2023 02 28 TST T A Solitaire T 1

Němečtí T+A před 45 lety započali svou dráhu jakožto výrobci reprosoustav, následně přidali elektroniku a relativně nedávno se vrhli dokonce do světa sluchátek – nutno říci, že s modelem Solitaire P udělali celkem solidní díru do světa a leckdo je považuje za nejlepší magnetostatická sluchátka na trhu. Možná mírným překvapením pak ale bylo uvedení Solitaire T, sluchátek, která mají být zaplatitelná a přitom univerzální v tom smyslu, že je stejně snadno použijete venku na cestách, v práci pro komunikační účely i doma při soustředěném poslechu.

To vlastně není úplně typická orientace firmy T+A, která se zaměřuje spíše na maximálně dotažená technologická řešení v duchu Teorie a Aplikace i toho, že sama sebe pasuje na společnost vědců, kteří se rozhodli „dělat zvuk“.

Vnější podobou se Solitaire T nesnaží být nijak extravagantní, naopak jde o jednoduše, čistě a veskrze běžně pojatá sluchátka. Hlavní nosnou konstrukci tvoří hlavový most, robustní a pěkně zpracovaný, v místech kontaktu s hlavou je tak akorát vycpaná koženka. Oválné uzavřené mušle jsou relativně velké, v mohutných koženkových náušnících s měkkou pěnou uvnitř je díky tomu alespoň komfortní dostatek místa i pro větší uši.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 2

Protože jde o přenosná sluchátka, jsou na mušlích pochopitelně ovládací prvky, relativně maličké, ale stále ještě přijatelně ovladatelné. Je tu také analogový jack pro analogový vstupní signál a USB pro digitální připojení, nebudete-li chtít využívat vestavěné Bluetooth připojení. Právě to činí ze Solitaire T ideálně univerzální řešení – na cestách použijete Bluetooth a svůj telefon, v práci třeba analogový jack a doma USB rozhraní.

Všechny kovové prvky jsou v souladu s přístupem T+A soustružené z masivních hliníkových částí a před anodizací prochází procesem pískování pro dosažení jemné struktury, tudíž působí velmi bytelně a důvěryhodně, stejně jako moderně a hodnotně. Dobrý dojem vzbuzují i klouby za mušlemi, sloužící ke skládání sluchátek do transportní polohy. Na každé straně můžete zahlédnout také otvory, prozrazující polohu mikrofonů pro snímání hovorů (dva na pravé mušli) i pro systém ANC (pár na každém uchu).

2023 02 28 TST T A Solitaire T 3

To opravdu zajímavé pak leží pod povrchem zkosených mušlí, kde přichází ke slovu silné vývojové zázemí značky T+A. V centru všeho dění leží na míru vyvinuté měniče. Dynamický reproduktor s 42 mm celulózovou membránou (do konkrétního páru se měniče pečlivě vybírají) má propracovanou konstrukci včetně kupříkladu tlumení, potlačujícího nežádoucí zkreslení pocházející od kmitací cívky. Měnič byl prý optimalizován tak, aby pracoval ideálně jak s aktivním napájením přes DSP a zesilovač, stejně jako v čistě pasivním režimu.

Bezdrátové Bluetooth 5.1 rozhraní s podporou aptX HD a AAC je postaveno na čipu Qualcomm QCC 5127 s mimořádně nízkou spotřebou energie, následuje sekce D/A převodníku s čipem ES9218. Tam putují data přímo, jsou-li sluchátka v bezdrátovém režimu nebo připojena k počítači přes USB, přes klasické analogové konektory (Pentaconn, 3,5 mm a 6,3 mm jack na konci kabelu z klasické bezkyslíkaté mědi) prochází systémem Active Analog, kde zůstává k dispozici regulace hlasitosti nebo aktivní potlačení hluku.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 4

Sluchátka se všemi svými možnostmi nabízí frekvenční rozsah 4 – 22 000 Hz při celkovém harmonickém zkreslení pod 0,05% (1 kHz / 94 dB). U podobného typu zařízení je zásadní také celková výdrž baterie. Li-Ion článek tu má kapacitu 1 200 mAh a poslouží 70 hodin v běžném provozu a 35 v režimu maximální zvukové kvality.

Solitaire T jsme poslouchali nějaký ten týden při běžných cestách, při práci i soustředěně ve spojení s PC. Ke srovnání jsme měli Focal Clear v kombinaci s Apogee Groove nebo Bowers & Wilkins PI7. První dobrou zprávou je, že sluchátka se příjemně nosí i na větší hlavě, druhou, že jejich potlačení hluku funguje dobře a prakticky úplně vás odstřihne díky kombinaci fyzického utěsnění a aktivního „antihluku“ od okolí.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 5

Sanbornova „Medley“ z alba „Another Hand“ (1991 | Elektra | 7559-61088-2) obsahuje skutečně pečlivě sejmuté basové linky, ať už basu Charlie Hadena nebo kopák B.J. Barona a Solitaire T jim dodají, troufáme si říct, nejlepší artikulaci, jakou jsme kdy v bezdrátovém světě slyšeli. Neakcentují až tak plnost a váhu basu, hrají po vzoru firemního zvukového standardu s uměřeným, přesným, pevným, ale ne suchým basem, v němž v pohodě vynikají barvy a odstíny tónů. Je to jednoduše věrnost bez efektů. Tam kde je ale intenzivní „ducnutí“ obsažené v nahrávce, tam ho sluchátka také šťavnatě předají, o to není třeba mít strach – basy jsou vykreslené parádně realisticky – velmi dobře už v obyčejném bezdrátu, vynikajícím způsobem pak v režimu vysoké kvality.

Zpěv Susan Graham, nesoucí se Berliozovou „Méditation“ z kantáty „La Mort de Cléopâtre“ (hrají Berliner Philharmoniker | diriguje Sir Simon Rattle | 2008 | EMI | 50999 2 16224 0 3) se nesl čistě, přirozeně, zároveň vlastně všeobecně umírněně, prostý efektů a technicistnosti. Dá se bez uzardění říci, že tohle je opravdové hi-fi na cesty, věrné, jasné, ale uhlazené a ukázněné. Celé střední pásmo zaznívá otevřeně, orientovat se i v komplexnější nahrávce není problém a je cítit zřetelný nadhled, srovnatelný se stolními sluchátkovými systémy vyšší třídy. Těžko věřit, že se tohle všechno podařilo v T+A natěsnat do nenápadných malých sluchátek. A opět, což je jasné, v režimu vysoké kvality dostanete ještě o kousek konkrétnější, jasnější a detailnější přednes.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 10

Nemusíte se ani bát, že by sluchátka sklouzla v podání činelů k byť jen náznaku nějaké plechovosti. Naopak, cinkání ve „Spirits (Having Flown)“ od Bee Gees („Spirits Having Flown“ | 1994 | nahráno 1979 | Polygram | 827 335-2) zaznělo čistě, s nezbytnou dávkou přímé, jadrné energie, ale přitom bez agrese či únavnosti. Výšky se neprosazují „na sílu“, ale vyplouvají na povrch s nenuceností, pokukující po sluchátkovém high-endu. Objemově jsou úplně akorát, Solitaire T se neuchylují k oblíbenému zdůraznění konců pásma.

Pokud mají Solitaire T nějaký svůj limit, pak se nachází hlavně v čistě bezdrátovém režimu, kde je cítit cosi jako limit hlasitosti nebo důraznosti na skladbách typu Beethovenovy „Symfonie č. 3 v Es dur, op. 55“ (známější asi jako „Eroica“), kde síla Cleveland Orchestra pod taktovkou George Szella („Symphonies No. 3 & No. 8“ | 1991 | nahráno 1957 | SONY | SBK 46 328) je sice patrná, ale hudba jaksi nebouří úplně tím způsobem, který byste si ideálně přáli. I zde je nicméně kontrola elegantní, rozmanitost bezproblémová a dynamické kontrasty snadno patrné. A vždycky samozřejmě stačí vybudit sluchátka třeba v analogovém režimu, kde tento limit není citelný.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 11

Na daný koncept (a vlastně i cenu) si lze jen stěží představit, že by reprodukce nabídla více informací, aniž by došlo k jejich přehnanému zdůraznění. Von Weberův „Koncert pro klarinet či. 1 v F moll, op. 73“ s Sharon Kam v roli hlavní sólistky („Clarinet Concertos“ | 1996 | Telarc | 2564 69718-6) byl skvěle čitelný, lhostejno v jaké pasáži, při libovolně vrstvených nástrojích – stále máte na zřeteli všechny linky. Navíc Solitaire T důsledně respektují nahrávku a to v dobrém i zlém. U této to je výhoda, neb je skutečně dobrá, ale zkoušeli jsme i dosti obyčejné, staré nebo jednoduše hudebně zajímavé, ale zvukově mizerné a sluchátka vám je naservírují jaké jsou. Může za to jejich výtečná disciplína, právem je řadící do světa prémiového hi-fi a na samý vrchol bezdrátového světa.

Uzavřený koncept do jisté míry definuje možnosti šíře podání prostoru nahrávek a tak i Solitaire T nabízí spíše kompaktnější scénu v oktetu Sofie Gubajduliny „Hommage á T.S. Eliot“ („Offertorium“ | 1989 | Deutsche Grammophon | 00289 479 1518). Nicméně pocit pravolevé orientace v nahrávce je excelentní, sluchátka hrají skutečně precizně a čistě, takže výsledkem je netechnické, organické a přesto velmi informativní podání s jednoznačně zakotvenými a oddělenými nástroji.

2023 02 28 TST T A Solitaire T 14

Methenyho „James“ („Offramp“ | 1984 | nahráno 1982 | ECM | 817 138-2) samozřejmě zněla moc příjemně a kultivovaně, všechno má své místo a zvuk je jasně koncipován pro ty, kteří na svých cestách chtějí neuspěchanou, neumělou, ale naopak maximálně realistickou reprodukci. Energie všech nástrojů je usměrněná a kontrolovaná, není tu však cítit žádná nucenost nebo vyslovená snaha, takže hudba plyne s přirozenou lehkostí a je radost poslouchat.

Značka T+A má mocné technologické zázemí a je to na kvalitě jejich výrobků znát. Přestože jsou Solitaire T vyráběna kvůli ceně v Číně, nemění se firemní standard ani u nich – mají prémiovou úroveň materiálů i jejich zpracování a hlavně zůstávají věrná „téáčkové“ úrovni reprodukce, kdy si troufneme říct, že v bezdrátovém světě sotva získáte věrnější, přesnější, realističtější zvuk, než právě tady. Přidejte k tomu solidní komfort nošení, díky němuž vás nerozbolí uši ani hlava ani po nějaké té hodině nošení, zamíchejte spolu s tím praktickou aplikaci a v neposlední řadě možnost provozu ve vícero režimech, kdy si na své přijdete jak minimalisticky s telefonem, kvalitativně výše s přímým připojením k počítači nebo třeba v klasickém stolním systému s dedikovaným sluchátkovým zesilovačem. Ve všech svých převlecích Solitaire T nabízí příkladnou kvalitu a organickou autenticitu, přehled a kontrolu. T+A Solitaire T jsou etalonem bezdrátových sluchátek a vynikajícími „drátovými“ sluchátky, což dohromady znamená výtečný poměr ceny a výkonu pro každého, kdo chce svou hudbu na vysoké úrovni vždy a všude.

Kč 32 800,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ různorodé možnosti provozu…

+ …které všechny mají víc než dobrý zvukový standard

+ bytelné provedení

+ jsou lehká a komfortní

+ dobře fungující ANC v kombinaci s fyzickým oddělením

+ hezká doprovodná aplikace

ZÁPORY

- bezdrátový provoz nabízí limitovanou hlasitost (pokud tedy máte rádi opravdu hlasitý poslech – jakkoliv je nezdravý)

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Altei | www.altei.cz 

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies