2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 1

Značka Audio Analogue se narodila v překrásném Toskánsku v roce 1995 a od té doby zůstala malou manufakturou, zakládající si na kompletním vývoji i ruční výrobě v Itálii a to s důrazem na komponenty, které se vyrábí v dosažitelném okolí. Vrcholem současné produkce je řada Anniversary v níž kraluje adekvátně pojmenovaný integrovaný zesilovač Maestro Anniversary.

Oba přístroje v této řadě navrhly laboratoře Airtech, tento konkrétní pak na základě zkušeností a návrhu staršího a menšího modelu Puccini Anniversary. Maestro je vlastně jen opticky, tak technologicky logickým "zvětšením" modelu Puccini. Začneme-li zvenku, nejpůsobivější na tomto stroji je jeho hloubka, protože oproti běžným zesilovačům jako kdyby se táhl do nekonečna. Když se pak podíváte na technické parametry, zjistíte v kolonce hloubka ohromujících 55 cm, přitom ani šířka 45 cm a výška 16,8 cm nejsou nijak skromné.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 2

31 kg vážící integrovaný zesilovač sází tak jako nižší model na mohutnou přední hliníkovou desku, v níž jsou symetricky a velmi čistě rozložené prvky. Přední stěnu "vejpůl" dělí vertikální žlábek, přímo ve středu celé plochy pak trůní multifunkční kruhový ovladač. Dlouhým stiskem přístroj zapíná, krátkým přepíná vstupy a rotací ovládá hlasitosti. Není tu žádný klasický displej, jen řada maliličkatých otvorů a v nich intenzivní LEDky. Ty vlevo ukazují, který z pěti vstupů je aktivní, ty vpravo dlouhou řadou zase navolenou hlasitost. Toť vše, design je naprosto čistý a přitom dokáže odkudsi vytáhnout eleganci...

Pocitu masivnosti u tohoto přístroje nemálo napomáhají opravdu bohatě žebrované boky - chladící profily jsou nejen extrémně členité, ale i nádherně zpracované (ale to ostatně celý stroj). Pohled na zadní panel pak už jaksi podvědomě ukazuje na symetrickou koncepci. Konektory jsou totiž dokonale zrcadlově rozložené směrem od středu ven. Najdete tu tři páry analogových cinchů a dva páry symetrických XLR. Až trošku zbytečně blízko k nim se nachází obrovské terminály s křídlovými maticemi, který však rozhodně nelze upřít působivost. Napájecí zásuvka je přímo uprostřed, vybavená klasickou vypínací kolébkou.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 3

Když se podíváte do vnitřností přístroje, pochopíte, proč váží oněch 31 kg - přímo vepředu se nachází dvojice 600VA toroidních transformátorů, usměrňovací můstky jsou vyrobeny z diskrétních 50A diod. V každé větvi je 16 800 uF filtrační kapacity (tedy celkově 67 200 uF). Kanály jsou zcela odděleny a to včetně země a pochopitelně i napájecích zdrojů. Dokonce i kontrolní mikroprocesor, který reguluje hlasitost, má dva nezávislé výstupy, oddělené optickými členy. Konstrukce je prostě precizně dual mono.

Jak koncový stupeň, tak předzesilovač jsou nejen plně symetrické, ale i osazené na tlustých deskách plošných spojů. Každá zásadní část (napájení - předzesilovač - zesilovač) má svou vlastní desku. Řízení hlasitosti zajišťuje mikročip, dokonce čtyři (!) paralelně zapojené čipy na každém kanálu.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 5

Obvody pracují bez zpětné vazby, na zesílení slouží čtyři páry komplementárních tranzistorů v každém kanále. V obvodech jsou odpory armádního standardu nebo třeba kondenzátory speciálně navržené pro audio použití a vyrobené přímo v Airtech.

Maestro Anniversary nabízí již pěkných 150 Wattů na kanál do 8 ohm při 1% THD + N, s poloviční impedancí se výkon zdvojnásobuje a stabilní je zesilovač až do 2 ohm, kde za zmíněných podmínek nabízí 500 Watt. V toleranci -3 dB pracují obvody s rozsahem 0 - 90 000 Hz a odstup signálu a šumu je přes 100 dB.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 7

Zesilovač Audio Analogue Maestro Anniversary jsme poslouchali v poslechovém prostoru dovozce v Horoměřicích u Prahy, kde mu společnost dělal výtečný "multi" přehrávač AVM MP8.2 a k němu Vienna Acoustics The Kiss a Vienna Acoustics The Music a to přes kabeláž Mareka Audio.

Už menší sourozenec Maestra na nás zapůsobil svým projevem v nejspodnějších frekvencích, svou kultivovanou muskulaturností a bohatostí. Inu, větší Maestro Anniversary je prostě...větší. V Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) provázel každé vrznutí mohutné smyčcové sekce byl jako mocné hromobití, byl tu impuls doslova "jako kráva" a přes onu mohutnost, velkou barevnou sytost a hutnost bylo cítit, že zesilovač si s basákem v The Kiss jen tak pohrává, že má autoritu i jistotu a spoustu, spoustu proudu na rozdávání. Bylo jedno, zda jsme hráli hodně nahlas, nebo naopak hodně potichu, ta jistota a hutnost tu byla stále přítomná v každém jednom tónu a přitom lehce příjemnější, klidnější a měkčí charakter dobře slouží pocitu přirozenosti a autentičnosti, navíc naprosto bez náznaku strohosti.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 12

Vášnivá a energická plnost a barevnost byla vlastní i podání vokálů, jako třeba toho pěkně hlubokého, kterým vládne Tom Jones ve své "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records). Hlas je velký, odvážný, sytý, barevný a energický, byť na okrajích cítíte, že Maestro Anniversary má mírně tendence ke kulatějšímu, hladšímu přednesu, který na druhou stranu činí hudbu až lehce "lampově krásným". Nicméně výbušnost a naléhavost, těch umí Audio Analogue naservírovat opravdu štědrou porci. Navíc v každém okamžiku cítíte, jak hudba prostě plyne, jako zářivá řeka.

Nejvyšší tóny činelů a dalších kovových cinkátek a perkusí v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byly hodně jasné, vlastně už velice dobře rozlišené a kontrolované, ale přitom stále maličko nadýchané a uvolněné, klidné. Pokud máte rádi "jiskrné" činely, které až občas říznou do ucha, Maestro Anniversary preferuje spíše civilní až trochu sladší vyznění.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 11

Přestože zvuk tohoto zesilovače není vysloveně agilní, přestože je tedy spíše uvolněný, dynamiku úderů do velkých čínských bubnů v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music ) vystihl parádně - každá rána je explozí energie, která vás zavalí a jeden každý úder do velkého bubnu vás poposune i se sedačkou. Jistota a až fyzický nátlak každého úderu jsou hodně působivé a na integrovaný zesilovač vysloveně skvělé - maskulinní, živý a velký zvuk navíc nepostrádá už ten správně dospělý nadhled.

Svým hebkým a klidným podáním nedává Maestro Anniversary detaily a rozlišení nijak ostentativně najevo, nikam nic netlačí a nechává zvuk jen tak plout, čímž možná není v prvních okamžicích nijak zásadně strhující, jako někteří živější, ale zase potenciálně nervóznější konkurenti. V "My Right Eye" Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) navíc i přes ne vysloveně analytický charakter nebylo dění nepřehledné, naopak ač tu nebyly vytažené a zdůrazněné jednotlivosti a zvuk byl jedním velkým celkem, ty delikátní syntetické efekty na pozadí nebo třeba už i jemný nádech zpěvačky tu zaslechnete v klidu, chcete-li se na takové věci soustředit. Mnohem přirozenější je ale prostě nechat vše plout...

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 14

Prostor hudební scény v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) byl velmi pevný, opět na poměry integrovaných zesilovačů velmi konkrétní, velmi usazený a spíše proporčně větší. Nicméně vzdušnost a bezproblémový stereo obraz prostě fungují, cítíte jistotu zesilovače a jeho velmi dobrou kontrolu nad děním.

A co udělá trochu klidnější přednes s energickou a našlapanou elektronickou hudbou jako je "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records)? Síla, mohutnost a autorita spolu s hutným zvukem vytvoří velkou stěnu energie a přitom dostatečná jemnost a dospělost přednesu zajistí, že nejde o velký chumel, který se jenom valí. Vše je už dobře usazené a i když možná disko zní lépe na říznějších strojích, ten neochvějný rytmus mu rozhodně také sluší a poslouchá se už velice jednoduše a bez nutnosti něco řešit.

2017 08 22 TST Audio Analogue Maestro Anniversary 15

Veliký integrovaný zesilovač Audio Analogue Maestro Anniversary je podobně okouzlující, jako jeho menší sourozenec Puccini Anniversary. Vlastně je mu podobný jak svým vzhledem, tak skvělým výrobním provedením, tak atraktivní kombinací kultivovanosti a síly. Pravda, Puccini vás více překvapí tím, kolik toho za svou cenu mí, zatímco u Maestro Anniversary to tak trošičku čekáte a není to takový "WOW efekt". Na druhou stranu, Maestro Anniversary hraje tak, abyste po jeho zaplacení měli skvělý pocit z jeho muzikálnosti a to bez ohledu na žánr, hlasitost a díky vstřícnému charakteru vlastně do velké míry i bez ohledu na kvalitu nahrávky. Pročež pokud máte rádi muskulaturní a přitom lehounce do příjemna položený zvuk, Maestro Anniversary je výtečně zábavný a příjemný společník.

cca Kč 180 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečné a působivé zpracování a design

+ samozřejmý zvuk bez přehánění

+ velice pěkné barvy nástrojů

+ síla a dynamika

+ uřídí libovolné reprosoustavy

ZÁPORY

- v poměru cena / výkon možná lépe funguje menší model Puccini

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Mareka Audio | www.marekaaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika