2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 1

Oblast mikro-, mini- a podobných systémků nepokrýváme úplně často. Často je to prostě proto, že za podobné, byť rozhodně vyšší, peníze lze už koupit alespoň základní dělené "velké" hi-fi, odvádějící zpravidla lepší službu. Je ale pár výrobců, u nichž lze čekat slušný standard i v "krabičkovém" balení. Jedním z nich je i Denon, který třeba ve své historii profi přístrojů nabízel v malých šasi vysloveně úžasná řešení (třeba "kostky" CD přehrávačů z 90. let) a má tak, jak lze doufat, na čem stavět i na malém prostoru.

RCD-M40 je nejpopulárnější z rodiny firemních miniaturizovaných sestav, snad je to díky jeho all-in-one koncepci a přitom konzervativnímu designu (jsou tu ještě stylové produkty řady Ceol a podstatně dražší, v zásadě jen na polovinu zmenšené ortodoxně pojaté dělené komponenty). Měli jsme možnost ho vyzkoušet i s přímo pro něj navrženými maličkými regálovými reprosoutavami SC-M40, jakkoliv právě u nich stačí přihodit nemnoho peněz a dostanete lepší výsledky. Přesto o moc výhodněji takovou kombinaci funkcí v klasicky vyhlížejícím balení nejspíš nekoupíte.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 2

Čtyřkilová krabička s rozměry 21 x 11,5 x 31 cm (š x v x h) evokuje již zmíněné profi produkty značky z 90. let, zejména malým, úzkým displejem, kam se ale vejde slušné množství informací a stejně širokými, nízkými dvířky CD mechaniky. Krom standardních tlačítek pro ovládání přehrávání, výběr zdrojů signálu a podobně tu je ještě poměrně velký knob na regulaci hlasitosti, USB port pro datové paměti, 3,5 mm výstup na sluchátka, který by si zasloužil klidně větší 6,3 mm konektor, a samozřejmě spínací tlačítko.

Zadní panel je v podstatě stejně nepřekvapivý. Čtveřice slušných reproduktorových terminálů patří rozhodně k nadprůměru třídy, ostatní je očekávatelný solidní standard. Konektor pro FM anténu, jeden pár cinchů analogového linkového vstupu, dvojice optických digitálních vstupů, monofonní výstup pro subwoofer a napájecí zásuvka, toť vše.

Ani uvnitř není nic zásadně inovativního. Tranzistory dávají ve třídě A/B výstupní výkon 30 Wattů na kanál do zátěže 6 Ohm, což je dostatečné pro nasazení, které se od RCD-M40 očekává (v ložnicích, kancelářích, pracovnách, kuchyních nebo nenáročných koutcích obýváků, kde bude zabírat málo místa). CD mechanika pak zvládne stříbrné kotoučky Red Book standardu, i takové s nahranými WMA a MP3 soubory. Z USB pamětí si přehrajete navíc i FLAC a AAC, zůstaňte ale u standardního rozlišení, hi-res se příliš neosvědčil.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 3

Možná stojí za to říct pár slov i o SC-M40, drobných regálových reprosoustavách se zadním bassreflexem. Jejich hlavní předností je finanční i prostorová nenáročnost a ne úplně ošklivý vzhled, byť vinylový povrch se nesnaží příliš tajit. Váží ale necelé 4 kg a s rozměry 14,5 x 23,8 x 23,4 cm (š x v x h) se snadno vtěsnají na poličky, komody i na držák na stěně. Jak jen chcete. Díky impedanci 6 Ohmů a průběhu vyladěnému pro použití s RCD-M40 fungují rozumně živě a vzhledem k ceně bezproblémově, ale potenciál RCD-M40 je určitě i výš. Dvoupásmový systém s 2,5 cm textilní kalotou pro výšky a 12 cm konusem polymerového středobasu by dle parametrů měl hrát od 45 Hz do 40 000 Hz, platí to ale dle našich orientačních měření pro pásmo tak +/- 10 dB, v reálu očekávejte něco kolem 70 - 20 000 Hz. Opět ale s ohledem k ceně a očekávanému nasazení naprosto bez připomínek.

Denon RCD-M40 jsme krom SC-M40 spojili i se zdroji Naim CD5si nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, krom dodávaných reprosoustav živil RCD-M40 i Harbeth Monitor 30, Xavian Perla nebo Klipsch RP-280F. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80 nebo Parasound Halo Integrated. Propojili jsme vše kabely TelluriumQ Silver a Black. Popisované dojmy jsou však vztaženy k celému setu RCD-M40 / SC-M40.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 4

V reálu končil (nebo začínal, podle úhlu pohledu) kontrabas v "Bright Size Life" z "Live" Pat Metheny Trio (2000 | Warner Bros | 9362-47907-2) tak asi na hranici 70 Hz, pod ní je cítit opravdu hodně rychlý útlum. Nástroj je přesto rozumně velký, objemem výrazný, reprosoustavy nápor jeho tónů zvládají tak tak, zesilovač má ale kontrolu slušnou, alespoň na poměry své cenové kategorie, kde autorita a důraz snesou srovnání s dvoukanálovými zesilovači základní třídy s cenovkami v řádech vyšších tisícovek.

Sada M40 se ve středním pásmu zjevně soustředí na udržení čistoty a přehlednosti, třeba hlas Katie Melua v "Never Felt Less Like Dancing" ("Ketevan" | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) sice postrádal sofistikovanější komplexnost, přesto už nezněl nějak ploše a byl slušně prokreslený. Zvuk je měkčí, hebčí a reprosoustavy by rozhodně snesly větší transparentnost a živost; elektronika ale dokáže už znít v tom nejlepším slova smyslu jednoduše, bez efektů a pozlátek.

SC-M40 podaly činely v Ishamově "Barcelona" z "Blue Sun" (1995 | SONY | 074646722725) poněkud tenčí, zato ale vcelku klidné. Přesto činely nepůsobily zastrčené do pozadí. Po připojení jiných reprosoustav se objeví energie i objem snad zdvojnásobí, stejně jako činel jako takový prostě rozkvete, což ukazuje na rozumné rozlišení RCD-M40, opět srovnatelné se samostatnými entry level komponenty.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 5

Upřímně řečeno jsme nečekali, že by maličké reprosoutavy přežily Beethovenovu "Devátou" v podání Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam v čele s Eugenem Jochumem (1993 | Belart | 450 041-2) bez úhony, ale nutno jim přiznat, že ač byla cítit jednoznačná dynamická komprese, docela se snažily a ve třídě "za pár tisíc" patří rozhodně k nejlepším, kupodivu se "nezadusí". Ani RCD-M40 vás dynamikou nezatluče do podlahy, ovšem podání není zlé, byť zvuk je měkčí a jako kdyby hrál maličko na efekt a určité části pásma jsou zdůrazněné - nemějme to ale za zlé, RCD-M40 díky tomu na první poslech hraje lépe, respektive příjemněji, než by se zdálo.

Trochu zvláštní byl dojem z "Puer Natus Est Nobis" v podání mnichů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725). Rozlišení reprosoustav jednoduše řečeno odpovídá dané třídě, takže v podstatě úplně schází ambient a srozumitelnost vokálů je spíše nižší, sbor je také hodně jednolitý, asi jako když máte v koncertním sále smůlu na místo. Přesto jsou reprosoutavy schopny udržet jakýsi dojem čistoty. Samotný RCD-M40 pak z pohledu rozlišení není špatný - zvuk je jednoduchý, ale bez hanlivého zabarvení toho označení, prostý "deky". Po připojení jiných reprosoustavy se začnou alespoň trochu objevovat ambientní zvuky a zlepší se oddělení hlasů, byť sbor zůstává stále spíše spojeným mnohohlasem.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 6

Výhodou SC-M40 je celkem malá náročnost na umístění v prostoru - jejich podání hudební scény zůstává dosti podobné, pokud je zrovna nevytočíte směrem od sebe. Dění v "Don´t Know Why" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 7243 5 82067 2 2) bylo soustředěno mezi ozvučnice a také seřazené kolem spojnice obou čelních stěn reprosoustav, bez snahy pustit se odvážně kupředu či dozadu. Nicméně lokalizace jednotlivých nástrojů není špatný, kompaktní dvoupásmo v tomhle celkem funguje. RCD-M40 zvládá také ve scéně udržet pořádek, nejde o hologram, avšak už začínají být cítit hranice mezi nástroji a také náznak místa mezi nimi, kontury se nerozbředávají.

I když kombinace obou komponentů z řady M40 zvládla i rytmiku a energii "Gallows Pole" z "Trojky" Led Zeppelin (1994 | Atlantic | 7567-82678-2) celkem slušně (s přihlédnutím k pořizovací ceně), velký a hlasitý odvaz od malých reprosoustav tak úplně nečekejte. Pokud ale hodláte poslouchat na střední nebo nižší úrovni a třeba u toho ještě běžně fungovat (což se dá u takovéto sestavy tak trochu očekávat), pak je kombinace čistoty a rozumné kontroly dlouhodobě neúnavná. Pokud vyměníte reprosoutavy třeba za Xavian Perla, švih skladby už vážně není úplně špatný a RCD-M40 celkem překvapivě obstojí i proti dělených sestavám kolem 12 - 15 tisíc, i když je nepřehraje.

2015 10 13 TST Denon RCD M40 a SC M40 7

Denon RCD-M40 osloví zájemce o ortodoxní přístroj s klasickou výbavou (tedy je pro ty, kteří nepotřebují nutně síťové služby - na druhou stranu máte možnost alespoň přehrát FLAC a WAV apod.). V kompaktním šasi nabízí několik zdrojů signálu, řekněme na malém prostoru hodně muziky. Ani zvuk, byť možná není úplně audiofilský, není s ohledem na cenu vůbec špatný, v dobrém slova smyslu je jednoduchý, nepřehnaný, čistý a slušně kontrolovaný. Reprosoustavy SC-M40 pak nejsou s ohledem na cenu a rozměr špatné, k přístroji je dostanete za hubičku, ale pokud chcete využít jeho úplně plný potenciál, stojí za to zvolit něco dražšího. Pro usazení do kanceláří, kuchyní, ložnic nebo jiných "kulisových" stanovišť ale ucházející čistotou postačí. Celkem vzato je Denon RCD-M40 slušným přístrojem, který za slušné peníze nabízí slušný výčet funkcí se slušným poměrem cena / výkon, kterým se řadí i po bok dělených nejzákladnějších hi-fi komponentů.

Kč 8 990,- - RCD-M40
Kč 3 490,- - SC-M40

Kč 10 980,- - zvýhodněná sestava

--- --- --- --- ---

KLADY

+ za nemnoho peněz poměrně funkční kombinace i dle hi-fi nároků

+ slušné zpracování a soubor funkcí

+ rychlý, nepřikrášlovaný, v dobrém slova smyslu jednoduchý zvuk

+ digitální vstupy

ZÁPORY

- existují i levnější a možná i lépe hrající all-in-one, ale určená jsou výhradně síťovým službám

- bez síťových služeb

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio