800 150 dynaudio partner

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 1

Rakouští Vienna Acoustics si zvolili motto "Umění přirozeného zvuku" a snaží se na něm pracovat již od roku 1989. Nejvyšší řada Reference Klimt je pojmenována po muži, který nejen, že vytvořil stěžejní část svých malířských děl ve Vídni (a jedno z nich se jmenuje právě "The Kiss"), ale hlavně se často nechával inspirovat hudbou - navíc Vídeňané zdají se býti značnými lokálními patrioty.

Ve zmíněné vrcholné sérii se nachází dvojice modelů (no dobrá, i centr, ale kdo by ho ve stereu počítal, že?) - sloupové monumenty The Music a velmi zvláštní a přitom krásné The Kiss, jedny z těch robustnějších stojanových reprosoustav, jaké jsou na trhu k dispozici.

V podstatě všechny produkty se značkou Vienna Acoustics jsou krásné takovým tím luxusním, až lehce pompézním způsobem, oba zmíněné vrcholné modely jsou ale ještě dál - tolik lesku, tolik krásných materiálů, to se jen tak nevidí.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 2

Navíc jsou The Kiss opravdu velké - hlavní část tvoří vlastně dvě nezávislé ozvučnice , z nichž tu horní lze ještě ke všemu naklápět a natáčet pro dokonalé zaostření sweet spotu a je uzavřená, kdežto ta spodní - určená basům - má jednak vzadu bassreflexový otvor, jednak sedí pevně na stojanu. A stojan sám je efektním dílem - má tvar sešívačkové spony na papír a přes svou štíhlost je řádně bytelný.

Jen pro přestavu, jen pouhý stojan z MDF desek s nádherným lakováním má výšku 73 cm, šířku 27,3 cm a hloubku 53 cm, přičemž váží 23 kg a stojí na hrotech vysokých a ostrých jako břitva. I hlavní ozvučnice (respektive obě její části) je tradičně také z MDF a při velikosti 27,3 x 54 x 54 cm (š x v x h) váží brutálních 43 kg.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 3

Vpředu na reprosoustavách najdete dole paprskovitě vyztužený kónus basové membrány s velkou středovou kopulkou, nahoře pak bílý plochý měnič s maličkou středovou kopulkou - to je firemní patentovaný koncentrický měnič, kombinující středy a výšky. Z toho vyplývá, že The Kiss jsou třípásmové.

Spodní reproduktor má "pavoukovitou" membránu ("Spider Cone"), průměr 23 cm a materiál nazývá výrobce NAWI. Membrána má být extrémně lehká a přitom zachovávající žádoucí tuhost. Středo-výškové koncentrické řešení využívá kombinace materiálů v čele s polymerem X3P, na který má Vienna Acoustics patent. Část pro střední tóny je plochá, vyztužená opět "pavoučími" vlákny směrem od středu a stejně jako ostatní proprietární membrány, i tuhle si vyrábí firma přímo ve Vídni. Výrobce říká, že díky tomu zvládne reproduktor všech důležitých sedm vokálních oktáv. Průměr středotónové části je 18 cm, zatímco středová vysoktotónová kopulka z hedvábí má 2,5 cm.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 4

Výhybka prvního řádu je velice jednoduchá a i když výrobce neudává dělící frekvence, jednoduchá výhybka jen s pár součástkami bude klást signálu jen nevelký "odpor". The Kiss pracují (bez udané tolerance) ve velmi pěkném frekvenčním rozsahu 36 - 20 000 Hz, mají citlivost už vyšších 89 dB, což spolu s impedancí 4 ohmy působí jako ideál pro pohodové rozehrávání.

Elegantní The Kiss jsme poslouchali v horoměřickém showroomu dovozce a to ve vybrané společnosti komponentů AVM a Audio Analogue - konkrétně hlavně na italském integrovaném zesilovači Maestro Anniversary a německém multiformátovém přehrávači MP8.2. Vše propojovala kabeláž Mareka Audio.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 5

Dramatické smyčcové pasáže s velkým podílem kontrabasové sekce ve "Wheel of Fortune" (Hans Zimmer | "Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) odprezentovaly The Kiss opravdu dramaticky. Na to, že jsou The Kiss regálovky (byť velké), mají nesmírně hutný, robustní a šťavnatý a hodně plný bas. Nejsou z nejrychlejších, bas se spíše valí kupředu v obrovských dávkách, každé protažení smyčce přes struny s sebou nese hřmot a drama, přitom ale definice vůbec není špatná. Zvuk byl měkký, ale řádně energický a důrazný. The Kiss jsou rozhodně náročné na "rozhoupání", ale když už jejich basák začne opravdu hrát tak jak umí, je to imponující sametově hladký příliv hutných tónů.

Velká plnost a barevnost je cítit i u podání vokálů, stejně jako dotek sametovosti - hlas Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl krásně hladký a hebký, měl obrovskou váhu a sytost, jeho celou hrudí rezonující hloubka tu byla jasně patrná a bylo to opravdu krásné. Zapomeňte na strohost, zde jsou emoce, zde jsou až nadživotní proporce a velká expresivnost, přes jistou vřelost totiž nechybí skvělé rozlišení a vyslovená radost, s níž hlas vtéká do prostoru a hladí svou muzikálností.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 6

Slaďounké a trochu zvonivé byly výšky v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records). I zde bylo vše krásně hladké, naprosto bezkonfliktní a barevně muzikální. Ač se to nezdá, "tikání" linky činelu bylo už skvostně oddělené, tóny jsou pěkně a sebejistě separované a výtečně prokreslené, když se soustředíte, je tu naprosto zřejmý dlouhý dozvuk, přirozeně uplývající do hudebního pozadí, vše je zcela prosté jakékoliv nervozity a celková jemnost neznamená "uťápnutost" nebo éteričnost.

Velký a hodně plný zvuk The Kiss působí řádně dramaticky a jeho schopnosti zprostředkovat makrodynamiku jsou imponující - minimálně na dané rozměry. Dynamika totiž vcelku úspěšně stačila razanci velkých bubnů v "Earth Drums" (He Xun-Tian | "Paramita" | 2002 | Wind Music) a to už od tichoučkých úrovní, v nichž reprosoustavy stále umí "zadýchat". Je to vysloveně fyzicky citelná dynamika, která vám dá každý úder do bubnu pocítit, je to velké, mohutné a rázné. Jak psal Douglas Adams ve "Stopařově průvodci po Galaxii", je to tak luxusní ráda, jako kdybyste dostali do hlavy plátkem citronu, obtočeném kolem zlaté cihly. Ty fyzičnost se vlastně až špatně popisuje.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 10

Přednes The Kiss mírně akcentuje basové pásmo a také celkovou příjemnou hladkost, ale přestože to není analytický zvuk, detailů nabízí - chce se s ohledem na cenovku říct "samozřejmě" - požehnané množství. "My Right Eye" od Laurie Anderson stojí na delikátních detailech syntetických zvuků, které jsou daleko v pozadí skladby za uvolněným zpěvaččiným vokálem. The Kiss vám vše naservírují příjemně organickým způsobem, kdy není žádná část akcentována, vše je v klidu a pohodě, není to žádná honba za detailem, nicméně je to už natolik s nadhledem, natolik komplexní a natolik přirozené, že detaily působí jako úplná samozřejmost. Vlastně ani nemáte pocit, že byste je měli lovit.

Vienna Acoustics The Kiss mají poměrně výraznou výhodu, že jejich reprodukci si můžete "zaostřit", tudíž podání prostoru hudební scény můžete doladit. "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) rozkvetla do působivé šířky až za hranice ozvučnic, bylo to hodně uvolněné, hodně vzdušné. The Kiss akcentují celistvost hudební scény, její propojenost a už zmíněnou organičnost. Jednotliví hráči jsou dobře lokalizovaní a jsou tu citelné tři dimenze, jakkoliv kolem sebe reprosoustavy potřebují poměrně hodně prostoru, ideálně alespoň metr, metr a půl od zadní i boční stěny.

2017 08 22 TST Vienna Acoustics The Kiss 11

Pokud něco The Kiss dobře vystihuje, to je jejich univerzální talent hrát cokoliv s vřelostí, uvolněností, plností a výtečnou muzikálností. A to bez ohledu na žánr a hlasitost, včetně třeba duc-duc elektroniky "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records). Byť je zvuk jaksi relaxovanější a neuspěchaný, má rytmus, má sílu a má drajv, hudba šlape kupředu nebo se možná spíše dopředu valí. Velikost a sytost zůstává ve zvuku při v podstatě libovolném rozsahu hlasitostí. Je to hlaďoučké, posazené na mohutném basu a velké údernosti.

Vienna Acoustics The Kiss jsou krásné reprosoustavy. Krásné provedením, ale i zvukem. Hrají, pravda, svým vlastním způsobem, jdou mnohem více než po suché věrnosti signálu po věrnosti emocím a radosti z poslechu. Hudba v jejich podání je plynulý, nesmírně plná, barevná a energická, má dynamiku, má váhu a ač je slyšitelně vřeleji, měkčeji a uvolněněji prezentovaná, je to nesmírně příjemné. Hudba si prostě plyne, hebce, laskavě a velmi muzikálně a navíc za oním vlastním charakterem je adekvátní rozlišení i dynamika, kterou byste chtěli u reprosoustav za nemalých 350 000,-. The Kiss mají velkolepý a organický přednes, možná trochu efektní, ale prostě krásný.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 309 610,- - The Kiss

Kč 54 394,- - stojan

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jsou krásné

+ umí jít na poměrně malé reprosoustavy hluboko

+ je to šťavnatý, plný a hutný zvuk

+ zvuk má tělo a sílu

ZÁPORY

- mají tendenci působit trošičku těžší a hodně relaxované

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Čistý signál i v dalším roce

Moji milí čtenáři,

říká to každý, píšou to všude, takže napsat i tady, že je za námi rok podivný a nestandardní, to by bylo nošením dříví do lesa. Nicméně i tak doufám, že jste ho – snad i s pomocí dobré muziky a velkolepých filmů – přežili ve zdraví, třeba i s nějakým tím úspěchem. V prvé řadě tedy vše nejlepší do roku 2021 a přejme si, aby byl stejně pestrý a bohatý na zážitky jako rok 2020, ale přejme si (velmi!) vroucně, aby to byly zážitky zřetelně pozitivnější.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio