2018 05 31 TST Mission QX 2 1

Britská společnost Mission patří stále ještě mezi zvučná jména audio průmyslu, v jejím jméně rezonuje více než čtyřicet let výroby reprosoustav. Dnes je Mission součástí nadnárodní IAG Group spolu se značkami jako Wharfedale, Luxman, QUAD, Castle nebo Audiolab a po určitém období mírného útlumu přichází s novými produktovými řadami. Tou nejaktuálnější je ta s názvem QX.

Z řešení v sérii QX můžete snadno poskládat dvou- i vícekanálové sestavy, k dispozici jsou dvě velikosti regálovek, tři sloupky a efektové i centrální reprosoustavy, vše velmi pečlivě sladěné do jedné vizuální podoby.

My jsme měli možnost osahat si větší z obou regálových modelů, ten nazvaný QX-2. Jde o středně velké regálovky s pro firmu specifickým způsobem rozložení měničů "vzhůru nohama" (není to jen čiročirá fantazie, Mission říká, že díky tomu dosahuje v úrovni uší posluchače lepší časové shody signálu z výškáče a středobasu). Design modelu QX-2 (a tím celé řady obecně) je velmi moderní, čistý a i když působí možná trochu technicistně, rozhodně za své peníze dostanete hodně. A to nejen hmoty, byť necelých 9 kg a 13,5 litru vnitřního objemu v těle o výšce 32 cm, šířce 22 cm a hloubce 30,5 cm také není málo.

2018 05 31 TST Mission QX 2 2

Působivá je přímočarost celkového pojetí - ozvučnice z MDF profilů je shora a zdola osazena poctivými hliníkovými deskami, kabinety mají výrazný rádius na svislých hranách a vinylový povrch prostě vypadá dobře a ani viditelný spoje uprostřed zadní stěny není esteticky problematický.

Zajímavě řešený je hlavní měnič pro středobasy - vidět je pouze samotná membrána, ale její závěs a další jsou skryty za prořezávanou obrubou, v níž otvory umožňují vzduchu snadno cirkulovat. Pod tímto velkým kolečkem se nachází vysokotónový měnič. Pohled zezadu pak odhalí vertikálně protáhlý otvor bassreflexu, dole u paty pak velkou vaničku, v níž trůní jeden pár férových reproterminálů.

2018 05 31 TST Mission QX 2 3

O nejvyšší tóny se stará reproduktor typu ring radiator s průměrem 3,8 cm, byť mu v Mission říkají Ring Dome. Tkaný materiál membrány je vytvarován do dvou soustředných kruhů, z nichž uprostřed trčí poměrně výrazný fázový nástavec. Za měničem se nachází dvě pracovní komory s kulatými stěnami, kde se rozbíjí energie ze zadní strany membrány a tím se snižuje nežádoucí rezonance měniče.

Středobasový měnič má závěs své membrány z kombinace měkké papírové drti a akrylových vláken. Průměr membrány je 15 cm.

2018 05 31 TST Mission QX 2 4

Na velmi jednoduché a tím snadno průchozí výhybce najdete laminovanou cívku se železným jádrem nebo polypropylenové kondenzátory a to vše na desce s plošnými spoji. Dvoupásmové QX-2 dělí výhybka na frekvenci 2 200 Hz.

Výrobce udává u tohoto modelu charakteristickou citlivost mírně nadstandardních 88 dB / 2 V / m, u jmenovité impedance 8 ohm přiznává pokles na 3,6 ohm. Celkový frekvenční rozsah v toleranci +/- 3 dB je 44 - 24 000 Hz, povolíme-li toleranci na -6 dB, budou prý QX-2 schopny zahrát i 38 Hz.

2018 05 31 TST Mission QX 2 5

Mission QX-2 jsme měli možnost poslouchat se všemi běžnými redakčními sestavami - s OPPO UDP-205 + Norma Revo IPA-140, s Cambridge CXA80 + Cambridge CXC nebo třeba s Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250. Je fakt, že je třeba dbát celkem pečlivě na to, s čím konkrétně je spárujete, protože si zdaleka nesednou s čímkoliv a kulatější, měkčí a "příjemnější" elektronika je velmi doporučeníhodná. Srovnávali jsme pak s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Fischer & Fischer SN-70. O kabelech, filtrech a dalším příslušenství více viz pravý sloupec -->.

Basové lince v "Riders on the Storm" od The Doors ("The Very Best of The Doors" | 2007 | Rhino | 081227999582) udělily regálovky na svou velikost vkusnou hloubku a pocit hutnosti, Mission hrají spíše měkce, tepleji a hutněji, nesnaží se vás basovými impulsy překvapit, ale spíše nabídnout pocit jemnosti, plynulosti a decentnosti. Bas má férové kontury a je velmi "přiměřený", ne přehnaně důrazný, dává už o sobě nicméně vědět, aniž by to však bylo nucené.

2018 05 31 TST Mission QX 2 7

Obdobným způsobem přistupují Mission i ke střednímu pásmu, hlasy Carrerase, Dominga a Pavarottiho v "O Sole Mio" ("3 tenors in concert" | 1990 | MFSL | UDCD 587) mají v dané cenové kategorii velký objem a solidní energii, navíc QX-2 hrají s celkovou hladkostí a opět jemností, přitom ještě ale umí zvuk prezentovat směrem kupředu, poměrně naléhavým způsobem. Mission pak nevypichují nějaké detaily, není to technický, analytický zvuk, ale spíše celistvá, homogenní prezentace.

Nejvyšší tóny pak mají maličko jiný charakter, činel v "Take Five" Davea Brubecka ("Time Out" | 2009 | Columbia | 88697 39852 2) byl jasný a až překvapivě "normální", tak akorát objemem a i když i tady je maličko cítit celkově "učesanou" reprodukci, nechybí tu energie a čistota, zejména pak pokud posloucháte z menší vzdálenosti. Celková nekonfliktnost pak neznamená, že by linka nebyla čitelná a v rámci dané cenové kategorie je to prostě příjemné.

2018 05 31 TST Mission QX 2 10

Když přijde na dynamiku, nástrojům ve "Voodoo Child" od Turtle Island Quartet ("Have you ever been" | 2010 | Telarc | TEL-32094-02) zvládly regálovky udělit celkem slušné grády, opět je to hlavně pocitem, že QX-2 posouvají hudbu dopředu, na vás, že aniž by vysloveně tlačily na pilu, tak o sobě umí dát vědět. Váha i dynamika jsou přiměřené velikosti a ceně, ale je to jakási vnitřní živost, která je nepřeslechnutelná, ač špatně popsatelná.

Stejně tak u Claptonovy "Before you accuse me" ("MTV Unplugged" | 2013 | Reprise | 8122796367) máte pocit, že vám ji Mission naservírují takříkajíc až pod nos. I proto působí QX-2 poměrně detailním dojmem, byť vám mikrodetaily nevyloví. To co nicméně zahrají, to je dobře čitelné, jaksi blízké a solidně zřetelné.

2018 05 31 TST Mission QX 2 11

Na hudební scéně v "Need you now" od Lady Antebellum ("Need you now" | 2010 | Capitol | 509996 33641 2 5) bylo znát, že QX-2 vyžadují trochu manévrování a zkoušení, aby se propojily jak mají. I vzhledem k obrácené pozici měničů stojí za to věnovat pozornost nejen rozteči reprosoustav a jejich poslechové vzdálenosti (a sluší jim spíše bližší poslech spíše než třeba tři metry), ale stojí za to pečlivě je natočit a také řádně zvolit výšku stojanů. Pokud ale vyladíte všechny proměnné, scéna je spojitá a tak akorát velká, opět máte pocit, že se vše odehrává spíše před reprosoutavami a s férovou čistotou a přehledností.

Hladký, byť aktivní zvuk si pak umí svým stylem přednesu udržet pozornost posluchače. Cashova "Ain´t No Grave" ("American Recordings VI" | 2010 | american | B001395402) byla mírně napnutá, zahraná s takovým netypickým mixem naléhavosti a kultivovanosti, který vás neunaví, ale ani u něj nejde tak úplně vypnout, pozornost se stále stáčí zpátky k hudbě.

2018 05 31 TST Mission QX 2 8

Středně velké regálovky Mission QX-2 jsou ukázkou toho, co může dokázat opravdu velká společnost i v dostupné cenové třídě. Jde zejména o to, jak QX-2 působí se svým moderním designem, s celkovou čistotou zpracování, s tím, že dostanete třeba dva bytelné hliníkové pláty, které podtrhují pocit hodnoty za dané peníze. Zvukově pak jdou Mission svým směrem a není to zvuk úplně pro každého. Není to ani typicky audiofilský zvuk, ani efektní zvukové ladění, je to přednes zacílený kamsi doprostřed. Je zajímavé, jak umí QX-2 být kultivované a přitom vám předestřít hudbu před sebe, pěkně dopředu - aktivně a tak, že se vaše pozornost stále stáčí k hudbě (což zase ale pro někoho nemusí být úplně ideálně odpočinkový zážitek). Tak jako tak, Mission QX-2 jsou ve správné kombinaci zajímavou, univerzální volbou ve světě do 15 000,- Kč a to zejména pro menší prostory a relativně bližší poslech.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 05 31 TST Mission QX 2 m1

V kontextu velikosti a cenové hladiny je celkem obdivuhodné, že QX-2 umí zahrát solidně 45 Hz, mírné zdůraznění v rozsahu 70 - 150 Hz je obvyklý "trik" pro pocit hutnějšího, většího a mohutnějšího zvuku, než by regálovka měla mít. Nebýt propadu na 2 900 Hz, byla by linearita (přes lehounce svažující se tendenci křivky) QX-2 vlastně úplně parádní. Je možná trochu překvapivé, že Ring Radiator za hranicí 16 kHz poměrně rychle ztrácí energii. V kontextu daných financí ale není nic, co by bylo nutné považovat za  problém.

2018 05 31 TST Mission QX 2 m2

Křivka impedance (červená) napovídá o naladění bassreflexu na cca 45 Hz, propad až ke 3 ohm mezi 100 a 600 Hz by mohl při vyšších hlasitostech trochu potrápit levné zesilovače, celkově je ale vidět, že reprosoustavy jsou navrženy pečlivě. Ani impedance, ani elektrická fáze (černá) neukazují nic problematického.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 12 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za danou cenu dostanete "kus bedny"

+ příjemně obecně

+ působí basově výrazným dojmem

+ moderní, čistý design

ZÁPORY

- jsou mírně směrové a náročnější na pozici v horizontálním i vertikálním směru

- je třeba je spojit s nějakým "příjemnějším" zesilovačem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies