2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 1

Není patrně v oboru high fidelity nic moc klasičtějšího (a toho ostrovního obzvláště), než kompaktní regálovka. A není snad světově známějšího výrobce takových, než je Bowers&Wilkins - největší britský producent hi-fi audio techniky a jeden z největších i v měřítku celosvětovém. Po dekádách výroby puristických stereo produktů se v 21. století odhodlala firma udělat zářez i v lifestyle segmentu, kde se jí to povedlo zejména s bezdrátovými reproduktory typu Zeppelin. Pod křídly nového majitele a po několika letech vývoje firma oba směry svého portfolia zkombinovala - v rámci nové platoformy Formation představila bezdrátové regálovky Duo.

Na první pohled je patrné, že Formation Duo patří do katalogu B&W - notně totiž připomínají osmistovkovkovou sérii, respektive model 805 D3, krycí mřížky jsou ale modernější a neodnímatelné (jejich tvar vychází z automobilových modelů firmy). Prakticky jsou Formation Duo zakulacené, mimořádně designově čisté a bez diskuse velmi současné. Oproti klasickým hi-fi produktům značky se Duo liší na první pohled tím, že povrch je matný, tvary organičtější a ozvučnice je rozdělena do čtyř segmentů (a nic není samoúčelné).

Charakteristický je tweeter uložený v samostatné tlumené ozvučnici, zapuštěné do horní stěny. Ozvučnice pro středobasový měnič je rozdělená na přední a zadní část, ty k sobě "zaklapnou" v přiznané spáře. Obě poloviny jsou spojené pružným materiálem a nežádoucí vibrace, které vznikne v jedné polovině se vlastně poměrně efektivně odbourá v polovině druhé. Čtvrtým samostatným segmentem je základna, kopírující tvar ozvučnice. Na ní jsou umístěné ovládací prvky včetně regulace hlasitosti a uvnitř také tepe optimalizovaný zesilovač o výkonu 2x 125 Wattů (tj výšky mají po většinu času svůj garantovaný výkon a středobas svůj, byť DSP dynamicky energii přesouvá směrem ke středobasu, když přijde na složitější pasáže).

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 2

Jediným přípojným bodem je vanička ve spodní části, v níž se nachází opět jenom ethernetový konektor a napájecí dvoupólová zásuvka. Otvor pak mimochodem navazuje na otvory ve stojanu, takže instalace - tak jak je žádoucí u designového produktu této kategorie - může být bez viditelné kabeláže.

Svými rozměry patří Formation Duo mezi klasické regálovky - 10,6 kg váhy, 39,5 cm výšky, 19,7 cm šířky a 30,5 cm hloubky nebudou žádnými dominantními prvky ani v malých prostorách.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 3

Výškám je vyhrazena 2,5 cm uhlíková kopulka, která vychází z technologií vyvinutých pro novou sérii 700, středobasový kónus o průměru 16,5 cm používá materiál Continuum, který je známý dokonce z ještě vyšší řady 800. Oproti ní je ve Formation Duo použit ještě silnější magnet. Zajímavé je použití uzavřených ozvučnic a přesto - pochopitelně díky intenzivní práci DSP - neuvěřitelný frekvenční rozsah 25 - 33 000 Hz.

Ti, kteří pak přeci jen chtějí mít i jiné možnosti, než jen bezdrátový streaming hudebních dat, připravili v B&W nevelkou krabičku jménem Audio, která to řeší. Na základně měděné barvy jsou ovládací prvky, horní kolmá plocha je členitá a zapadá do moderního konceptu přístrojů. Krabička v zásadě řeší propojení jakéhokoliv klasického systému s platformou Formation, ale umí to samozřejmě i opačně, protože uvnitř je nejen D/A převodník, ale i A/D převodník, pracující v rozlišení 24 bit / 96 kHz.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 4

Pod stříškou zadní části je krom napájecí zásuvky i ethernetový konektor (tedy stejná výbava, jako mají i ostatní produkty), doplňuje je ale to důležité - cinchový analogový vstup a optický vstup digitální, po pravé straně koaxiální digitální výstup a výstup analogový. Pokrýváte tedy snadno všechny důležité formy vstupů a výstupů, které propojí moderní svět s tím tradičnějším - největší využití patrně nastane u gramofonů (tedy ne že by Audio v sobě měl zabudovaný phono předzesilovač - vstup je linkový a phono musíte mít externí).

Formation Duo mají být ale mimochodem také vybaveny řadou mikrofonů, které jsou zatím neaktivní a v rámci rozvoje Formation série (respektive hlavně její softwarové části) jsou v plánu třeba i možnosti typu automatizované kalibrace v rámci domácí akustiky (trochu po vzoru té z nové řady subwooferů jako je DB3D) a další a další věci.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 5

Nejdůležitější a nejzajímavější je nicméně ona samotná platforma Formation, na níž do budoucna hodlá Bowers&Wilkins nabídnout ještě mnohem širší portfolio lifetylových výrobků s hi-fi / high-endovými prvky. Celý koncept se totiž svým zaměřením na absolutní jednoduchost obsluhy a automatizované nastavení jasně oslovuje právě ty, pro které kupříkladu BOSE nepředstavuje dostatečnou prestiž a ani Bang & Oflusen kupříkladu nestačí zvukově, ač právě nenáročný komfort soužití s produkty dánské značky je jednou z met, kterou má platforma za cíl dobýt.

A nutno říci, že se to daří. Systém Formation totiž skutečně pracuje naprosto samozřejmě, intuitivně a bez vyžadování jakékoliv hlubší snahy od uživatele. Na druhou stranu, není to ani rozhraní, jímž by si - navzdory mimořádnému potenciálu a schopnostem - nadšený audiofil mohl "hrát" se zvukem dle libosti. Důležité je, že Formation pracuje primárně bezdrátově a právě na stabilitu a sílu spojení bylo vynaloženo při vývoji nejvíce sil. Ačkoliv se produkty Formation připojí k vaší Wi-Fi, používají ji výhradně k prvotní akvizici audio signálu - všechno ostatní probíhá interně na síti typu mesh (což značí to, že každé zařízení komunikuje s každým dalším v dosahu a průběžně se tedy optimalizuje signálová cesta na ta momentálně nejsilnější a nejrychlejší spojení; je tu celkem šest komunikačních antén - pár pro každý typ datové komunikace). Audio signál je načten do malé vyrovnávací paměti (ačkoliv třeba při spouštění není patrná žádná prodleva), aby byla zajištěna precizní synchronizace všech zón / zařízení. To znamená žádné zpoždění, žádný pocit ozvěny při přecházení mezi zónami. Veškeré zpracování audio signálu pak probíhá v rozlišení 24 bit / 96 kHz (jakkoliv je to omezení dané jen softwarem a v dalších fázích rozvoje, pokud se Formation ukáže stabilní a rychlý s tímto rozlišením, by mělo být "odemčeno" rozlišení až 24 bit / 192 kHz, na které je dimenzován hardware).

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 6

Nedílnou součástí platformy Formation je také aplikace, ve které jednoduše přidáte jednotlivé zóny, do nich jednotlivé přístroje a můžete je libovolně spojovat, rozpojovat, nastavovat a třeba regulovat hlasitost. Nejsou tu žádná delikátní nastavení nebo všemožné sofistikovanosti, vše funguje plně automaticky.

Připojení do rodiny produktů Formation pak patrně povětšinou budete využívat přímo pomocí funkcí typu Play To z aplikací - jedno zda půjde o TIDAL, Spotify či jiné podobné. Stream z domácích úložišť (tedy nejen ten) pak zajistí protokol AirPlay 2. Můžete také využít pohodlí Bluetooth spojení s aptX HD, pokud chcete. Náročnější posluchač pak může využít i plnou kompatibilitu s knihovnou Roon.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 8

Formation Duo jsme mohli poslouchat v pečlivě upravené poslechovce dovozce, kde jsme krom síťového rozhraní používali modul Audio pro připojení gramofonu McIntosh MT10 s phono předzesilovačem McIntosh MP1100 nebo CD přehrávače McIntosh MCD600. Ke srovnání byl krom ostatních produktů Formation řady k dispozici bezpočet variací na základě elektroniky McIntosh a reprosoustav Bowers&Wilkins.

Když přišla mohutná rána v úvodu "Way down deep" Jennifer Warnes ("The Hunter" | 1992 | Private | 1005-82089-2), možná neměla takový ten velký zvuk, velkou váhu jako z reprosoustav s velkým objemem, ale uvolněná kontrola ve velmi přiměřeném objemu, nenásilnost a samozřejmost je působivá. Zvuk je zcela záměrně naladěný trochu do teplejšího tónu (ale skutečně jen trochu) a separace tónů stejně jako barva tónu v basovém spektru se blíží k high-endovému segmentu a výsledek je plně srovnatelný s klasickým dobrým hi-fi.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 16

Stejné přirovnání pak platí i pro střední pásmo, kde třeba vokál Eleanor McEvoy v "Leaves me wondering" ("System Solution" | 2019 | Nordost) zněl se solidní plasticitou, dobře prokreslený a v přiměřeném, realistickém objemu - reprodukce je solidně čistá, díky onomu doteku vřelé příjemnosti vás neotráví ani říznější sykavky v nahrávce, protože je pod jemnějším tónem celkového ladění prostě nebudete vnímat jako ostré, ač pocit výraznosti jim zůstane. Je tu také na lifestylový segment obdivuhodná transparentnost a velmi solidní svižnost, byť tu není takový ten pocit fyzičnosti.

Vysokotónový reproduktor se pak nebojí si přisadit a ozvat se, cinkot činelů a vibrafonu v "Sex without bodies" od Dave´s True Story ("AUDIO Digital Masters I" | 2010 | AUDIO | 01/10) byl zřetelný, rychlý a pěkně čistý, lehce dominantní, ale ne přehnaně, aby zvuk byl nacinkaný. Formation Duo tu ukázaly velmi solidní hi-fi standardy a dobré rozlišení i přesto, že tu nejsou ty nejjemnější delikátní detaily.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 14

Co pak rozhodně výtečné je, to je dynamika - přesné a kontrolované řízení středobasu zesilovačem s dostatečným výkonem, velký výkmit membrány při zachování malého zkreslení pomáhá nejen hloubce, ale také výbušnosti a celkové dynamičnosti. Tak i z malých ozvučnic třeba "Love is gone" Davida Guetty ("Focal CD No. 8" | 2009 | Focal | 509999680442) s paletou elektronických zvuků šlape s velkou parádou. Zvuk byl důrazný, razantní a energický, ačkoliv stále zůstával spíše trošku poklidnější, nijak splašený nebo snad efektně rozmáchlý. A přesto si dobře užijete ticho v pauzách (protože šum je tu slovo prakticky neznámé), stejně jako kontrolovaný výbuch energie vzápětí. Navíc obé bez pocitu, že by se do toho Formation Duo musely nutit.

"A Rose for Me" od The Soundscapers ("FIM Super Sounds! III" | 2006 | FIM | FIM XR24 073) ukázala, že přes vší péči a preciznost kontroly přes DSP nejsou Formation Duo analytické nástroje. A je to zcela záměrné ladění, díky kterému můžete poslouchat vlastně i poměrně mizernou nahrávku bez pocitu otravnosti. Faktem ale je, že Formation Duo pořád patří i přes onu neanalytičnost k dobře a organizovaně hrajícím reprosoustavám, které mají slušný detail někde na úrovni skutečně dobrého hi-fi. Pořád jsou to Bowers&Wilkins vyšší třídy a tomu celkové rozlišení, byť lehce zjemněné sametovým dotekem, prostě odpovídá.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 20

Prostor hudební scény v "Innocence" od Hoff Ensemble ("Polarity" | 2018 | 2L | 2L-145-SABD) byla pěkně definovaný v pravolevém směru, ohraničený pozicí reprosoustav v prostoru a přece bez pocitu, že ozvučnice jsou součástí hudebního zážitku. Zvuk je posazený spíše dozadu, ale nástroje mají dobrou lokalizaci.

To hlavní u podobného segmentu je ale v konečném důsledku to, jak snadno se komponenty poslouchají - a právě z tohoto pohledu jsou Formation Duo (a tedy samozřejmě i Audio, kterýžto komponent nemá vůbec žádnou vlastní pozorovatelnou signaturu) mimořádně dobře naladěné pro ucho běžného člověka. "That Man" od Caro Emerald ("Deleted Scenes from the Cutting Room Floor" | 2010 | Grandmono | 88697776142) byla živá, bohatá v basové části, jasná ve vokálním spektru a znělá na výškách, celkově hladká a semknutá, neupozorňující na jednotlivosti a přesto dobře organizovaná a solidně čistá. Není to audiofilský high-end, který by se snažil o každou jemnůstku, ale příjemné hi-fi vysoké kvality to rozhodně je.

2019 07 04 TST Bowers Wilkins Formation Duo Audio 15

Formation Duo (a vlastně celý rodina komponentů Formation) se sice hlásí k high-endové tradici Bowers&Wilkins vizuální i technickou stránkou, ale zjemňují celkový typický firemní zvukový charakter lehkým dotykem sametovosti a vřelosti, takže bez ohledu na přehrávaný materiál zůstává přednes kultivovaný a "snadný". Tak jak moderně Formation Duo vypadají a zní, tak moderně přistupují (a opět je to vlastnost komponentů Formation obecně) k přehrávání hudby - pro toho, kdo chce svou hudbu snadno dostupnou, bezchybně a stabilně tekoucí v jednom i více prostorů, nezávisle i společně napříč místnostmi a především v prémiové kvalitě (či jak jinak to nazvat), proto toho jsou Formation parádním řešením. Navíc i ze zcela objektivního hlediska lze říct, že Formation Duo fungují zhruba na úrovni hi-fi sestav rámcově stotisícové kategorie co do čistoty, detailnosti nebo dynamiky a to je na aktivní kompaktní systém zjevně lifestylového ducha hodně solidní výsledek.

* poznámka k měření - měření frekvenční odezvy nebylo možné provést, protože při jediném možném připojení přes rozhraní Audio se projevuje zpoždění signálu při jeho kládání do vyrovnávací paměti a tím není možné aplikovat standardní měřící proceduru, která pracuje v reálném čase

Kč 105 990,- - Formation Duo

Kč 21 980,- - stojany pro Formation Duo

Kč 18 990,- - Formation Audio

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ plnohodnotný kvalitní hi-fi zvuk

+ stabilita platformy s perfektní synchronizací

+ rozhraní Audio umožňuje komfortní stream analogových zdrojů

+ stylový design

+ neuvěřitelný basový rozsah (díky skvěle naladěnému DSP)

+ srovnatelné s klasickými hi-fi sestavami stotisícové třídy

+ dynamika

ZÁPORY

- některé zajímavé funkce přibudou teprve v budoucnu

- rozhraní Audio neumí rovnou číst data z disků

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies