800 150 dynaudio partner

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 1

Rakouští Vienna Acoustics si zvolili motto "Umění přirozeného zvuku" a snaží se na něm pracovat již od roku 1989. Nejvyšší řada Reference Klimt je pojmenována po muži, který nejen, že vytvořil stěžejní část svých malířských děl ve Vídni (a jedno z nich se jmenuje právě "The Kiss"), ale hlavně se často nechával inspirovat hudbou - navíc Vídeňané zdají se býti značnými lokálními patrioty.

Ve zmíněné vrcholné sérii se nachází dvojice modelů (no dobrá, i centr, ale kdo by ho ve stereu počítal, že?) - sloupové monumenty The Music a velmi zvláštní a přitom krásné The Kiss, jedny z těch robustnějších stojanových reprosoustav, jaké jsou na trhu k dispozici.

V podstatě všechny produkty se značkou Vienna Acoustics jsou krásné takovým tím luxusním, až lehce pompézním způsobem, oba zmíněné vrcholné modely jsou ale ještě dál - tolik lesku, tolik krásných materiálů, to se jen tak nevidí.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 2

Navíc jsou The Kiss opravdu velké - hlavní část tvoří vlastně dvě nezávislé ozvučnice , z nichž tu horní lze ještě ke všemu naklápět a natáčet pro dokonalé zaostření sweet spotu a je uzavřená, kdežto ta spodní - určená basům - má jednak vzadu bassreflexový otvor, jednak sedí pevně na stojanu. A stojan sám je efektním dílem - má tvar sešívačkové spony na papír a přes svou štíhlost je řádně bytelný.

Jen pro přestavu, jen pouhý stojan z MDF desek s nádherným lakováním má výšku 73 cm, šířku 27,3 cm a hloubku 53 cm, přičemž váží 23 kg a stojí na hrotech vysokých a ostrých jako břitva. I hlavní ozvučnice (respektive obě její části) je tradičně také z MDF a při velikosti 27,3 x 54 x 54 cm (š x v x h) váží brutálních 43 kg.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 3

Vpředu na reprosoustavách najdete dole paprskovitě vyztužený kónus basové membrány s velkou středovou kopulkou, nahoře pak bílý plochý měnič s maličkou středovou kopulkou - to je firemní patentovaný koncentrický měnič, kombinující středy a výšky. Z toho vyplývá, že The Kiss jsou třípásmové.

Spodní reproduktor má "pavoukovitou" membránu ("Spider Cone"), průměr 23 cm a materiál nazývá výrobce NAWI. Membrána má být extrémně lehká a přitom zachovávající žádoucí tuhost. Středo-výškové koncentrické řešení využívá kombinace materiálů v čele s polymerem X3P, na který má Vienna Acoustics patent. Část pro střední tóny je plochá, vyztužená opět "pavoučími" vlákny směrem od středu a stejně jako ostatní proprietární membrány, i tuhle si vyrábí firma přímo ve Vídni. Výrobce říká, že díky tomu zvládne reproduktor všech důležitých sedm vokálních oktáv. Průměr středotónové části je 18 cm, zatímco středová vysoktotónová kopulka z hedvábí má 2,5 cm.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 4

Výhybka prvního řádu je velice jednoduchá a i když výrobce neudává dělící frekvence, jednoduchá výhybka jen s pár součástkami bude klást signálu jen nevelký "odpor". The Kiss pracují (bez udané tolerance) ve velmi pěkném frekvenčním rozsahu 36 - 20 000 Hz, mají citlivost už vyšších 89 dB, což spolu s impedancí 4 ohmy působí jako ideál pro pohodové rozehrávání.

Elegantní The Kiss jsme poslouchali v horoměřickém showroomu dovozce a to ve vybrané společnosti komponentů AVM a Audio Analogue - konkrétně hlavně na italském integrovaném zesilovači Maestro Anniversary a německém multiformátovém přehrávači MP8.2. Vše propojovala kabeláž Mareka Audio.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 5

Dramatické smyčcové pasáže s velkým podílem kontrabasové sekce ve "Wheel of Fortune" (Hans Zimmer | "Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) odprezentovaly The Kiss opravdu dramaticky. Na to, že jsou The Kiss regálovky (byť velké), mají nesmírně hutný, robustní a šťavnatý a hodně plný bas. Nejsou z nejrychlejších, bas se spíše valí kupředu v obrovských dávkách, každé protažení smyčce přes struny s sebou nese hřmot a drama, přitom ale definice vůbec není špatná. Zvuk byl měkký, ale řádně energický a důrazný. The Kiss jsou rozhodně náročné na "rozhoupání", ale když už jejich basák začne opravdu hrát tak jak umí, je to imponující sametově hladký příliv hutných tónů.

Velká plnost a barevnost je cítit i u podání vokálů, stejně jako dotek sametovosti - hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl krásně hladký a hebký, měl obrovskou váhu a sytost, jeho celou hrudí rezonující hloubka tu byla jasně patrná a bylo to opravdu krásné. Zapomeňte na strohost, zde jsou emoce, zde jsou až nadživotní proporce a velká expresivnost, přes jistou vřelost totiž nechybí skvělé rozlišení a vyslovená radost, s níž hlas vtéká do prostoru a hladí svou muzikálností.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 6

Slaďounké a trochu zvonivé byly výšky v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records). I zde bylo vše krásně hladké, naprosto bezkonfliktní a barevně muzikální. Ač se to nezdá, "tikání" linky činelu bylo už skvostně oddělené, tóny jsou pěkně a sebejistě separované a výtečně prokreslené, když se soustředíte, je tu naprosto zřejmý dlouhý dozvuk, přirozeně uplývající do hudebního pozadí, vše je zcela prosté jakékoliv nervozity a celková jemnost neznamená "uťápnutost" nebo éteričnost.

Velký a hodně plný zvuk The Kiss působí řádně dramaticky a jeho schopnosti zprostředkovat makrodynamiku jsou imponující - minimálně na dané rozměry. Dynamika totiž vcelku úspěšně stačila razanci velkých bubnů v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music) a to už od tichoučkých úrovní, v nichž reprosoustavy stále umí "zadýchat". Je to vysloveně fyzicky citelná dynamika, která vám dá každý úder do bubnu pocítit, je to velké, mohutné a rázné. Jak psal Douglas Adams ve "Stopařově průvodci po Galaxii", je to tak luxusní ráda, jako kdybyste dostali do hlavy plátkem citronu, obtočeném kolem zlaté cihly. Ty fyzičnost se vlastně až špatně popisuje.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 10

Přednes The Kiss mírně akcentuje basové pásmo a také celkovou příjemnou hladkost, ale přestože to není analytický zvuk, detailů nabízí - chce se s ohledem na cenovku říct "samozřejmě" - požehnané množství. "My Right Eye" od Laurie Anderson stojí na delikátních detailech syntetických zvuků, které jsou daleko v pozadí skladby za uvolněným zpěvaččiným vokálem. The Kiss vám vše naservírují příjemně organickým způsobem, kdy není žádná část akcentována, vše je v klidu a pohodě, není to žádná honba za detailem, nicméně je to už natolik s nadhledem, natolik komplexní a natolik přirozené, že detaily působí jako úplná samozřejmost. Vlastně ani nemáte pocit, že byste je měli lovit.

Vienna Acoustics The Kiss mají poměrně výraznou výhodu, že jejich reprodukci si můžete "zaostřit", tudíž podání prostoru hudební scény můžete doladit. "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) rozkvetla do působivé šířky až za hranice ozvučnic, bylo to hodně uvolněné, hodně vzdušné. The Kiss akcentují celistvost hudební scény, její propojenost a už zmíněnou organičnost. Jednotliví hráči jsou dobře lokalizovaní a jsou tu citelné tři dimenze, jakkoliv kolem sebe reprosoustavy potřebují poměrně hodně prostoru, ideálně alespoň metr, metr a půl od zadní i boční stěny.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 11

Pokud něco The Kiss dobře vystihuje, to je jejich univerzální talent hrát cokoliv s vřelostí, uvolněností, plností a výtečnou muzikálností. A to bez ohledu na žánr a hlasitost, včetně třeba duc-duc elektroniky "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records). Byť je zvuk jaksi relaxovanější a neuspěchaný, má rytmus, má sílu a má drajv, hudba šlape kupředu nebo se možná spíše dopředu valí. Velikost a sytost zůstává ve zvuku při v podstatě libovolném rozsahu hlasitostí. Je to hlaďoučké, posazené na mohutném basu a velké údernosti.

Vienna Acoustics The Kiss jsou krásné reprosoustavy. Krásné provedením, ale i zvukem. Hrají, pravda, svým vlastním způsobem, jdou mnohem více než po suché věrnosti signálu po věrnosti emocím a radosti z poslechu. Hudba v jejich podání je plynulý, nesmírně plná, barevná a energická, má dynamiku, má váhu a ač je slyšitelně vřeleji, měkčeji a uvolněněji prezentovaná, je to nesmírně příjemné. Hudba si prostě plyne, hebce, laskavě a velmi muzikálně a navíc za oním vlastním charakterem je adekvátní rozlišení i dynamika, kterou byste chtěli u reprosoustav za nemalých 350 000,-. The Kiss mají velkolepý a organický přednes, možná trochu efektní, ale prostě krásný.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 309 610,- - The Kiss

Kč 54 394,- - stojan

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou krásné

+ umí jít na poměrně malé reprosoustavy hluboko

+ je to šťavnatý, plný a hutný zvuk

+ zvuk má tělo a sílu

ZÁPORY

- mají tendenci působit trošičku těžší a hodně relaxované

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

00 avs 2019

00 hfv produkt roku

02 200 300 xavian

03 200 200 eurostar

04 200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

08 200 200 horn

09 200 200 voice

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 hifihomeart lumin

200 200 voix

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

11 200 200 rpaudio 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 audiostudio 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

1024 200 avspraha 2019

corner amarock studio