2019 06 11 TST McIntosh MC462 1

Jen málokterý výrobce high-endové audio elektroniky dokázal přesáhnout věhlasem svého jména hranice (přiznejme si, že trochu potrhlého a uzavřeného) audiofilského světa. Jedním z takových je ale rozhodně McIntosh, který si stihl za 70 let od založení v roce 1949 udělat skutečně působivé jméno - a i mnoho těch, který jinak o hi-fi světě nemají ponětí, bude schopno při pohledu na typické modré "budíky" a zelené logo velkých přístrojů říct "Jasně, to už jsem viděl!".

No a pokud je McIntosh pro něco skutečně oceňovaný a proslulý, jsou to koncové stupně. Zhruba v prostředku nabídky trůní model MC462, mohutný dvoukanálový zesilovač pro ty, kteří potřebují masivní dávku výkonu.

Že má MC462 sílu, to dává najevo už svým vzhledem. Klasicky černý "zasklený" vzhled čelního panelu rámují mohutná madla, horní polovině pak dominují dva obdélníky oněch zásadních modrých "budíků" a pod nimi najdete zeleně zářící logo a dva kulaté knoflíky - tím levým si můžete nastavit preferované chování VU měřáků, tím pravým zase zesilovač zapínáte.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 2

Přejděte pohledem na horní stranu a krom naznačeného schématu objevíte technicistně působící směs členitých kovových ploch. Velká část z nich funguje jako chladiče - při pohledu shora pak v jejich tvaru najdete symbol firmy.

Zadní panel je svými prvky pečlivě rozdělený na pravou a levou polovinu, černé tělo je tu nejzřetelněji posazené na chromové základně a to zejména proto, že z oné podstavy trčí směrem vzhůru šest mohutných reproterminálů pro každý kanál (pro 2, 4 nebo 8 ohm). V základně je napájecí zásuvka, zbytek konektorů je naopak v prostředním bloku zadní stěny. Jsou tu dva vstupy a dva výstupy (respektive vstup a výstup v podobě symetrického XLR a vstup a výstup v podobě cinche). 3,5 mm jacky slouží pro spínání sestavy, dvoupolohová šoupátko pak přepínají mezi zmíněnými vstupy a druhé vypíná automatické ekologické vypnutí přístroje.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 3

Přes 52 kilogramů vážící přístroj je skutečně impozantní - s šířkou 44,45 cm se ještě vejde do běžných hodnot, ale výška 23,97 cm a hloubka 57,2 cm patří k opravdu nadstandardním.

Protože MC462 navazuje na obdobně mocný konec MC452, je jasné, že jde stále o dvoukanálový koncový stupeň na bázi tranzistorů, které svůj výkon přenáší naplno díky firemní technologii Autoformer (což jsou vlastně prostě výstupní transformátory) do libovolné zátěže. A že 450 Wattů na kanál už je nějaký výkon.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 4

Oproti minulé generaci má zesilovač o 50% větší kapacitu filtračních kondenzátorů a o 66% větší dynamickou rezervu - konkrétně 3 dB. Obvody jsou navrženy podle standardu Quad Balanced, tedy jsou plně symetrické.

Jak už bylo řečeno, koncový stupeň dodává na kanál mocných 450 Wattů bez ohledu na připojené reprosoustavy, odstup signálu a šumu je pěkných 122 dB a celkové harmonické zkreslení nepřesahuje hodnotu 0,005% (oboje je ale blíže neupřesněno). Tlumící faktor je překvapivě nízkých 40.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 5

Koncový stupeň McIntosh MC462 jsme poslouchali v akustiky i technicky pečlivě vybavené místnosti dovozce, kde byl zdrojem signálu McIntosh MCD600, přepínání vstupů a regulaci hlasitosti zajišťoval McIntosh C52 a čisté napájení McIntosh MPC1500. Poslouchali jsme přes Bowers&Wilkins 800 D3 a ke srovnání měli McIntosh MC1.25KW nebo McIntosh MC452. Zapojeno bylo kabely InAkustik z nejvyšších modelových řad. V daném prostoru jsme nicméně poslouchali i bezpočet dalších komponentů.

Pokud jste někdy slyšeli velký koncový zesilovač McIntosh, víte dobře, co máte čekat - nápadnost, energičnost a sílu, která dobře koresponduje s odvážným vzhledem. Už tak mocnou linku basy v "Nu Nu" Avishai Cohena ("Continuo" | 2006 | Razdaz | RD 4603) protlačil zesilovač pěkně pevně, s pocitem více než solidního drajvu a hlavně kontroly. Tóny jsou pevné, důsledné, pevně vystavěné a i velké měniče 800 D3 drží fazonu. Není to žádná okrasná prezentace, žádné audiofilské utažení, ale mocný, přímý, tuhý a pulsující bas, který sebevědomě odděluje jednotlivé noty, vystihuje jednotlivé polohy a ve své napnutosti budí dojem dramatu, kde z každého okamžiku dýchá nadbytek výkonu.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 6

Ráznost a pevnost provází i střední pásmo - trochu řízná "Sweet Gerorgia Brown" od The Singers Unlimited ("Masterpieces" | 1994 | MPS | 523 521-2) měla nekompromisně vykreslené hrany a limity, je to až trochu břitký zvuk, nicméně ne nepohodlně agresivní. Pevnost, čistota a konkrétnost jsou ale každopádně i zde obdivuhodné a s B&W cvičí vlastně pro ně poddimenzovaný koncový stupeň příkladně. Transparentnost je velmi dobrá, celý zvuk je precizně zaostřený, přítomný - oproti minulé generaci nicméně jako kdyby získal přeci jen na uvolněnosti, nebo spíše na nadhledu. Hlasy mají rozhodně až koncertní šmrnc.

Ona určitá přímost nicméně neznamená, že by třeba jadrný vibrafon v "Children´s Song" Garyho Burtona ("Crystal Silence" | 2009 | ECM | 176 8057) překročil meze dobrého vychování a zněl agresivně. Kovový tón nástroje byl nicméně velmi jasný a až krystalicky čistý, je tu cítit brilantní pevnost a přitom to není suchá technicistnost (ale upřímně ani audiofilská delikátnost). Přednes nicméně nepostrádá harmonii, která vedle výtečné detailnosti, svižnosti a jasnosti vnáší do zvuku takový ten příjemný nadhled.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 9

Pokud jde o dynamiku, ani na velkých a náročných reprosoustavách, ve velké místnosti a při pěkně nahlas šlapající elektronické "Eden" Stéphane Pompaugnaca ("Hotel Costes" | 2008 | Pschent | WAG 384) nebylo cítit, že by se MC462 nějak sesypával. Pořád, pořád a pořád je tu rezerva, je tu ten pocit naddimenzovanosti a dostatečné pevnosti, takže autoritativní zvuk prostě suverénně pumpuje energii do prostoru kolem vás. Razance a podlahou otřásající dynamika jsou skvělými průvodci v širokém spektru hudebních nahrávek - pravda, třeba MC1.25KW mají ještě podstatně větší autoritu a hlavně jí pojí s výrazně větším nadhledem a uvolněností, ale na svou třídu je MC462 co do dynamiky velmi sebevědomým strojem.

Přednes MC462 se rozhodně neupejpá, naopak se velmi, velmi sebevědomě prosazuje - zprvu nenápadnou a nakonec divokou "Feeling yourself disintegrate" od The Bad Plus ("For All I Care" | 2008 | Emarcy | 0602517821644) uřídil přesvědčivě, agilně. Máte pocit, že vám zesilovač hudbu předestírá, na druhou stranu netlačí tolik na pilu jako minulá generace a přesto se zdá být dominantnějším. Skálopevná reprodukce s velmi, velmi solidní transparentností navíc pocitově netlačí na jednotlivé detaily, není to takový ten stroze technický, řízný zvuk, není to zdůrazňování jednotlivostí, ale jako kdyby se McIntosh rozhodl přitlačit na vše a v každém okamžiku. Je to opět tak trochu jako na koncertě.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 14

Nebojácně veliký je i prostor hudební scény v "Ruby, My Dear" ("Monk with Coltrane" | 2010 | OJC Remasters | 0888072319899), kde mají nástroje Thelonia Monka a Johna Coltranea dost místa, jako kdyby měly až lehce nadživotní proporce a je to už high-end té úrovně, kdy je vám přesvědčivě naservírována také hloubka scény, takže vnímáte zvuk skutečně plasticky, s precizním ohraničením, díky kterému tím více vynikne i volný prostor a vzduch.

U hraničně ostrých nahrávek, mezi než definitivně patří i "Murder Song (5, 4, 3, 2, 1)" od Aurory ("All My Deamons Greeting Me as a Friend" | 2016 | Decca), se vcelku nekompromisně ukáže právě ona hrana, nicméně v žádné chvíli se zvuk nepřehoupl přes ni, je to příjemnější zvuk, než byl dříve. Nejpůsobivější je nicméně způsob, kterým MC462 zvuk rozhýbá, jak všechno šlape - hudba má sílu, rytmus, puls, drajv a přes vší syrovost nahrávky to není odrazující nebo unavující charakteristika, takže si můžete užívat takový malý domácí koncert.

2019 06 11 TST McIntosh MC462 13

Pokud je něco pro McIntosh charakteristické, tak je to velký koncový stupeň, který má nejen okaté pozlátko na povrchu, ale také cit pro koncertně živou, dynamickou a pevně sebevědomou reprodukci. MC462 nabízí až přebytek výkonu, sebejistý, pevný a autoritativní zvuk, který rozsvítí úplně jakoukoliv nahrávku. Navíc můžete tlačit na zesilovač jak chcete co do komplexnosti nahrávek nebo hlasitosti a přesto tu zůstává zřetelná rezerva a nadhled. A navíc to všechno najdete v zesilovači, který je mocný fyzicky i zvukově a jeho výrobce si za to - v kontextu dnešních raketově stoupajících cen high-endové audio techniky - neříká vlastně vůbec nepřiměřené peníze.

Kč 279 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vlastně nepřemrštěná cena v dnešním kontextu

+ bytelné zpracování

+ energický a razantní zvuk

+ pocit vynikající pevnosti a autority

+ dynamika

ZÁPORY

- v některých kombinacích byste patrně chtěl více audiofilské rafinovanosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: E.P. Audio | www.epaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio