Pojem „univerzální přehrávač“ má pro nás často jistou pachuť čehosi kompromisního, ne zcela dokonalého a spíše jaksi „nouzového“. Jak ale dokazují poslední roky, technologický pokrok koncepci, které k velké popularitě pomohlo patrně hlavně OPPO, v podstatě zrovnoprávnil se „specializovanými“ přístroji. Alespoň v dostupné cenové kategorii. Důkazem je i nejnovější UD7007 od Marantz, nenápadný přehrávač, který ve střední kategorii nabídne všechno podstatně a ještě něco navíc.

Při pohledu zepředu nemáte šanci poznat, co všechno se v UD7007 skrývá, to odhalí až zevrubnější prohlídka. Čelní panel je typicky „marantzovský“, centrálně umístěný úzký kryt mechaniky skrývá mechanicky solidní transport původem z UD9004, velký displej s kontrastními znaky zase zobrazuje naprosto všechny nutné informace. Základní ovládací tlačítka patrně nevyužijete kvůli jejich menším rozměrům a relativně vláčnější reakci softwarově složitého přístroje na jednotlivé příkazy – dálkové ovládání je v tomto pohodlnější, byť jeho komfort také není stoprocentní, zvláště pak v noci, kdy hledat korektní malé tlačítko je celkem problém. Přední panel pak ještě nabízí USB konektor, k němuž můžete připojit flash disk s téměř libovolným multimediálním obsahem.

Zadní strana je již o dost působivější. Jde spíš o složení konektorového pole, než o samotnou četnost přípojných míst. Nejvíce bezpochyby zaujme dvojice analogových symetrických XLR výstupních konektorů, v této kategorii ne úplně nejčastějších. Výstupy doplňuje jeden pár analogových RCA a digitální koaxiální out. Tím je učiněno zvuku zadost, dále tu máme již jen dvojici HDMI konektorů, jeden pro televizi a druhý pro receivery. V „AV Pure“ módu jde jedním obraz a druhým zvuk. Samozřejmostí se pak jeví možnost propojení s inteligentními řídícími systémy, ať už přes triggerové porty nebo přes RS232. Poslední, dnes již nutnou položkou, je ethernetový konektor, díky němuž UD7007 nejen stahuje doplňková data pro Blu-ray filmy, ale umí též streamovat.

Celková kvalita výroby je víc než potěšující, o neošizeném provedení hovoří váha 6,5 kg. Ještě mnohem přitažlivější je ale výčet schopností tohoto přehrávače. Přehraje CD, SACD, DVD (včetně DVD-A) i Blu-ray disky, přes síť dokáže streamovat vše od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC a WAV až do rozlišení 32 / 192, stejně jako statické JPEG obrázky a nejrozšířenější video formáty typu MPEG, DivX, WMV a H.264. Komu by to nestačilo, integrována je též podpora služby YouTube. Z připojeného pevného disku lze pak načíst totéž, i když u několika filmových souborů jsme narazili na problémy. V podstatě tak jediným z relativně používaných formátů, na který tento přístroj nestačí, je HDCD, kterýžto nedostatek ale víc než vynahrazují skutečně imponující možnosti v ostatních oborech. Jediné, co schází k dokonalosti je streamování bez mezer, neboli gapeless playback. Dost možná ale v některém z příštích updatů firmware tato funkce bude implementována.

 

Uvnitř přístroje najdeme EI transformátor, digitálně analogový převodník, schopný jít do hloubky až 32 bitů a pracovat se vzorkovací frekvencí až 192 kHz, videoprocesor Anchor Bay ABT2015, podporující rozlišení 12 bit / 297 MHz a samozřejmě nejmodernější 3D specifikace. Vyčerpávající seznam funkcí a schopností je tímto u konce, na jeden malý přístroj je toho ale víc než dost, zvláště vzhledem k cenové třídě.

 

Většinu času jsme UD7007 poslouchali v páru s receiverem Marantz SR7007, ale k dispozici byly též Denon RCD-N8, Denon DRA-N5, NAD C370 a Burmester 081. Na posledním jmenovaném jsme zkoušeli symetrické propojení. Ke srovnání sloužil Pioneer BDP-LX71, po zvukové stránce pak zmíněné Denony, KingRex UD384 a Burmester 061. Symetrické propojení bylo realizováno kabely Burmester, nesymetrické pak Eagle Cable a QUAD, napájení zajišťovaly kabely Burmester v kombinaci s Xindak XF-2000B. Přes reprokabely ProAc Response Black Signature a Neyton Berlin LS vedl signál do Harbeth Monitor 30, Xavian Carisma, Guru QM10TWO a Quadral Ascent 90.

 

Po obrazové stránce vás Marantz nadchne, zvláště pak u materiálu s odpovídající kvalitou. Třeba „Constantine“ na Blu-ray disku je skutečně fantastickým vizuálním zážitkem. Struktura obrazu je jemná jako písek na karibských plážích, sytost a kontrast barev pak zase evokují podzimní kouzla přírody ve francouzských zámeckých parcích. Barvy však nesklouzávají k vulgární přehnanosti nebo umělosti, jsou prostě nádherně živé. I u starších disků, typu DVD s filmem „Matrix“, je kvalita zobrazení potěšující a UD7007 se skutečně snaží rozlišit i velmi obtížné gradienty temných stínů. Jemnost rozlišení naráží na kvalitu původního materiálu, ale díky převzorkování na 1080p jde i zde o příjemnou podívanou.

Zvláště potěšující ale je kvalita zvukové reprodukce. Když předběhneme, Marantz UD7007 by se dal zařadit svou kvalitou lehce po bok třeba tak povedeného přístroje, jako je OPPO BDP-95EU. Stává se tak konkurentem i pro třicetitisícové specializované CD či SACD přístroje a to je hodně zajímavá společnost.

 

Pusťte si SACD disk „A Trick of the tail“ ze stejnojmenného alba Genesis a bude vám až smutno z faktu, že se tento potenciálně úžasný formát neujal. Jemnost a rozlišení celé, dobře zremasterované skladby berou dech. Marantz nabízí velmi muzikální podání, nezapomíná ale na dobré mravy věrné reprodukce. Činely dokáže „prodat“ díky fascinujícímu množství detailních informací, přirozeně a plynule tekoucích do vašich uší. UD7007 představuje zvuk kovu s naprostou samozřejmostí a kontrolou, s až překvapivým nadhledem. Tento charakter bude znám všem, kteří se někdy s lepšími modely Marantz osobně setkali, UD7007 ho ale dotahuje dále, posouvá do dospělejší roviny.

 

„Tapestry“ od Carole King zase ukazuje na skutečně dobré podání barev akustické kytary a zpěvaččina hlasu. A to jak přes klasický kompaktní disk, tak ještě o kousek lépe z digitálního souboru 24 / 96, zakoupeného na HDtracks.com. Třeba v „So far away“ slyšíte hlas podaný něžně, s klidem a hloubkou. Samozřejmá hloubka s nadprůměrným rozlišením detailů vás vtahuje do hudebního děje. Snad je trochu sladší, ale nevybočuje z mezí uvěřitelné skutečnosti. Akustická kytara je pak popsána do hodně velkých podrobností, včetně tak náročných disciplín jako je doba doznívání strun. Tonální vyváženost v kombinaci s dojmem velké rezervy v oblasti kontroly zvuku tvoří zábavný a navýsost muzikální celek, v němž nikdy nenarazíte na nepříjemnou hranu, záchvěv ostrosti nebo vulgární prezentace zvuku.

 

Jednotlivá pásma mají v reprodukovaném frekvenčním spektru rovnoměrné zastoupení. Proto ani skutečně masivní bas, který obsahuje nahrávka Chrise Jonese „No Sanctuary“ nezujímá v hudbě nepříjemně dominantní part. Přestože má kulatý bas razanci a plnost, je velmi jemně a vřele podaný, opět s velkým klidem a pohodou. Charakter UD7007 je položen tak nějak přesně uprostřed mezi polohy „strohá zvukařina“ (to díky množství informací, které z nahrávky vytáhne) a „atraktivní exhibicionismus“ (to pro jeho barevnost, jemnost, až něhu). Brnknutí strun lze sledovat velmi dlouho, orientace v nahrávce je báječně snadná.

Marantz je také velmi tolerantní – i poměrně průměrná nahrávka skupiny „Dymytry“ s názvem „Neonarcis“ je podaná přehledně a čistě; jakkoliv vám dá najevo dynamické limity technického provedení, dokáže vdechnout hudbě emoce a radost, stejně jako táhne rytmickou precizností poslechový zážitek kupředu.

 

Marantz UD7007 je hodně povedený stroj, o tom není pochyb. Už proto, že jej snadno můžeme srovnávat se specializovanými diskovými přehrávači pro čisté audio formáty. Velmi kvalitní transport, skvělá video část a na daný typ přístroje famózní audio obvody v kombinaci s pokrytím doslova všech potřeb milovníka dobrého zvuku a obrazu tvoří imponující a hlavně stále ještě v pohodě zaplatitelný celek. UD7007 neobětuje kvalitu zvukové reprodukce, kvalitní podání obrazu je tu jaksi jako bonus, něco extra, stejně jako možnost využívat plnohodnotně v podstatě všechny používané digitální souborové formáty. Za dané peníze se tedy jeví jako skutečně skvělá koupě, kde jedinou možnou překážkou může být poměrně výrazně muzikální, sametově jemné podání, které by snad mohlo nudit ty, kteří touží po prvoplánově efektní a strhující reprodukci. Kvality UD7007 musíte docenit časem, po relaxovaném, dlouhém poslechu a vnímání oné samozřejmé reality. UD7007 vám otevírá brány ke všem audio a video formátům, ke kvalitnímu podání a k dlouhodobé spokojenosti s vaší diskotékou. Je to zlatá střední cesta pro domácí kino i kritický poslech hudby, je to zlatá střední cesta pro diskové i souborové formáty. Je to zlatá střední cesta z pohledu ceny, i z pohledu audiofilních hodnot. Marantz UD7007 je skutečně dobrý, byť pro svou škodu poměrně nenápadný přístroj. Nenechte se odradit pochybami o „kombajnech“, jak vidno, mohou posloužit stejně dobře jako specializovaná řešení…

Kč 29 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ s muzikálností a klidem poskytne skutečně univerzální podporu formátů

+ spolehlivá a tichá mechanika

+ jednoduchý streamer a velmi dobrý přehrávač v jednom

+ symetrické výstupy

ZÁPORY

- množství funkcí vede k poměrně pomalým odezvám přístroje

- nemá žádné digitální vstupy, aby mohl sloužit jako solidní převodník

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio