2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 1

All-in-one Naim Mu-so se po svém uvedení stal hitem hlavně ve světa na západ od nás, jako jeden z mála jej oficiálně nabízí třeba i Apple. Zasloužil si to hlavně na poměry takto koncipovaných přístrojů výborným zvukem, ale i nebývalým uživatelským komfortem. Protože ale ne v každém koutě domácnosti může stát relativně velké šasi a ne všude je potřeba výrazný bas, uvádí Naim menšího sourozence s přídomkem Qb.

Ona dvě písmena odkazují na anglické slovo "cube", neboli kostka - už první pohled na v podstatě dokonale pravidelné tvary nového modelu je jasné proč. Mu-so Qb má rozměry 21 x 21,8 x 21,2 cm (v x š x h) a hmotnost 5,6 kg a tam kde se velké Mu-so rozlévá do stran staví Qb do výšky. Upřímně řečeno, zdá se to být praktičtějším řešením, protože zhruba třetinový půdorys se prostě snáz umisťuje.

I menší model stojí na akrylové základně, která indikuje zapnutý stav přístroj efektním prosvětlením loga v této průhledné části. Tři strany jsou obklopeny mřížkou (v základu černou, ale vyměnitelnou za příplatková barevná provedení) se zajímavými plastickými výstupky a prolisy, odkazujícími na tvary firemního top zesilovače Statement. Zadní stranu pak tvoří hliníková deska s mělkými žebry, u jejíž spodní hrany jsou vstupy. I to je, upřímně, o něco praktičtější, byť méně estetické, než v hloubi přístroje zapuštěné konektory velkého modelu.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 2

Za průzvučnou mřížkou se skrývá 5 aktivních měničů (ubyl jeden basový), doplněných o dvě pasivní membrány (velké Mu-so má dvojici bassreflexů). Je celkem zajímavé, že jen basová membrána míří kupředu, středotónový měnič a tweeter vždy míří do strany, aby přístroj pokryl širší prostor.

Téměř celou horní stranu zabírá krásný kulatý ovladač s nádherně plynulým chodem. Je zcela identický jako u vyššího modelu, tedy zapuštěný v prohlubni a vybavený uprostřed pod sklem dotykovou plochou s možností zapnutí přístroje či změny aktivního vstupu. Otáčením se, pochopitelně, reguluje hlasitost a těžký, pozvolný, velmi mechanický chod je velice příjemný.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 3

U základny na zadním panelu je krom napájecí zásuvky hlavně ethernetový konektor pro připojení do sítě (Mu-so Qb má ale i Wi-Fi a Bluetooth), vedle pak USB port pro datové paměti, optický digitální vstup a 3,5 mm jack analogového vstupu, které doplňuje už jen indikační dioda stavu bezdrátového připojení a resetovací tlačítko.

Veškeré ovládání bude probíhat patrně přes pro iOS a Android dostupnou aplikaci - ta sice není kdovíjak pohledná, ale je jednoduchá, intuitivní a rychlá, ať už ovládáte jediný přístroj, nebo celou multiroom sestavu. Vyšší Mu-so má k dispozici také fyzický, byť tak trošičku "nouzový" dálkový ovladač, k malému Mu-so Qb je ale jen jako příplatková výbava.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 4

Tweetery a středotónové měniče mají každý svůj vlastní zesilovač o výkonu 50 Wattů, basový reproduktor pak má dokonce 100 Wattový. O to, aby relativně malé měniče nebyly přetížené, se stará 32 bitový digitální signálový procesor, úplně stejný jako ve vyšším modelu. Jedním z jeho benefitů je i možnost umístit Mu-so Qb v podstatě přímo ke zdi a vestavěný ekvalizér tuto pozici kompenzuje. Je fakt, že DSP je dobře naprogramované, zvuk se nerozpadá, měniče nejsou přetížené a přitom výsledek nepůsobí uměle a sešněrovaně.

Signál do Naim Mu-so Qb poteče asi primárně po síti, ať už z internetových rádií, po Bluetooth, přes AirPlay protokol nebo klasicky po UPnP z nějakého domácího serveru. Hrát můžete i z připojených datových pamětí nebo Apple zařízení, případně zmíněných vstupů. K dispozici je i TIDAL nebo Spotify Connect. Pokud chcete, dá se Mu-so Qb použít i jako budík - vzhledem k rozměrům už dává smysl i jeho umístění na stolku v ložnici.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 5

Mu-so Qb podporuje přehrávání WAV, FLAC a AIFF souborů s rozlišením až 24 / 192, ALAC až 24 / 96 (to platí i pro optický vstup) a samozřejmě i MP3, OGG či WMA. Vysoké rozlišení je k dispozici jen po LAN kabelu, bezdrátově Mu-so Qb končí na 48 kHz.

Naim Mu-so Qb jsme měli možnost porovnat napřímo s redakčním "velkým bratrem".

Když se rozezněl kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the heart dances" | FLAC | 24 - 192), bylo jasné, kde leží nejzřetelnější rozdíl mezi oběma modely. Zejména ve větším prostoru je cítit, že Mu-so Qb nejde tak hluboko (kontrabas tu nebyl úplně celý) a nedává do spodních oktáv tolik impulsu a důrazu jako velké Mu-so. Na druhou stranu, díky tomu, že se nesnaží o ty úplně nejhlubší tóny a využívá pasivní zářičce místo bassreflexu, basová linka se zdá být kontrolovanější a přesnější. Tak i tak ale na poměry malé krychle umí dát do basového fundamentu energii, o které se regálovkám podobné velikosti a ceny většinou ani nesní.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 6

Dobře a hlavně velmi rychle pracující DSP čip zajišťuje právě takovou zátěž reproduktorů, u které nebude cítit jejich limity. To pomáhá třeba i čisté artikulaci hlasů v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2). Hlasy jsou čisté, jasné, s až lehce technickou precizností. Malé Mu-so Qb dokonce už zvládlo naznačit rozlišení jednotlivých hlasů, ačkoliv krystalická čistota a opravdu vysoké rozlišení, které je potřeba pro "rozporcování" sboru v této skladbě na úroveň jednotlivých vokalistů, je mimo dosah tohoto zařízení. Když posloucháte opravdu pozorně, vnímáte pocit, že hlasy jsou tu a tam maličko zdůrazněny a tu tam naopak maličko přibrzděny, ale to je jednoduše cena za čistotu, kontrolovanou DSP.

Perkuse v úvodních okamžicích skladby "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) měly správný objem, ani nečněly, ani nebyly schované hluboko v pozadí. Mu-so Qb není žádný analytický nástroj nebo studiový monitor, proto i když samotné rozlišení vůbec není špatné a je jasné, že se tu pod paličkou rozechvívá množství jednotlivých cinkátek, že byste je mohli spočítat, to zase ne. Kov pak působí mile znělým dojmem, čistě a neagresivně, ale ani ne zbytečně opatrně. V čistotě a rozlišení se verze Qb velmi blíží velkému Mu-so.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 7

Otočíme-li řeč zpět na DSP, musíme vyzdvihnout jeho tvůrce - nastavení je přesně tak akorát, aby zvuk nebyl umělý, ale funguje dostatečně autoritativně, aby i z malých reproduktorů šikovnými zásahy dokázal vyloudit dojem poměrně obstojné dynamiky a to i u orchestrální "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626 (FLAC | 24 - 192). Pochopitelně, že nedosahuje samozřejmosti velkých reprosoustav, ale na druhou stranu taková ta poněkud přibarvená a uměle přiživovaná dynamika podobně koncipovaných zařízení tady chybí - z hudby je cítit i určitá uvolněnost a přesvědčivost, byť zasahující ruka DSP je nepřeslechnutelná. Nemáte ovšem pocit, že by ani vysoká hlasitost repráčky nějak týrala, že by nestíhaly a že by chyběl důraz a plnost. I Mu-so Qb umí, zejména v menších prostorách do 20 m2, vytvořit pocitově velký a zaplňující zvuk s dostatkem energie, třeba ale v padesátimetrovém prostoru už se prostě ztrácí.

Rozlišením jako takovým se dá Mu-so Qb směle srovnat s "plným" kolegou, přednes "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) byl čistý a dobře srozumitelný, dokonce i s pocitem solidní konkrétnosti. V kontextu dané cenové kategorie si není nač stěžovat, jakkoliv nejdrobnější nuance a ambient zůstávají spíše skryty.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 8

V čem Mu-so Qb (ač jen na relativně krátké vzdálenosti) svého staršího sourozence dokonce překonává, to je podání prostoru. I velké Mu-so se dá bez větších problémů poslouchat mimo osu, ale stereo dojem získáváte v podstatě právě tehdy, nacházíte-li se víceméně proti jeho čelní stěně. Vyosené reproduktory modelu Qb dokázaly v "Diamonds" z alba "Feelings" od Aanonymous (FLAC | 24 - 48) vykouzlit nejen ještě širší "použitelný" poslechový úhel, ale hlavně i konkrétnější pocit pravolevého prostoru, byť ani zde nijak zásadně širokého - svým způsobem podobná zařízení kvůli svým fyzickým rozměrům vždy zůstanou v podstatě bodovými zdroji zvuku. Nástroje každopádně nepůsobily naházené na jedné velké hromadě, ale bylo mezi nimi cítit i určitou porci vzduchu.

Pokud DSP něco umí, tak vzít i zvukově dosti diskutabilní skladbu a zajistit, že se bude dobře poslouchat. Dobrým příkladem byla "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1) s úctyhodným a strhujícím rytmem, popoháněná kupředu spoustou energie a solidní konkrétností. Mu-so Qb skladbu nevyčistí a nerozplete jako velké hi-fi sestavy, na druhou stranu se i tak poslouchá tak dobře, že je to jedno.

Malé Naim Mu-so Qb je hodně zajímavé, zejména pro ty, kteří hledají jednoduché, stylové, dobře hrající řešení za rozumné peníze do menších a možná i středně velkých pokojů. Mu-so Qb je rozhodně designový kousek, díky jednoduché aplikaci je snadno ovladatelné a nese v sobě velmi velkou část potenciálu svého většího sourozence - dalo by se říct, že pokud nechcete opravdu hodně basu nebo zaplnit zvukem 30 m2 a více, pak je Mu-so Qb naprosto dostačující hračkou, která vám přinese na dosah prstu všechna internetová rádia, ty nejpopulárnější streamovací služby i obsah vašeho serveru. Použijete-li jich více, můžete na jediný dotyk vytvořit i jednoduchý multiroom ekosystém, do kterého lze připojit i všechny "dospělé" streamující hi-fi produkty od Naim. Pokud tak hledáte vysloveně excelentní poměr cena / zvuk / styl u podobného all-in-one zařízení, Mu-so Qb je právě pro vás.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní a stylové provedení

+ čistý, plný, živý a bohatý zvuk

+ široká podpora zdrojů signálu (služby, rádia, NAS,...)

+ velmi blízké velkému modelu Mu-so

+ příjemná cena

ZÁPORY

- v prostorách nad 30 m2 se ztrácí

- nejhlubší basy spíše naznačuje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Ortofon přenosky

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

Supra Cables

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio