Pojem „univerzální přehrávač“ má pro nás často jistou pachuť čehosi kompromisního, ne zcela dokonalého a spíše jaksi „nouzového“. Jak ale dokazují poslední roky, technologický pokrok koncepci, které k velké popularitě pomohlo patrně hlavně OPPO, v podstatě zrovnoprávnil se „specializovanými“ přístroji. Alespoň v dostupné cenové kategorii. Důkazem je i nejnovější UD7007 od Marantz, nenápadný přehrávač, který ve střední kategorii nabídne všechno podstatně a ještě něco navíc.

Při pohledu zepředu nemáte šanci poznat, co všechno se v UD7007 skrývá, to odhalí až zevrubnější prohlídka. Čelní panel je typicky „marantzovský“, centrálně umístěný úzký kryt mechaniky skrývá mechanicky solidní transport původem z UD9004, velký displej s kontrastními znaky zase zobrazuje naprosto všechny nutné informace. Základní ovládací tlačítka patrně nevyužijete kvůli jejich menším rozměrům a relativně vláčnější reakci softwarově složitého přístroje na jednotlivé příkazy – dálkové ovládání je v tomto pohodlnější, byť jeho komfort také není stoprocentní, zvláště pak v noci, kdy hledat korektní malé tlačítko je celkem problém. Přední panel pak ještě nabízí USB konektor, k němuž můžete připojit flash disk s téměř libovolným multimediálním obsahem.

Zadní strana je již o dost působivější. Jde spíš o složení konektorového pole, než o samotnou četnost přípojných míst. Nejvíce bezpochyby zaujme dvojice analogových symetrických XLR výstupních konektorů, v této kategorii ne úplně nejčastějších. Výstupy doplňuje jeden pár analogových RCA a digitální koaxiální out. Tím je učiněno zvuku zadost, dále tu máme již jen dvojici HDMI konektorů, jeden pro televizi a druhý pro receivery. V „AV Pure“ módu jde jedním obraz a druhým zvuk. Samozřejmostí se pak jeví možnost propojení s inteligentními řídícími systémy, ať už přes triggerové porty nebo přes RS232. Poslední, dnes již nutnou položkou, je ethernetový konektor, díky němuž UD7007 nejen stahuje doplňková data pro Blu-ray filmy, ale umí též streamovat.

Celková kvalita výroby je víc než potěšující, o neošizeném provedení hovoří váha 6,5 kg. Ještě mnohem přitažlivější je ale výčet schopností tohoto přehrávače. Přehraje CD, SACD, DVD (včetně DVD-A) i Blu-ray disky, přes síť dokáže streamovat vše od MP3, přes WMA a AAC až po FLAC a WAV až do rozlišení 32 / 192, stejně jako statické JPEG obrázky a nejrozšířenější video formáty typu MPEG, DivX, WMV a H.264. Komu by to nestačilo, integrována je též podpora služby YouTube. Z připojeného pevného disku lze pak načíst totéž, i když u několika filmových souborů jsme narazili na problémy. V podstatě tak jediným z relativně používaných formátů, na který tento přístroj nestačí, je HDCD, kterýžto nedostatek ale víc než vynahrazují skutečně imponující možnosti v ostatních oborech. Jediné, co schází k dokonalosti je streamování bez mezer, neboli gapeless playback. Dost možná ale v některém z příštích updatů firmware tato funkce bude implementována.

 

Uvnitř přístroje najdeme EI transformátor, digitálně analogový převodník, schopný jít do hloubky až 32 bitů a pracovat se vzorkovací frekvencí až 192 kHz, videoprocesor Anchor Bay ABT2015, podporující rozlišení 12 bit / 297 MHz a samozřejmě nejmodernější 3D specifikace. Vyčerpávající seznam funkcí a schopností je tímto u konce, na jeden malý přístroj je toho ale víc než dost, zvláště vzhledem k cenové třídě.

 

Většinu času jsme UD7007 poslouchali v páru s receiverem Marantz SR7007, ale k dispozici byly též Denon RCD-N8, Denon DRA-N5, NAD C370 a Burmester 081. Na posledním jmenovaném jsme zkoušeli symetrické propojení. Ke srovnání sloužil Pioneer BDP-LX71, po zvukové stránce pak zmíněné Denony, KingRex UD384 a Burmester 061. Symetrické propojení bylo realizováno kabely Burmester, nesymetrické pak Eagle Cable a QUAD, napájení zajišťovaly kabely Burmester v kombinaci s Xindak XF-2000B. Přes reprokabely ProAc Response Black Signature a Neyton Berlin LS vedl signál do Harbeth Monitor 30, Xavian Carisma, Guru QM10TWO a Quadral Ascent 90.

 

Po obrazové stránce vás Marantz nadchne, zvláště pak u materiálu s odpovídající kvalitou. Třeba „Constantine“ na Blu-ray disku je skutečně fantastickým vizuálním zážitkem. Struktura obrazu je jemná jako písek na karibských plážích, sytost a kontrast barev pak zase evokují podzimní kouzla přírody ve francouzských zámeckých parcích. Barvy však nesklouzávají k vulgární přehnanosti nebo umělosti, jsou prostě nádherně živé. I u starších disků, typu DVD s filmem „Matrix“, je kvalita zobrazení potěšující a UD7007 se skutečně snaží rozlišit i velmi obtížné gradienty temných stínů. Jemnost rozlišení naráží na kvalitu původního materiálu, ale díky převzorkování na 1080p jde i zde o příjemnou podívanou.

Zvláště potěšující ale je kvalita zvukové reprodukce. Když předběhneme, Marantz UD7007 by se dal zařadit svou kvalitou lehce po bok třeba tak povedeného přístroje, jako je OPPO BDP-95EU. Stává se tak konkurentem i pro třicetitisícové specializované CD či SACD přístroje a to je hodně zajímavá společnost.

 

Pusťte si SACD disk „A Trick of the tail“ ze stejnojmenného alba Genesis a bude vám až smutno z faktu, že se tento potenciálně úžasný formát neujal. Jemnost a rozlišení celé, dobře zremasterované skladby berou dech. Marantz nabízí velmi muzikální podání, nezapomíná ale na dobré mravy věrné reprodukce. Činely dokáže „prodat“ díky fascinujícímu množství detailních informací, přirozeně a plynule tekoucích do vašich uší. UD7007 představuje zvuk kovu s naprostou samozřejmostí a kontrolou, s až překvapivým nadhledem. Tento charakter bude znám všem, kteří se někdy s lepšími modely Marantz osobně setkali, UD7007 ho ale dotahuje dále, posouvá do dospělejší roviny.

 

„Tapestry“ od Carole King zase ukazuje na skutečně dobré podání barev akustické kytary a zpěvaččina hlasu. A to jak přes klasický kompaktní disk, tak ještě o kousek lépe z digitálního souboru 24 / 96, zakoupeného na HDtracks.com. Třeba v „So far away“ slyšíte hlas podaný něžně, s klidem a hloubkou. Samozřejmá hloubka s nadprůměrným rozlišením detailů vás vtahuje do hudebního děje. Snad je trochu sladší, ale nevybočuje z mezí uvěřitelné skutečnosti. Akustická kytara je pak popsána do hodně velkých podrobností, včetně tak náročných disciplín jako je doba doznívání strun. Tonální vyváženost v kombinaci s dojmem velké rezervy v oblasti kontroly zvuku tvoří zábavný a navýsost muzikální celek, v němž nikdy nenarazíte na nepříjemnou hranu, záchvěv ostrosti nebo vulgární prezentace zvuku.

 

Jednotlivá pásma mají v reprodukovaném frekvenčním spektru rovnoměrné zastoupení. Proto ani skutečně masivní bas, který obsahuje nahrávka Chrise Jonese „No Sanctuary“ nezujímá v hudbě nepříjemně dominantní part. Přestože má kulatý bas razanci a plnost, je velmi jemně a vřele podaný, opět s velkým klidem a pohodou. Charakter UD7007 je položen tak nějak přesně uprostřed mezi polohy „strohá zvukařina“ (to díky množství informací, které z nahrávky vytáhne) a „atraktivní exhibicionismus“ (to pro jeho barevnost, jemnost, až něhu). Brnknutí strun lze sledovat velmi dlouho, orientace v nahrávce je báječně snadná.

Marantz je také velmi tolerantní – i poměrně průměrná nahrávka skupiny „Dymytry“ s názvem „Neonarcis“ je podaná přehledně a čistě; jakkoliv vám dá najevo dynamické limity technického provedení, dokáže vdechnout hudbě emoce a radost, stejně jako táhne rytmickou precizností poslechový zážitek kupředu.

 

Marantz UD7007 je hodně povedený stroj, o tom není pochyb. Už proto, že jej snadno můžeme srovnávat se specializovanými diskovými přehrávači pro čisté audio formáty. Velmi kvalitní transport, skvělá video část a na daný typ přístroje famózní audio obvody v kombinaci s pokrytím doslova všech potřeb milovníka dobrého zvuku a obrazu tvoří imponující a hlavně stále ještě v pohodě zaplatitelný celek. UD7007 neobětuje kvalitu zvukové reprodukce, kvalitní podání obrazu je tu jaksi jako bonus, něco extra, stejně jako možnost využívat plnohodnotně v podstatě všechny používané digitální souborové formáty. Za dané peníze se tedy jeví jako skutečně skvělá koupě, kde jedinou možnou překážkou může být poměrně výrazně muzikální, sametově jemné podání, které by snad mohlo nudit ty, kteří touží po prvoplánově efektní a strhující reprodukci. Kvality UD7007 musíte docenit časem, po relaxovaném, dlouhém poslechu a vnímání oné samozřejmé reality. UD7007 vám otevírá brány ke všem audio a video formátům, ke kvalitnímu podání a k dlouhodobé spokojenosti s vaší diskotékou. Je to zlatá střední cesta pro domácí kino i kritický poslech hudby, je to zlatá střední cesta pro diskové i souborové formáty. Je to zlatá střední cesta z pohledu ceny, i z pohledu audiofilních hodnot. Marantz UD7007 je skutečně dobrý, byť pro svou škodu poměrně nenápadný přístroj. Nenechte se odradit pochybami o „kombajnech“, jak vidno, mohou posloužit stejně dobře jako specializovaná řešení…

Kč 29 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ s muzikálností a klidem poskytne skutečně univerzální podporu formátů

+ spolehlivá a tichá mechanika

+ jednoduchý streamer a velmi dobrý přehrávač v jednom

+ symetrické výstupy

ZÁPORY

- množství funkcí vede k poměrně pomalým odezvám přístroje

- nemá žádné digitální vstupy, aby mohl sloužit jako solidní převodník

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika