Co mají společného zapalovače, foukací harmoniky a gramofony? Pokud očekáváte vtipnou pointu, zklameme vás – společným jmenovatelem je pouze to, že na všech těchto produktech už od počátku 20. století můžete najít jednoduché logo švýcarské firmy Thorens. Ačkoliv první gramofon opustil firmu v roce 1903, prvopočátky produkce najdeme v městě Sainte-Croix ještě o 20 let dříve. To je věru úctyhodná tradice. A navíc přestože zdaleka nejvíce firmu proslavila výroba gramofonů, k dostání je i omezený, ale o to precizněji pojatý sortiment elektroniky nejvyšší kategorie. Nutno říci, že na jeden švýcarský podnik jde o úctyhodný soubor skutečností.

Moderní doba přeje jednoduchým, rychlým a snadným řešením a mnoho takových se objevuje i v oblasti přehrávání vinylových desek, která ještě ne tak dávno platila za ráj milovníků pomalého, složitého a komplexního laborování se správnými nastaveními a dalšími prvky. Proto i poměrně ortodoxní výrobce, jako je právě švýcarský Thorens, nabízí ve svém katalogu dostupný, plně automatický gramofon, na němž po vybalení stačí odvést minimum práce, a můžete se ponořit do zvuku černých desek.

Model TD 240-2 je na první pohled konzervativní, velmi klasicky pojatý gramofon. Nicméně přichází již osazený solidním raménkem i přenoskou, navíc zcela seřízený, takže stačí udělat několik jednoduchých kroků dle návodu a začít si jen užívat.

Důstojnému vzhledu TD 240-2 dominuje masivní sokl s rozměry 44 x 36 cm, spolu s mocnými nožkami vysoký 12,5 cm. Zvláště v leskle černém provedení přímo září hodnotou. I když nutno přiznat, že zrovna tahle varianta se zašpiní a zapráší snad i při pouhém pohledu – pokud tedy nenajdete způsob, jak propašovat desku pod zavřený protiprachový kryt. Mechanické stabilitě kromě umístění nožiček v nejzazších rozích pomáhá i celková hmotnost 8,5 kg, z níž téměř 3/4 kilogramu připadá na hliníkový talíř s průměrem 12". Ze zadní strany šasi vede napevno připojený signálový kabel „tkaničkového" typu, externí napájecí zdroj pomáhá udržet rušivé signály co nejdále od míst, kudy prochází signál.

Z výroby je gramofon osazen raménkem Thorens TP 19-1, na jehož headshell je přimontována MM přenoska Audio Technica AT-95E. Vybavení je tedy vcelku základní, plně však odpovídající cenové třídě a zaměření tohoto gramofonu. Pohon skrytý v dutinách šasi je řešen klasickým plochým řemínkem, talíř pomocí něj roztáčí elektronicky řízený DC motor. Umí pracovat ve třech rychlostech – 33 / 45 / 78 a uspokojí tak majitele všech druhů vinylů.

Pro ty, kteří se bojí, že by snad mohli mít jakýkoliv problém při nastavování gramofonu, bychom měli popsat to, jak probíhalo úvodní kompletování a seřizování. 1/ vybalení gramofonu, 2/ nasazení protiprachového krytu, 3/ nasazení talíře, 4/ otočení kolečka antiskatingu a přítlaku na hodnoty dle manuálu, 5/ připojení napájecího zdroje a předzesilovače a konečně 6/ spuštění prvního vinylu. Celá epizoda dohromady kvůli šetrnému rozbalování trvala asi pět minut. Ano, od stavu „zabaleno" do stavu „hrajeme" pouhých pět minut, pokud budete postupovat dle návodu.

Zvukové kvality Thorens TD 240-2 jsme posuzovali na integrovaných zesilovačích Audiomat Opéra Reference 12 a NAD C370, signál jim připravoval phono předzesilovač Blue Horizon Profono. Kabely mezi phonem a zesilovačem dodal Eagle Cable, k reprosoustavám pak ProAc. O filtraci napájení se postaral Xindak XF-2000B. Z reprosoustav jsme použili redakční Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, krátce také aktivní Genelec G Two.

Krásný hlas Kate Bush v „The Sensual World" („The Sensual World" | 1989 | EMI | 7 93078 1) se k vám nese velmi civilním, přirozeným způsobem. Je to i díky skutečně skvělé mechanické stabilitě celého gramofonu, kolem kterého můžete téměř tančit a přitom přenoska i díky dobře vyřešenému zavěšení zůstává v klidu. To znamená, že čtení drážek probíhá v klidu a do přednesu se nemíchá nežádoucí šum a ruch. Čistotu mechanické části Thorens TD 240-2 doplňuje střízlivý charakter Audio Technica AT-95E, přenášející vokál s tonální věrností a se slušným rozlišením v poměru k cenové třídě.

Aby nevznikl dojem, že TD 240-2 spolu s AT-95E nabízí sucharskou reprodukci (byť o ždibec lepší přenoska typu Ortofon 2M Red by mohla být skvěle pojatému šasi s dobrým raménkem ještě lepším partnerem), podívejme se na „Rhapsody in Blue" (George Gershwin | Slovenská filharmonie | OPUS | 1975 | 9110 0385). Piano Josefa Hály je autoritativní, barevně saturované, i když si Thorens drží pečlivou kontrolu nad nahrávkou a nepřehání to ani s objemem, ani s dramatičností reprodukce. V tomto klidném zvukovém rozpoložení ale o to více vynikne dynamika nástroje, jednotlivé tančící tóny jsou skutečně samostatnými zvuky, nesplývajícími ve zvukovou masu.

Závěsy vašich reprosoustav prověří i skvěle sejmutý masivní buben v úvodu „Lion in Winter" (Bee Gees | „Trafalgar" | MFSL | 1-263). Potom už jistě nebudete moci říct, že Thorens má nedostatek objemu nebo důrazu, jeho kontrola ale odfiltruje nežádoucí nepřesnosti, takže zbude právě a jen to, co je na nahrávce. Někomu se u vinylu může líbit právě onen příval něžného, vřelého objemu, pak ale bude muset sáhnout po jiném gramofonu, jiné přenosce nebo třeba po elektronkovém „barevném" phono předzesilovači. Umírněnější charakter samotného přístroje ale dává o to více prostoru nahrávce, je-li navíc dobře upravená jako právě celé album „Trafalgar", je to radost poslouchat – s výborným Blue Horizon Profono vyniknou i drobné detaily, nahrávka zůstává čistá a přehledná.

Thorens TD 240-2 si vede stejně dobře napříč celým pásmem, jak ukazuje „Yebo!" (Art of Noise | „Below the Waste" | 1989 | Polydor | 839404-1). Mužský i ženský vokál jsou nedílnou součástí homogenního zvuku, je mezi nimi ale dost vzduchu, aby oba působily jako skutečné hlasy s hloubkou a objemem. Celkové ladění opět sází spíše na realističnost, než na hezký, přibarvený přednes. V nahrávce je díky přesné artikulaci syntetických tónů cítit precizní rytmus, pulsující a strhující, dodávající nahrávce řád a plynulost. Vše je navíc snadno čitelné, zvuky se neztrácí a mají svá jasné místa v prostoru i čase nahrávky.

Kovové běsnění v úvodu slavné „Time" (Pink Floyd | „Dark Side of the Moon" | 1978 | Supraphon | 1 13 2224 ZD) má v sobě onu zvonivou naléhavost, přesto zůstává naprosto neagresivní, hladké a čisté. Při prvním poslechu se vám sice může zdát, že i když kov je tu skutečně kovem, tak trocha „akčnosti" a snad i mírně tvrdší podání by reprodukci posunuly dopředu. Po delší době poslechu ale naopak oceníte daný charakter, který není laděn na prvoplánové oslnění, ale naopak ideálně vyhovuje dlouhým a dlouhým hodinám, stráveným roztáčením vinylových placek.

Thorens TD 240-2 je nádherný gramofon – robustní, dobře zpracovaný, zvláště v lesklém černém provedení jde o ztělesnění klasického noblesního pojetí. Z výroby přichází také v podstatě seřízený (stačí následovat standardizovaný manuál), vybavený solidním raménkem a ucházející, byť ne výjimečnou přenoskou (ta by si snad jako jediná zasloužila, i kdyby to snad vedlo k vyšší ceně, vyměnit za o kousek kvalitnější). Celé provedení je prostě určeno těm, kteří by se do vinylu rádi zamilovali, ale jejich zkušenosti jsou zatím malé, případně nemají přebytek času a vůle pohrávat si s různými kombinacemi mnoha nastavení, aby dostali ze svého gramofonu to nejlepší (zájemcům o hraní je určen mechanický protějšek TD 235). Plná automatizace provozu přináší instantní vinylovou radost, navíc zabalenou do perfektní kontroly zvuku a příjemného, poklidného charakteru. Za dané peníze je Thorens TD 240-2 cestou mezi dospělé gramofony s možností pokročit na daném šasi v případě potřeby ještě výše.

Kč 15 790,- - základní černé provedení

Kč 16 990,- - americký ořech / lesklé černé provedení

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní klasický design

+ absolutní jednoduchost nastavení i provozu

+ poklidný, příjemný zvuk

+ přesná mechanika automatického spouštění a vypínání

ZÁPORY

- trochu lepší přenoska v základu by krásný gramofon skvěle doplnila

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Horizon Trading Prague

www.horizontrading.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
+420 222 715 959

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies