2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 1

Dnes už možná za jménem Marantz mnohem více vnímáme trochu zvláštního pána jménem Ken Ishiwata, než samotného Saula Marantze, který firmu založil Léta Páně 1953 v New Yorku. Stejně tak dnes vnímáme Marantz spíše jako firmu japonskou, než firmu americkou. Nic to ale nemění na kontinuálnosti přístupu k vývoji produktů této značky a na jejich zvuku - komponenty nesoucí jméno Saula Marantze, byť vyvinuté Kenem Ishiwatou, jednoduše poznáte.

Nejinak tomu je i u integrovaného zesilovače PM-14S1, patřícího do druhé nejvyšší Premium Series, kde se nad ním nachází už jen jediný další model. I tenhle zesilovač nese klasický firemní design (i klasické zpracování - však tento kus kovu váží při rozměrech 44 x 45,3 x 12,3 cm (š x h x v) solidních 18,5 kg), který vyklenutou čelní stěnu rozděluje za pomoci dvou prohlubní na tři vizuální celky - v tom pravém je velký knob s ovládáním hlasitosti, v tom levém tentýž, sloužící ale pro výběr vstupů. Uprostřed kruhovém orámování sídlí malý informativní dvouřádkový displej s typickou hvězdou. Pod displejem je stejně obroubené spínací tlačítko, po jehož stranách jsou vlevo výstup na sluchátka a přijímač pokynů dálkového ovládání, vpravo pak potenciometry pro regulaci tónových korekcí na basech a na výškách.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 2

Tmavě modré decentní osvětlení po stranách prostředního "bloku" čelního panelu svítí na dva sloupce malých tlačítek - ten levý ovládá osvětlení displeje, vypíná tónové korekce a odpojuje reproterminály, ten pravý zařazuje do regulace hlasitosti ještě dodatečný útlum, rozpojuje předzesilovač a koncový stupeň a zapíná zesílení pro gramofonové MC přenosky.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 3

Na straně zadní je pak sestava konektorů s více než dostatečnou šíří, byť je trochu překvapivé, že žádný z nich nemá podobu symetrických XLR vstupů. Dva hlavní páry linkových RCA konektorů jsou masivnější než ostatní, jeden patří vstupu pro signál z gramofonu (a hned vedle je zemnící kolík), druhý pak je klasický linkový vstup. Ve spodní řadě je doplňuje ještě dva další páry obyčejnějších cinchů vstupních, spolu s celkem dvěma sadami (po čtyřech cinch konektorech) "nahrávacích", tedy z dvojic vstup-výstup. V horní řadě ještě najdete klasický regulovaný pre-out a vstup přímo do koncových stupňů. Reproterminály jsou pak mohutné, bytelné a snadno pojmou libovolný typ kabelu pro jeden pár reprosoustav.

2016 05 03 TST Quadral C5 P8 M8 4

Sadu konektorů krom napájecí zásuvky doplňuje vstup a výstup pro signál dálkového ovládání v podobě cinchů, dvoupolohový přepínač, mající na starosti změnu režimu mezi stereo a bi-amping a vstup a výstup 12V spouštěcího signálu.

Výkon zesilovače PM14-S1 Special Edition zajišťuje velké zapouzdřené toroidní trafo o výkonu 650 VA, valnou část vnitřního prostoru však zabírají až překvapivě velké bloky žebrovaných chladičů. Ty chladí tranzistory, dávající výkon 90 Wattů na kanál do 8 Ohm, respektive 140 Wattů do 4 Ohm. Charakteristické firemní moduly HDAM (Hyper Dynamic Amplifier Module) byly použity jak ve phono předzesilovači, tak v předzesilovači linkovém, u výkonových stupňů a také u sluchátkového zesilovače. Jde ve zkratce o plně diskrétně pojaté obvodové řešení s velmi nízkým šumem. Celkem je v zesilovači těchto modulů druhé a třetí generace přítomno 24.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 5

Ve výstupní části si u Marantzu dali záležet na schopnosti dodat velmi vysoký proud, aby tak zesilovač snadno zvládl práci i s atypickými impedančními charakteristikami náročných reprosoustav. PM-14S1 Special Edition využívá řešení s celkovou proudovou zpětnou vazbou, což opět zlepšuje schopnost pracovat s náročnými impedančními průběhy. Obvodové řešení je plně symetrické.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 6

Zesilovač má frekvenční odezvu v pásmu 5 - 100 000 Hz, celkové harmonické zkreslení nepřesahuje hodnotu 0,02% a tlumící faktor má hodnotu 100, vše je uváděno bez bližších detailů, ale dá se považovat v rámci kategorie za slušné. Podobně tak odstup signálu a šumu na úrovni 106 dB (a 125 dB u koncového stupně) patří k těm rozhodně velmi dobrým.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 7

Zesilovač PM-14S1 Special Edition jsme poslouchali zejména s jeho stájovým kolegou Marantz SA-14S1 Special Edition, ale také s Apogee Groove, OPPO BDP-105D, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, kterému signál dodával i transport Cambridge CXC nebo třeba též s Primare BD32 a QUAD Artera Play. Porovnávali jsme s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, Cambridge CXA80, QUAD Artera Stereo a Primare I32. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black, celou řadou kabelů KrautWire, Ansuz nebo MIT Matrix. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Cabasse Murano nebo Bowers&Wilkins 805 D3.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 8

PM-14S1 Special Edition se nejnižších tónů rozhodně nebojí a má už dost síly a pocitově i rezervy, aby dokázal udržet v basovém spektru pořádek a organizaci. Hadenův kontrabas ve "Spiritual" z jeho desky "Beyond the Missouri Sky", kterou natočil s Patem Methenym (1997 | Verve | 537 130-2) měl pěkně citelný impuls a každý tón byl vystřelený kupředu s notnou dávkou hutné energie, s nadhledem a pocitem, že zesilovač bez většího stresu zvládá celý frekvenční rozsah nástroje ukočírovat. Kontury tóny byly pěkně pevné, ačkoliv PM-14S1 Special Edition se přiklání trošku spíše na stranu hutnějšího, objemnějšího přednesu, než precizně utaženého suchého basu. Tóny už nicméně odděluje slušně, stejně jako vystihne rozdíly mezi jednotlivými polohami nástroje. Snad by v exponovaných momentech přeci jen mohl bas o něco více semknout a přidat na váze a konkrétnosti, ale v rámci kategorie si vede rozhodně dobře.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 9

Hlas Vince Jonese v "The is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) měl Marantz pod kontrolou velmi slušně, nechal ho zaznít s uvolněným nadhledem, přitom se ale nebojí pustit i do prezentace poměrně jemných detailů. Hlas zněl trochu jemněji, přesto velmi čistě a zřetelně a zněle, přes kultivovanou prezentaci se dostalo i na ostřejší sykavky a celek vůbec nebyl i přes mírně "hezčí" charakter vůbec špatný, vokál byl oddělený od nástrojů a posunutý o kousek před ně, takže byl dominantní složkou reprodukce. Marantz vám nedá najevo technicky dokonalou transparentnost, ale hraje čistě a s velmi slušnou srozumitelností.

Činely v Burtonově "Like Minds" ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) ukázaly na slušnou rychlost zesilovače, jejich podání bylo vlastně až překvapivě pevné, čisté a objemově neostýchavé, navíc byly jejich jednotlivé tóny velmi slušně oddělené a vykreslené. Po úderu cítíte, jak se tóny rychle rozvine a zesilovač jej udrží pod kontrolou až do poměrně citelně dlouhého doznění. Stejně tak vibrafon je znělý a jeho tóny už odlišíte od Methenyho kytarové linky, kterou chvílemi kopíruje. Možná jeho tónům maličko schází váha a takový ten finální důraz, ale je pod velmi slušnou kontrolou a jeho zvuk je přesvědčivě konkrétní.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 10

Co PM-14S1 Special Edition rozhodně neschází, to je celková dynamika. Smyčce ve Vivaldiho "La Stravaganze Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byly energické a živé, i když bez dechberoucího tlaku a autority. Konkrétnost je nicméně solidní a kontrola vysloveně dobrá, tóny se plynule a klidně skládají jeden za druhým a vytváří velmi příjemnou harmonii, hlavní hudební linka klesá a stoupá bez námahy, neuspěchaně, ale se sytostí a uvolněností. A dokonce tam, kde je důraz nutný, tam ho zesilovač i protlačí a bohatý, velký zvuk tak rozhodně není nijak líný či plochý, naopak má už slušné "koule".

Marantz PM-14S1 Special Edition hraje spíše v klidu a nese v sobě i mírný náznak vřelosti, dokážete celkem snadno zaslechnout i jemné detaily a prokreslení zvuku vůbec není špatné. Ve "What a wonderful world" z "Collection" Katie Melua (2008 | Dramatico | DRAMCD0040), kde zpívá s Evou Cassidy, působila reprodukce čistým, zřetelným dojmem, jednotlivé nástrojové linky měly jak dost prostoru pro sebe, tak bezproblémovou čitelnost. Třeba i jemňoučká linka činelů v pozadí byla slyšitelná a čistá, stejně jako v celé reprodukci byl cítit vzduch a uvolněnost.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 11

Sytý, spíše pevnější a hutnější přednes zesilovače udržel velmi dobrou kontrolu a tudíž i přehlednost hudební scény v Mahlerově "6. symfonii" v podání České filharmonie s taktovkou Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259). Scéna není holograficky trojdimenzionální, ale na poměry třídy zahrál Marantz s nadstandardní vzdušností, lehkostí a s velice dobře ukotvenými nástroji zejména v pravolevém směru.

Pokud neotočíte hlasitost extrémně doprava, zůstává Marantz PM-14S1 Special Edition velmi dospělý a klidný, kontrolující reprodukci s dostatečným nadhledem a klidem. "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the Difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) měla vlastně výborný rytmus a plynulost, dostatečnou hutnost a energii, dostatečnou plynulost a hlavně - Marantz je velmi muzikální a jeho přednes se jednoduše snadno konzumuje.

2016 06 06 TST Marantz PM 14S1 12

Marantz PM-14S1 Special Edition by si zasloužil všeříkající přídomek "takový ten slušně udělaný, vyvážený zesilovač bez problémů". Snad mohl mít ještě symetrické konektory, pokud by výbava měla být bez připomínek hodná téhle cenové třídy. Celkově ale pokud inklinujete k maličko teplejšímu, ale pevnému, příjemně posazenému zvuku s dostatečnou kontrolou, dynamikou, slušnou schopností vhlédnout do nahrávek a vylovit detaily, pokud chcete přístroj elegantní vzhledově i zvukově a pokud chcete mít možnost si s uvolňující muzikálností poslechnout úplně cokoliv napříč žánry, pak je PM-14S1 Special Edition jedním ze zástupců dobře fungující střední třídy komponentů, která vás sice nepřiková do židle a nenapřímí chlupy na zátylku, ale rozhodně vás donutí se při poslechu hudby spokojeně, klidně usmívat.

Kč 68 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkný design

+ skvělé provedení

+ bohatý zvuk

+ velmi slušná kontrola

ZÁPORY

- schází symetrické XLR konektory

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio