Značka WiiM je mladá a soustředěná primárně na dostupné, ale přitom zvukově solidní, moderně pojaté audio produkty s akcentem na streaming. Nejnověji však do svého portfolia zařadila až neuvěřitelně levný a přitom bohatě vybavený zesilovač s prostým názvem Amp.
Zesilovač (nebo spíše all-in-one systém) je zasazený do pěkného hliníkového pouzdra, velmi designově čistého a jednoduchého. Zepředu je vidět jen tenoučká linka diod, stavové informační světélko a vpravo multifunkční ovládací prvek pro regulaci hlasitosti i řízení reprodukce. Jedinými okrasnými prvky tu jsou zaoblené rohy a lesklé logo na vršku.
Na obdélníček vzadu se vměstnala dostatečná zásoba konektorů. Jsou tu překvapivě solidní reproduktorové terminály, jeden vstupní pár analogových cinchů (signál prochází pro další zpracování digitalizací v rozlišení 24 bit / 192 kHz), digitální optika, výstup pro subwoofer plus USB port pro datové paměti, nad nímž najdete ethernetový port. Nad malou napájecí zásuvku zcela vlevo se vešel ještě HDMI ARC port, vidět pak není vestavěný dvoucestný Bluetooth, takže výbava je vskutku dobrá.
VIDEO
Přestože se zesilovačem dostanete kompaktní dálkové ovládání, primárním komunikačním kanálem bude (vůbec ne špatná – rychlá, přehledná a snadno i pro nezkušené srozumitelná) firemní aplikace WiiM Home, kde můžete provádět i různorodá nastavení včetně třeba nastavení přechodové frekvence pro subwoofer, nastavení ekvalizéru (čtyřpásmový parametrický a desetipásmový grafický) apod.
Vnitřní konstrukce sází na spínaný napájecí zdroj, zpracování signálu pomocí čipu ESS ES9018K2M a zesílení pomocí integrovaného čipového zesilovače TI TPA3255, který je dimenzovaný až na 315 W / 8 ohm. Reálně zde dodává „pouze“ 60 Wattů do 8 ohm na kanál.
Dostatečný výkon pro celou digitální část dodává čtyřjádrový procesor A53 ve společnosti 512 MB operační paměti.
Firemní streamovací platforma se svižnými reakcemi umožňuje sáhnout na místní data, zvládá také streamovat přes Chromecast, AirPlay, DLNA, má dokonce certifikaci Roon a integrované Spotify Connect a TIDAL Connect. Ze streamovacích služeb budete mít přístup ke Spotify, iHeartRadio, TIDAL, Amazon Music, Qobuz, TuneIn, Pandora, Napster, Deezer a dalším. Zvládá přehrávání bez mezer nebo multiroom v různých ekosystémech.
Z dalších technických parametrů kromě výkonu má WiiM Amp odstup signálu a šumu 98 dB nebo THD+N na úrovni -92 dB (0,002%, chcete-li). Obě hodnoty platí při 5 Wattech.
Krabička WiiM Amp je skutečně droboučká, z půdorysu 19x19 cm se zvedá jen 6,3 cm do výšky. Navíc váží díky své koncepci jen 1,84 kg, takže jej snadno postavíte úplně kamkoliv.
WiiM Amp jsme porovnávali primárně v sestavě EverSolo DMP-A6 / Cambridge CXA81 / Fischer & Fischer SN-70, kam jsme vnořili pro další srovnání například i Rotel A11MKII. O podrobnostech jako jsou kabely, podložky nebo další drobnosti se dozvíte v pravém sloupci -->.
Ať se na to podíváte z jakéhokoliv pohledu, je WiiM Amp za dané peníze prostě skvělý. Rozhodně vás překvapí, kolik basu a v jakém objemu umí malý přístroj nabídnout v „Black Wolf Blues“ nashvillské country zpěvačky Margo Price („Strays II“ | 2023). Není to suchý, ani na druhou stranu přebujelý základ a i když je to hodnocení platné samozřejmě primárně pro kategorii kolem 15 tisíc, pořád je to prostě fajn. Asi i kdybyste vzali dělené „klasické hi-fi“ v souhrnné hodnotě 15 – 20 tisíc, nedočkali byste se lepšího výsledku. WiiM má lehký akcent na spodek, zvuk působí drobet těžší, asi i teplejší a měkčí, ale za dané peníze je to skvostné.
Výrobce naladil WiiM Amp řekněme tolerantním stylem. To se nejvíc propisuje do skladeb průměrné zvukové úrovně, jako je třeba „Soak Up The Sun“ ve Švýcarsku narozené a v Nashvillu dnes žijící písničkářky Soccer Mommy („Karaoke Night“ | 2023). Zesilovač nenabízí niterný vhled s kdovíjakou transparentností, nicméně středy se zdají být celkem bohaté a syté, zdaleka ne suchopárné jako můžete potkat u nejednoho modelu z třídy základního hi-fi. Přednes je primárně příjemný, jaksi rytmický a tím všeobecně zábavný, tak trochu ve stylu mainstreamových Bluetooth reproduktorků, ovšem v kultivovanější formě.
Energicky našlápnutá „Ready Set Go“ rock-popové divy Grace Potter („Mother Road“ | 2023 | GEP Adventures) měla slušný, ač ne úplně velký objem výšek. Není to taková ta kovová jiskrnost, zvuk je na horních frekvencích hladší a jemnější, ovšem už ne nijaký – jsou tu i informace naprosto odpovídající třídě základního high fidelity a i když obrysy by vždycky mohly být zřetelnější, za cenu pod 10 tisíc (nezapomeňte, že za ni navíc máte prakticky celý audio systém) je to parádně přehledné.
Jistě, robustně namixovanou a energickou francouzskou pop-rockovku „La jetée“ (Raphaël | „Haute fidelité“ | 2021 | SONY | 886448619079) jsme už slyšeli v autoritativnější podobě, na druhou stranu onen už zmíněný lehký akcent na bas konvenuje s trochu těžším laděním samotné nahrávky, což pak zase WiiM Amp docela dobře (a na svou cenu výtečně) zvládá prezentovat a nechá vás užít si rytmus a intenzitu. Je cítit, že autorita není tak dominantní, jako u „velkého hi-fi“, nicméně kontrola dynamických špiček i s neproporčními Fischer & Fischer byla ok – a to je přeci skvělá deviza tak maličkého stroječku. Navíc působí WiiM Amp prostě a jednoduše příjemně, ten drobný přítomný efekt maskuje poměrně účinně limity.
„I Asked“ z eponymního alba leedských MABGATE z roku 2023 je klasický moderní jazz s pěknou energií, WiiM Amp mu dává formu a přehlednost na tu nejdostupnější třídu rozhodně nadprůměrnou. Ať už tu dochází k nějakém „urovnání“ formou processingu, rozhodně to funguje a přestože reprodukce je řekněme taková střízlivá a mírně hladší, může se směle srovnat s čímkoliv v cenové kategorii klidně i dvojnásobné a to není málo.
WiiM Amp se svým tolerantnějším, trochu jemnějším stylem předvádí i slušné stereo. „Čierna šelma“ Kataríny Málikové („Postalgia“ | 2019 | Sinko Records | SR 0119) má solidně definovanou pravolevou osu a jakkoliv je scéna maličko difúzní (ale to je fakticky minimálně v této míře i u všech základnějších modelů tradičních hi-fi výrobců), orientace v ní je lepší, než byste se nadáli. Před deseti lety bylo nemožné od all-in-one zesilovače s podobně dostupnou cenovkou (která by tehdy byla třeba poloviční, vezmeme-li v potaz inflaci) něco takového čekat.
Je pravda, že zvuk WiiM Amp není úplně mířen na puristy, v rámci tolerantnosti a toho, aby zněl vždy zábavně, celkem uhladí agresi a říz skladby „All of my Friends are Going to Hell“ reverendky Kristin Michael Hyter („SAVED!“ | 2023 | Perpetual Flame Ministries). Ale to vlastně nevadí – právě proto, že ona to fakticky je zábava, velikost zvuku je slušná, stejně jako energie (za což může hlavně drajv nižších frekvencí). WiiM Amp hraje tak „na pohodu“, ale má v sobě s péčí vyladěný šmrnc, není to už zvuk „jen aby to hrálo“.
Je-li technický pokrok v něčem vidět (potažmo slyšet) opravdu markantně, je to zvýšení kvality reprodukce v nejzákladnějších třídách. WiiM Amp je toho zářným důkazem – za necelých deset tisícovek dostanete nejen stylově vypadající přístroj v krabici, která je v této třídě skvěle zpracovaná, získáte ale i praktickou funkcionalitu s docela pohodlným ovládáním a zvuk v dobrém smyslu zábavného ladění. WiiM Amp je skvělým prvním krokem k lepšímu audio zážitku, parádní cestou k velmi kompaktní sestavě (do ložnice, do kuchyně, pro děti nebo klidně pro ochutnání toho, jaké to je přejít k alespoň základnímu hi-fi od různých maličkých Bluetooth repráčků nebo mainstreamových sluchátek). WiiM Amp rozhodně hraje nad svou váhovou třídu (míněno fyzicky i finančně) a je to sexy lifestyle stroj, který nemá za dané peníze slabinu.
Kč 9 490,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/zesilovace-integrovane/5309-wiim-amp#sigProIda9e7e9006f
--- --- --- --- ---
KLADY
+ skvělá cena za styl, výbavu a výkony
+ na danou cenu prvotřídní provedení
+ slušná ovládací aplikace
+ šíře výbavy
ZÁPORY
- ovládání přímo na přístroji má své limity
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz