centru čelního panelu ční poměrně velký otočný ovladač hlasitosti, vlevo od něj najdete jeho menší variace pro regulaci výšek, basů (oboje +/- 6 dB a to na 100, potažmo 10 000 Hz) a vyvážení kanálů, dále pak ještě oko přijímače signálu dálkového ovládání, výstup na sluchátka a spínací tlačítko, vpravo zase sedmičku tlačítek pro přímou volbu vstupů.

Zadní panel nabízí pohled na konzervativně pojatou, leč širokou konektivitu. Jsou tu tři linkové cinchové vstupy, další pár cinchů pro gramofony s MM přenoskami, dále digitální sekce s optikou, koaxem a anténkou Bluetooth rozhraní a ještě o kousek dál vpravo šoupátko, ovlivňující chování z pohledu spotřeby – můžete automatické vypínání deaktivovat, aktivovat nebo nechat zesilovač spínat ve chvíli, kdy detekuje signál na vstupech. Úplně vpravo je krom napájecí zásuvky standardní sada reproduktorových terminálů, dvojice 3,5 mm jacků pro napěťové spouštění dalších komponentů a stejný konektor, sloužící pro servisní účely.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 2

Pro firmu typická je i vnitřní konstrukce. Začíná robustním toroidním transformátorem vlastní výroby a končí výběrovými tranzistory, poskytujícími 50 Wattů do 8 ohm ve třídě A/B. Digitální sféru obhospodařuje D/A převodník Texas Instruments PCM5102A s rozlišením 32 bit / 384 kHz (což dalece přesahuje limity definované optickým a koaxiálním konektorem, neřkuli Bluetooth s aptX HD a AAC protokoly). Oproti designu A11 Tribute z hlavy legendárního Kena Ishiwaty se změnilo 22 součástek a to právě jen v digitálním modulu.

Rotel je tradičně štědrý v komunikaci technických parametrů a tak se krom již zmíněného výstupního výkonu dočtete o 65 Wattech do 4 ohmové zátěže, celkovém harmonickém zkreslení pod 0,03%, pracovním rozsahu zesilovače 10 – 100 000 Hz (-0,5 / + 0,05 dB) nebo odstupu signálu a šumu přes 90 dB. Japonci též specifikují tlumící faktor a to hodnotou 120.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 3

Rozměry šasi jsou 43 cm na šířku, 34,7 cm do hloubky a 7,3 cm na výšku, celé zařízení váží 6,8 kg.

A11MKII jsme měli možnost poslouchat primárně v rámci dostupné sestavy v menší místnosti – hrál s Fischer&Fischer SN-70 a EverSolo DMP-A6 nebo Cambridge CXC, porovnáván pak byl s Cambridge CXA81 a to zejména na kabeláži Dynamique Audio Horizon 2. Více o sestavě najdete v rozpisu v pravém sloupci -->.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 4

„Swoon“ skladatelky a zpěvačky skupiny Frou Frou Imogen Heap („Ellipse“ | 2009 | SONY | 884977078220) má moderní popový bas, zvýrazněný, nebojácný a docela energický. Rotel jej podává příjemně a kultivovaně, ovšem komorněji, v decentní, nijak ovšem výrazně průbojné podobě. Váha i rychlost jsou klidnější, nicméně už lze říct, že zesilovač udrží pocit jisté naplněnosti a se svou trochu měkčí uvolněností a dotekem vřelosti vytváří hezký základ, který nepřeteče ani při vyšší hlasitosti nebo třeba s většími reprosoustavami do přebytku. Je to vlastně audiofilský přístup.

Zpěv Zuzany Smatanové i poměrně zblízka sejmutá akustická kytara v „Otcovi…“ („ECHO“ | 2018 | Pandora | 8588006725896) znějí maličko jemnějším, hebčím stylem, potenciálně ostřejší projevy typu sykavek nebo kovový říz strun jsou trochu hladší – ne hůře čitelné, avšak zcela neagresivní, ukázněné. Zesilovač nemá uspěchaný projev, ovšem přes jistou nenápadnost a úplnou nekřiklavost zvuku je přehlednost a srozumitelnost solidní. Nejde o intenzivní analýzu signálu a jeho vystavění pod světlo dokonalé techniky, Rotel sází – možná v kontextu odkazu Kena Ishiwaty – na příjemnou organičnost.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 5

Ani cinkot v jazzové „Alife“ Brad Mehldau Trio („Day is Done“ | 2005 | nonesuch | 0075597991024) není kdovíjak zářivý nebo efektně pronikavý. Rozlišení je v kontextu dané třídy dobré, bezproblémové a to i když nemůžete říct, že by Rotel modeloval a udržoval zacinkání až k jeho nejzazšímu doznění – ale činel prostě cinkne, bez nějakých okolků, efektů či přimýšlení. I díky tomu celý projev působí homogenně a kultivovaně.

„Lepidlo“ slovenské zpěvačky Katarzie („Antigona“ | 2018 | Sinko Records | SR0114) je skladba dynamicky poměrně napumpovaná, Rotel k ní pak přistupuje stále bez snahy o efekt – dobře, byť se spíše odpovídajícím, než fascinujícím smyslem pro dramatickou energii, podrží i hluboké elektronické spodky, ovšem podlahu pod vámi neroztřese. Je to veskrze úpravný japonský zvukový model, objem je adekvátní celkové pozici zesilovače a kontrola dostatečně jistá. Nicméně A11MKII dozajista patří mezi klidnější zesilovače se střídmějším, nenabušeným projevem.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 6

Že v obvodech Rotelu však už dřímá opravdový kus hi-fi, to ukáže rychlá a proměnlivá „Beltway Bandits“ Franka Zappy („Jazz from Hell“ | 1986 | Universal | 0824302387528). A11MKII nemá sklony k techničnosti nebo analytičnosti a přesto už se nezdá, že by se jednotlivé nástrojové linky a jejich zhutněné nápady někde překrývaly – obrázek skladby je slušně urovnaný a hudba má takovou klouzavou a neagresivní formu, v níž se můžete beze spěchu zorientovat. Rotel nevypichuje mikrodetaily nebo nestaví na odiv nějaké jednotlivosti, v homogenním celku je ale všechno, co by tam za necelých dvacet tisícovek být mělo, to zase úplně bez problémů.

Zesilovač se neztratí ani v komplexnějších, přesněji možná náročnějších hudebních momentech, jaké servíruje třeba Emerson String Quartet ve skladbě Carla Nielsena „Ved en ung kunstners baare“ („Intimate Voices“ | 2007 | Deutsche Grammophon | B0006340-02). Udržet čtveřici akustických nástrojů na správné místě je zdánlivě jednoduchá disciplína, ovšem reálně na prostoru dobře poznáte, jak sebejistý zesilovač je. A přestože A11MKII určitě hraje v klidu a zdánlivě snad až opatrněji, jeho stereofonní obraz má v pravolevé ose rozumnou šířku a opět nemáte pocit, že by nástroje byly přeskládány přes sebe, mají své místo, i když měkčeji ohraničené. A celková přehlednost je „prostě hi-fi“.

2024 03 31 TST Rotel A11MKII 9

Jakkoliv pak má Rotel A11MKII svou vlastní vizi toho, jak má hudba znít, je to vize komfortní, příjemně poslouchatelná a naprosto neúnavná, ať už hrajete tišeji, běžně nebo mírně hlasitěji, krom hlasitostních extrémů nemá zesilovač problém udržet až jistou eleganci a „klídek“ v „Too Much Heaven“ v přezpívané verzi Jordan Hill („Jordan Hill“ | 1995 | Atlantic | 7567-82849-2). Je to takový milý zvuk, vlastně nemá žádnou slabinu (v kontextu ceny) a navíc se vás nesnaží mermomocí upoutat nějakým efektem, zdůrazněním nebo třeba vyvěrající energií. Ne, je to (v dobrém slova smyslu) úsporný a decentní zvukový projev.

Štíhlý integrovaný zesilovač Rotel A11MKII je tím, co by se dalo patrně nejlépe definovat jako základní hi-fi – ovšem v tom kontextu, kdy to neznamená „nějak to hraje“, ale „hraje to dobře“. Je to zesilovač víceméně univerzálně vybavený, jeho D/A převodník poslouží odpovídajícím zdrojům signálu, byť samozřejmě externí řešení může být kvalitnější, sáhnete-li po nějakém mírně lepším DACu / streameru. A11MKII má svůj styl, je to uhlazenější a klidnější zvuk pro ty, kdo nechtějí spěchat, ale věnovat se své hudbě. Zesilovač hraje příjemně a decentně, představuje v praktickém a finančně smysluplném formátu řešení pro milovníky nepřehnaného a japonsky umírněného stylu, kteří chtějí v klidu a bez excesů (extrémní hlasitosti nebo zdůraznění některých „hezkých“ částí pásma, kupříkladu) poslouchat svou hudební sbírku apod. Jinými slovy, jde o fér řešení za férové peníze.

Kč 19 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za rozumnou cenu všestranný dostupný zesilovač

+ klasický zvuk Rotel

+ v rámci své kategorie bezproblémově čistý a plný

+ bytelná konstrukce

ZÁPORY

- při nejtišších úrovních je lehce slyšet chod regulace hlasitosti

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies