Německý výrobce InAkustik není v oboru žádný nováček – své kabely do světa chrlí už více než 30 let. Pokud jste si jisti, že InAkustik vídáte v katalozích jen několik málo let, je to proto, že dlouhou dobu nesly jejich produkty logo Monitor Cable. „Akustický" název má vystihovat propojení světa high fidelity výrobků a druhé poloviny firmy, která vydává a distribuuje audiofilské nosiče. Většina produktů je navíc stále vyráběna v Německu, aby byla zachována pověstná národní preciznost a kvalita.

Vrcholem katalogu InAkustik je řada s všeříkajícím názvem Referenz Selection. Králem signálových kabelů z této série je pak model Reference NF-1203, poctivě zkonstruovaný, už od první chvíle rozumně působící kabel, který jsme měli možnost vyzkoušet se zakončením firemními RCA GAP II konektory.

Že si InAkustik ani u svých špičkových kabelů na nic nehraje, to zjistíte už z balení – papírová krabice je poctivě poskládaná, přední odklápěcí stěnu s informacemi o kabelu přidržují chytře magnetky a vůbec už rozbalování kabelu je radost, podobně jako u firemního reproduktorového kabelu LS-1203.

Z balení si vyndáte příjemně pevný, ale přitom stále naprosto ohebný kablík s masivním opletem o celkovém průřezu 8,8 mm. Ten ve svém jádru ukrývá čtveřici symetricky vedených vodičů z bezkyslíkaté mědi, každý z nich nalakovaný a tak elektricky oddělený od všech ostatních, což dle popisu výrobce vede k nejkratší možné cestě elektronů a „rychlému" zvuku. Čtyři vodice doplňují polyethylenové trubice, snižující nežádoucí kapacitu.

Polyetylen jako takový vůbec hraje v konstrukci kabelu dost výraznou roli. Kromě již zmiňované aplikace jej najdeme i v celkovém opláštění v uspořádání DUO-PE II; jde vlastně o dvě verze polyetylenu nad sebou, první kombinovaná se vzduchem, druhá plná. Výrobce též deklaruje, že pevný oplet redukuje mikrovibrace.

InAkustik Reference NF-1203 jsme zkoušeli na redakční sestavě Pioneer BDP-LX71 a NAD C370, přidali jsme k tomu Creek Evolution II (CD přehrávač a integrovaný zesilovač) a také integrovaných zesilovačích Creek Evolution 5350 a Audiomat Opéra Reference 12. Krátce tento kabel také vedle signál z přenoskového předzesilovače Blue Horizon Profono a gramofonu Thorens TD 240-2. Ve zbytku systému byly signálové kabely Monster Cable, Eagle Cable a QUAD, zásadně nejvyšší firemní modely. Kvalitu napájení přístrojům zajišťoval Xindak XF-2000B. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Epos Elan 15 a Xavian Bonbonus, signál k nim dopravovaly kabely ProAc a InAkustik.

Systém, propojený poctivým, měděným InAkustik signálovým kabelem jako kdyby dostal v mžiku podporu ve spodní části frekvenčního spektra, basy rozkvetou a celkově zvuk třeba oproti obdobným QUAD QA-900 najednou působí poklidněji a hutněji. Hluboké tóny v „By the rivers dark" od Leonarda Cohena („Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) jsou pěkně nadýchané, plné, NF-1203 reprodukovaný zvuk (opravdu jen maličko) ohřívá a zpříjemňuje. Co do objemu i důrazu snad InAkustik na obojím maličko přidává, chová se tak stejně jako reproduktorový kabel stejné řady, který jsme zkoušeli. Je to ale vždy v příjemné, nepřehnané míře.

Ladění kabelů InAkustik je spíše příjemné, pohodové, byť sebejistota ve vykreslení zvukové scény neschází. Stingova klasika „Englishman in New York" v interpretaci velkého symfonického orchestru („Die perfekte Räumlichkeit" | 2010 | Stereoplay) nabízí dobrý přehled nad rozložením jednotlivých nástrojových sekcí v poměrně slušné hloubce i šířce. NF-1203 se určitě nesnaží o hyperholografické, ultraprecizní podání a zvukovou chirurgii, homogenní, dostatečně prokreslené, ale hlavně až olejovitě plynoucí zvuk vytváří pomalejší, nicméně hodně příjemný, přirozený a přitom barevný zvuk s právě tím správným množstvím informací o hudebním dění.

Ona zmiňovaná pohoda a klid neprochází přes InAkustik na úkor detailů, čistoty a srozumitelnosti, spíše prostě přidává tak trochu na důrazu a váze. „Dies Irae" z druhého Verdiho „Requiem" (Bowers&Wilkins + London Symphonic Orchestra | diriguje Sir Colin Davis | 2012 | Society of Sound) tak plyne s přesným, neuspěchaným tempem a nezadržitelností Niagarských vodopádů. Důraz je cítit na podání hudby jako celku, i když stačí chtít a snadno se zaposloucháme do průběhu jednotlivých tónů, třeba oproti QUAD QA-900 a Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 (z, pravda, trochu nižší cenové kategorie) jsou dokonce slyšitelně čistší, volnější a přitom důraznější, nárůstu se dočkala i dynamika, noty jsou zreprodukovány s větší autoritou i přirozeností, než přes zmiňované (a rozhodně nikterak špatné) konkurenty.

Lehce sametovější, měkčí podání, ona nenápadná vrstvička příjemnosti, se projevila i u výborně nahraného „Koncertu pro flétnu, harfu a orchestr v C dur, K.299" („Selections by Accuphase" | 1988 | PHILIPS Japan | ACD-2). Na mnoha systémech až lehce jiskřivé koncertní křídlo prochází přes NF-1203 jako přes jemný filtr, jakákoliv potenciální hrana je vkusně obroušena a zahlazena, aniž by to bylo příliš znát. Decentní vyznění je dost možná příjemnější, než emocí prostá, brutální zvuková analýza, kterou nabízí někteří zvukoví „patologové".

InAkustik NF-1203 se právem řadí do „Referenz Selection", v cenové kategorii 10 – 15 tisíc jde totiž o produkt s více než chvalitebným poměrem ceny a zvukového přínosu. Špičkové zpracování asi není u německého výrobku překvapením, potěšující je komfort praktického soužití (že kabel podobné tloušťky může jít také ohnout, to není úplně zvykem a nebývá to typicky „audiofilský" přístup) a vlastně je velmi příjemní i zvukové podání. Snad celkový projev systému trochu uklidňuje a maličko postrkuje basové spektrum na úkor středů a výšek, stává se tak ale dokonalým partnerem pro přímější, razantnější a hlavně pro ostřejší zdroje signálu, jimž nápadně zabrousí případné nepříjemné třecí plochy. Pokud je vám příjemné spíše poklidné, plynulé a přeci jen sametovější ladění, pak jste na správné cestě – NF-1203 se nesnaží předstírat nic nereálného, nepotřebuje pro báječný hudební zážitek extrahovat nejmikroskopičtější detaily, nebo být teatrální. Zvukové podání zůstává civilní a kontrolované, přitom ale díky doteku sametu a vřelejšímu, objemnějšímu „tělu" přináší prostě a jednoduše fajnové hudební zážitky. Možná není tak neslyšitelný, jako reprokabel stejné série, má ale rozhodně své zajímavé kouzlo...

Kč 13 520,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné výrobní provedení

+ robustní, ale stále velmi ohebný kabel

+ zvukově příjemný, dobře vybalancovaný charakter

+ cenově ještě v přijatelné hladině

ZÁPORY

- výsledné zvukové podání může ovlivnit až do příliš „poklidného" charakteru

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika