Že je jméno Quadral spojeno s mnoha skvělými reprosoustavami, to není za léta jejich produkce žádné překvapení. Přestože osobitý zvuk německých beden nemusí každému být po chuti, své nezastupitelné místo, svůj podíl slávy na slunci i v zásadě jistou pozici v tomto segmentu high fidelity však má Quadral zaslouženě odpracované a ještě dlouho neměnné. Potud opravdu vůbec žádné překvapení. Co ale překvapivé je, to je vykročení tohoto výrobce do segmentu elektroniky – skoro jako blesk z čistého nebe přišlo před časem oznámení o přidání dvou CD přehrávačů a dvou zesilovačů střední cenové kategorie do výrobního katalogu. A přestože se říká, že blesk neudeří dvakrát do stejného místa, tentokrát se to stalo – a to v podobě nečekaného množství úspěchů a ocenění nejen na domácím německém trhu, ale všeobecně kolem dokola zeměkoule.

Již jsme se podívali na kvality vyššího z integrovaných zesilovačů, k němu je k dispozici adekvátně koncipovaný CD přehrávač. Poměrně nízká krabice (výška jen lehce přes 8 cm) sdílí designovou linii s ostatní firemní elektronikou, klasická „krabice“ je oživená výraznými bočnicemi, které jsou k dispozici v několika variantách. Dominantou čela je široký a poměrně vysoký stříbrný pruh s logem výrobce, abychom náhodou nezapomněli, co že to vlastně posloucháme. Přímo uprostřed je umístěn jednořádkový maličký displej, který ovšem disponuje rozumně velkými a dobře čitelnými znaky v nerušivé a decentní modro-šedé barvě. Vlevo je pak umístěn šuplík bytelné mechaniky, vpravo základní sada ovládacích prvků, které konečně nějaký výrobce dokázal pojmout „pro velké kluky“, neboli skutečně rozměrné a přitom nijak vzhledově nerušivé. Vůbec celý přístroj zpředu působí až nenápadně, ale přitom dospěle a elegantně.

Zadní panel je pak jen čistě jednoduchý, vpravo se skrývá jednoduchý kolébkový síťový spínač a napájecí zásuvka, vlevo pak sada konektorů, která uspokojí každého – kromě klasických analogových nesymetrických RCA konektorů tu jsou ještě analogové výstupy v symetrickém XLR provedení a digitální koaxiální výstup. Vše působí dojmem vysoce precizního zpracování, hodného nápisu „Handmade in Germany“. Potěší i drobnost – popisky výstupů jsou uzpůsobeny i pohledu hlavou dolů, když se nakláníte přes přístroj zpředu.

Pohled na vnitřní konstrukci přístroje potěší oko pořádkumilovných – čistota provedení je příjemná i v této již náročné střední cenové kategorii, malé toroidní trafo je vzdáleno od všech kritických součástek, mechanika je pečlivě stíněná a navíc uložená v chytře vymyšleném pouzdru, náležitě jí oddělujícím od nežádoucích vibrací. Spatříme také, že za převod dat z digitální do analogové formy je zodpovědná firma Burr Brown. Výstupní obvody pracují v čisté třídě A. Vzato kolem a kolem, koncepce není nijak ohromující ani výrazně progresivní, je nicméně plně hodna pochvaly za své poctivé provedení.

CD přehrávač Quadral Aurum C5, určený pouze pro reprodukci placek v Red Book formátu, jsme měli zapojený v systému spolu s dalšími zdroji signálu – mezi nimi třeba Pioneer BDP-LX71, Rotel RCD-1520 či Pioneer PDX-ZD9 a KingRex UD384. Zesiloval pochopitelně firemní sourozenec Quadral Aurum A5, kterážto dvojice pro sebe byla jako stvořená. Dále zesiloval Rotel RA-1520 a NAD C370. Reprosoustavy zastupovaly tradičně Harbeth Monitor 30, ale také Xavian Orchestra Preludio nebo maličké Bowers&Wilkins PM1. Kabeláž jsme vyzkoušeli symetrickou (KrautWire) i nesymetrickou (AudioQuest, QUAD, Monster Cable, Eagle Cable), reproduktorovými dráty nás obdařili u ProAc a AudioQuest. O kvalitu napájení se postaral Xindak XF-2000B.

Jedním ze základních pozitivních dojmů ze zesilovače A5 byl výkon v basové části spektra – totéž platí i pro CD přehrávač. Podání kontrabasu v „Gotcha“ (Pat Barber – „A Fortnight in France“) nebo velkých kotlů ve „Velké bráně Kyjevské“ (Mussorgsky – sampler „Crystal Cable Arabesque“) má skutečnou šťávu, energii a velký, výborně kontrolovaný objem. Zvukový charakter je vřelý, měkký, ale přitom nepostrádá pevné obrysy a kontrolu.

Quadral Aurum C5 potěší i množstvím detailů, které dokáže extrahovat ze stříbrných kotoučků. „Spanish Harlem“ Rebeccy Pidgeon („Chesky Ultimate Demonstration Disc“) je plný informací, hlas se křehce vznáší v přesně definovaném prostoru, proplouvá mezi linkami nástrojů a velmi stabilní zvuková scéna reprodukci hodně přibližuje realitě. C5 navíc hudbu předává velmi transparentně, nezakrývá ani drobné nuance Rebečina hlasu, aniž by se ale přednes uchyloval k analytičnosti a suchosti. Naladění jde spíš opačným směrem, do vřelosti a příjemné pohody, ovšem nevzdaluje se z hranic věrné, nezkreslené reprodukce.

CD přehrávač Aurum C5 nechává nahrávky dýchat, přestože se díky hutnosti a plnosti jeho reprodukce kolem vás zvuková scéna téměř materializuje, hudba prostorem proplouvá se suverenitou a nadhledem zkušeného pokerového hráče se čtyřmi esy v ruce. Samozřejmost reprodukce vás vtahuje do děje a cítíte obrovské rezervy, které v sobě Quadral má.

Nádherným způsobem se vypořádal třeba se Stingovou „All this time“ z alba „Mercury Falling“. Přirozeně znějící nástroje jsou dobře separované a tvoří přitom jednolitý hudební celek, nad nímž trůní fantastický zpěvákův hlas. Všechno je jemné jako švýcarská čokoláda a plné radosti a emocí. Zvláště střední frekvence jsou vynikající ukázkou toho, co se ve středním high endu dá docílit. Vytříbené podání smyčců neztrácí na brilanci ani při hodně soustředěném a kritickém poslechu, Quadral umí vykouzlit atmosféru, která vás ale brzy přemůže a nebudete se starat o nic než hudbu.

Velký nadhled a klid, který jsme zmiňovali, však nestaví Quadral do role líného, až elektronkově éterického hráče. Tam, kde je potřeba přitvrdit, dokáže držet tempo a rytmus až strojově přesně a svou razancí vám rozvibrovat vnitřnosti. Přesvědčit se o tom můžete v úderné „Killing in the name of“ od Rage Against the Machine nebo „Duality“ od Slipknot. Zvuk má váhu a zalévá vás svými vlnami, rytmika živě pulsuje, aby vás skladba okamžitě pohltila a přiměla vás hýbat se v taktu hudby. Přitom neztrácí nic ze své čistoty a přehlednosti.

Quadral Aurum C5 je vynikající CD přehrávač střední třídy s poctivou konstrukcí. Z toho pramení, že v dané ceně předvádí úžasný výkon, kterému není co vytknout. Svůj podmanivý, přitom ale velmi věrný zvuk staví na skvostné práci s basovým spektrem, jemnými a prokreslenými středy a také na detailních, ale citlivě a nepřehnaně prezentních výškách. Quadralu se povedl s jeho elektronikou skutečně husarský kousek a v nezmapovaných vodách odvedl kus solidní práce, která si zaslouží náležité uznání. Nadšení pro hudbu, které jeho komponenty přinášejí, totiž vůbec není běžné a vy si tak s radostí znovu a znovu a znovu budete procházet svou diskotéku. Pokud chcete CD přehrávač a máte na něj připravených šedesát a víc tisíc, určitě jej zařaďte na svůj seznam „k poslechu“, vyplatí se to.

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „masitý“, energický zvuk

+ detaily a transparentnost

+ vytříbené podání středních frekvencí

+ bezproblémové, záživné a snadné soužití

ZÁPORY

- nic, co by se dalo vytknout v této ceně, pokud jeho charakter nebude úplně proti vašim preferencím

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audio Trade

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.audiotrade.cz 

+420 777 925 785

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

Audio Physic | AVITSmart

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
Harbeth Monitor 30

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio