V Británii navrhující a na Dálném Východě vyrábějící společnost iFi se soustředí dominantně na velmi dostupná řešení pro zlepšení reprodukce – primárně v mobilních a stolních aplikacích (byť má v nabídce i klasická high-endová řešení). Právě do tohoto segmentu patří i komponenty ZEN včetně ZEN CAN 3 – třetí generace sluchátkového analogového zesilovače s překvapivou variabilitou.
Sluchátkový zesilovač má lehce netypické šasi, které se na bocích zvedá do náznaků „křídel“, kapkovité hlavní tělo vytváří i lehkou stříšku nad předními ovladači i zadními konektory. V trochu výrazném, ale přesto relativně přehledném designu dominuje čelu ovládání hlasitosti, po jehož levé straně najdete tlačítko pro sepnutí, volbu vstupu a úpravu zisku ve čtyřech úrovních, po straně pravé zase 6,3 a 4,4 mm výstup pro sluchátka a multifunkční tlačítko, aktivující různorodé režimy provozu.
Na zadním panýlku jsou tři vstupy, všechny čistě analogové – klasický pár cinchů, 3,5 mm nesymetrický jack a nakonec symetrický 4,4 mm Pentaconn. 4,4 mm podobu má i analogový linkový výstup v symetrické podobě, prvek na takhle dostupném a malém zařízení nečekaný. Pak už je tu jen vstup pro spínaný zdroj s napětím 5 Volt.
Zesilovací obvody jsou odvozeninou a zjednodušenou podobou těch, které firma vyvinulo pro top model iCAN Phantom, díky tomu i za malého půdorysu dokážou nabídnout plné 2 Watty výstupního výkonu na symetrickém výstupu. Činí tak přes diskrétní a plně symetrické obvody, pracující ve třídě A – opět něco, co není v této cenové úrovni rozhodně samozřejmé.
ZEN CAN 3 nabízí, jak už bylo řečeno, několik provozních režimů, můžeme říci ekvalizací. XBass je plně analogový obvod pro úpravu basové složky, umožňující její zdůraznění tam, kde reproduktory samy o sobě nestačí. XSpace zase – taktéž v analogové formě – pracuje s drobnými triky, aby hudby vytáhl mimo sluchátka. Navíc můžete zvolit režim Music pro vyrovnanost, Movie ke zdůraznění hlasového rozsahu nebo Game pro vylovení nuancí z pozadí. Ať tak či tak, nedochází k úpravě v žádném DSP, vše jde plně analogovou cestou.
Speciální režim je tu i pro sluchátka s měniči xMEMS – jde o řešení na bázi silikonu s velmi rychlými reakcemi. Takových ještě není moc, ale přesto tu mají optimalizovaný zdroj.
Výrobce říká, že analogové vstupy mají neobvykle vysokou vstupní impedanci 1 MOhm, vyjma Pentaconn, kde je to klasičtějších 24 000 ohm. Zesílení je zmíněných 2 000 mW do 64 ohm na symetrice a 1 600 mW na běžném 6,3 mm výstupu. Lze připojit sluchátka od 32 do 600 ohm, i do nejvyšší hodnoty dodává ZEN CAN 3 solidních 385 mW / 98 mW (symetricky / nesymetricky).
Obvody pracují v rozsahu 10 – 200 000 Hz (-3 dB), odstup signálu a šumu je lepší než 119 dB a hodnota THD+N je za všech okolností a na všech výstupech lepší než 0,006%.
Fyzicky je ZEN CAN 3 drobeček s šířkou 15,8 cm, hloubkou 11,7 cm a výškou jen 3,5 cm. Váží přitom 495 g.
ZEN CAN 3 jsme poslouchali povětšinou se ZEN DAC 3 (k němuž je koneckonců primárně určen formou i cenou), ke srovnání jsme pak měli EverSolo DAC-Z8 nebo Bluesound NODE (Gen 4) a jeho THX sluchátkový výstup. A poslouchalo se přes Focal Clear, sluchátka, která výkon navíc ocení.
Měkce vláčný, přímo sametově hrající kontrabas s typickým rukopisem Charlie Hadena v duetu s Patem Methenym „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) měl překvapivě konkrétní podobu, oproti samotnému ZEN DAC 3 se vysloveně vyloupl do popředí, získal tělo i bohatost. A obecně se zdálo, že ZEN CAN 3 má navzdory své nízké ceně dostatek síly a autority, aby ovládl Focal Clear s potřebnou jistotou. Zesilovače přiměje sluchátka hrát nejen hluboko, ale také bez suchosti, tóny jsou poddajné a i když vyspělejší produkty podobného typu vydolují z basů ještě víc, je ZEN CAN 3 v poměru ceny a výkon velmi atraktivní.
„Niccolo“ Buddyho a Julie Millerových („In The Throes“ | 2023) je lehce břitčí nahrávka, když se to spojí s podobným základním DNA Focal Clear, nemusí z toho vždy úplně komfortní poslech. ZEN CAN 3 nabízí dost energie, aby reprodukce zněla řádně jadrným a konkrétním způsobem, hudba je pevně a jasně vedená, byť jsme cítili lehce říznější vyšší tóny. Ale jako kombo ZEN DAC 3 + ZEN CAN 3 fungují přístroje za dané peníze výtečně – a sluchátkový zesilovač na sebe vlastně charakterově příliš neupozorňuje, snad právě hlavně tím, že se snaží transparentně „jít z cesty“.
Na cinkavých výškách v „Nefertiti“ Lionela Louekeho („Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) se ZEN CAN 3 ukázal jako poměrně intenzivně hrající – respektive až lehce podporující přímější charakter samotných sluchátek. Objemu je dost, rozlišení je díky té energičnosti taktéž pocitově dobré a hlavně jsou výšky též kontrolované, takže ač mají jistou prominentnost, tak nejsou přímo ostré, aby to nutilo třeba snižovat hlasitosti. A rozhodně to znamená poctivou míru živosti a drajvu.
U sluchátek je výkon zesilovačů rozhodně jedním velmi důležitých parametrů a ZEN CAN 3 navzdory nízké ceně a malému rozměru nabízí víc než dost Wattů. Tolik, že to stačí pro už působivou prezentaci dynamických momentů v „Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324). Energie je rozhodně dost, byť takový ten pocit vnitřní plnosti, objemu a váhy má jisté limity – důležitější je pro iFi zjevně nabídnout spíše rychlost a pevnost, než mohutnost.
Zvuk pak působí civilním a transparentním dojmem, dokáže ve „fajn hi-fi úrovni“ načrtnout detaily z poněkud spletitého staršího mixu „Captain Seňor Mouse“ Chicka Corey a kapely Return to Forever („Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2). Zesilovač rozhodně otevře hudbu více než samotný ZEN DAC 3, je to patrně přesnější kontrolou a větší autoritou. Vyvážení je každopádně neutrální a i když zesilovač nevytáhne ty nejzazší nuance a dozvuky, ukáže věrně ostřejší hranu nahrávky, taktéž je dost rychlý, aby se z divočeji hrajících nástrojů nestala jednolitá propletená koule.
Prostor slavné skladby Cole Portera z 30. let minulého století „Miss Otis Regrets“ od Bette Midler („Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497) působil roztaženější, nežli přes ZEN DAC 3, ovšem spíše v předozadní ose, byl také celý posunutý „před hlavu“, byť zrovna tady bychom řekli, že samotný ZEN DAC 3 působil věrohodněji a plastičtěji. ZEN CAN 3 má zase výrazně konkrétnější obrysy a lepší lokalizaci, prostě celkově samozřejmější přesnost a čitelnost.
Úvodní mohutnější tóny v „The May Queen“ z 11. sólového alba Roberta Planta („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) zvládl ZEN CAN 3 rozehrát s pěknou úderností, ne ovšem úplně velké. Reprodukce je spíše disciplinovaná a dobře ohraničená, má drajv a soustředěnost. Charakteristika je spíše vyrovnaná a neutrální, soustředěnější na pevnost a detailnost. Jinými slovy, jak už bylo naznačeno, ZEN CAN 3 se do výsledku krom dodávky síly vlastně moc „neplete“.
Kompaktní sluchátkový zesilovač iFi ZEN CAN 3 je nejen vhodným doplňkem pro ZEN DAC 3, ale vlastně je to v rámci ceny zajímavé řešení pro každého, kdo rád poslouchá přes sluchátka. Vysoký výkon zajišťuje poctivou kontrolu a jistotu, spíše analytičtější a utaženější charakteristika pak nabízí dobrou čitelnost a pocit jasnosti. Výsledná reprodukce spadá do sféry „fajnového hi-fi“ a to za něco přes pět tisícovek – tím víc, že máte k dispozici na malý „koncáček“ dost vstupů i výstupů a možností nastavení – velmi férová nabídka.
Kč 5 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/6185-ifi-zen-can-3#sigProIdeb1d42f1fa
--- --- --- --- ---
KLADY
+ podstatně se zlepšil zejména bas v porovnání se ZEN DAC 3
+ dost výkonu, takže sluchátka působí skutečně pod kontrolou
+ jemně odlišné režimy a tím možnost mírného přizpůsobení
+ férová cena
+ vícenásobná konektivita
ZÁPORY
- za daných podmínek není moc prostor ke stížnostem
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz