2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 1

Ačkoliv přístroje nesou jména Saula Marantze, po mnoho a mnoho posledních let už jsou dítky jen a pouze jedné z oborových legend, Kena Ishiwaty. Ten utváří tvar i zvuk komponentů této původně americké, dnes už japonské značky a ani vrcholné modely série Premium s označením 14S1 Special Edition nejsou výjimkou. Krom integrovaného zesilovače nese čtrnáctku i přehrávač kompaktních disků s podporou SACD formátu, kterému Marantz jako jeden z nemnoha stále ještě plně důvěřuje.

Estetika přehrávače na první dobrou jasně zařazuje SA-14S1 Special Edition do katalogu Marantz, zejména pak mírně vypouklým čelním panelem, rozděleným vizuálně do tří celků, jak je pro značku typické. Boční bloky jsou prázdné, v prohlubních se pak ukrývají vertikálně rozprostřená malá tlačítka pro přímé ovládání funkcí přehrávání.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 2

Prostřední blok hostí centrálně uloženou mechaniku, pod ní stejně široký stavový displej, ještě kousek pod ním jsou pak v jedné řadě vyrovnané USB konektor pro připojení datových pamětí, přepínač mezi zdroji signálu (vstupy a mechanika), spínací tlačítko a výstup na sluchátka s velkým jackem spolu s maličkým potenciometrem.

Na zadním panelu jsou pak jen nejnutnější konektory - robustní cinche analogového signálového výstupu (v této kategorii by mohl přehrávač možná už mít i symetrické výstupy), dvojice digitálních signálových výstupů (koax a optika) a trojice digitálních vstupů (koaxiální, optický a asynchronní USB). Můžete využít i dvou RCA konektorů pro informace dálkového ovládání, což se hodí při propojení celého setu komponentů Marantz. Konektivitu doplňuje standardní napájecí zásuvka.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 3

Přehrávač SA-14S1 Special Edition je poctivě vyrobený, ladné křivky s rozměry 44 x 12,7 x 41,9 cm (š x v x h) mají váhu téměř 15,5 kg, což dost napovídá o tuhosti a rigidnosti šasi, vyztuženého dodatečným kovovým plátem.

Uvnitř přehrávače zajišťuje pevné napájení toroidní transformátor, mechanika FG Mecha je vlastním výrobkem Marantz. Obvodová řešení do velké míry stojí na modulech HDAM s diskrétním provedením, firemní alternativě k integrovaným operačním zesilovačům.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 4

Mozkem přístroje je multibitový delta-sigma převodník postavený na čipu DSD1792A. Ten zajišťuje velmi slušný odstup signálu a šumu na úrovni 110 dB a podporuje jak PCM (až 24 bit / 192 kHz), tak DSD signály (z USB portu je ale DSD s taktem až 5,6 MHz transportováno jako DSD-over-PCM). Přehrávač má udávaný pracovní frekvenční rozsah 2 - 50 000 Hz, celkové harmonické zkreslení nepřekračuje 0,001%.

Všechny obvody mají plně symetrické rozložení, znovu se tak nabízí otázka, proč Marantz nevybavil SA-14S1 Special Edition také symetrickými výstupy pro ještě lepší odolnost vůči šumu.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 5

Překvapivě velká pozornost byla věnována sluchátkovému zesilovači - využívá modul HDAM SA2, proudovou zpětnou vazbu a měl by dle všeho vyhovovat i náročnějším velkým sluchátkům.

(SA)CD přehrávač SA-14S1 Special Edition jsme poslouchali zejména s jeho soukmenovcem, integrovaným zesilovačem PM-14S1 Special Edition. Na řadu ale přišli též zesilovače Naim Nait XS + Naim FlatCap XS nebo Cambridge CXA80. Srovnávalo se s OPPO BDP-105D nebo Cambridge CXC, ale i převodníkem Apogee Groove nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale i Cabasse Murano. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ sérií Silver a Black, ale chvílemi i průřezem kabeláží Ansuz a KrautWire.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 6

Linka kontrabasu v Hadenově "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2) byla krásně hladká, jemná, klidná a už pěkně hluboká, byť kontury jsou lehce měkčí a nemáte pocit úplně realistické, plné váhy velkého nástroje. Ale jen trochu, tóny jsou naopak už dobře čitelné a oddělné, objemově je basu akorát. Ač by bas mohl být o krůček utaženější a údernější, velmi příjemně se poslouchá a dokáže předat solidně i barvu a "dřevitost" kontrabasu, celkově relaxovaný přednes nikam nespěchá a hudbu jako celek prostě poklidně unáší kupředu.

Střední pásmo je pak už velmi pěkně otevřené, hlas Vince Jonese v "This is the Woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) byl znělý, plný a maličko tepleji podaný, právě ve středním pásmu byly nejcitelněji znát nastavené filtry, kterými se dá vyznění vokálů ještě maličko posunout směrem k větší preciznosti (ale zase menší pohodě a uvolněnosti). Hlas je také pěkně soustředěný, posazený pevně a jistě do hudební scény a velmi dobře definovaný, vydělený z hudebního dění jako dominantní prvek. Vzhledem k celkově mírně nadprůměrné pozornosti věnované právě hlasům a středním frekvencím je vokál i pěkně prokreslený, s nenásilně vystupujícími detaily.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 7

Nástroje z nejvyšších pásem v "Like Minds" Garyho Burtona (2003 | Concord | SACD-1029-6) byly, zejména při použití SACD vrstvy, o kousíček lehčí, což bylo dobře poznat zejména u činelů. Třeba vibrafon už ale byl relativně sytý a hutný. U obou nástrojů pak byly tóny znělé a jasné, byť doznění bylo relativně rychlé a spíše kratší. Separace jednotlivých cinknutí je ovšem už velmi slušná a není problém vnímat ticho mezi jednotlivými dopady paličky, stejně tak tiché, jemné ševelení činelu se skládá z mnoha jednotlivých dopadů paličky a není to jeden kontinuální neprokreslený šum.

V kontextu své kategorie nabízí Marantz SA-14S1 Special Edition velice dobrou dynamiku, nástroje ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no 3." ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byly pěkně živé, smyčce jako kdyby snadno klouzaly po strunách a je cítit i velmi slušný důraz, kontrola je velmi rozumná, byť objemově by určitě zvuku mohlo být o kousek víc, nástroje by mohly být plnější.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 8

SA-14S1 Special Edition rozhodně nepatří mezi analyticky pojaté stroje, při reprodukci se soustředí na jiné hodnoty, než je prezentace mikrodetailů a exponování i těch nejmenších ambientních zvuků - přesto bylo znát, že ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 20008 | Dramatico | DRAMCD0040) bylo prokreslení velmi slušné a jakmile se uvolníte, zaposloucháte a budete chtít detaily lovit, najdete je. Uvolněnější přednes ale netlačí na pilu, nechává vše samovolně plynout a dýchat. Vokály jsou nicméně dobře načrtnuté, snadno je oddělíte i při společném zpěvu, stejně jako se neztrácí slušná, byť ne úplně samozřejmá čitelnost nástrojů za nimi.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 11

Podobně je to také s prostorovým uspořádáním hudební scény - nemáte pocit, že by se na vás v Mahlerově "6. symfonii" v provedení České filharmonie s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) "vyvalil" holograficky načrtnutý orchestr, přesto není problém s pravolevým určením pozic nástrojů, stejně jako nemáte pocit nějaké nekonkrétnosti, nic už mezi reprosoustavami neputuje a i když vše působí spíše jako jeden velký celek, spíš než jako mnoho malých konkrétních nástrojů, jde spíše o onu celkovou uvolněnost a snahu netlačit na prezentaci potenciálně únavného až "přehnaného" rozlišení (pokud chcete totální neúnavnost i naprosto samozřejmé rozlišení, chybí v cenovce nula na konci). Příjemný byl pocit vzduchu, který už SA-14S1 Special Edition do reprodukce dokáže přenést.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 9

Přijde-li na rytmickou elektrifikovanou hudbu jako je "Africa" od TOTO ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9), přijdou rozhodně opět vhod filtry - někdy můžete mít náladu na uvolněnou, maličko vřelejší reprodukci s trochu rozvolněnější rytmikou, jindy můžete projev přehrávače posunout směrem k větší soustředěnosti a preciznějšímu rytmu za cenu lehkého ztvrdnutí a menší vřelosti. Celkově se ale stále příjemně poslouchá, byť nedává do hudby explozivní důraz, který je super na krátké poslechové úseky - a který může poněkud unavit v případě dlouhého poslouchání.

2016 06 06 TST Marantz SA 14S1 10

SACD přehrávač Marantz SA-14S1 Special Edition skvěle sedne těm, kteří na poslech nespěchají, kteří vědí, jak se uvolnit a užít si příjemnou hudbu, kteří nepotřebují efektní rozlišení, ale mají raději muzikálnost a pocit, že hudba je hladí. Charakter přehrávače si v případě chuti můžete ještě navíc mírně ovlivnit filtry, takže není problém trochu změnit reprodukci při poslechu rockového cédéčka a pak opět při poslechu klidného jazzu. Samotný přístroj je pak vysloveně pěkný, fortelně zpracovaný a jednoduše odvádí svou práci přesně tak, jak by náročný konzument za své peníze chtěl - neefektní, příjemně dospělý zvuk je skvělý pro ty, kdo nechtějí nic řešit, ale chtějí jen příjemně, čistě a barevně poslouchat.

Kč 69 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ dává pocit solidnosti

+ volitelné filtry reálně ovlivňující zvukový charakter

+ čistý muzikální přednes

+ klid a pohoda

+ DSD přes USB

ZÁPORY

- postrádá XLR výstupy

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies