2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 1

Slova Bowers&Wilkins a číslovka 800 tvoří jeden z nejznámějších celků světa reprodukované hudby. V roce 2016 přišla nejnovější generace téhle série, která se jako jedna z mála může bez uzardění honosit trochu zprofanovaným přídomkem "legendární". Generace Diamond D3 u větších modelů doslova převrátila koncept vzhůru nohama (no dobře, spíš zepředu dozadu), nejmenší model 805 D3, jediná regálovka v nabídce, je ovšem spíše jen evolucí modelů předcházejících.

Bowers&Wilkins 805 D3 jsou stále rozumně kompaktní a poměrně klasicky tvarované stojanové dvoupásmové reprosoustavy. Ozvučnice má poměrně tradiční tvary, když se ale pozorně podíváte, žádná stěna není rovná, jedna každá (tedy až na základnu) je alespoň mírně vypouklá, boční stěny pak svírají křivku tvaru někde mezi U a V, kde nejužší místo je přímo vzadu. Celý korpus z MDF desek se solidním vyztužením slouží jako ozvučnice pouze pro středobasový měnič, tweeter je oddělený do vlastní tlumená ozvučnice typu Nautilus. Ta je oproti minulým generacím opracovaná z jediného bloku hliníku a usazená na antirezonančních prvcích.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 2

Při pohledu zepředu vás rozhodně upoutá nová šedivá membrána z materiálu Continuum, který po letech vývoje nahradil charakteristicky žlutý kevlar. Krom mohutného závěsu krášlí měnič ještě velký hliníkový rámeček, v němž je reproduktor usazen. Mnohem menší hliníková linka je pak k vidění i u bassreflexového portu pod reproduktorem - jde o typ Flowport, který B&W používá jako jeden ze svých typických prvků, plastový nátrubek je poset mnoha prohlubněmi, uklidňujícími proudění vzduchu.

Vzadu je mělká vanička se čtveřicí nádherných reproterminálů, do nichž snadno vetknete vidličky, banánky i holý vodič. Celkový design vypadá jednoduše prvoligově, mísí se v něm vkusná elegance s moderní technickou precizností.

O bytelnosti ozvučnice svědčí váha necelých 13 kg při výšce 59, šířce 34 a hloubce 47 cm.

Tweeter používá osvědčenou membránu z tenounké a přesto ultimativně pevné diamantové vrstvičky, kdy kopulka má tradiční průměr 2,5 cm. Největší změnou je materiál středobasové membrány o průměru 16,5 cm, jak už bylo naznačeno. Materiál Continuum už není žlutý jako kevlar, ale šedivě-stříbřitý, to je očividné. Jde o výsledek zhruba osmi let vývoje a materiálového výzkumu, opět jde o kompozitní vláknitý materiál, který je lehčí než kevlar a přitom pevnější.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 3

805 D3 jsou koncipovány jako dvoupásmové, jejich citlivost 88 dB / 2,83 V / m patří k nadprůměrným, osmiohmová impedance přiznává propad na 4,6 Ohm. Frekvenční rozsah výrobce udává na 42 - 28 000 Hz v toleranci +/- 3 dB.

Nejmenší zástupce řady 800 jsme poslouchali na redakčních sestavách Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, které doplňoval gramofon VPI Scout, ale dostalo se i na duo Marantz PM-14S1 Special Edition / Marantz SA-14S1 Special Edition, Primare I32 / Primare BD32 nebo Quad Artera Play / Quad Artera Stereo. Porovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, ale též Cabasse Murano nebo Piega Classic C40.2. Propojeno bylo vždy hlavně kabely ZenSati Authentica, ale také TelluriumQ Silver a Black sérií nebo všemožnými kabely KrautWire ze všech pater katalogu.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 4

Na svůj malý objem umí B&W 805 D3 vyzářit až neuvěřitelné množství spodních frekvencí, co je ale ještě víc fascinující, to je schopnost měničů udržet nad těmi tóny v podstatě dokonalou kontrolu kam až rozsah sahá. Třeba kontrabas Charlieho Hadena ve Spiritual ze společné desky s Patem Methenym "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2) už se téměř celý vešel, každý tón byl ale suchý, rychlý a přesný jako prásknutí bičem. 805 D3 to sice nedají zadarmo a potřebují velmi, velmi dobrou elektroniku, ale pak nabízí fantastickou kontrolu, přesnost a schopnost ukázat celý průběh tónu, jeho jemné nuance a předat v podstatě plnou energii, která sice oproti velkým sloupům rychleji uvadá a funguje jen na blízko, ale je tam. Co je pak úplně fascinující, to je důraz a impuls, který v basové části relativně malý měnič (a ještě rozdělený mezi středy a basy) umí vytvořit. Brouknutí kontrabsu tak je suše přesné, opravdu energické a pevné jako skála.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 5

Střední pásmo je v podání B&W nejnovější osmistovkové generace nádherně, luxusně transparentní, takže vokál Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) byl precizně zaostřený, čistý a konkrétní, tak jak byste si to od nekompromisního stopadesátitisícového monitoru představovali. Hlas se vznášel s neotřesitelnou pevností přímo mezi reprosoustavami, nádherně plastický, prokreslený a zanalyzovaný, předaný do prostoru téměř bez překážek, tak lehce a snadno unikající z virtuálních úst, tak dynamický a výbušný a energický a velmi, velmi přirozeně lidský, jen s lehoučkým nádechem až mechanické preciznosti.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 6

Tweeter s diamantovou membránu z produkce Bowers&Wilkins patří do světové špičky a podle toho také hraje - expresivnost, čistota, důraznost a znělost a přitom absolutní kontrola a vyklidněný nadhled, s nimiž výškový reproduktor vykouzlil vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenného alba (2003 | Concord | SACD-1029-6), byly fascinující, doslova hypnotizující. Výšky přitom nijak objemově ani energií nevystupují nad zbytek pásma, přesto jako kdyby se četly ještě snáze, ještě přirozeněji a snáz pluly do uší. Když velmi precizně zaříznutý dopad paličky na kovovou plochu vykřísne tón, ten se jasně šíří plochou činelu s nádhernou kovovostí, brilantně zazní a pomaličku, v klidu a jemně doznívá. Stejně tak u seberychlejších dopadů paličky vždy slyšíte i tu pauzu, jasně oddělující jeden tón od druhého.

Utaženost, kontrola, disciplinovaný, čistý a rovný přednes pomáhají také (jsou-li řádně nakrmeny) 805 D3 dosáhnout na pocit skutečně imponující živosti a dynamiky. Ani nahlas puštěná Vivaldiho skladba "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) neznamenala jakékoliv ohrožení dynamické rezervy měničů, smyčce byly úctyhodně živé, rychlé a plné, zároveň však i precizně kontrolované, jeden každý tón pevný jako skála a s dokonale definovanými konturami. Záběr smyčců byl doslova uchvacující, ježící chlupy na rukách a i malé 805 D3 snesou opravdu velkou dynamickou zátěž bez pocitu vznikajícího stresu či blížícího se limitu.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 7

Bowers&Wilkins 805 D3 jsou jednoduše řečeno kompaktní dvoupásmové monitory profesionální studiové úrovně - to dost říká o jejich rozlišení a přesnosti. 805 D3 jsou k tomu navíc ještě suše jisté a jejich rozlišení je prostě příkladné, dokážou proniknout až k velmi, velmi jemným nuancím, vytáhnout je na povrch a zařadit mezi ostatní tóny do komplexního obrazu. Pomáhá tomu i výsostná transparentnost, kdy třeba vokály Katie Melua a Evy Cassidy ve "What a wonderful world" ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) byly nádherně artikulované a velice bezprostřední. Slyšíte i jemňoučké dozvuky v nahrávacím prostoru hluboko v pozadí, můžete zaměřit svou pozornost na jednu každou hudební linku a zcela si ji "vytáhnout", aniž byste ji museli v celku lovit.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 8

Ač jsou 805 D3 přeci jen trošičku směrové, není zase tak moc složité najít s nimi ideální umístění. Pak se vám odmění krásně vykreslenou, skálopevnou zvukovou scénou zcela oproštěnou od hmoty ozvučnic. Třeba orchestr v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie s Václavem Neumannem za dirigentským pultíkem byl nádherně roztažený až za hranice korpusů a bylo už i zřetelné, která nástrojová sekce je před či za kterou, lokalizace byla suverénní a hudba jako kdyby šla dokonce i z prostoru nad reprosoustavami.

Spíše než muzikální jsou Bowers&Wilkins 805 D3 přesné a precizní, konkrétní a nesmlouvavě perfekcionistické. Nečekejte od nich tedy žádnou shovívavou muzikálnost. Přestože tedy se svou přímostí předaly informace o poněkud pískovitých a přeostřených činelech, poněkud ostrých kytarách, ale i řádně hutném, konturovaném basu v "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9), bylo radost je poslouchat. Nebylo to vždy příjemné, protože ostrý činel prostě zazní jako ostrý činel a agresivní kytara vás řízne do ucha právě tak, jak to zvukař zařídil, ale to nevadí. utažený, precizní, energický a s nadhledem podaný, rytmický zvuk vás uhrane svou bezprostředností.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 9

Bowers&Wilkins 805 D3 se svým zvukem navrací k ideálu studiové přímosti a díky novým technologiím jsou ultra čisté, ultra transparentní, pevné jako skála, mají skvělé rozlišení a navíc všechny své vlastnosti dokázaly vtěsnat do kompaktních rozměrů - nejen fyzických, ale i zvukových, takže vše drží pohromadě. Ve větších prostorách se, pravda, už maličko ztrácí, ale v menších jsou naprosto fascinující a mají i řádnou basovou odezvu. Překypují energií, švihem, drajvem a úderností, ukážou vám, co je a co není ve vaší nahrávce a vašem systému a když je pořádně nakrmíte, jsou uhrančivě samozřejmé a nakažlivě přímé, odhrnující zábrany mezi vámi a nahrávkou. Hledáte-li excelentní, dospělé malé monitory a víte co to přesně znamená, vězte, že nové 805 D3 byste rozhodně měli zařadit do nejužšího seznamu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 m1

V toleranci +/- 3 dB v reálném prostoru jdou malé Bowersy od zhruba 55 Hz až do téměř 20 000 Hz, napříč pásmem jsou bez excesů, propadů či zdvihů a v reálném světě je tak lze považovat za excelentně "rovné". V praxi se nám ale zdálo, že bas jde ještě o něco hlouběji, malé monitory klamou tělem.

2016 06 06 TST Bowers Wilkins 805 D3 m2

Impedanční křivka vykazuje pokles i pod hranici 4 Ohm, zato ale žádné drastické propady či peaky, nevybočuje tak z dobrých elektrických mravů.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 159 980,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou nádherně elegantní

+ kompaktní provedení a velký rozsah

+ utažený důraz a velká dynamika

+ suše přesná a čistá artikulace

+ transparentnost

+ kontrola basu

ZÁPORY

- oproti minulé generaci cena stoupla opravdu hodně

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika