2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 1

Značka Audio Analogue se narodila v překrásném Toskánsku v roce 1995 a od té doby zůstala malou manufakturou, zakládající si na kompletním vývoji i ruční výrobě v Itálii a to s důrazem na komponenty, které se vyrábí v dosažitelném okolí. Vrcholem současné produkce je řada Anniversary v níž kraluje adekvátně pojmenovaný integrovaný zesilovač Maestro Anniversary.

Oba přístroje v této řadě navrhly laboratoře Airtech, tento konkrétní pak na základě zkušeností a návrhu staršího a menšího modelu Puccini Anniversary. Maestro je vlastně jen opticky, tak technologicky logickým "zvětšením" modelu Puccini. Začneme-li zvenku, nejpůsobivější na tomto stroji je jeho hloubka, protože oproti běžným zesilovačům jako kdyby se táhl do nekonečna. Když se pak podíváte na technické parametry, zjistíte v kolonce hloubka ohromujících 55 cm, přitom ani šířka 45 cm a výška 16,8 cm nejsou nijak skromné.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 2

31 kg vážící integrovaný zesilovač sází tak jako nižší model na mohutnou přední hliníkovou desku, v níž jsou symetricky a velmi čistě rozložené prvky. Přední stěnu "vejpůl" dělí vertikální žlábek, přímo ve středu celé plochy pak trůní multifunkční kruhový ovladač. Dlouhým stiskem přístroj zapíná, krátkým přepíná vstupy a rotací ovládá hlasitosti. Není tu žádný klasický displej, jen řada maliličkatých otvorů a v nich intenzivní LEDky. Ty vlevo ukazují, který z pěti vstupů je aktivní, ty vpravo dlouhou řadou zase navolenou hlasitost. Toť vše, design je naprosto čistý a přitom dokáže odkudsi vytáhnout eleganci...

Pocitu masivnosti u tohoto přístroje nemálo napomáhají opravdu bohatě žebrované boky - chladící profily jsou nejen extrémně členité, ale i nádherně zpracované (ale to ostatně celý stroj). Pohled na zadní panel pak už jaksi podvědomě ukazuje na symetrickou koncepci. Konektory jsou totiž dokonale zrcadlově rozložené směrem od středu ven. Najdete tu tři páry analogových cinchů a dva páry symetrických XLR. Až trošku zbytečně blízko k nim se nachází obrovské terminály s křídlovými maticemi, který však rozhodně nelze upřít působivost. Napájecí zásuvka je přímo uprostřed, vybavená klasickou vypínací kolébkou.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 3

Když se podíváte do vnitřností přístroje, pochopíte, proč váží oněch 31 kg - přímo vepředu se nachází dvojice 600VA toroidních transformátorů, usměrňovací můstky jsou vyrobeny z diskrétních 50A diod. V každé větvi je 16 800 uF filtrační kapacity (tedy celkově 67 200 uF). Kanály jsou zcela odděleny a to včetně země a pochopitelně i napájecích zdrojů. Dokonce i kontrolní mikroprocesor, který reguluje hlasitost, má dva nezávislé výstupy, oddělené optickými členy. Konstrukce je prostě precizně dual mono.

Jak koncový stupeň, tak předzesilovač jsou nejen plně symetrické, ale i osazené na tlustých deskách plošných spojů. Každá zásadní část (napájení - předzesilovač - zesilovač) má svou vlastní desku. Řízení hlasitosti zajišťuje mikročip, dokonce čtyři (!) paralelně zapojené čipy na každém kanálu.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 5

Obvody pracují bez zpětné vazby, na zesílení slouží čtyři páry komplementárních tranzistorů v každém kanále. V obvodech jsou odpory armádního standardu nebo třeba kondenzátory speciálně navržené pro audio použití a vyrobené přímo v Airtech.

Maestro Anniversary nabízí již pěkných 150 Wattů na kanál do 8 ohm při 1% THD + N, s poloviční impedancí se výkon zdvojnásobuje a stabilní je zesilovač až do 2 ohm, kde za zmíněných podmínek nabízí 500 Watt. V toleranci -3 dB pracují obvody s rozsahem 0 - 90 000 Hz a odstup signálu a šumu je přes 100 dB.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 7

Zesilovač Audio Analogue Maestro Anniversary jsme poslouchali v poslechovém prostoru dovozce v Horoměřicích u Prahy, kde mu společnost dělal výtečný "multi" přehrávač AVM MP8.2 a k němu Vienna Acoustics The Kiss a Vienna Acoustics The Music a to přes kabeláž Mareka Audio.

Už menší sourozenec Maestra na nás zapůsobil svým projevem v nejspodnějších frekvencích, svou kultivovanou muskulaturností a bohatostí. Inu, větší Maestro Anniversary je prostě...větší. V Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) provázel každé vrznutí mohutné smyčcové sekce byl jako mocné hromobití, byl tu impuls doslova "jako kráva" a přes onu mohutnost, velkou barevnou sytost a hutnost bylo cítit, že zesilovač si s basákem v The Kiss jen tak pohrává, že má autoritu i jistotu a spoustu, spoustu proudu na rozdávání. Bylo jedno, zda jsme hráli hodně nahlas, nebo naopak hodně potichu, ta jistota a hutnost tu byla stále přítomná v každém jednom tónu a přitom lehce příjemnější, klidnější a měkčí charakter dobře slouží pocitu přirozenosti a autentičnosti, navíc naprosto bez náznaku strohosti.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 12

Vášnivá a energická plnost a barevnost byla vlastní i podání vokálů, jako třeba toho pěkně hlubokého, kterým vládne Tom Jones ve své "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records). Hlas je velký, odvážný, sytý, barevný a energický, byť na okrajích cítíte, že Maestro Anniversary má mírně tendence ke kulatějšímu, hladšímu přednesu, který na druhou stranu činí hudbu až lehce "lampově krásným". Nicméně výbušnost a naléhavost, těch umí Audio Analogue naservírovat opravdu štědrou porci. Navíc v každém okamžiku cítíte, jak hudba prostě plyne, jako zářivá řeka.

Nejvyšší tóny činelů a dalších kovových cinkátek a perkusí v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byly hodně jasné, vlastně už velice dobře rozlišené a kontrolované, ale přitom stále maličko nadýchané a uvolněné, klidné. Pokud máte rádi "jiskrné" činely, které až občas říznou do ucha, Maestro Anniversary preferuje spíše civilní až trochu sladší vyznění.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 11

Přestože zvuk tohoto zesilovače není vysloveně agilní, přestože je tedy spíše uvolněný, dynamiku úderů do velkých čínských bubnů v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music ) vystihl parádně - každá rána je explozí energie, která vás zavalí a jeden každý úder do velkého bubnu vás poposune i se sedačkou. Jistota a až fyzický nátlak každého úderu jsou hodně působivé a na integrovaný zesilovač vysloveně skvělé - maskulinní, živý a velký zvuk navíc nepostrádá už ten správně dospělý nadhled.

Svým hebkým a klidným podáním nedává Maestro Anniversary detaily a rozlišení nijak ostentativně najevo, nikam nic netlačí a nechává zvuk jen tak plout, čímž možná není v prvních okamžicích nijak zásadně strhující, jako někteří živější, ale zase potenciálně nervóznější konkurenti. V "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) navíc i přes ne vysloveně analytický charakter nebylo dění nepřehledné, naopak ač tu nebyly vytažené a zdůrazněné jednotlivosti a zvuk byl jedním velkým celkem, ty delikátní syntetické efekty na pozadí nebo třeba už i jemný nádech zpěvačky tu zaslechnete v klidu, chcete-li se na takové věci soustředit. Mnohem přirozenější je ale prostě nechat vše plout...

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 14

Prostor hudební scény v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) byl velmi pevný, opět na poměry integrovaných zesilovačů velmi konkrétní, velmi usazený a spíše proporčně větší. Nicméně vzdušnost a bezproblémový stereo obraz prostě fungují, cítíte jistotu zesilovače a jeho velmi dobrou kontrolu nad děním.

A co udělá trochu klidnější přednes s energickou a našlapanou elektronickou hudbou jako je "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records)? Síla, mohutnost a autorita spolu s hutným zvukem vytvoří velkou stěnu energie a přitom dostatečná jemnost a dospělost přednesu zajistí, že nejde o velký chumel, který se jenom valí. Vše je už dobře usazené a i když možná disko zní lépe na říznějších strojích, ten neochvějný rytmus mu rozhodně také sluší a poslouchá se už velice jednoduše a bez nutnosti něco řešit.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 15

Veliký integrovaný zesilovač Audio Analogue Maestro Anniversary je podobně okouzlující, jako jeho menší sourozenec Puccini Anniversary. Vlastně je mu podobný jak svým vzhledem, tak skvělým výrobním provedením, tak atraktivní kombinací kultivovanosti a síly. Pravda, Puccini vás více překvapí tím, kolik toho za svou cenu mí, zatímco u Maestro Anniversary to tak trošičku čekáte a není to takový "WOW efekt". Na druhou stranu, Maestro Anniversary hraje tak, abyste po jeho zaplacení měli skvělý pocit z jeho muzikálnosti a to bez ohledu na žánr, hlasitost a díky vstřícnému charakteru vlastně do velké míry i bez ohledu na kvalitu nahrávky. Pročež pokud máte rádi muskulaturní a přitom lehounce do příjemna položený zvuk, Maestro Anniversary je výtečně zábavný a příjemný společník.

cca Kč 180 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečné a působivé zpracování a design

+ samozřejmý zvuk bez přehánění

+ velice pěkné barvy nástrojů

+ síla a dynamika

+ uřídí libovolné reprosoustavy

ZÁPORY

- v poměru cena / výkon možná lépe funguje menší model Puccini

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 dynaudio roadshow

200 200 avitsmart

200 200 otevreni amarock

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home [2]
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Harmonii, švih a břink

Milí čtenáři,

čas letí, jak praví okřídlené přísloví, jako voda. Doufám, že rok 2018 pro vás byl ve znamení úspěchu a třeba i nalezení nějaké nové, skvělé zábavné cesty k dobrému zvuku. Takže vám všem ještě jedno přání všeho nejlepšího do nového roku a nechť je vše tak, jak si přejete.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton 14 200 200 mareka 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

21 200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock studio 200 200 htp

corner amarock studio