Sluchátka řady T od německé profi legendy beyerdynamic si vysloužila jeden historický úspěch, který jim už nikdy nikdo nevezme – top model T1 byl spolu se špičkovým modelem konkurenčních Sennheiser ve své době prvním hybatelem stále ještě mimořádně rostoucí obliby sluchátkového poslechu. Byla to také prakticky první sluchátka (pomineme-li trochu „exotický“ STAX), která se nebála jít s cenou do řádu desítek tisíc, jakkoliv se jejich cena, mimochodem i dnes ve třetí generaci nezměněná, zdá vlastní naprosto akceptovatelná.
Že sluchátka měla solidní úspěch, to potvrzuje i fakt, že dnes si můžeme koupit již třetí generaci. Ta staví stále na stejné základní myšlence (T jako Tesla, neboli velká síla magnetického systému reproduktorů), jinak jsou ale sluchátka designově lehce uhlazená a „začištěná“.
T1 3G mají úhledné kulaté mušle spíše střední velikosti, náušníky s měkoučkou Alcantarou snadno lnou k uším, ale netěsní tak absolutně jako kožené modely a tím se uši tolik nepotí. Týlní most je poměrně výrazně polstrovaný a kůže je pěkně zpracovaná. Mušle drží na jednoduchém kovovém oblouku, celá konstrukce se dobře přizpůsobí různorodým tvarům a velikostem hlavy.
Zpracování je slušné, volba materiálů ale spíše než luxus představuje praktičnost, byť v dobrém standardu střední třídy (povětšinou hliník a na vnější straně mušlí broušená ocel). Sluchátka působí „odlehčeně“ a váží celkem standardních 360 gramů. Ani pěkně opletený a velmi snadno ohebný, relativně tenký signálový kabel s 3,5 mm koncovkami příliš váhy zatěžující krk nepřidá. Uvnitř kabelu je měděný vodič z bezkyslíkaté mědi čistoty 7N.
V otevřených mušlích najdete pod úhlem (kvůli lepší prostorovosti) posazený klasický dynamický měnič, opatřený certifikací Hi-Res Audio a párovaný dle měření pro konkrétní kus sluchátek. Firma nedeklaruje průměr ani jiné vlastnosti reproduktoru – jen, že jde o „Tesla technologii“, což napovídá o síle neodymových magnetů 1 Tesla.
Dozvíte se nicméně o nízké impedanci 32 ohm, frekvenčním rozsahu 5 – 50 000 Hz nebo citlivosti 100 dB / 1 mW. Výrobce ještě zmiňuje hodnotu celkového harmonického zkreslení jen 0,05% (800 Hz / 1 mW).
T1 3G jsme poslouchali jak na RME ADI-2 DAC FS, tak na Teac NT-503, ale třeba také na OPPO UDP-205 nebo Apogee Groove. K porovnání jsme měli redakční Focal Clear, zapůjčené Focal Radiance a beyerdynamic T5 3G (uzavřenou verzi T1 3G) nebo třeba T+A Solitaire P i se zesilovačem T+A HA 200. Bohužel se do otvorů v mušlích nevešly koncovky redakčního kabelu Dynamique Audio Halo 2, proto se používal Cardas Clear.
T1 3G mají solidní zastoupení basové složky, baskytara v „Bílý den“ z desky „Dvě slunce“ Anety Langerové (2020 | Art Shock | AS002-2) měla slušnou váhu a dobrou artikulaci, zvuk je ale volnější, klidnější. Třeba oproti Focal působí měkce a sladce, sám o sobě je ale spíše civilní. Basu je na sluchátkové poměry tak akorát, o něco více váhy by mohlo být zajímavější, ale rozhodně to není tak, že byste trpěli nedostatkem.
Zpěv Robina Gibba v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) byl uvolněný, hezky čistý a dobře čitelný, i když také ne nijak pronikavý nebo dominantní. Sluchátka si zachovávají jemnější charakteristiku, s výjimkou toho, když přijde na jadrnější sykavky – ty jsou jednak v nahrávce celkem dost jasné a zřetelné, jednak je beyerdynamic rozhodně nijak netlumí.
Činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall (2004 | Verve | 0602498622469) byly výrazné a hodně jasné, T1 3G se nijak nežinýrují a hrají místy až přímočaře, ale ne ukřičeně. Pokud je nespojíte s ostrým zesilovačem, neměl by to být problém. Detail a rozmanitost dozvuků i díky tomu působí velmi pěkně.
Zvuk klidnější a decentnější kupodivu nijak pocitově nebrzdil dynamické špičky „Something Holy“ od Alice Phoebe Lou („Live at Funkhaus“ | 2020 | AWAL | APL010). Ne, T1 3G nejsou tak expresivní, tak dramaticky znějící, jako leckterá konkurence, ale hrají v klidu, v pohodě, hlavně zcela bez efektů. Pokud si potrpíte na moderní, intenzivní zvukovou „nálož“, tak tu od nových beyerdynamic nedostanete, ale slušnou porci energie a dobrou kontrolu určitě ano.
„Seven Steps to Heaven“ Milese Davise („Seven Steps to Heaven“ | 2005 | Columbia | COL 519509 2) byla podaná nenásilně, ale s dobrou čitelností, bez chaosu, dobře organizovaná, i když ne zařezávající. Sluchátka hrají „s nohama na zemi“, spíše civilně, klidně, ne ultimativně analyticky, ale zcela v souladu s nároky vyšší sluchátkové kategorie. Zvuk je neagresivní (snad jen v určitých kombinacích nahrávek a zesilovačů mohou vyznít tvrdší sykavky) a snadno se line do uší, ač ty úplně nejjemnější nuance jsou konkurencí prezentovány jaksi výrazněji.
Kvalita podání prostorového vjemu scény v „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20) byla hodně závislá na pozici sluchátek na uších – díky nakloněným měničům mimo centrální osu si to chce najít pohodlnou a optimální pozici dle vlastních uší. Pokud najdete to správné místo, hudba má dobrý pravolevý obraz, přednes je solidně otevřený a solidně plastický, rozhodně lepší, než je běžný sluchátkový standard.
Ve „Swingin‘ Safari“ Berta Kaempferta („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) byla pulsující rytmus, solidní plnost a lehce extrovertní, jasnější, leč neútočný činel. Hudba se line uvolněně, decentně, ne ovšem líně nebo nudně. Zvuk je organicky spojitý a díky danému charakteru můžete poslouchat tiše i nahlas, či prostě jakkoliv si zrovna přejete, aniž by to bylo nepříjemné nebo přímo únavné.
Navazovat na tradici sluchátek, která v podstatě spoluzaložila trend drahých špičkových sluchátek, není úplně jednoduché. T1 3G se snaží jít na to citelně klidněji, jemněji a „snadněji“, než generace předchozí – nemají tak výraznou, tak analytickou charakteristiku, naopak působí civilně a uvolněně (někdy možná až moc). Jsou to pohodlná sluchátka, která mají příjemný, už solidně dospělý a celkově kultivovaný styl, kterému tu a tam možná chybí trocha jiskry, ale jinak se s ním dá vyžít velmi dobře a velmi dlouho za vlastně jakýchkoliv okolností.
MĚŘENÍ – SLUCHÁTKA
Měření frekvenční charakteristiky probíhalo pomocí systému miniDSP E.A.R.S. – nejedná se o referenční měřící hlavu, disponuje však kalibrovanými mikrofony s profily pro různé typy sluchátek. Měření probíhá v programu R.E.W. s aplikovanou kalibrací pro mikrofony vždy v pěti cyklech na každém kanále pro ověření těsnosti náušníků / nástavců, každé měření probíhá v mírně jiné poloze pro nalezení té optimální a to při hlasitosti 84 dB @ 300 Hz u velkých sluchátek a 94 dB @ 300 Hz u in-ear sluchátek. Zobrazené křivky jsou ty nejlepší.
Níže naleznete dvě sady měření frekvenční odezvy – první nemá aplikovanou žádnou korekci. Graf se může zdát obtížně čitelný a neintuitivní, ale žádná sluchátka na rozdíl od reprosoustav neměří vyrovnaně a ani by zvuk takových nebyl příjemný. Doporučujeme porovnávat s výsledky nejnovějších výzkumů a tvarem preferenční křivky Harman Research 2018. Pro snazší interpretaci grafu je k dispozici také verze s aplikovanou kompenzací – tady by se dalo říct, že čím vyrovnanější odpověď, tím lépe.
Pro základní orientaci jsou k dispozici měření Focal Clear, beyerdynamic DT1990 Pro, Koss BT330i, Koss Porta Pro CZ nebo Sennheiser IE 8.
Frekvenční odezva – bez aplikované kompenzace
Sluchátka vykazují relativně nižší množství energie mezi 1 a 3 kHz, ani běžná špička mezi 5 a 6 kHz tu není, naopak je tu sedlo. To může být důvod, proč T1 3G zní celkově klidněji. Energie jde ale v plné síle prakticky až pod 30 Hz, což je výtečné.
Frekvenční odezva – s aplikovanou kompenzací
Zkreslení – levý kanál
Je tu vidět špička na zkreslení kolem 80 Hz, jinak jsou ale sluchátka běžné hlasitosti bezproblémová.
Zkreslení – pravý kanál
Pravý kanál má ještě navíc další špičku zkreslení kolem 100 Hz, ani ta ale není nijak problematická. Celkově jsou T1 3G dobře fungující sluchátka, alespoň při běžné hlasitosti.
Kč 26 990,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/sluchatka/3051-beyerdynamic-t1-3g#sigProIdc484e48bc2
--- --- --- --- ---
KLADY
+ pohodlí
+ vzdušný, příjemný zvuk
+ dobrý basový základ
+ dobrá čitelnost a organická celistvost
+ snadné rozehrávání
ZÁPORY
- sykavky umí být v některých pasážích poměrně prominentní
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: BaSys CS | www.basys.cz