2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 1

Anglická značka Bowers & Wilkins má právoplatně zasloužený status legendárního výrobce, jejich reprosoustavy často patří k modelům, o kterých se mluví ještě dlouhá léta a které určují aktuální trendy v hi-fi. To je velmi slušný výkon na společnost, v jejíž nabídce nejsou žádné exotické high-endové kreace, ale racionální a všeobecně dobře přijatelné výrobky. Poslední léta se v B&W zaměřují ale také na sluchátka, od klasického high-endu došli až k in-ear true wireless modelům.

Na samotném vrcholu nabídky dlí aktivní model PI7, plně bezdrátová sluchátka do uší, vybavená technologií potlačení okolního ruchu a také elegantním dobíjecím pouzdrem.

PI7 jsou k dispozici v šedo / zlatém nebo bílo / zlatém barevném schématu, patří mezi mírně větší sluchátka, ale stále naprosto komfortně zapadnou dovnitř zvukovodu (díky široké škále koncovek), do plochy ušního boltce zase sednou díky příjemně tvarovanému tělu z hodnotného materiálu. Z ucha pak ční jen zlatá kulatá koncovka s dotykovými ploškami pro rychlé ovládání.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 2

Na těle sluchátek najdete ještě elegantně zapuštěné otvory pro mikrofony, ty slouží samozřejmě jak pro hovory, tak pro snímání okolního ruchu, který potom sluchátka vyfiltrují za pomoci adaptivního noise cancellingu. Míra přizpůsobení je velmi dobrá, krom opravdu prudkých poryvů ruchu je vše utlumeno jako za tlustou zdí.

Za krátkou zmínku stojí i pouzdro – to funguje nejen jako dobíjecí (takže standardní čtyřhodinová výdrž se díky dobíjení protáhne skoro až na celý den poslechu), ale také jako retranslační stanice. Jinými slovy – připojíte pouzdro přes USB ke svému počítači a ono funguje jako externí zvukové zařízení, které předává posílaný signál do sluchátek. Je to skvělé řešení pro každého, kdo nemůže třeba připojit sluchátka k počítači napřímo přes Bluetooth. Samo pouzdro dobijete přes USB-C i bezdrátově.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 3

Technicky staví PI7 na dvojici měničů – jedním je klasická „trubička“ Balanced Armature vysokotónového reproduktoru, druhým je klasičtější woofer s průměrem 9,2 mm. Výrobce vlastně nic dalšího neříká, to je ale v tomto segmentu naprosto běžné.

Dozvíte se nicméně o podpoře Bluetooth 5.0 s technologií aptX Adaptive i aptX HD (a ostatně všech důležitých kodeků a profilů), stejně jako o frekvenčním rozsahu 10 – 20 000 Hz a celkovém harmonickém zkreslení pod 0,3% (1 kHz / 10 mW).

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 4

Probrat stojí za to také doprovodnou aplikaci – tu sice úplně nutně nepotřebujete, ale stojí za to jí věnovat pozornost. Jmenuje se Headphones, je rychlá a nenásilně přehledná. Po přidání sluchátek pak už jen vždy klepnete, aplikace se propojí a můžete nastavovat. Jednak vidíte stav nabití sluchátek i pouzdra, pak můžete zapnout potlačení hluku, případně jeho automatickou nadstavbu (přízpůsobuje úroveň okolí) nebo míru průchodu ambientního hluku (aby vás třeba nepřejelo auto). Můžete spravovat i to, k jakým zařízením se sluchátka připojují a samozřejmě vyžádat třeba aktualizaci firmware nebo (de)aktivovat senzor nošení.

Netypická je třetí stránka v aplikaci, která nabízí celkem šest „zvuků prostředí“ – je tu vodopád, déšť za oknem, západ slunce u moře, vítr v podzimním lese, táborák a svěží bystřina v horách. Můžete si nastavit čas, po který dané zvukové pozadí bude hrát a je to upřímně úžasné; můžete se o to víc odříznou od okolního světa a nemusíte být ani online. Z osobní zkušenosti můžeme říct, že to vytváří velmi příjemné prostředí pro soustředění.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 5

Tak jako u všech sluchátek podobného typu na pomezí lifestyle a vyššího hi-fi světa, i u PI7 je cítit lehký akcent na basový segment. Brouknutí basy v „Remember Hymn“ od Robert Balzar Trio a Johna Abercrombieho („Tales“ | 2008 | Robert Balzar | 9802115026 2) znělo konkrétně, ale ne se suchou utažeností, byl to relativně šťavnatý a citelný bas. Je ale znát, že B&W není žádná pompézní a efektní značka, prim stále hraje čistě zahraný a dobře ohraničený tón.

Hlas, kytara i různé zvukové efekty v „While I Play“ z desky „Life in a Tin Can“ od Bee Gees (1973 | Polydor | 833 788-2) zní velmi čistě, také ale ne tvrdě, může za to možná stále ještě lehce „tvarující“ přítomnost hlubokých tónů. Zvuk je plný, šťavnatý a dobře zřetelný, snadno čitelný, nikoliv však expresivní nebo snad až vysloveně explicitní. Zdůraznění případných sykavek a ostrostí přítomných třeba až na countryově znějících houslích brání i to, že PI7 nevyšponujete hlasitostí do výšin, kde by vám hrozilo trvalé poškození sluchu – velmi nahlas ano, ale ne do extrémů.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 6

Ostré, pronikavé a divoké výšky v extravagantní „Meeting of the Spirits“ od Mahavishnu Orchestra („The Inner Mounting Flame“ | 1998 | Columbia | 9802115026 2) jsou přes PI7 příjemně konkrétní, ale zároveň trochu menší v proporcích díky zřetelnějšímu basu a tak ani jadrná skladba není útočná a unavující. Je to zajímavý mix dobrého pocitu kovovosti a znělosti s neagresivností. Každopádně činely mají strukturu a dobrou čistotu, aniž by byly jakkoliv dominantní.

Gershwinův „American in Paris“ v podání dvou klavírů sester Labéquových a Clevelandského orchestru řízeného Riccardo Chaillym (1987 | Decca | 466 424-2) má docela našlápnuto a sluchátka všechny ty poetické zvraty a houpavé výkřiky orchestru zvládají naprosto v pohodě bez pocit jakéhokoliv utlumení – razantní zvuky různých perkusí jsou jasné, rychlé a svěží, žestě možná o kousek hladší a méně kousavé než v reálu, dechy ale mají záběr, stejně jako smyčcová sekce a celkově působí dynamika na poměry malých sluchátek do ucha tak, jak byste od slovutného výrobce čekali. Je to vysoký standard kontrolované energie už solidně odspodu (jak to tak jen akustické nástroje zvládají). Celkový dojem je ale spíše „na klid“.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 8

Szymanowského „Král Roger“ v podání Birminghamského orchestru pod taktovkou Sira Simona Rattla (2008 | EMI Classic | 50999 5 14576 2 4) je plný moderních hudebních zvratů a vrstvených kompozic, sluchátka tu hrají neokázale, nevytahují ty nejposlednější nuance a přesto zaslechnete tenký zvuk trianglu támhle v pozadí, hlas zní stejně jasně a čitelně jako housle, navzájem si nepřekáží a i když to není zvuk pronikavý, ale spíše jemnější, je to poctivé hi-fi jak má být.

Mozartovo „Allegro Moderato“ z jeho druhého houslového koncertu K211 v podání stradivárek Anne-Sophie Mutter (Philharmonia Orchestra & Riccardo Mutti | „Violin Concertos Nos. 2 & 4“ | 1998 | EMI | 5 65539 2 7) znělo hezky prostorně – pořád je to samozřejmě sluchátkové stereo uvnitř vaší hlavy, nicméně spojitá scéna a dobrý vjem pravolevého prostoru s lehkým přesahem do hloubky už vytváří pěkný zážitek s dobrou možností orientace v nahrávce.

2022 04 30 TST Bowers Wilkins PI7 7

Charakter PI7 výtečně sedí na popovou klasiku „Running Up That Hill“ od Kate Bush („Hounds of Love“ | 1997 | EMI | 7243 5 25239 2 4) – rytmické bubny tu vyniknou díky lehce vytaženější basové části spektra, hlas je ale nezapadlý a snadno srozumitelný, výšky jsou klidnější, ale stále ještě dostatečně zřetelné. Všechno je hlavně dobře propojené, neúnavné a spíše hladce nenásilné.

PI7 jsou už dražší in-ear sluchátka, přesto vezmeme-li v potaz prémiovou značku a s ní naštěstí se pojící prémiovou výrobní kvalitu, připočteme-li chytré nabíjecí pouzdro, poskytující nejen ochranu a energii, ale také rozhraní pro ne-Bluetooth zdroje a zabalíme to do dobrého, příjemného, byť lehce efektněji vyváženého zvuku, dostaneme prémiový výrobek pro ty, kteří chtějí kdykoliv a kdekoliv poslouchat pohodově, na úrovni a ne nutně puristicky – zábava je tu nad absolutní autenticitou. Dobrý noise cancelling, fungující bez potíží i v letadle nebo městském provozu a překvapivě příjemné relaxační režimy jsou jen třešničky na dortu. Bowers & Wilkins PI7 nejsou puristický high-end, ale mezi bezdrátovými in-ear sluchátky jsou to rozhodně premianti. I proto jsme testovaný vzorek zaplatili a rozhodli se používat pro osobní potřebu…

Kč 10 490,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ vypadají dobře a jsou dobře udělané

+ komfort

+ dobře fungující a přizpůsobitelný noise cancelling

+ jen lehký akcent basu a celková vyvážená příjemnost

+ dobrá kontrola a sebejistota

+ zajímavá relaxační prostředí v aplikaci

+ dobíjecí pouzdro, sloužící i jako rozhraní k PC bez Bluetooth

ZÁPORY

- možná u některé tiše nahrané skladby může být limit hlasitosti patrný

- případně někomu mohou chybět tónové korekce

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz | https://pi7.eurostar-ostrava.cz/

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies