800 150 dynaudio partner

Když byla 1. září 1926 v německém Kielu založena společnost na výrobu sonarů, patrně nikdo netušil, že koncem roku 1948 uvede první gramofon a v roce 1984 začne fungovat jako plnohodnotný výrobce reprosoustav. Přesto se to stalo a od té doby je na světě ELAC, jdou svou specifickou cestou. Zhruba od začátku druhé dekády 21. století pak firma nabírá nový dech. Tolik ve stručnosti k historii této německé značky, která má v současnosti zhruba 14 (!!!) modelových řad.

Označení řad je číselné (takže se nenechte zmást úvodním BS, to značí regálový koncept, FS pak zase sloupový), série 190 patří k těm nižším, respektive dostupnějším. Proto zde třeba nenajdete charakteristické krystalové membrány, na druhou stranu i tady na první pohled poznáte příslušnost do rodiny ELAC.

Regálový model BS 192 je vizuálně strhující, o tom žádná. Může za to zvláště fascinující matný lak; byť jakmile na něj nešetrně dýchnete, zanecháte stopu, jíž budete muset řádně rozleštit. Ale to nevadí – ELAC dodává předvídavě manipulační rukavice. ELAC BS 192 nejsou nijak veliké – jde o dvoupásmové, klasicky hranaté regálové reprosoustavy, usazené na čtyřech lesklých nožkách a pevné základně. I tak zaberou jen 29 x 16 x 26,2 cm (v x š x h), váží pouhých 5,5 kg.

Čelní stěně vévodí středobasový měnič, usazený v přišroubované destičce a zabírající téměř celou šíři ozvučnice. „O patro výš" najdete typický firemní měnič typu JET, tedy skládaný páskový tweeter v kruhovém rámečku. Když se po zaoblených, hladkých hranách očima přesunete dozadu, spatříte velkou plastovou vaničku, kde jsou na stupních pod úhlem směrem vzhůru uloženy čtyři nevelké, ale pevné a elegantní reproduktorové terminály, do nichž v pohodě vetknete (v single- či bi-wirignovém zapojení) banánek, lopatku i holý vodič, pokud si tedy při té snaze nevyrazíte atypickou propojku.

Když už jsme naznačili něco o použitých měničích – výšky obstarává tweeter JET ve třetí generaci, středy a basy pak zas hlaďoučký černý kónus z kombinace hliníku a papíru s malým, ale velmi měkkým závěsem. Vyšší modely sice mají sofistikovanější krystalové membrány, ale vzhledem k ceně a pozici v katalogu lze i toto řešení považovat za velmi dobré. Vše doplňuje ještě bassrefex – ten pálí směrem dolů a teprve při tomto zjištění si uvědomíte, že ani podstavec má svůj více než promyšlený účel. Bassreflex totiž hraje přímo do základny reprosoustav a ta jeho tóny pomáhá efektivně šířit do okolí.

Elektrické parametry ELAC BS 192 odpovídají cenové třídě i pověsti výrobce – kompaktní reprosoustavy pracují bez udané tolerance v rozsahu 46 – 50 000 Hz, což je vzhledem k objemu rozhodně slušné. Impedance činí vstřícné 4 Ohm, s přiznaným propadem na 3,3 Ohm. Bude to tedy chtít přeci jen stabilnější zesilovač. Nemusí ale být kdovíjak výkonný – citlivost 87 dB (2,83 V / m) zajišťuje snadné soužití. Dělící frekvence mezi měniči leží na hranici 2 500 Hz.

Drobné ELAC BS 192 jsme poslouchali v kombinaci Naim Nait XS, Naim CD5si, NAD C370, Pioneer BDP-LX71, ASUS Xonar Essence One MUSES a analogovým zdrojem Pro-Ject Elemental / Pro-Ject Phono Box. Ke srovnání jsme používali Xavian Bonbonus a Harbeth Monitor 30.

Firma Elac vždycky uměla u svých reprosoustav vykouzlit hodně hluboký (byť občas pocitově trochu oddělený) bas, bas, který umí dát onu atraktivní energickou „tečku" na konci. Asi tedy nepřekvapí, že to umí i tyhle nevelké regálovky. Třeba elektrická basa v „Telegraph Road" od Dire Straits („Love Over Gold" | 1996 | Vertigo | 800 088-2) je příjemně měkká, velmi klidná a nadprůměrně objemná, aniž by však byla cítit jakákoliv ztráta kontroly. Bas a jeho síla působí na danou velikost až nereálně, skoro máte tendenci hledat někde subwoofer. Nicméně zhruba někde v oblasti elektrické basy také síla BS 192 opouští. Páskový tweeter dává činelům velmi kovový charakter a vůbec celé výškové pásmo je hodně jasné a zřetelné. Pokud si BS 192 dáte do menšího prostoru, zhruba do rozměru 20 m2, navíc pokud je ustavíte poměrně blízko sebe a nebudete sedět víc než 2 až 2,5 metru daleko, ucítíte také díky blízkosti měničů a kompaktní ozvučnici typickou monitorovou přesnost a kontrolu.

Popová klasika „Seven Wonders" od Fleetwood Mac („Tango in the Night" | 1987 | Warner | 7599-25471-2) se moc hezky valila kupředu v přesném rytmu, ES 192 mají velmi slušný talent pro rytmiku zvuku, což ve výsledku působí jako „šlapající" drajv. Reprodukce je příjemně plynulá a nenásilná, ač hodně energická. Dojmu energičnosti pomáhá na danou třídu a velikost rozhodně nadprůměrná dynamická rezerva. Nástroje i vokály působí trochu menší.

Bizetova „Jeux d´enfants, op. 22" v podání klavírů sester Marielle a Katie Labeque (1987 | Warner | 420 159-2) se nesl v duchu hodně výrazného piana, pokud jsme otočili volume trochu více doprava, objevil se i velmi slušný náznak objemu nástrojů díky skutečně. Tweeter umí poměrně slušně udržet balanc mezi výrazným, hrdě pevným a klidným, respektive neagresivním přednesem tónů. Cítíte na danou kategorii slušnou vnitřní dynamiku klavírů, i slušnou dynamiku celkovou.

„Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet („Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530) nabízí opět až nečekaný kontrabas, ne plnohodnotně velký, ale zato pocitově velmi důrazný. Velmi hezký a výrazný je vibrafon, jeho zvonivé kovové tóny jsou dominantní a energické. I tak ale zůstává přednes páskového měniče dostatečně kultivovaný, byť připojit ostřejší zdroj signálu by asi nebylo na místě, protože ELAC by tento charakter spíše zdůraznily. Vysoké tóny obecně jsou poměrně přímé, snad až lehce tvrdší a konkrétní, díky jejich výraznosti ale jednoduše můžete sledovat jejich dlouhý dozvuk.

ELAC BS 192 umí vzhledem ke své třídě citlivě podat i barvy – třeba jako kytaru a vokál v Taylorově „Dedicated to..." ze sampleru „Closer to Music vol. 3" (2009 | Stockfish | SFR 357.4009.2). Zvuk je slušně čistý a konkrétní, nebudete rozhodně mít problém s nedostatkem detailů nebo pocitem „deky" nad zvukem. Cítíte v přednesu také trochu studiové upřímnosti, ale opět je nutné zdůraznit, že přes všechnu čistotu a energii tu nedochází k hrubosti, což je rozhodně příjemné.

Reprosoustavy mají i slušnou dynamiku a objem zvuku, jak ukázala „By the rivers dark" od Leonarda Cohena („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262). ELAC BS 192 se jednoznačně snaž vzbudit dojem, že hrají větší reprosoustavy, třeba jako takové menší sloupky. Nutno říci, že svou velikost zastírají s přesvědčivým talentem. Měniče se evidentně snadno rozvibrují i zastaví, umí pracovat rychle a tak je tu mohutný bas skutečně mohutný (tedy samozřejmě v kontextu toho, že jde o malé reprosoustavy) a zvuk lehký, svižný a čistě přehledný. Ano, spodní oktávy nesou trochu měkčí charakteristiku, zvuk je přesný, ale ne suchý, to spíše naopak.

ELAC BS 192 jsou typickými zástupci katalogu svého výrobce. Ať už od pohledu, kdy prim hraje typický žlutý páskový tweeter v kombinaci s matnou membránou středobasu, nebo při poslechu, kdy cítíte bas důrazný a hlubší, než by podle obvyklých zkušeností měl být. Jde o regálové reprosoustavy ze zaplatitelné třídy od 30 tisíc, i proto je ale rozhodně pozitivní celkové zpracování v čele s velmi hezkým (byť citlivým) lakem, pozitivní je i celkově výrazné, ale dobře zvládnuté, ne hrubé a ostré zvukové podání. Výšek je opravdu hodně, tweeter má dost síly a umí své tóny pěkně prokreslit, středobas zase umí pěkně bouchnout, i když po většinu času se snaží spíše o bohatý, příjemný zvuk. Ve finále dominuje zvuku ale hlavně energie a pocit detailního přednesu a téměř monitorové přesnosti. Určitě doporučujeme jemný, autoritativní zesilovač, protože BS 192 si zaslouží pořádně ovládnout, aby odevzdaly to nejlepší. Určitě patří k dobrým volbám ve své třídě na pomezí dostupných a dražších reprosoustav, zvláště pro ty, kteří chtějí být v menších místnostech obklopeni hudebním děním.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 27 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ hezké provedení

+ energický zvuk

+ lehce se rozehrávají

+ tweeter nabízí dost detailů

ZÁPORY

- tweeter má tendence ke směrovosti = musíte je dobře pozicovat

- 46 Hz nástupu se zdálo i poblíž zdi poměrně optimistické

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 xavian quarta

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4] / [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Acoustic Energy AE1 Active [2] / [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio