2020 04 30 TST DeGritter 1

Anglické slovo „grit“ se dá přeložit třeba jako „štěrk“, ale také „nečistota“, je základem pro „gritty“, neboli „hrubý“. Z toho lze celkem snadno dovodit, čím se jediný produkt estonské značky Degritter zabývá – odstraňováním nečistot, konkrétně pak z povrchu vinylových desek. Tým mladíčků v roce 2015 přišel s trochu jiným pohledem na „pračku“ elpíček a dal si za cíl nabídnout stylovou formu, praktičnost a jednoduchou obsluhu nebo v neposlední řadě „něco, co nezní jako vysavač“.

Výsledkem odhodlání čtyřčlenného týmu a čtyř let zkoušení a prototypování je tak kompaktní produkt, který vypadá na první pohled jako nějaké příslušenství z 50. let, ale který je tím působivější, čím blíže se s ním seznamujete.

Degritter nemůže být o moc jednodušší – platí to pro estetiku, definovanou prakticky šířkou klasického vinylu a hloubkou otvoru pro něj a decentní nádržku s vodou. Pračka je tak vlastně malá a kompaktní, zaoblené linie a celkově pěkné designové pojetí s dotekem retra z ní pak dělají objekt, který ani nemusíte uklízet jako ta klasická bachratá zařízení pro mechanické čištění.

2020 04 30 TST DeGritter 16

Na čelní straně je všechno, co budete pro ovládání potřebovat – v kulatém průhledu se skrývá barevný displej, který jednak zajímavou formou ukazuje stav probíhajícího procesu včetně časového odpočtu, jednak ale poslouží i jako obrazovka pro procházení (na tak jednoúčelový přístroj) poměrně bohatého menu, v němž nastavíte velmi jemně čas čištění, čas sušení, intenzitu větráku (tj. hlučnost vs. účinnost sušení), velikost etikety, aby vám na ni náhodou nestekla voda apod.

Dva otočné knoflíky pak slouží k potvrzování, vybírání času i programu a vůbec můžete po prvních pár zkušenostech během deseti vteřin optimalizovat program pro libovolně znečištěné a velké LP. Je jedno, jestli se „průchod“ Degritterem stane rituálem před každým přehráním nebo budete chtít oprášit svou starou a poněkud zanedbanou sbírku. Střední hodnota doby čištění je nějakých 5 minut, pro jednoduché „přeleštění“ může být hotovo za minutku, pro důkladné si přichystejte minut 10.

2020 04 30 TST DeGritter 20

Samotný proces čištění spočívá ve vyjmutí nádoby ze zadní části, naplnění destilovanou vodou s pár kapkami roztoku (můžete mít svůj nebo použít ten, který nabízí přímo Degritter), podobně jako u kávovaru nádobku vrátíte zpátky, vložíte vertikálně vinyl do jediného možného otvoru a poté, co si dle výše řečeného rozsahu přizpůsobíte délku / intenzitu čistícího procesu, roztok se nasaje do vany pod desku, ta se začne otáčet, pokryje se během prvních otáček důkladně tímto roztokem (který na X praných deskách ani jednou nestekl na etiketu) a pak začne pracovat ultrazvukový generátor a film včetně nečistot „oklepe“.

Na stránkách výrobce najdete snímky z elektronových mikroskopů, jak vypadá povrch nového LP, který vystavíte kouři z cigaret, pokryjete grafitovým práškem a zalijete pivem (což dost pravděpodobně svému vinylu neuděláte) a poté je vedle snímek, jak vypadá povrch po základním pětiminutovém cyklu. V praxi to souzní s tím, co jsme mohli zažít při praktickém zkoušení – deska je jednoduše čistá.

2020 04 30 TST DeGritter 18

Jádrem Degritteru je generátor (tedy vlastně dokonce čtyři jednotky) ultrazvukového kmitočtu 120 000 Hz, který si pánové ve firmě sami navrhli a vyvinuli, nejde tak o nějaký hotový kus. Umí také krom základní frekvence nabídnout proměnlivý frekvenční průběh, kdy frekvence a účinnost oscilují kolem výše zmíněného kmitočtu.

V praxi generátory vytvoří v roztoku obrovské množství jemných bublinek, které povrch vinylu „oplachují“ – jde vlastně o kapsy vakua, které vznikají po průchodu vysokofrekvenční vlny roztokem. Na trhu jsou i jiné čistící ultrazvukové systémy, nicméně Degritter se chlubí, že používá nejvyšší frekvenci, tedy nejmenší bublinky a tím nejjemnější čištění. Výrobce říká, že stejný koncept, byť s ještě vyššími frekvencemi, se používá k čištění polovodičových systémů v industriálním nasazení.

2020 04 30 TST DeGritter 10

Znečištěný roztok pak cirkuluje přes instalovaný filtrační systém, aby se žádná spláchnutá nečistota nemohla vrátit na povrch vinylu. Filtr je přístupný ve formě snadno šroubovatelného tubusu na boku zařízení a čas od času je potřeby jeho buničitou vložku vyměnit a umýt kovovou strukturu.

Zajímavostí řešení je to, že software zařízení lze aktualizovat za pomoci SD karet, takže pokud někdy výrobce přidá nějaké další režimy čištění nebo další možnosti nastavení, o novinky ve svém zařízení nepřijdete.

2020 04 30 TST DeGritter 8

Pračku Degritter jsme zkoušeli v pražském studiu HIFI CZ, kde jsme si na sestavě s gramfonem E.A.T. a elektronikou i reprosoustavami MBL z Noble Line pustili nejprve „původní stav“ a poté „vyčištění stav“ LP s tím, že do výběru se dostaly desky nehrané možná dekády, desky z burzy ve středně příšerném stavu, deska nová i deska vyčištěná nedávno na redakčním VPI HW16.5.

To důležité samozřejmě je, zda výsledná vyčištěná podoba desky má nějaký vliv i na poslechovou kvalitu. Nejzřetelněji to bylo cítit na singlu „Secret Love“ od Bee Gees (1991 | WEA | 9362-40014-0), kterýžto vinyl dobrých 25 let odpočíval v polici nedotčen. Lehce zašpiněná, trochu mastná a poměrně zaprášená deska praskala a tu a tam trošku „šustila“. Po desetiminutové lázni byl povrch zřetelně tmavší, vyblýskaný a všeobecně nádherně čistý, díky absenci jakýchkoliv škrábanců skutečně ve stavu nového kusu. Čistící kúra se projevila také mimo jiné absencí statického praskotu a také subjektivně výranějším zvukem, jakoby hlasitějším a jasnějším (nikoliv drasticky, ale o již slyšitelný kousek).

2020 04 30 TST DeGritter 5

Starší, ale důsledně „praná“ Gershwinova „Rhapsody in Blue“ (1975 | Opus | 9110 0385) byla po ošetření v Degritteru vizuálně jakoby tmavší, snad i čistší než z HW16.5, ze zvuku byl opět odstraněn praskot statiky, takže působil o něco „hladší“, jinak ale samozřejmě na udržovaném vinylu efekt připomíná důsledné „oprášení“ kartáčkem a je spíše udržovací (což je samozřejmě dobře).

Na burze pořízená „The Best of Dean Martin“ (1985 | Supraphon | 1113 3710 ZD) byla v poněkud ošuntělém stavu, dokonce jakousi zvláštní, lehce lepkavou skvrnkou na povrchu, která byla snadno slyšet jako zkreslení. Deset minut práce Degritteru zanechalo na povrchu jen neodstranitelné vlasové škrábance, všechny ty ruce (a bůhvíco ještě), které zanechaly svou nešetrností stopy na povrchu byly smyty a s tím samozřejmě opět krom „analogového praskání“ zmizel i jakýkoliv problém s reprodukcí. Inu, čistý povrch, čistý zvuk, mechaniku nelze ošidit.

2020 04 30 TST DeGritter 17

U dosud nehrané druhé desky Zappova dvojalba „In New York“ (1977 | Gema | DIS 69 204) bylo ošetření opět ku prospěchu hlavně tomu, že zmizel praskot a to mnohem důsledněji, než to dokáže zařídit jakýkoliv „antistatický kartáček“.

V praxi je Degritter vynikajícím zařízením, které dělá přesně to co dělat má – čistí a udržuje cenné vinylové kotouče v perfektním stavu. Činí tak navíc s krásnou a elegantní formou, kterou je radost vystavit i v obýváku. A co víc, činí tak prakticky bez nutnosti účastnit se, což je na rozdíl od mechanický praček, které vyžadují v podstatě trvalou interakci uživatele, mimořádně návykové. Když správně namícháte roztok, už se nemůže nic pokazit – pouze vložíte vinyl a ten se zpracuje s perfektním výsledkem. Nejhlasitější / nejrychlejší sušící režim už je trošku hlučný, přesto nedosahuje úrovně odsávacího procesu u vakuových praček. Chcete-li mít klid, nastavíte jednoduše nižší intenzitu větráku a delší sušící čas a je to. Degritter je možná poměrně drahou hračkou, ale v kontextu konkurence vám za roky soužití ušetří nemalou porci času, nemechanické čištění může být v dlouhodobém horizontu šetrnější k povrchům vinylu a všemožná nastavení se přizpůsobí jakýmkoliv potřebám, takže i v tom nabízí Degritter víc, než je u takhle jednoúčelového zařízení zvykem. Degritter je perfektní čistící zařízení pro ty, kteří chtějí komfort, účinnost a styl v jediném balení – a to patrně v jednom jediném zařízení nejsou schopny nabídnout výrobky jiných značek.

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rychlost

+ přizpůsobivost z pohledu času a intenzity čištění

+ (relativní) tichost

+ bez nutnosti hlubší účasti na procesu čištění

+ pěkný design

+ deska působí po vytažení precizně vyčištěná, stejně jako při mechanickém čištění

ZÁPORY

- cena je poměrně vysoká, ale v kontextu ne nesmyslná

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz 

XAVIAN Concertino - výjimečná nabídka

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Bowers & Wilkins 700 S3

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies