Solid Tech - referenční high-end audio racky

2022 10 31 TST Elysia xfilter 1

Někdy je zajímavé odhlédnout od světa domácí audiotechniky do „kuchyně“ mistrů zvuku – dá se tam objevit řada inspirativních řešení právě i pro vaši poslechovku. Jedním z takových produktů by mohl pro někoho být také xfilter od značky elysia, založené roku 2006 a zaměřené na studiovou a pódiovou elektroniku, pracující ve třídě A a vyráběnou ručně v Německu.

xfilter je komponent patřící do firemní Rack Series a to jednoduše proto, že má skutečně podobu vhodnou pro montáž do jednoho patra klasického 19“ racku. Jedinou a základní funkcí je čtyřpásmová analogová stereofonní ekvalizace. Proč byste doma měli proboha chtít profesionální ekvalizér, ptáte se? Třeba proto, že každý z nás má doma nějaký mód místnosti, který výrazněji zasahuje do výsledné frekvenční odpovědi systému. Nebo máte puristickou elektroniku bez tónových korekcí a občas máte chuť na šťavnatější zvuk s bohatším basem, kupříkladu. Případně chcete své sestavě přidat flexibilitu pro různé typy nahrávek a nemáte chuť experimentovat s digitální filtrací, kdy může nedokonalá implementace zvuk tak nějak „vysušit“.

Estetika xfilter je ryze praktická, rozměry pak definuje šířku 19“ a výška 1U, neboli 1,75“ (chcete-li to přesněji, je to šířka 48,26 cm, hloubka 21,4 cm a výška 4,445 cm, váha dosahuje 1,76 kg). Čelní panel má nutná „ouška“, jeho tlumená modrá barva je vlastně docela hezká a výrobce si dovolil dokonce „kudrlinku“ v podobě jemného vykousnutí veprostřed horní a spodní hrany.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 2

Tím podstatným jsou ovládací prvky rozložené v zrcadlové symetrii kolem centrálního loga – nejprve je po každé straně trojice tlačítek (celkem tedy šest), směrem k vnějšímu kraji pak následují čtyři otočné ovladače (kompletně osm). Pro každé pásmo je tu dvojice otočných prvků – jeden ovládá zisk, druhý frekvenci. Zatímco zisk se dá regulovat vždy v rozsahu +/- 16 dB (obě krajní pásma) nebo +/- 13 dB (ty prostřední dvě), první pásmo zasahuje od 20 do 900 Hz, druhé od 45 do 2 200 Hz, třetí od 300 do 16 000 Hz a poslední pracuje mezi 700 a 28 000 Hz. Rozsah možných ovlivnění signálu je tak poměrně dost velký.

K tomu můžete ještě přidat šest nenápadných tlačítek, jejichž funkce přidávají další vrstvu. Vezměme to zleva – tlačítko „Hit It“ po stisknutí zapíná nastavené korekce, jinak má filtr napřímo spojený vstup s výstupem a neměl by být fakticky slyšet. Druhé tlačítko přepíná u spodních frekvencí tvar filtru mezi „cut“ s útlumem od 200 Hz níže a „shelf“, kdy energie plynule pokračuje až pod 20 Hz. Další tlačítko mění Q filtru (mezi 0,5 a 1) pro nižší středy, tedy zjednodušeně to, jak široký rozsah daný filtr ovlivňuje.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 6

Následující tlačítko, již v pravé části přístroje, funguje úplně stejně, jen je určeno vyšším středům. O kousek vedle najdete další tlačítko, to má za úkol měnit funkci vysokofrekvenčního filtru, opět mezi „cut“ a „shelf“ – útlum začíná jemně u cca 1 kHz a nejvíce je znát od 5 kHz. Poslední tlačítko vkládá jeden dodatečný, pevně nastavený filtr „Passive Massage“, který od 3 kHz vytváří jemný přídech tvaru „kolene“ s vrcholem na 12 kHz (+2,5 dB), kdy pak přichází rychlý útlum (-4 dB na 20 kHz).

Jestliže už se trochu ztrácíte v technických popisech, v manuálu na webových stránkách výrobce je ke každému voliči a tlačítku pěkný graf, který vydá za tisíc slov.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 3

Zadní strana xfilter je jednoduchá, jak velí nároky profi světa. Uprostřed je klasická zásuvka s vypínací kolébkou, vstupní a výstupní konektory jsou ve dvou symetrických blocích po obou stranách. Pro domácí použití je zásadní jeden XLR vstup a jeden XLR výstup pro každý kanál. Alternativou je velký jack pro každou roli na každém kanálu, ale to v domácím systému určitě není relevantní.

Uvnitř je konstrukce také praktická – uprostřed leží středně velký toroidní transformátor, po stranách na oddělených čtyřvrstvých deskách plošných spojů signálové obvody. Všechny obvody pracují v čisté třídě A, řešení je plně diskrétní. Výrobce se chlubí hlavně precizním výběrem krokových potenciometrů (s 41 kroky), které před zanesením do výroby prochází počítačovým měřením a vybírají se ty s nejnižší možnou tolerancí. Totéž platí pro použité svitkové kondenzátory, oboje má mít zásadní vliv na výslednou kvalitu zvuku.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 11

elysia udává frekvenční odezvu 10 – 400 000 Hz (-3 dB) a THD+N jen 0,0018% (v běžném audio pásmu při 0 dBu). Šumové dno leží na úrovni -98 dB a dynamický rozsah činí 120 dB, což by mělo v teoretické rovině z xfilter dělat dobře transparentní zařízení.

xfilter jsme testovali v hlavní sestavě, vložený buď mezi Métronome DSC1 a Norma Revo SC-2 LN, případně i mezi zmíněný předzesilovač a koncové stupně Norma Revo PA 160 MR, kdy bylo vždy propojeno XLR kabely Nordost Heimdall 2. Poslouchalo se na Xavian Quarta Evoluzione. Chvíli jsme zkoušeli xfilter také mezi RME ADI-2 DAC FS a Grandinote Shinai, přičemž se poslouchalo na Fyne Audio F1-5 – detaily o systémech jsou k dispozici v pravém sloupci -->.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 10

V obou případech jsme porovnávali analogové řešení s co nejpodobněji nastavenými filtry v rámci Roon.

V případě klasické recenze by na tomto místě byl obsáhlý popis zvukových charakteristik a to na jednotlivých částech spektra, nicméně u zařízení, které má za úkol ovlivňovat energii a další parametry to samozřejmě nedává smysl.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 9

Můžeme se zamyslet nad tím, zda jsou dané korekce funkční a to rozhodně jsou – rozsah je pro domácí poslechové podmínky až extrémní, těžko si představit využití extrémních krajních hodnot jakékoliv z funkcí. Cokoliv tak chcete ve své sestavě poupravit z pohledu její frekvenční odezvy, to tu (nakonec) naladíte. Možná ne úplně super komfortně, ale určitě se to dá snadno naučit.

Co je u analogového řešení důležité, to je maximální transparentnost, zejména budete-li chtít takovýto komponent zařadit do skutečně high-endové sestavy. Je pravda, že xfilter má jen velmi drobnou vlastní stopu, což je skvělé – po zapojení se nicméně projevil jen lehoučkým pocitem o něco nižší konkrétnosti, než když byl systém zapojený bez něj. Bylo vlastně trochu jedno, v jaké pozici v řetězci se při tom nacházel. Je fakt, že digitální úprava přímo v Roonu má stejný efekt, ale pocitově neovlivňuje onu konkrétnost – rozdíl je to každopádně drobný a přidaná hodnota řešení je výrazně vyšší, než tento vliv. Navíc analogová úprava zachovává jakýsi špatně definovatelný pocit bohatosti a vnitřní živosti, zatímco ta digitální má sklon zvuk mírně „ztechničnit“.

2022 10 31 TST Elysia xfilter 7

Jaký je tedy elysia xfilter z pohledu domácího uživatele? Zajímavý, byť ne ideálně praktický – což je samozřejmé, protože je to zařízení, které má být zakomponované v racku na dosah vaší ruky a není jeho účelem skvít se mezi vašimi luxusními komponenty v domácím stojanu. Pokud nicméně máte pro takovýto komponent využití (korekce akustického problému místnosti, doplnění tónových korekcí do puristicky pojatého systému…), xfilter zachovává v zásadě racionální cenu, je velmi flexibilní (popravdě pro domácí použití až moc) a po nějakém tom zacvičení vám otevírá mimořádně široké pole pro experimenty. Nuže, přijměte tento text tedy jako inspiraci a upozornění na velmi dobře fungující zajímavost pro velmi úzkou skupinu uživatelů a vězte, že pokud chcete analogovou ekvalizaci, mělo by to být za pomoci něčeho jako je právě elysia xfilter.

Kč 30 790,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ i v domácím světě zajímavé možnosti analogové korekce

+ férová transparentnost vůči ceně

+ extrémní možnosti ovlivnění signálu při zachování oné transparentnosti

+ praktická konektivita

ZÁPORY

- v kontextu domácího audia snad jen „až moc“ možností

- z téhož pohledu může uživateli vadit chybějící dálkové ovládání

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Disk | www.disk.cz 

XAVIAN Aria | mimořádně citlivé regálové reprosoustavy

Perfect Sound Group

DENON SHOP | e-shop hi-fi a domácí kino

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio 200 200 hifiguide Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Výhodné sestavy domácího kina Denon a Polk Audio

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies