2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 1

V Británii navrhující a na Dálném Východě vyrábějící společnost iFi se soustředí dominantně na velmi dostupná řešení pro zlepšení reprodukce – primárně v mobilních a stolních aplikacích (byť má v nabídce i klasická high-endová řešení). Právě do tohoto segmentu patří i komponenty ZEN včetně ZEN CAN 3 – třetí generace sluchátkového analogového zesilovače s překvapivou variabilitou.

Sluchátkový zesilovač má lehce netypické šasi, které se na bocích zvedá do náznaků „křídel“, kapkovité hlavní tělo vytváří i lehkou stříšku nad předními ovladači i zadními konektory. V trochu výrazném, ale přesto relativně přehledném designu dominuje čelu ovládání hlasitosti, po jehož levé straně najdete tlačítko pro sepnutí, volbu vstupu a úpravu zisku ve čtyřech úrovních, po straně pravé zase 6,3 a 4,4 mm výstup pro sluchátka a multifunkční tlačítko, aktivující různorodé režimy provozu.

Na zadním panýlku jsou tři vstupy, všechny čistě analogové – klasický pár cinchů, 3,5 mm nesymetrický jack a nakonec symetrický 4,4 mm Pentaconn. 4,4 mm podobu má i analogový linkový výstup v symetrické podobě, prvek na takhle dostupném a malém zařízení nečekaný. Pak už je tu jen vstup pro spínaný zdroj s napětím 5 Volt.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 2

Zesilovací obvody jsou odvozeninou a zjednodušenou podobou těch, které firma vyvinulo pro top model iCAN Phantom, díky tomu i za malého půdorysu dokážou nabídnout plné 2 Watty výstupního výkonu na symetrickém výstupu. Činí tak přes diskrétní a plně symetrické obvody, pracující ve třídě A – opět něco, co není v této cenové úrovni rozhodně samozřejmé.

ZEN CAN 3 nabízí, jak už bylo řečeno, několik provozních režimů, můžeme říci ekvalizací. XBass je plně analogový obvod pro úpravu basové složky, umožňující její zdůraznění tam, kde reproduktory samy o sobě nestačí. XSpace zase – taktéž v analogové formě – pracuje s drobnými triky, aby hudby vytáhl mimo sluchátka. Navíc můžete zvolit režim Music pro vyrovnanost, Movie ke zdůraznění hlasového rozsahu nebo Game pro vylovení nuancí z pozadí. Ať tak či tak, nedochází k úpravě v žádném DSP, vše jde plně analogovou cestou.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 4

Speciální režim je tu i pro sluchátka s měniči xMEMS – jde o řešení na bázi silikonu s velmi rychlými reakcemi. Takových ještě není moc, ale přesto tu mají optimalizovaný zdroj.

Výrobce říká, že analogové vstupy mají neobvykle vysokou vstupní impedanci 1 MOhm, vyjma Pentaconn, kde je to klasičtějších 24 000 ohm. Zesílení je zmíněných 2 000 mW do 64 ohm na symetrice a 1 600 mW na běžném 6,3 mm výstupu. Lze připojit sluchátka od 32 do 600 ohm, i do nejvyšší hodnoty dodává ZEN CAN 3 solidních 385 mW / 98 mW (symetricky / nesymetricky).

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 8

Obvody pracují v rozsahu 10 – 200 000 Hz (-3 dB), odstup signálu a šumu je lepší než 119 dB a hodnota THD+N je za všech okolností a na všech výstupech lepší než 0,006%.

Fyzicky je ZEN CAN 3 drobeček s šířkou 15,8 cm, hloubkou 11,7 cm a výškou jen 3,5 cm. Váží přitom 495 g.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 12

ZEN CAN 3 jsme poslouchali povětšinou se ZEN DAC 3 (k němuž je koneckonců primárně určen formou i cenou), ke srovnání jsme pak měli EverSolo DAC-Z8 nebo Bluesound NODE (Gen 4) a jeho THX sluchátkový výstup. A poslouchalo se přes Focal Clear, sluchátka, která výkon navíc ocení.

Měkce vláčný, přímo sametově hrající kontrabas s typickým rukopisem Charlie Hadena v duetu s Patem Methenym „Spiritual“ („Beyond the Missouri Sky“ | 1997 | Verve | 537 130-2) měl překvapivě konkrétní podobu, oproti samotnému ZEN DAC 3 se vysloveně vyloupl do popředí, získal tělo i bohatost. A obecně se zdálo, že ZEN CAN 3 má navzdory své nízké ceně dostatek síly a autority, aby ovládl Focal Clear s potřebnou jistotou. Zesilovače přiměje sluchátka hrát nejen hluboko, ale také bez suchosti, tóny jsou poddajné a i když vyspělejší produkty podobného typu vydolují z basů ještě víc, je ZEN CAN 3 v poměru ceny a výkon velmi atraktivní.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 14

„Niccolo“ Buddyho a Julie Millerových („In The Throes“ | 2023) je lehce břitčí nahrávka, když se to spojí s podobným základním DNA Focal Clear, nemusí z toho vždy úplně komfortní poslech. ZEN CAN 3 nabízí dost energie, aby reprodukce zněla řádně jadrným a konkrétním způsobem, hudba je pevně a jasně vedená, byť jsme cítili lehce říznější vyšší tóny. Ale jako kombo ZEN DAC 3 + ZEN CAN 3 fungují přístroje za dané peníze výtečně – a sluchátkový zesilovač na sebe vlastně charakterově příliš neupozorňuje, snad právě hlavně tím, že se snaží transparentně „jít z cesty“.

Na cinkavých výškách v „Nefertiti“ Lionela Louekeho („Mwaliko“ | 2010 | Blue Note | 509996 88508 2 1) se ZEN CAN 3 ukázal jako poměrně intenzivně hrající – respektive až lehce podporující přímější charakter samotných sluchátek. Objemu je dost, rozlišení je díky té energičnosti taktéž pocitově dobré a hlavně jsou výšky též kontrolované, takže ač mají jistou prominentnost, tak nejsou přímo ostré, aby to nutilo třeba snižovat hlasitosti. A rozhodně to znamená poctivou míru živosti a drajvu.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 7

U sluchátek je výkon zesilovačů rozhodně jedním velmi důležitých parametrů a ZEN CAN 3 navzdory nízké ceně a malému rozměru nabízí víc než dost Wattů. Tolik, že to stačí pro už působivou prezentaci dynamických momentů v „Nierika“ od Dead Can Dance („Spiritchaser“ | 1996 | 4AD | 0652637271324). Energie je rozhodně dost, byť takový ten pocit vnitřní plnosti, objemu a váhy má jisté limity – důležitější je pro iFi zjevně nabídnout spíše rychlost a pevnost, než mohutnost.

Zvuk pak působí civilním a transparentním dojmem, dokáže ve „fajn hi-fi úrovni“ načrtnout detaily z poněkud spletitého staršího mixu „Captain Seňor Mouse“ Chicka Corey a kapely Return to Forever („Hymn of the Seventh Galaxy“ | 1991 | nahráno 1973 | Polydor | 825 336-2). Zesilovač rozhodně otevře hudbu více než samotný ZEN DAC 3, je to patrně přesnější kontrolou a větší autoritou. Vyvážení je každopádně neutrální a i když zesilovač nevytáhne ty nejzazší nuance a dozvuky, ukáže věrně ostřejší hranu nahrávky, taktéž je dost rychlý, aby se z divočeji hrajících nástrojů nestala jednolitá propletená koule.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 11

Prostor slavné skladby Cole Portera z 30. let minulého století „Miss Otis Regrets“ od Bette Midler („Greatest Hits“ | 1998 | Atlantic | CD 82497) působil roztaženější, nežli přes ZEN DAC 3, ovšem spíše v předozadní ose, byl také celý posunutý „před hlavu“, byť zrovna tady bychom řekli, že samotný ZEN DAC 3 působil věrohodněji a plastičtěji. ZEN CAN 3 má zase výrazně konkrétnější obrysy a lepší lokalizaci, prostě celkově samozřejmější přesnost a čitelnost.

Úvodní mohutnější tóny v „The May Queen“ z 11. sólového alba Roberta Planta („Carry Fire“ | 2017 | nonesuch | 75597934939) zvládl ZEN CAN 3 rozehrát s pěknou úderností, ne ovšem úplně velké. Reprodukce je spíše disciplinovaná a dobře ohraničená, má drajv a soustředěnost. Charakteristika je spíše vyrovnaná a neutrální, soustředěnější na pevnost a detailnost. Jinými slovy, jak už bylo naznačeno, ZEN CAN 3 se do výsledku krom dodávky síly vlastně moc „neplete“.

2025 04 30 TST iFi Zen Can 3 13

Kompaktní sluchátkový zesilovač iFi ZEN CAN 3 je nejen vhodným doplňkem pro ZEN DAC 3, ale vlastně je to v rámci ceny zajímavé řešení pro každého, kdo rád poslouchá přes sluchátka. Vysoký výkon zajišťuje poctivou kontrolu a jistotu, spíše analytičtější a utaženější charakteristika pak nabízí dobrou čitelnost a pocit jasnosti. Výsledná reprodukce spadá do sféry „fajnového hi-fi“ a to za něco přes pět tisícovek – tím víc, že máte k dispozici na malý „koncáček“ dost vstupů i výstupů a možností nastavení – velmi férová nabídka.

Kč 5 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ podstatně se zlepšil zejména bas v porovnání se ZEN DAC 3

+ dost výkonu, takže sluchátka působí skutečně pod kontrolou

+ jemně odlišné režimy a tím možnost mírného přizpůsobení

+ férová cena

+ vícenásobná konektivita

ZÁPORY

- za daných podmínek není moc prostor ke stížnostem

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
Bluesound NODE (Gen 4) [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
AudioQuest Vodka [2]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB)
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax) [2]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [1]
AudioQuest Jitterbug [1]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
AudioQuest NRGZ2 [2]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
IsoTek V5 Syncro Uni 16 [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
SONY MDR-M1 [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
RDacoustic EVO-3 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [3]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2] + [3]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50 (vyplněné 15 kg písku) +
Soundcare SuperSpikes
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
Dirac Live [2]
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista