Model DT 1350 je novinkou v katalogu profesionálních sluchátek legendární německé značky. Jedná se vlastně o profi verzi povedených T 50p, tedy o plnohodnotná, ale přitom stále skladná sluchátka. Přestože jsou určena primárně pro hudebníky, diskžokeje a kontrolní odposlech při nahrávání, trocha té studiové upřímnosti jistě může být příjemná i mnohým posluchačům.

Model DT 1350 vychází svým vzhledem a částečně i technologií z již dříve uvedeného člena rodiny Tesla – T 50p. Přenosných sluchátek s nízkou impedancí, která jsou určena pro mobilní zařízení a zábavu na cestách. Přestože DT 1350 s nimi sdílí vzhled malých kulatých mušlí a na první pohled i konstrukci hlavového mostu, při podrobnějším pohledu (a hlavně poslechu, i když o tom dále) zjistíme, že zrovna příliš společných jmenovatelů nezůstalo. Každopádně se jedná o první vpád Tesla technologie (velmi silné magnetické pole, mající za úkol podstatně přesněji rozhýbávat membrány reproduktorů) do profesionálního sektoru.

Jak už bylo řečeno, DT 1350 a T 50p lze na první pohled snadno zaměnit – na druhý pohled objevíme celočerné provedení mušlí, pouze jeden kabel (zakončený 3,5mm zlaceným jackem s odolnou konstrukcí a šroubovací přechodkou na 6,3mm), neomezující tak v kombinaci s otáčivými mušlemi pohodlí při odposlechu na jedno ucho a také hlavový most, který lze rozevřít jako nůžky a upravit si tím pohodlí na hlavě. Oproti „domácímu“ modelu jsou 1350ky také poněkud „přítulnější“ – jejich přítlak na uši je citelně větší, díky čemuž sice odruší okolní svět účinněji, ale zato po delším poslechu také bolestivěji. Měkké koženkové náušníky jsou ale přes svou malou velikost docela pohodlné a na ucho příjemné. Váha 225g (oproti 174g u T 50p) dává také tušit solidní konstrukci.

DT 1350 jsou koncipovány jako uzavřená dynamická sluchátka. Přestože odkazují na již zmiňovaný model pro domácí použití a výrobce nikde neuvádí, že by oproti nim došla velkých technických inovací, zjevně byly použity znatelně modifikované měniče. Cílem bylo hlavně zvednout maximální akustický tlak pro použití v hlučných prostředích. Necelých 130dB už dokáže překřičet skutečně jakoukoliv produkci. Že DT 1350 míří do profi vod značí i mírně vyšší impedance 80 Ohm – s přenosnými zařízeními sice tato sluchátka samozřejmě v pohodě hrají, ale nejvíce jim to sluší na dedikovaném sluchátkovém zesilovači nebo v zásuvce některého integrovaného či řídícího zesilovače, které mají dost síly na jejich provoz.

Udávaná frekvenční odezva je 5 – 30 000 Hz, což je opět znatelně více než 10 – 23 000 u T 50p a dostáváme se opět k tezi, že měniče prošly generální přestavbou. Zvukové naladění je také citelně jiné, podstatně jasnější a vyrovnanější, ač díky tomu méně muzikální. Prostě profesionál každým coulem.

Beyerdynamic DT 1350 hrály spolu s přenosným přehrávačem Philips GoGear Vibe, telefonem HTC Explorer, integrovanými zesilovači NAD C370 a Denon PMA-1510AE a také zapůjčeným sluchátkovým Pro-Ject Head Box SE II. Zdrojem signálu byla kombinace PC / foobar2000 / KingRex UD384, Denon DCD-1510AE nebo Pioneer BDP-LX71. Použitá kabeláž nesla značky Eagle Cable, Monster Cable a QUAD. Kvalitu napájení zajišťovaly filtry Xindak.

DT 1350 jsou od prvního tónu uchvacující. Jinak to vzhledem k ceně říci prostě nejde. Jak samozřejmým, přímým způsobem a s jakým nadhledem rozpletla tato sluchátka mnohovrstevnatou Gabrielovu „Darkness“, to je k nalezení u málokterých konkurentů pod deset tisíc. Umělé zvuky jsou rázně a hlavně nesmírně přesně servírovány napříč celým pásmem, to vše bez agresivity a nepříjemnosti. Beyerdynamic prostě předávají s nadhledem a sebejistotou přesně to, co je jim dodáváno; tak jako skvěle vycvičený zvukový číšník.

Zvuk třináct set padesátek se může v některých chvílích zdát až opatrný, lehce méně objemný (nejen) na basech. Je to způsobeno vyrovnanějším charakterem reprodukce, kdy oproti většině sluchátek z komerční sféry tyto beyerdynamic nepřidávají v žádném pásmu a snaží se opravdu jen přenést signál. Klidně a účelně. I díky uzavřené koncepci je ale středobasového pásma přeci jen o ždibec víc než nejvyšších tónů; dojít k tomuto závěru ale vyžaduje pár hodin klidného poslechu. Když v „Gotcha“ začne zpívat (či spíše přednášet) Pat Barber, Arnopolova basa je nádherně kulatá a zní plným tělem velkého nástroje, je ale přespříliš dominantní a spodní linka sice dodává pocit plynulosti, ovšem za cenu subjektivně tišších a méně výrazných výšek. Frekvenční nevyrovnanost je však stále znatelně menší než u valné části „spotřebitelských“ sluchátek.

Přednes DT 1350 je zvukařsky čistý a hlavně přesný, což v kombinaci s velmi dobrým odhlučněním přináší jakési svrbění do prstů, nutící je stále zvyšovat a zvyšovat hlasitost. Což může být i lehce nebezpečné, vzhledem k tomu, že s dostatečně dobrým zdrojem signálu a zesílení umí beyerdynamic zahrát hodně blízko u hranice, po jejímž překročení vás čeká už jen doživotní blahodárné ticho. Brilance houslí ve Vivaldiho „La Stravaganze“ budí skutečně velmi příjemné pocity. Intenzivní, přímý zvuk se sice opět kloní trochu víc k dynamičnosti a čistotě než k objemu, ale kdo vyznává technicistnější, studiovější reprodukci, bude víc než spokojen.

Beyerdynamic v těchto sluchátkách vyrobil přesného zvukového archeologa, který se s nadšením vrhá k malým detailům v nahrávkách a soustředí se hlavně na předání co nejvíce informací. Barvy tónů jsou tak trochu tlumenější, celkově je zvukové podání lehce chladnější. Křehká a vřelá „Where or when“ od Diany Krall tak nemá onen vznášející se opar jarního slunečného rána, ale vojensky přesná kontrola zvuku spolu se štědrou porcí detailů poskytují na nahrávku zase trochu neobvyklý pohled díky kombinaci informační bohatosti a nepřehnaných emocí.

Art Ensemble of Chicago na živé nahrávce „Live in Berlin“ dávají k poslechu trochu hudebně složitého jazzu, beyerdynamic DT 1350 se s ní ale vypořádávají skvěle. Přehledné oddělení nástrojů, dynamika a opět přehršel detailů odkazují na profesionální zaměření 1350ek, neřešících líbivost či vřelost projevu. Zvukové podání je též velmi kompaktní a spojité.

Beyerdynamic DT 1350 jsou velmi povedená sluchátka. Aby předchozí věta byla pravdivá, musíme dodat také podmínky, za jakých platí. A) máte rádi přesný, studiový zvuk. B) nedáte na efektní, typicky na basech postavené zvukové podání. C) nechcete investovat 15 a více tisíc do sluchátek z high endové komerční třídy, která k hodnotám DT 1350 přidávají i jakýsi špatně popsatelný punc samozřejmého nadhledu a barev, emocí. Za sedm tisíc nabízí DT 1350 přesnost, detailnost a upřímnost a přidává k nim skladné a odolné výrobní provedení ve slušivě polo-retro, polo-moderním kabátku. V dané cenové kategorii patří rozhodně na kvalitativní špičku a překonávají o řádný kus své sourozence T 50p. Dostane-li se jim pořádného krmení, předvedou vám svůj téměř úplně nepřítomný vlastní podpis na výsledném zvuku a nechají vás obdivovat v prvé řadě precizní zvuk, až v řadě druhé (byť těsně v závěsu) pak hudební emoce.

Kč 6 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ odolné výrobní provedení

+ slušně vyrovnaná reprodukce napříč celým pásmem

+ výborně odrušují okolní hluk

+ velmi detailní přednes

+ zvukově výrazně lepší než „komerční verze“ T 50p

ZÁPORY

- poměrně silný přítlak na uši

- „upřímný“ zvuk nemusí být pro každého

- s analytickými komponenty zní studeně

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika