aptX

Výrobce čipů Qualcomm  oznámil, že upravil svůj (ztrátový) adaptabilní kodek aptX, takže jeho platforma Snapdragon Sound dokáže přes Bluetooth přenášet zvuk v kvalitě CD (16bit/44,1 kHz), a to beze ztrát - bez ztráty dat. Bezztrátový přenos je již dlouho svatým grálem audio nadšenců, kteří chtějí lepší technické parametry Bluetooth streamů.

Z tiskové zprávy společnosti Qualcomm: "Bezztrátový zvuk znamená matematicky přesný bit za bitem, bez ztráty zvukového souboru, a dosud nebyla k dispozici potřebná přenosová rychlost, která by to umožňovala přes Bluetooth."

Jak aptX Lossless funguje? Pro odpověď se vracíme k tiskové zprávě: "aptX Adaptive pracuje ve spojení s technologií Qualcomm Bluetooth High Speed Link, která pomáhá zajistit požadovanou udržitelnou datovou propustnost. Tyto technologie, navržené pro bezproblémovou spolupráci, poskytují rychlosti vyšší než 1 Mbit/s a zároveň plynule škálují až na 140 kbit/s v přetížených rádiových prostředích, aby se minimalizovaly jakékoli výpadky nebo poruchy zvuku a poslech byl konzistentní a spolehlivý."

Jinými slovy, v prostředí bez rádiových vln by měl zvuk v kvalitě CD krásně proudit bezeztrátově komprimovaným 1Mbit/s připojením Bluetooth mezi smartphonem a sluchátky, ale pokud náhodou vstoupíte do oblasti s většími rádiovými frekvencemi, hudba bude hrát dál, ale s nižším datovým tokem (a se ztrátovou kompresí). Čím více rádiových vln, tím nižší datový tok a tím větší ztrátová komprese.

A co zvuk ve vysokém rozlišení? Uživatelé aptX Lossless budou mít také možnost přepnout kodek do druhého režimu, který zpracovává zvukové proudy ve vysokém rozlišení, i když se ztrátovou kompresí - data jsou zahozena.

Špatnou zprávou pro uživatele Apple je, že iPhony a iPady v současné době nepodporují rodinu kodeků aptX společnosti Qualcomm. Pokud se to nezmění - nebo pokud Apple neuvede vlastní bezztrátový zvukový kodek Bluetooth - zůstane bezztrátové streamování v kvalitě CD doménou zařízení se systémem Android. Většina moderních vlajkových lodí 'Droidů podporuje aptX a jeho varianty, ale zatím není jasné, zda si budeme muset koupit nové zařízení se systémem Android, abychom měli podporu aptX Lossless v kapse.

Jasné je, že budeme potřebovat nová sluchátka Bluetooth. Společnost Qualcomm očekává, že výrobci sluchátek začnou dodávat sluchátka podporující aptX Lossless na začátku roku 2022.

Vzhledem k tomu, že se Spotify chystá připojit ke společnosti Apple (a Tidal, Deezer a Qobuz) v oblasti streamování v CD kvalitě, načasování tohoto oznámení nemůže být vhodnější.

A kodek aptX společnosti Qualcomm by měl také více než znervóznit výrobce drátových sluchátek. Možná se brzy dočkáme přetvoření sluchátek Bluetooth na digitálně aktivní reproduktory pro uši. Už teď nám poskytují výhody DSP: ANC, přizpůsobení sluchového profilu a zesilovače vyladěné přesně na míru jejich měničům a dnes Qualcomm nakopl největší nevýhodu - ztrátovou kompresi.

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Je dražší nutně lepší?

Všemožné diskuse pod články, ale i s prodejci či dovozci hi-fi techniky, nemluvě o výrobcích posledních týdnů a měsíců mě přivedly k zajímavé otázce – je dražší nutně lepší? Není tím teď nutně míněno „dražší produkt“, ale zejména „dražší součástka“.

Číst dál...

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio