800 150 dynaudio partner

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 1

Americký Klipsch představil nedávno novou sérii, vylepšující koncept ukončené řady Reference MKII a pojmenoval jí jednoduše Reference Premiere. Hlavní změnou je pozměněný horn u tweeteru, bassreflex na zadní straně zůstal a celkově dostala řada o něco uhlazenější, modernější vzhled. Výrobce také říká, že jde o ideální nástroj pro ozvučení kina - soudě podle udělené ceny EISA za rok 2015-2016 to možná není daleko od pravdy.

Nejvyšší model řady s označením RP-280F je poměrně velký a svými jednoduchými tvary masivní dojem ještě podtrhují. Sloupky narostly do výšky 109 cm, do šířky pak zabírají 26,8 cm a do hloubky se protáhly na 46,5 cm. O tloušťce použitých MDF desek a bytelnosti vnitřních výztuh hovoří hmotnost 28,5 kg.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 2

Největším rozdílem oproti nižší řadě Reference je celkové lehoučké zaklonění reprosoustav. Druhým nejvýraznějším rozdílem je změněný horn kolem tweeteru, který je nyní z velmi měkkého materiálu. Čelní deska má také lehce zkosené hrany. RP-280F působí velmi robustním, masivním dojmem, byť povrchové zpracování působí trochu zvláštně - polomatný povrch je na přední stěně tvořen vrstvou broušeného polymeru a na ostatních površích pak fólií v barvách ebony nebo cherry.

Na čelní stěně je krom výrazného výškového zvukovodu se zcela novým tweeterem i nové oba woofery se skutečně masivními vlnkami závěsů. Na straně zadní se pak otevírá ve spodní třetině vysoký a úzký obdélník bassreflexového nátrubku typu Tractrix a pod ním je uložena čtveřice reproduktorových terminálů v "cik-cak" pozicích pro snadné ukotvení kabelů s jakýmkoliv typem zakončení. Samotné reproterminály jsou "tak tak", byť utáhnout se dají dostatečně jistě.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 3

Tweeter má průměr kopulky 1", kopulka pak byla zhotovena z titanu (jde vlastně o odvozeninu z výškových reproduktorů řady Palladium) a usazena do hornu 90x90 Tractrix. Ten kombinuje jak kulatý, tak čtvercový zvukovod.

Woofery mají typicky měděnou barvu membrán a průměr 8". Materiálem je ostatně právě měď v kombinaci s keramikou.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 4

Reprosoustavy mají opravdu hodně vysokou charakteristickou citlivost 98 dB / 2,83V, jmenovitá impedance pak činí 8 Ohm. Udávaná frekvenční odezva v toleranci +/- 3 dB činí imponujících 32 - 25 000 Hz. Reprosoustavy jsou jen dvoupásmové, dělící frekvence je na úrovni 1 750 Hz.

Klipsch RP-280F jsme poslouchali na klasických sestavách Naim Nait XS / Naim CD5si / ASUS Xonar Essence One MUSES MK2 a Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, doprovázel je i VPI Scout Jr. s předzesilovačem Naim Stageline. Poslouchalo se i přes Rogue Audio RP-5 / M-180 a Parasound Halo Integrated. Srovnáváno bylo s Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, propojeno bylo kabely ZenSati Authentica a TelluriumQ Silver / Black.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 5

Veliká skříň a velké měniče svádí k očekávání velkého basu. Kontrabas v "Bright Size Life" z desky "Live" Pat Metheny Trio (2000 | Warner Bros | 9362-47907-2) naše očekávání nezklamal, i když oproti starším modelům Klipsch je basový projev způsobnější, lépe definovaný. Přesto tu zůstává hlavně velikost, kontrabas je působivě velký a energický, má váhu a důraz, hloubka je pak v rámci kategorie vysloveně vynikající a nemáte pocit, že by se basa nevešla. Pravdou ale je, že definice kontur by mohla být přeci jen o něco lepší, bas sušší a přesnější.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 6

Určitá tendence k ostřejšímu projevu reprosoustav Klipsch, vyžadující citlivé párování s elektronikou, byla u RP-280F výrazně zredukována, byť v projevu Katie Melua v "Never Felt Less Like Dancing" ("Ketevan" | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) bylo zvláště při vyšších hlasitostech ještě přeci jen dost expresivity u sykavek cítit. Skladba jako taková ale měla až koncertní drajv. Střední pásmo jako kdyby subjektivně dominovalo celému dění, hlas vystoupil kupředu a byl velmi konkrétní, byť by mu slušelo možná přeci jen více jemnosti a něhy. Na druhou stranu reprodukce je velmi dobře prokreslená a detaily jasné a důrazné. V písničce "Love Is A Silent Thief" pak byly vysloveně výborně vykreslené a znělé kovové struny kytary.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 7

Činely v "Barcelona" Marka Ishama ("Blue Sun" | 1995 | SONY | 074646722725) byly vyzdvižené a lehce zdůrazněné, průběh jejich rozeznění a doznění byl ale velmi zřetelný, kovový charakter pak velmi přesvědčivý. Líbilo se nám, jak jsou činely čitelné i v těch tichoučkých pasážích - nejsou sice tak jemné a decentní, jsou naopak trochu přifouknuté a expresivnější. Tón činelu zůstává viset ve vzduchu poměrně dlouho, byť závěrečné jemňoučké doznění chybí, činel prostě najednou utichne. Také není cítit jeho velká plocha, je to spíše rozeznělý jediný bod.

Dynamika a zatížitelnost velkých RP-280F je naprosto dostatečná pro tuto cenovou třídu. Ale opět je tu oproti předchozím modelům Klipsch, s nimiž jsme se setkali, výrazně větší snaha o kontrolu a menší "americkost" a rozvolněnost zvuku. Třeba Beethovenovu "Devátou symfonii" v podání Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam pod taktovkou Eugena Jochuma (1993 | Belart | 450 041-2) Klipsch zvládly ustát se ctí - velký orchestr má šťávu a plnost, i ve vypjatých momentech a dynamických špičkách mají RP-280F dostatečnou rezervu a dobrou kontrolu. Snad by mohly mít větší impuls a důraz, stejně jako prezentují zejména makrodynamickou expresivitu, spíše než mikrodynamické finesy, ale v součtu je přednes živý a plný energie.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 8

Přes zřetelné uklidnění charakteru zůstává citelné celková tendence ke zdůrazňování, Klipsch RP-280F ale díky tomu umí vytáhnout i jemné detaily, byť při tom trochu tlačí na pilu. Zpěv mnichů z benediktýnského kláštera Santo Domingo de Silos v "Puer natus est nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) byl ale už pěkně rozlišený, sice ne až na úroveň jednotlivých zpěváků jako to umí ty nejlepší reprosoustavy, ale už rozhodně daleko od nerozlišeného stejnozvuku. Je to hodně výrazný přednes, evokuje skutečný poslech v chrámovém prostoru, tedy včetně zřetelného echa a sem tam trochu skřípajícího odrazu. Mnichům je ale už rozumět.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 9

Hornová konstrukce RP-280F vede k jejich lehké směrovosti, i když postavíte-li je dál od sebe a do velkého prostoru, umí vykreslit scénu širokou a velikou, s nástroji až lehce zvětšenými. "Don´t Know Why" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 7243 5 82067 2 2) zazněla v pěkně separovaném prostoru, nástroje jsou od sebe oddělené přirozeně a bez problémů, byť Klipsch nepřenáší tak úplně pocit vzduchu a vzdušnosti celé scény, spíše jednotlivé nástroje v jejich vlastních mikrovesmírech. Stejně tak hloubka scény opravdu hodně záleží na tom, kolik prostoru od zadní stěny jim dáte. Plně rozkvetou až někde kolem metru ze všech stran, což už ale vyžaduje hodně prostoru k provozu.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 10

Klipsch RP-280F jsou ale reprosoustavy, které mají přinést zážitek co nejblíže koncertnímu dění a to se jim vlastně celkem daří - třeba "Gallows Pole" od Led Zeppelin ("III" | 1994 | Atlantic | 7567-82678-2) byla pěkně našlapaná, s hodně výraznou, plnou basovou linkou a zřetelnými, expresivními výškami. Klipsch ale hlavně fungují jako skvělá energetická pumpa, nehrají jemně, spíše dravě a akčně, byť nemáte pocit, že by měly strhující rytmus. Zvuk se na vás spíše kontrolovaně valí a spěchá kolem s pořádnou porcí energie.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F 11

Klipsch RP-280F jsou velké, mohutné a dramatické - vzhledem i zvukem. Zůstávají ještě v akceptovatelné cenové třídě a posouvají koncepci řady Reference směrem k audiofilštějšímu pojetí (přesnějším, kontrolovanějším a klidnějším zvukem), byť jim zůstává jasně rozpoznatelný "firemní" charakter, přibližující posluchače k syrovému koncertnímu zážitku. Jsou díky svému živému charakteru vynikající pro domácí kino a rockovou hudbu, mají velkou zatížitelnost a velmi solidní dynamiku a také velmi slušný bas. Přestože jsou tolerantnější než jiné Klipsch, budete muset věnovat trochu snahy jejich párování s vhodnou elektronikou, stejně jako jim budete muset dopřát hodně prostoru k dýchání, pokud se nechcete ocitnout uprostřed zvukové bouře. Pokud ale splníte jejich nároky, užijete si opravdu až koncertně přímý a živý zvuk.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F m1

Naměřená frekvenční charakteristika je na danou třídu přiměřeně vyrovnaná, snad jen výšky v pásmu nad 3 kHz mají o něco více energie. Reálný nástup reprodukce je vysledovatelný až k hodnotě cca 33 Hz. Přes propady na úrovni 150 a 1 800 Hz se dá křivka označit za docela spořádanou.

2015 12 14 TST Klipsch RP 280F m2

Impedance je o něco divočejší než frekvenční odezva, zejména v basech stoupá až téměř 25 Ohmům,ale celkově krom propadu na hranici 180 Hz, kdy se reprosoustavy dotknou 5 Ohmů a oblasti 18 - 20 kHz, kde se propadá ještě níže, se vše odehrává tak vysoko, že by bylo možné RP-280F označit spíše za 10 Ohmové.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 35 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ působivě velké

+ velký, energický zvuk

+ velmi dobrá dynamika

+ živý, koncertní přednes

ZÁPORY

- přeci jen mají tendenci zdůrazňovat

- jsou citlivé na velikost prostoru a usazení v něm

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio