2021 03 31 TST Focal Radiance 1

Francouzský Focal a jeho sesterská značka – britský Naim – už dlouhé roky natěsno spolupracují nejen mezi sebou, ale mimo jiné také s ultra prestižní a luxusní automobilkou Bentley. Pro ni dodávají do vybraných modelů audio systém, stejně tak ale vyrábí různé lifestyle produkty, které barevným laděním nebo jinými drobnými doplňky odkazují právě k Bentley. Nejnověji jde o sluchátka Radiance.

Od pohledu jde o typická sluchátka Focal – oválné asymetrické mušle, robustní týlní most a „pečeť“ v místě, kde je v mušli uchycen magnetický systém. Jsou to veskrze pohledná sluchátka, černý barevný základ oživují měděné detaily, ať už právě ona zmíněná pečeť, několikeré logo Bentley nebo třeba koncovky signálového kabelu.

Přestože mušle zvenku působí díky mřížce jako otevřené, opak je pravdou. Mají uzavřenou koncepci a vnější podoba je tak jen dekorativní. Měkké náušníky jsou vyrobeny z kůže značky Pittards a krásně přiléhají k uším, čímž vás velmi účinně odříznou od okolního světa – skoro jako auto od Bentley.

2021 03 31 TST Focal Radiance 2

Na hlavně drží sluchátka díky týlnímu mostu s hlinkovým obloukem – díky kožené a dobře polstrované horní části se ale váha 435 gramů rozkládá na hlavě snáze, než by samotné číslo napovídalo. Zespoda do každé mušle signál přivádí 3,5 mm koncovky na pěkně zpracovaném kabelu.

Uvnitř mušlí pak tepe 4 cm reproduktor typu M – Focal ho vyvíjí i vyrábí sám a to ze slitiny hliníku a hořčíku.

2021 03 31 TST Focal Radiance 4

Focal sluchátkům nadělil „mobilní“ impedanci jen 35 ohm, slibuje pak frekvenční rozsah 5 – 23 000 Hz a citlivost 101 dB / 1 mW / 1 kHz.

Krom luxusního balení a hraní na velmi prémiovou notu v každém detailu už u Radiance není moc co zmínit. Poslouchali jsme je na RME ADI-2 DAC FS, Teac NT-503, Apogee Groove, ale i T+A HA 200. K porovnání jsme měli redakční Focal Clear, ale třeba i T+A Solitaire P, beyerdynamic T1 3G nebo beyerdynamic T5 3G. Základní kabel jsme pak měnili za Cardas Clear nebo Dynamique Audio Halo 2.

2021 03 31 TST Focal Radiance 9

Když začne hrát baskytara v „Bílý den“ od Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2), Radiance skutečně září. Míněno ve smyslu velké energie a rozsahu skutečně až k těm nejhlubším notám, které nahrávka obsahuje. Je tu spousta, spousta energie, nicméně ne přebytek ve stylu „komerčních“ sluchátek. Bas pouze neubývá a hluboké tóny díky tomu působí velmi autoritativně, konkrétně, jsou skvěle artikulované a jednotlivá brnknutí jsou jako výstřel z kanónu – velmi, velmi důrazně přesvědčivá.

Ani ve středech Radiance nijak neustupují ze své konkrétnosti, jejich zvuk je tu ale už trochu přímočarý – hodně jasný, brilantně prokreslený, až lehce vytažený. V kombinaci s dobrým zesilovačem ale není zvuk agresivní, jakkoliv je na dohled takové té přijatelné hrany. Vokál Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl skvěle srozumitelný, velký a skutečně excelentně zaostřený, jakkoliv celý výrazně jasný a dopředný charakter může také zdůraznit i hraničně zaostřené sykavky nahrávky.

2021 03 31 TST Focal Radiance 13

Hodně zajímavý (ale opět potenciálně až hraničně tvrdý) byl činel v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469). Parádní byla ale jeho neošizená velikost, jeho tělo a hmotnost, stejně jako skvěle podaná barevnost a textura. Prostě je to skutečně analyticky prokreslený činel, jasný, zřetelný a bezmála hmatatelný – platí nicméně to, že ráznost a až přidaná míra energičnosti mohou u horší nahrávky nebo u ostřejšího zesilovače způsobit překročení hranice příjemné říznosti.

Dynamicky se Focal Radiance rozhodně stydět nemusí. Jejich zvuk je pěkně natlakovaný a v „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010) sluchátka dokázala zabrat pěkně od podlahy. Zvuk je opravdu pěkně plný, rázný a mocný, hraje dobře potichu, stejně jako umí s hlasitostí vystoupat až za limit lidského sluchu, aniž by se přiblížil limitu svému. Nicméně je to skutečně napjatý (ne nervózní), rázný a hodně extrovertní zvukový projev.

2021 03 31 TST Focal Radiance 12

Není divu, že se svou charakteristikou nabízí Radiance hodně razantní a detailní vhled od nahrávek – Davisova „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) byla řádně rozsvícená, jednotlivé tóny byly příkladně zaříznuté a skvěle oddělené. Přednes jako celek je hodně intenzivní, až vytažený, snaživě analytický. Máte-li rádi mikrodetaily a nebojíte se přímočarého stylu, Radiance umí nabídnout nebojácnou, high-endovou úroveň, až někdy máte pocit, že se na vás valí hotová záplava informací, byť precizně kontrolovaná.

Asymetrické uložení reproduktorů pomáhá v získání lepšího prostorového vjemu, než je u sluchátek běžným standardem. „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) sice měla scénu rozloženou mezi ušima (což je nevýhoda uzavřených sluchátek), ale opravdu pěkně organizovanou v pravolevém směru, s jednotlivými zvuky a putujícími efekty jasně ukotvenými na správném místě. Žádný chaos, ale velmi, velmi autoritativní kontrola.

2021 03 31 TST Focal Radiance 11

Uvolněnou „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classic Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) zahrála sluchátka s chutí, drajvem, ale vlastně až krapet intenzivněji, než si taková optimisticky houpavá písnička zaslouží. Radiance mají tendenci být skutečně trochu přímočaře hrající sluchátka – nepřekračuje to únosnou mez, ale není to také úplně univerzálně pohodový charakter pro každou situaci. V dobré kombinaci je to ale skvěl energický, živý přednes.

Automobily značky Bentley jsou luxusní a lehce, ale ne přehnaně efektní stroje pro movité, kteří chtějí intenzivní prožitky svého druhu. Sluchátka Radiance, která cílí na stejnou klientelu, pak nepřekvapivě sdílí i tyto atributy – jsou to luxusní, lehce na efekt laděná sluchátka, která osloví toho, kdo pátrá po zvuku intenzivním, jasném, pronikavém a přesto dostatečně kultivovaném. Zaslouží si dobrý zesilovač a ve své přímé a hodně energické podstatě asi nejsou pro každého, ale jako uzavřená, příkladně analytická a živě hrající sluchátka, která se nebojí basu a přesto ho nevytlačují do popředí Focal Radiance for Bentley fungují zajímavým způsobem.

MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.

Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.

Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.

2021 03 31 TST Focal Radiance m1

Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace

Na frekvenční odpovědi je vidět excelentní basová odpověď a perfektní vyrovnanost až do 2 kHz (zdá se, že pravý kanál měřícího systému je o něco citlivější na pozici sluchátek, propad na 180 Hz by tak mohl dost výrazně být ovlivněný právě tím). Celkově působí sluchátka velmi vyrovnaným dojmem (což potvrzuje i náhled grafu s kompenzací níže. Radiance jsou skutečně plnorozsahová sluchátka se spoustou energie v celém spektru.

2021 03 31 TST Focal Radiance m2

Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací

2021 03 31 TST Focal Radiance m3

Zkreslení – levý kanál

Celkové zkreslení se jeví být velmi nízkým v celém frekvenčním rozsahu. Ani v basové části není zkreslení nijak dramatické.

2021 03 31 TST Focal Radiance m4

Zkreslení – pravý kanál

Pravý kanál trpí v basech výraznějším zkreslením, ale je tu velká šance, že za to mohou odrazy a neoptimální pozice na měřícím zařízení.

Kč 39 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ styl a luxus hodný značky Bentley

+ skvělá izolace od okolí

+ výtečná čistota a konkrétnost

+ skvělá detailnost a konkrétnost

ZÁPORY

- mohou být až příliš tvrdé a analytické

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Horn | www.horn.eu 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Bowers&Wilkins HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio