2020 04 30 TST DeGritter 1

Anglické slovo „grit“ se dá přeložit třeba jako „štěrk“, ale také „nečistota“, je základem pro „gritty“, neboli „hrubý“. Z toho lze celkem snadno dovodit, čím se jediný produkt estonské značky Degritter zabývá – odstraňováním nečistot, konkrétně pak z povrchu vinylových desek. Tým mladíčků v roce 2015 přišel s trochu jiným pohledem na „pračku“ elpíček a dal si za cíl nabídnout stylovou formu, praktičnost a jednoduchou obsluhu nebo v neposlední řadě „něco, co nezní jako vysavač“.

Výsledkem odhodlání čtyřčlenného týmu a čtyř let zkoušení a prototypování je tak kompaktní produkt, který vypadá na první pohled jako nějaké příslušenství z 50. let, ale který je tím působivější, čím blíže se s ním seznamujete.

Degritter nemůže být o moc jednodušší – platí to pro estetiku, definovanou prakticky šířkou klasického vinylu a hloubkou otvoru pro něj a decentní nádržku s vodou. Pračka je tak vlastně malá a kompaktní, zaoblené linie a celkově pěkné designové pojetí s dotekem retra z ní pak dělají objekt, který ani nemusíte uklízet jako ta klasická bachratá zařízení pro mechanické čištění.

2020 04 30 TST DeGritter 16

Na čelní straně je všechno, co budete pro ovládání potřebovat – v kulatém průhledu se skrývá barevný displej, který jednak zajímavou formou ukazuje stav probíhajícího procesu včetně časového odpočtu, jednak ale poslouží i jako obrazovka pro procházení (na tak jednoúčelový přístroj) poměrně bohatého menu, v němž nastavíte velmi jemně čas čištění, čas sušení, intenzitu větráku (tj. hlučnost vs. účinnost sušení), velikost etikety, aby vám na ni náhodou nestekla voda apod.

Dva otočné knoflíky pak slouží k potvrzování, vybírání času i programu a vůbec můžete po prvních pár zkušenostech během deseti vteřin optimalizovat program pro libovolně znečištěné a velké LP. Je jedno, jestli se „průchod“ Degritterem stane rituálem před každým přehráním nebo budete chtít oprášit svou starou a poněkud zanedbanou sbírku. Střední hodnota doby čištění je nějakých 5 minut, pro jednoduché „přeleštění“ může být hotovo za minutku, pro důkladné si přichystejte minut 10.

2020 04 30 TST DeGritter 20

Samotný proces čištění spočívá ve vyjmutí nádoby ze zadní části, naplnění destilovanou vodou s pár kapkami roztoku (můžete mít svůj nebo použít ten, který nabízí přímo Degritter), podobně jako u kávovaru nádobku vrátíte zpátky, vložíte vertikálně vinyl do jediného možného otvoru a poté, co si dle výše řečeného rozsahu přizpůsobíte délku / intenzitu čistícího procesu, roztok se nasaje do vany pod desku, ta se začne otáčet, pokryje se během prvních otáček důkladně tímto roztokem (který na X praných deskách ani jednou nestekl na etiketu) a pak začne pracovat ultrazvukový generátor a film včetně nečistot „oklepe“.

Na stránkách výrobce najdete snímky z elektronových mikroskopů, jak vypadá povrch nového LP, který vystavíte kouři z cigaret, pokryjete grafitovým práškem a zalijete pivem (což dost pravděpodobně svému vinylu neuděláte) a poté je vedle snímek, jak vypadá povrch po základním pětiminutovém cyklu. V praxi to souzní s tím, co jsme mohli zažít při praktickém zkoušení – deska je jednoduše čistá.

2020 04 30 TST DeGritter 18

Jádrem Degritteru je generátor (tedy vlastně dokonce čtyři jednotky) ultrazvukového kmitočtu 120 000 Hz, který si pánové ve firmě sami navrhli a vyvinuli, nejde tak o nějaký hotový kus. Umí také krom základní frekvence nabídnout proměnlivý frekvenční průběh, kdy frekvence a účinnost oscilují kolem výše zmíněného kmitočtu.

V praxi generátory vytvoří v roztoku obrovské množství jemných bublinek, které povrch vinylu „oplachují“ – jde vlastně o kapsy vakua, které vznikají po průchodu vysokofrekvenční vlny roztokem. Na trhu jsou i jiné čistící ultrazvukové systémy, nicméně Degritter se chlubí, že používá nejvyšší frekvenci, tedy nejmenší bublinky a tím nejjemnější čištění. Výrobce říká, že stejný koncept, byť s ještě vyššími frekvencemi, se používá k čištění polovodičových systémů v industriálním nasazení.

2020 04 30 TST DeGritter 10

Znečištěný roztok pak cirkuluje přes instalovaný filtrační systém, aby se žádná spláchnutá nečistota nemohla vrátit na povrch vinylu. Filtr je přístupný ve formě snadno šroubovatelného tubusu na boku zařízení a čas od času je potřeby jeho buničitou vložku vyměnit a umýt kovovou strukturu.

Zajímavostí řešení je to, že software zařízení lze aktualizovat za pomoci SD karet, takže pokud někdy výrobce přidá nějaké další režimy čištění nebo další možnosti nastavení, o novinky ve svém zařízení nepřijdete.

2020 04 30 TST DeGritter 8

Pračku Degritter jsme zkoušeli v pražském studiu HIFI CZ, kde jsme si na sestavě s gramfonem E.A.T. a elektronikou i reprosoustavami MBL z Noble Line pustili nejprve „původní stav“ a poté „vyčištění stav“ LP s tím, že do výběru se dostaly desky nehrané možná dekády, desky z burzy ve středně příšerném stavu, deska nová i deska vyčištěná nedávno na redakčním VPI HW16.5.

To důležité samozřejmě je, zda výsledná vyčištěná podoba desky má nějaký vliv i na poslechovou kvalitu. Nejzřetelněji to bylo cítit na singlu „Secret Love“ od Bee Gees (1991 | WEA | 9362-40014-0), kterýžto vinyl dobrých 25 let odpočíval v polici nedotčen. Lehce zašpiněná, trochu mastná a poměrně zaprášená deska praskala a tu a tam trošku „šustila“. Po desetiminutové lázni byl povrch zřetelně tmavší, vyblýskaný a všeobecně nádherně čistý, díky absenci jakýchkoliv škrábanců skutečně ve stavu nového kusu. Čistící kúra se projevila také mimo jiné absencí statického praskotu a také subjektivně výranějším zvukem, jakoby hlasitějším a jasnějším (nikoliv drasticky, ale o již slyšitelný kousek).

2020 04 30 TST DeGritter 5

Starší, ale důsledně „praná“ Gershwinova „Rhapsody in Blue“ (1975 | Opus | 9110 0385) byla po ošetření v Degritteru vizuálně jakoby tmavší, snad i čistší než z HW16.5, ze zvuku byl opět odstraněn praskot statiky, takže působil o něco „hladší“, jinak ale samozřejmě na udržovaném vinylu efekt připomíná důsledné „oprášení“ kartáčkem a je spíše udržovací (což je samozřejmě dobře).

Na burze pořízená „The Best of Dean Martin“ (1985 | Supraphon | 1113 3710 ZD) byla v poněkud ošuntělém stavu, dokonce jakousi zvláštní, lehce lepkavou skvrnkou na povrchu, která byla snadno slyšet jako zkreslení. Deset minut práce Degritteru zanechalo na povrchu jen neodstranitelné vlasové škrábance, všechny ty ruce (a bůhvíco ještě), které zanechaly svou nešetrností stopy na povrchu byly smyty a s tím samozřejmě opět krom „analogového praskání“ zmizel i jakýkoliv problém s reprodukcí. Inu, čistý povrch, čistý zvuk, mechaniku nelze ošidit.

2020 04 30 TST DeGritter 17

U dosud nehrané druhé desky Zappova dvojalba „In New York“ (1977 | Gema | DIS 69 204) bylo ošetření opět ku prospěchu hlavně tomu, že zmizel praskot a to mnohem důsledněji, než to dokáže zařídit jakýkoliv „antistatický kartáček“.

V praxi je Degritter vynikajícím zařízením, které dělá přesně to co dělat má – čistí a udržuje cenné vinylové kotouče v perfektním stavu. Činí tak navíc s krásnou a elegantní formou, kterou je radost vystavit i v obýváku. A co víc, činí tak prakticky bez nutnosti účastnit se, což je na rozdíl od mechanický praček, které vyžadují v podstatě trvalou interakci uživatele, mimořádně návykové. Když správně namícháte roztok, už se nemůže nic pokazit – pouze vložíte vinyl a ten se zpracuje s perfektním výsledkem. Nejhlasitější / nejrychlejší sušící režim už je trošku hlučný, přesto nedosahuje úrovně odsávacího procesu u vakuových praček. Chcete-li mít klid, nastavíte jednoduše nižší intenzitu větráku a delší sušící čas a je to. Degritter je možná poměrně drahou hračkou, ale v kontextu konkurence vám za roky soužití ušetří nemalou porci času, nemechanické čištění může být v dlouhodobém horizontu šetrnější k povrchům vinylu a všemožná nastavení se přizpůsobí jakýmkoliv potřebám, takže i v tom nabízí Degritter víc, než je u takhle jednoúčelového zařízení zvykem. Degritter je perfektní čistící zařízení pro ty, kteří chtějí komfort, účinnost a styl v jediném balení – a to patrně v jednom jediném zařízení nejsou schopny nabídnout výrobky jiných značek.

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ rychlost

+ přizpůsobivost z pohledu času a intenzity čištění

+ (relativní) tichost

+ bez nutnosti hlubší účasti na procesu čištění

+ pěkný design

+ deska působí po vytažení precizně vyčištěná, stejně jako při mechanickém čištění

ZÁPORY

- cena je poměrně vysoká, ale v kontextu ne nesmyslná

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: HIFI GUIDE | www.hifiguide.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Quarta [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Aquarius
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
iMac 27" (2020) + Audirvana [2]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.5
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio