Jakkoliv je na našem trhu „východní“ výrobce primárně digitálních přehrávačů (streamerů, DACů, transportů…) Matrix Audio zastoupený relativně krátce, jeho historie se odehrává už bezmála čtvrtstoletí. Je to nicméně teprve pár let, kdy si firma našla své finální místo na trhu a svou charakteristickou tvář. Prostředním ze tří dostupných čistých transportů v nabídce je model TT-1.
Vcelku kompaktní šasi komponentu je hezky zpracované a maličko ornamentální. Prakticky celé čelo tvoří veliký displej, barevný, přehledný a zaplněný informacemi i ovládacími prvky. Rohy jsou sražené a rozbíjejí tím trochu krabicovitost designu, horní i boční plochy jsou provrtané mnohými větracími otvory.
Vzadu je pak pochopitelně čistě digitální konektivita. Tedy nepočítejme v to napájecí zásuvku, případně pro upgrade určený malý konektor pro stejnosměrné 12 V napájení. Signál do transportu můžete načíst po ethernetu a Wi-Fi, lokálně umí TT-1 číst z USB disků, pro něž jsou tu dvě rozhraní.
Co se týká výstupů, k dispozici je celá škála – AES/EBU, koaxiál, optika, ale také I2S v HDMI formě nebo USB. Je tu ještě vstup a výstup spouštěcího napětí pro pohodlné spínání širšího systému jediným pokynem, případně zemnící kolík.
Vnitřní technologie a streamovací platforma vychází z „velké“ série M, včetně vlastního operačního systému MA Player. Hrát můžete prakticky z čehokoliv – TT-1 zvládá TIDAL (včetně Connect) a Qobuz , samozřejmě Spotify, Radio Paradise i vTuner, jinak též UPnP nebo DLNA pro lokální soubory, případně AirPlay 2 pro pohodlí ostatních členů rodiny. Zastřešení však poskytují i platformy jako Roon nebo Audirvana.
TT-1 umí ale dobře pracovat i bez nadstaveb. Poskytuje vlastní formu knihovny, pročeše vaše úložiště a celkem přehledně a úhledně, vycucá potřebná metadata atd. Kdo by chtěl, může instalovat do přístroje také pevný disk a krom nakopírování dat lze připojit třeba i CD mechaniku a své disky nechat naripovat (respektive můžete je i jen přehrát a mít jakýsi zjednodušený CD přehrávač).
Hodit se ale bude možnost interní data nasdílet do sítě, TT-1 se dokáže chovat jako jednoduchý server.
Transport umí v jednoduchém systému zafungovat také jako předzesilovač, respektive lze využít jeho digitální formy regulace výstupní úrovně. Přesnost signálu stojí na dvou zakázkových hodinových modulech (základní takt 45,1584 a 49,152 MHz pro vzorkovací frekvence 44,1 / 48 kHz a jejich násobky), které mají nezávislé regulační linky a řízení přes FPGA pole.
Matrix Audio TT-1 zvládá přenášet signál o rozlišení 32 bit / 768 kHz (u PCM) a 24,58 MHz (u DSD).
Jde o skutečně nevelkou krabičku s šířkou 28 cm, hloubkou 21 cm a výškou 8,2 cm, přičemž váží 2,76 kg.
Poslech probíhal v hlavní sestavě, tj. proti Métronome DSC (respektive s ním jako D/A převodníkem), ve spolupráci s Norma Revo SC-2 LN / Norma Revo PA 160 MR a KEF Blade One Meta. O kabelech a dalších doplňcích se dozvíte v pravém sloupci -->. Zkoušeli jsme propojení primárně přes HDMI výstup a přes USB, rozdíly jsou naprosto marginální.
Jako první jsme vyzkoušeli – s naprosto obyčejnou USB mechanikou – funkci ripování CD, která u podobných přístrojů bývá jen doplňkovou záležitostí. Pohodlné, nicméně z nějakého důvodu nezní výsledek moc dobře v porovnání s pečlivě provedeným sejmutím přes korektně nastavení software typu Exact Audio Copy a dalších. Ani TT-1 nenabízí špičkový výsledek, ale už je „použitelný“. Kupodivu hrál stejný rip ze serveru (realizovaný stejnou mechanikou, jen přes EAC do FLAC) a přes Roon tvrději a konkrétněji, zároveň však i o špetku tišeji, než rip provedený přímo do TT-1.
Moderní JXL remix Elvisovy „A Little Less Conversation“ („30 #1 Hits“ | 2002 | BMG | RCA 07863 68079 2) rozhodně nešetří objemem ani sílou rytmických beatů v nízkých oktávách, proti DSC vytáhl TT-1 tuto část nahrávky do popředí – ne vysloveně efektně, přesto patrně. Prezentuje hudbu odhodlaně a průbojně, basy mají hutnost, v porovnání se streamovací částí DSC pak ale pulsují měkčeji, méně konkrétně. Na danou cenu ovšem odvádí TT-1 zjevně super práci a v podstatě může dobře být partnerem i high-endových D/A převodníkům.
Griegův „Smyčcový kvartet č. 1 v g moll, op. 27“ v podání Emerson String Quartet („Intimate Voices“ | 2006 | Deutsche Grammophon | 00289 477 5960) měl proti DSC celkově jemnější podání a trochu vláčnější střední segment, přesto můžeme říct, že TT-1 poskytuje velice dobrou všeobecnou čitelnost a pocit zřetelných textur. Matrix Audio má trochu vřelejší, klidnější tón, jakkoliv samozřejmě výslednou charakteristiku z valné většiny určuje připojený DAC a zbytek sestavy.
Oproti Métronome pak TT-1 trochu více zdůraznil cinkavé tóny nejvyššího spektra v „Two Thousand-One Years Ago“ (Jean-Luc Ponty | „Life Enigma“ | 2007 | Koch | KOC-CD-4132). To lehké kovové „ššš“ je prezentnější, ne však tvrdě nekompromisní. Jako kdyby Matrix Audio dával víc důrazu na precizní extrakci detailů a jejich zaostření, ne přímo technicistně, ale řekněme odhodlaněji.
Na rockové „Time to Turn“ (Eloy | „Chronicles I“ | 1993 | SPV | 084-48182) bylo cítit, že TT-1 má grip – onu kvalitu, kdy cítíte pevnou ruku, razanci, pronikající sílu a konkrétnost. Matrix Audio i tady má subjektivně trochu akcent na hutnost, nižší rytmické oktávy působí o něco silněji a tím hudba hezky šlape.
Mnohohlasá operní scéna „I want to be King“ z Watersovy „Ça ira“ (2004 | Columbia | S2K 96439) měla dobrou srozumitelnost, hlasy nerozmáchlé, pevně zasazené do prostoru, konkrétní. Díky tučnějšímu spodku pocitově „hmotné“, s ohledem na jasnější výšky zase zřetelné. Proporce jsou menší než u DSC, stejně tak působí TT-1 naléhavěji, víc se snaží k vám dostat informace, ale to není neatraktivní.
Nástroje v „Japanese Folk Song“ (Thelonious Monk | „Straight, No Chaser“ | 1996 | nahráno 1960 | Columbia | 64886) byly už samozřejmě a bezproblémově zasazené, rozdíl oproti DSC se konal hlavně v celkových proporcích scény – TT-1 má obraz menší, hloubku méně prominentní, ale přesto je to v přímém porovnání velice dobré, protože orientace je jednoduše v pohodě.
„Happy Pills“ Norah Jones („Little Broken Heart“ | 2012 | Blue Note | 509997 31548 2 2) díky rytmickému základu TT-1 dobře šlapala, špetku měkčí, hutnější, ale snadno poslouchatelná. Matrix Audio digitálním datům dává čistou a pevnou cestu v maličko „zábavnějším“ hávu.
Možná byste řekli, že čistý digitální transport – tedy ty proslulé „nuly a jedničky“ – nemá na výsledný charakter a kvalitu poslechu žádný vliv, právě proto, že má jít o odolná digitální data. Nicméně – není to tak, i na zdroji tohoto typu prostě záleží, ačkoliv je slyšet méně než třeba výměna reprosoustav, samotného D/A převodníku a podobně. Řešení ve formě TT-1 od Matrix Audio nabízí fajnovou rychlost reakcí, přátelské ovládání, dost funkcí a možností provozu včetně použitelného ukládání kompaktních disků a zvuk má „šmrnc“ díky subjektivně vnímaným mírným akcentům nahoře i dole, které však nepřekračují míru dobrých mravů. Máte-li tak systém s dobrým zpracováním D/A převodu, ale prozatím jste nepronikali do světa streamování, Matrix Audio TT-1 je výtečným řešením střední kategorie, které vám zvuk rozhodně nepokazí.
Kč 51 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/streamery/6234-matrix-audio-tt-1#sigProId4e925da9a9
--- --- --- --- ---
KLADY
+ slušná aplikace
+ konektivita
+ rip kompaktních disků není jen doplněk (jakkoliv je pomalejší)
+ dobré zpracování
+ příjemně svižné reakce
ZÁPORY
- z pohledu čistého všestranného digitálního transportu vlastně nic
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz