2019 04 30 TST McIntosh MCD600 1

Americký McIntosh slaví v roce 2019 působivé sedmdesáté narozeniny a to jako jedna z nemnoha firem, které umí v oboru nabídnout skutečně kompletní audio / video systém, myšleno doslova od zásuvky po reprosoustavy. Navíc pro kterou značku, když ne právě pro McIntosh, platí ono poněkud nadužívané spojení "ikonický design"? Protože právě McIntosh si jen sotva s něčím spletete. Platí to zcela jistě i pro jejich vrcholný SACD přehrávač MCD600, navazující na dlouhou řadu úspěšných diskových přehrávačů, kterých se ani v mocně sílícím trendu streamování tito Američané nevzdávají.

Esteticky se nová generace přehrávače od té předchozí příliš neliší - stále má ten typický "kukuč" McIntosh, čelní panel ohraničený po stranách svislými stříbrnými lištami, stále tu je černá v kombinaci s jasně zeleným podsvícením prvků, stále jsou tu ty typické kruhové ovladače, kde pravým ladíte výstupní úroveň, levým přepínáte mezi vstupy / funkcemi. Uprostřed mezi nimi jsou tenoučká dvířka, za nimiž se skrývá hliníkový šuplík mechaniky, oproti minulému modelu přibyl USB port pro datové paměti s hudebními soubory a ostatně i mechanika zvládne dle specifikace číst z datových CD a DVD soubory.

Ve spodním "patře" se nachází přímo uprostřed nevelký, ale dostatečně informativní displej, po jeho levé straně tlačítka k přeskakování skladeb a přepnutí vrstvy hybridních disků, ale třeba i 6,3 mm výstup na sluchátka. Po pravé straně jsou pak další malá tlačítka pro přímé ovládání přehrávání a jedno stejné, ale červené pro spuštění přístroje.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 2

Při pohledu z boku objevíte typicky rozdělené šasi, které je dole v zrcadlovém lesku leštěných nerezových ploch a v horní části klasicky černé, proti MCD550 přibyl na horním krytu skleněný průhled do vnitřností s naznačeným obvodovým schématem.

Na zadní části spatříte v horním černém bloku dvě sady výstupních konektorů, v obou blocích je jeden set cinchů a jeden set symetrických XLR - ty vlevo mají linkovou úroveň, ty vpravo variabilní. Jsou tu ještě čtyři 3,5 mm jacky pro systémové ovládání - tedy spouštění přístroje i možnost spouštění přístrojů jiných, je tu datový konektor a konektor pro externí infračervené čidlo.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 3

Ve spodní stříbřité části najdete krom napájecí zásuvky také dva bloky konektorů, tentokrát vždy ve složení optika + koax. Ty vlevo slouží pro výstup audio signálu, ty vpravo pro vstup, takže MCD600 lze použít i jako D/A převodník, byť je trochu škoda, že nemá třeba i USB typu B pro spojení s počítačem.

I uvnitř navazuje MCD600 na pojetí předchozích modelů. Data načtená v mechanice (dvojitý laser snadno zvládne CD, SACD i DVD disky) nebo ostatních digitálních rozhraních putují do osmikanálového čipu D/A převodníku, kde se zpracovávají tak, že na každém kanálu pracují čtyři kanály převodníku. Všechen PCM signál je převzorkován na rozlišení 32 bit / 384 kHz. Podporovaný je signál PCM do 24 bit / 192 kHz (AAC, AIFF, FLAC, WAV, ALAC,...) nebo až DSD128.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 4

Data v mechanice se čtou dvojnásobnou rychlostí a jsou ukládána do vyrovnávací paměti, aby se předešlo vzniku chyb.

Z technických specifikací se dozvíte, že MCD600 má klasické rozměry 44,5 x 15,2 x 48,3 cm (š x v x h) a váhu 12,7 kg. Po fyzické stránce je tak naprosto identický jako model předchozí. Identické jsou pak ale vlastně i ostatní provozní parametry - třeba odstup signálu a šumu "lepší než 110 dB", ale i dynamika "přes 100 dB" či celkové harmonické zkreslení 0,002% na 1 kHz.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 5

Přehrávač MCD600 jsme poslouchali v akusticky i výbavou dotažené místnosti dovozce, kde přehrávači dělal společnost předzesilovač McIntosh C52 a koncové stupně MC1.25KW, MC462 a MC452, napájeno bylo přes MPC1500 a poslouchalo se přes Bowers&Wilkins 800 D3. Propojeno pak bylo nejvyššími modely Air od německých InAkustik.

Zvuk McIntosh je rozhodně známý pro svůj tah na branku a pro svou energičnost, přehrávač MCD600 se nezdá být jiný a když se rozbrnkají struny kontrabasu v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603), cítíte kupodivu hlavně kultivovanost, ne hřmotnost nebo tíhu, je to čilý, agilní a čistý bas, který má realistický objem a váhu, nevalí se, ale skutečně brnká a mrouká pěkně napruženým a svižným stylem. Od minulé generace značně přibylo nadhledu, tóny jsou dospěle separované a kontrolované, je to zvuk s přehledem a nadhledem.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 6

Rozdíl oproti MCD550 poznáte nejvíce na nahrávkách s limity, respektive specifickým zvukem, jako je třeba "Sweet Georgia Brown" od The Singers Unlimited ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2). Zvuk MCD600 se zdá být precizně čistý a nestranný, prostý zabarvení nebo nějaké výraznější stopy vlastního stylu, navíc přes slyšitelně lepší rozlišení působí přednes celkově uvolněněji, pohodověji a hladčeji. Přesto všechno lépe rozliší hlasy jednotlivých vokalistů a jako kdyby je vytáhl více dopředu. Celkově působí zvuk už skvěle čistě a zřetelně.

Také jadrný cinkot vibrafonu v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) byl velmi kultivovaný. Přehrávač vám předestře opět bez pocitu nějakého vměšování tóny v jeho kovovou křehkostí a zvonivostí, ale bez nepříjemných hran. Je tu cítit vzdušnost a lehkost, na skutečně precizní rozlišení vás upozorní dlouhý, samozřejmý dozvuk. Tóny mají také příkladně pevnou fazonu, zní pevně a konkrétně, aniž by se ale podbízely, je to přednes s až překvapivou dávkou klidu a elegance.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 11

Houpavá elektronická "Eden" Stéphane Pomapugnaca ("Hotel Costes Vol. 11" | 2008 | Pschent | WAG 384) se linula se sebevědomou pevností a plností, bohatší a rytmičtější než v podání MCD550. Přehrávač nemá žádnou okázalou dynamičnost, nesnaží se hrát nějak pompézně nebo s tlakem na pilu, nechává s nadhledem vyznít dynamiku nahrávky tak jak je zachycená a přitom cítíte, že MCD600 má sílu a nabízí bohatý, úderný zvuk.

Velmi důstojné je i rozlišení, kterým MCD600 disponuje - "Feeling Yourself Disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) byla přehledná, kontury kontrabasu byly konkrétní a jemná linka činelu jasná, ale přitom relaxovaná, nic nepůsobí příliš technicky nebo nějak zdůrazněně a zaostřeně, vyznívá to přirozeně organizovaným způsobem a zvuk neupozorňuje na jednotlivosti, ale naopak zůstává samozřejmě celistvý a spojitý - pokud však budete chtít, je tu všechno, co tu být má.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 18

Oproti MCD550 má šestistovka také větší hudební scénu, "Ruby, My Dear" Thelonia Monka a Johna Coltranea ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899) byla skutečně skvěle velká a hlavně otevřená a plná vzduchu. Přitom je naprosto zřetelné, že přednes má potřebnou technickou kázeň, aby všechno bylo konkrétní a pečlivě kontrolované, takže lokalizace i separace nástrojů je příkladná, jak si high-endová úroveň žádá. Není to takový ten vycizelovaný technicistní hologram, ale měkce a klidně rozprostřená hudba se zřetelným pravolevým i předozadním prostorem.

Jak už bylo řečeno, přestože MCD600 má více než solidní rozlišení a nestranný způsob reprodukce, i u nahrávek tak trochu na hraně, jako je "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca | 0602547370778), zůstává zvuk v kultivovaných mezích. Hudba ale nepostrádá šmrnc a razanci, plyne rytmicky a dostatečně energicky, aniž by ale ostřejší pasáž zněla nějak nekompromisně a těžce poslouchatelně. Je to zvuk držený s nadhledem na uzdě.

2019 04 30 TST McIntosh MCD600 10

Přehrávač MCD600 představuje velký krok směrem kupředu v porovnání s předchůdcem MCD550 a vlastně se dá říct, že nárůstu ceny, byť v praxi zanedbatelný, tu není jen tak pro nic za nic, ale že si za ně koupíte komponent se zvukem z o stupeň vyšší kategorie. Zvuk MCD600 je učesaný, jemný, klidný a vlastně až graciézní, nabízí přitom ale vhled do nahrávky, do jejích detailů, její dynamiky i jejích barev, respektuje její charakter a přesto u těch, které jsou "na hraně" zůstává tak klidný, že vás ani ostrá hrana nerozhodí. McIntosh MCD600 je velmi talentovaný high-endový SACD / CD přehrávač, který (samozřejmě zejména ve spojení s dalšími komponenty McIntosh) nabízí zvuk, který má všechny ty kvality, díky nimž se těšíte na další a další a další a další roztočený kompaktní disk.

Kč 229 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý a samozřejmý přednes

+ v kontextu high-endových přehrávačů nepřestřelená cena

+ zpracování

+ možnost regulace hlasitosti

+ energický a konkrétní zvuk

ZÁPORY

- v praxi nic, dospělost zvuku je vůči ceně skvělá

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies