2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 1

Americké firmě AudioQuest nelze upřít pozici jednoho z nejznámějších, ne-li nejznámějšího výrobce audio / video kabelů hi-fi a high-end kvality na světě. Také záběr jejich katalogu, sahajícího od vysloveně spotřební kabeláže až po kabely v ceně menších automobilů, je působivý. Modely cenově zařazené na pomezí "lepšího hifi" a highendu v kategorii signálových propojovacích kabelů najdete v sérii Elements a tedy s adekvátními jmény - konkrétně Earth a Water.

AudioQuest Water

Levnější z obou kabelů je pojmenovaný po vodě a je vyveden v korespondujícím vizuálním provedení s modrými koncovkami a modrými prvky v opletu.

Signál tu putuje po vodičích s pevným jádrem, protože AudioQuest říká, že splétané vodiče produkují magnetické a elektrické interference, tedy zkreslení. Technologie Perfect Surface pak znamená, že vodič je prakticky dokonale hladký, aby nedocházelo dle slov výrobce ke zkreslení při přechodu elektrického náboje mezi zrny materiálu.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 2

Materiálem vodičů je velmi čistá měď, ukotvená v geometrii "trojí symetrie". Dva běžné vodiče doplňuje samostatný zemnící vodič, takže stínění kabelu nikdy nepřijde do styku se signálem.

Oba signálové vodiče jsou uzavřeny v polyetylénovém pouzdře, kde jako dielektrikum funguje vzduch s vlastnostmi blízkými ideálu. Jako stínění je pak použito šest vrstev kovového materiálu na uhlíkovém základu. Jde v praxi o "stínění pro stínění", takže k zemnící vrstvě se dostane jen minimum rušení.

Na kabelu také najdete krabičku 72 voltového systému DBS. Ten má zamezit fázovým posunům vznikajícím při styku signálových vodičů s dielektrikem.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 3

AudioQuest Earth

Dražším modelem je Earth. I ten má s názvem souznící provedení, tentokráte se zelenými konektory a zelenými prvky v opletu.

Kabel je prakticky identický, minimálně co do použitých vodičů, geometrie, dokonce jsou tu i stejné studené svary konektorů s vrstvičkou stříbra nebo systém DBS, prostě vše.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 4

Jediné, v čem se oba kabely liší, je izolace. Místo polyetylénového pouzdra je tu trubička z FEP - tedy fluoretylénpropylenu, který je známější jako Teflon. I tady jsou vodiče prakticky dokonale obklopené jen vzduchem.

Oba kabely jsme měli možnost zkoušet na hlavní redakční poslechové sestavě, kde je zdrojem OPPO UDP-205 a VPI Scout s předzesilovačem Grandinote Celio, zesiluje Norma Revo IPA-140 a poslouchá se přes Harbeth Monitor 30 - to vše je kompletně prokabelováno pomocí Nordost Heimdall 2 a napájeno přes IsoTek EVO3 Genesis One a IsoTek EVO3 Titan One. Další detaily objevíte v pravém sloupci -->.

Levnější z modelů přinesl do basové linky v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of the Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) oproti našim standardním kabelům hutnější, klidnější charakter, tónů bylo objemově tak akorát a jednotlivá brouknutí byla solidně oddělená, celkově je zvukové podání plnější, muskulaturnější a trochu rozmáchlejší. Je to ale již pěkně kulatý, vřelý basový základ. Vyšší model pak basovou linku vytáhl o sedmimílový krok kupředu, byla rázem výraznější co do plnosti, objemu i co do energie, zřetelně dominantnější a zároveň k tomu všemu mnohem lépe definovaná, s konkrétnějšími konturami, s výraznější razancí a hlavně - jako kdyby se všechno usadilo, rytmus se žene více dopředu, hudba je šťavnatější a jakoby více prožitá. Je to nezpochybnitelný a razantní skok kupředu.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 5

Na zpěvu Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) bylo při zapojení kabelu Water cítit jistou dávku hladkosti a ačkoliv jsou hlasy už dobře oddělené, tak nějak je to spíše plynulejší, laskavější styl přednesu, s důrazem na plnost a květnatost zvuku. Zapojte ale kabel Earth a přibude víc než malá porce vzdušnosti, je tu najednou i mnohem nespoutanější energie a důraznost, stejně jako hlasy celkově působí mnohem živěji, dynamičtěji a celý zvuk je sebejistější, jasnější, jako kdyby změna kabelu strhla jakýsi závoj a konečně nechala vokály rozkvést do jejich přirozené velikosti.

I v činelu v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) bylo cítit jistou příchuť jemnosti, hladkosti, byť to nebránilo celkově znělému podání. Činely byly velmi solidně separované, maličko tenčí, ale zase rychlé, svěží a křehké. Ale opět - připojte model Earth a jste "výš" a to ne o jednu kategorii. Tóny jsou mnohem přesněji, precizněji vykreslené, oddělené a mnoehm snáze, přirozeněji čitelné i při nízkých hlasitostech. I tady je snad lehoulince jemnější styl prezentace, ale nijak to nemění pěkně vystiženou tvrdou kovovost činelů.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 6

Také na dynamice jsou rozdíly jedním slovem propastné - Water ve své cenové kategorii funguje solidně, smyčce ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) jsou sice podány trochu dynamicky klidnějším stylem, ale vnímáte solidní kontrolu a slušnou energii. Zátah je nicméně jakoby trošičku filtrovaný, trošku "na klid". Posaďte do systému model Earth a je to jako kdyby pod kotlem chytly saze. Hudebníci najednou jako kdyby se do toho skutečně položili a zejména ve spodních oktávách se objeví šťavnatá, sebevědomá energie, hudba má drajv a nástroje spoustu jemných nuancí.

Vezměte si Claptonovu "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) - kabel Water hraje spíše klidněji, s důrazem na celistvost, detailnost je v normě solidního standardu dané cenové kategorie a když chcete, "vylovíte" si i drobnosti, byť se pozornost stáčí tak nějak samovolně na kytarovou, uhlazenou a dobře čitelnou linku kytary či vokál. Opět však stačí vyměnit kabel za Earth a co se zdálo dobré, je rázem přebito výtečným - jak se hudba najednou usadí, rozvine do vrstev, jak všechno získá svůj životní prostor, svou jasně definovanou pozici, jak to všechno spolu dává dokonalý smysl a přitom se můžete ponořit až k opravdu jemným jednotlivostem, to je působivé a konečně máte ten správný "live" pocit, s větší bezprostředností a výrazně lepší organizovaností.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 8

Hudební scéna v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 50999 33641 2 5) byla dobře podaná už modelem Water - s jasným pravolevým rozložením nástrojů, s nástroji, které měly každý své místo, prostě přehledná, čistá a smysluplně působící, nechávající vás již představit si skutečnou hudební produkci. Nicméně i zde je jasné, že kabel Earth je prostě lepší. Ať už je to čím chce, i v tomto ohledu přinesl totiž více hudby - doslova. Zvuk se zdál být citelně větší, kolem nástrojů i hlasů bylo víc prostoru a bylo výrazně snazší je sledovat. Také se zdálo, že to všechno je jaksi samozřejmější, méně technické a přirozenější, prezentované s menší námahou a s méně překážkami.

Každý z modelů pak jako kdyby celkově přistupoval k reprodukci trošku jinak - Cashova "Ain´t No Grave" ("American recordings VI" | 2010 | american | B001395402) byla při poslechu přes Water o něco hladší, klidnější, snad i jemnější (zejména třeba trochu ostré a nervózní kovové přesýpání nebylo tak expresivní), ale v zásadě stále hlavně neutrální. Hudba přes něj působí spořádaně, prakticky bez výtek s ohledem na cenu. Připojte ale Earth a jen stěží budete chtít říct, že to tak stačí. Protože Earth také snad celkovou syrovost zklidní, ale jaksi pocitově jiným způsobem - je to bohatší, samozřejmější, naléhavější a důraznější, zároveň ale i klidnější. Hudba má ale bezpochyby větší jiskru, chtě nechtě poutá vaši pozornost.

2018 07 30 TST AudioQuest Earth Water 9

Nutno říci, že oba kabely amerických AudioQuest jsou za dané peníze dobré a každý patří zjevně do trochu jiné cenové hladiny elektroniky. Oba fungují dobře a pokud hledáte kabel té které cenové hladiny, tak můžete bez obav zkusit oba dva. Co je důležitější, to je rozdíl mnohem větší, než by snad napovídaly výrobcem naznačované rozdíly (a že jsou opravdu minimální). Pokud zůstaneme jen u toho co říká papír, jeví se prakticky stoprocentní přírůstek ceny za v podstatě identický kabel jako mírně šílený. Je ale fakt, že jakmile jednou zapojíte dražší Earth, už jen těžko se vám bude chtít vracet o krok zpět - protože jakkoliv je Water dobrý, Earth je jednoduše výtečný po všech stránkách.

Kč 27 969,- - Earth (1 m)

Kč 15 060,- - Water (1 m)

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ oba kabely přinesly zřetelný pozitivní efekt

+ jen drobná technická změna je opravdu slyšitelným přínosem

+ pevný, konkrétní přednes (alespoň v daném systému)

ZÁPORY

- příplatek (byť za slyšitelné zlepšení) u modelu Earth je proporčně velký

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika