2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 1

All-in-one Naim Mu-so se po svém uvedení stal hitem hlavně ve světa na západ od nás, jako jeden z mála jej oficiálně nabízí třeba i Apple. Zasloužil si to hlavně na poměry takto koncipovaných přístrojů výborným zvukem, ale i nebývalým uživatelským komfortem. Protože ale ne v každém koutě domácnosti může stát relativně velké šasi a ne všude je potřeba výrazný bas, uvádí Naim menšího sourozence s přídomkem Qb.

Ona dvě písmena odkazují na anglické slovo "cube", neboli kostka - už první pohled na v podstatě dokonale pravidelné tvary nového modelu je jasné proč. Mu-so Qb má rozměry 21 x 21,8 x 21,2 cm (v x š x h) a hmotnost 5,6 kg a tam kde se velké Mu-so rozlévá do stran staví Qb do výšky. Upřímně řečeno, zdá se to být praktičtějším řešením, protože zhruba třetinový půdorys se prostě snáz umisťuje.

I menší model stojí na akrylové základně, která indikuje zapnutý stav přístroj efektním prosvětlením loga v této průhledné části. Tři strany jsou obklopeny mřížkou (v základu černou, ale vyměnitelnou za příplatková barevná provedení) se zajímavými plastickými výstupky a prolisy, odkazujícími na tvary firemního top zesilovače Statement. Zadní stranu pak tvoří hliníková deska s mělkými žebry, u jejíž spodní hrany jsou vstupy. I to je, upřímně, o něco praktičtější, byť méně estetické, než v hloubi přístroje zapuštěné konektory velkého modelu.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 2

Za průzvučnou mřížkou se skrývá 5 aktivních měničů (ubyl jeden basový), doplněných o dvě pasivní membrány (velké Mu-so má dvojici bassreflexů). Je celkem zajímavé, že jen basová membrána míří kupředu, středotónový měnič a tweeter vždy míří do strany, aby přístroj pokryl širší prostor.

Téměř celou horní stranu zabírá krásný kulatý ovladač s nádherně plynulým chodem. Je zcela identický jako u vyššího modelu, tedy zapuštěný v prohlubni a vybavený uprostřed pod sklem dotykovou plochou s možností zapnutí přístroje či změny aktivního vstupu. Otáčením se, pochopitelně, reguluje hlasitost a těžký, pozvolný, velmi mechanický chod je velice příjemný.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 3

U základny na zadním panelu je krom napájecí zásuvky hlavně ethernetový konektor pro připojení do sítě (Mu-so Qb má ale i Wi-Fi a Bluetooth), vedle pak USB port pro datové paměti, optický digitální vstup a 3,5 mm jack analogového vstupu, které doplňuje už jen indikační dioda stavu bezdrátového připojení a resetovací tlačítko.

Veškeré ovládání bude probíhat patrně přes pro iOS a Android dostupnou aplikaci - ta sice není kdovíjak pohledná, ale je jednoduchá, intuitivní a rychlá, ať už ovládáte jediný přístroj, nebo celou multiroom sestavu. Vyšší Mu-so má k dispozici také fyzický, byť tak trošičku "nouzový" dálkový ovladač, k malému Mu-so Qb je ale jen jako příplatková výbava.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 4

Tweetery a středotónové měniče mají každý svůj vlastní zesilovač o výkonu 50 Wattů, basový reproduktor pak má dokonce 100 Wattový. O to, aby relativně malé měniče nebyly přetížené, se stará 32 bitový digitální signálový procesor, úplně stejný jako ve vyšším modelu. Jedním z jeho benefitů je i možnost umístit Mu-so Qb v podstatě přímo ke zdi a vestavěný ekvalizér tuto pozici kompenzuje. Je fakt, že DSP je dobře naprogramované, zvuk se nerozpadá, měniče nejsou přetížené a přitom výsledek nepůsobí uměle a sešněrovaně.

Signál do Naim Mu-so Qb poteče asi primárně po síti, ať už z internetových rádií, po Bluetooth, přes AirPlay protokol nebo klasicky po UPnP z nějakého domácího serveru. Hrát můžete i z připojených datových pamětí nebo Apple zařízení, případně zmíněných vstupů. K dispozici je i TIDAL nebo Spotify Connect. Pokud chcete, dá se Mu-so Qb použít i jako budík - vzhledem k rozměrům už dává smysl i jeho umístění na stolku v ložnici.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 5

Mu-so Qb podporuje přehrávání WAV, FLAC a AIFF souborů s rozlišením až 24 / 192, ALAC až 24 / 96 (to platí i pro optický vstup) a samozřejmě i MP3, OGG či WMA. Vysoké rozlišení je k dispozici jen po LAN kabelu, bezdrátově Mu-so Qb končí na 48 kHz.

Naim Mu-so Qb jsme měli možnost porovnat napřímo s redakčním "velkým bratrem".

Když se rozezněl kontrabas v Hobgoodově "First Song" ("When the heart dances" | FLAC | 24 - 192), bylo jasné, kde leží nejzřetelnější rozdíl mezi oběma modely. Zejména ve větším prostoru je cítit, že Mu-so Qb nejde tak hluboko (kontrabas tu nebyl úplně celý) a nedává do spodních oktáv tolik impulsu a důrazu jako velké Mu-so. Na druhou stranu, díky tomu, že se nesnaží o ty úplně nejhlubší tóny a využívá pasivní zářičce místo bassreflexu, basová linka se zdá být kontrolovanější a přesnější. Tak i tak ale na poměry malé krychle umí dát do basového fundamentu energii, o které se regálovkám podobné velikosti a ceny většinou ani nesní.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 6

Dobře a hlavně velmi rychle pracující DSP čip zajišťuje právě takovou zátěž reproduktorů, u které nebude cítit jejich limity. To pomáhá třeba i čisté artikulaci hlasů v Händelově "Aleluja" z "Mesiáše" (FLAC | 24 - 88,2). Hlasy jsou čisté, jasné, s až lehce technickou precizností. Malé Mu-so Qb dokonce už zvládlo naznačit rozlišení jednotlivých hlasů, ačkoliv krystalická čistota a opravdu vysoké rozlišení, které je potřeba pro "rozporcování" sboru v této skladbě na úroveň jednotlivých vokalistů, je mimo dosah tohoto zařízení. Když posloucháte opravdu pozorně, vnímáte pocit, že hlasy jsou tu a tam maličko zdůrazněny a tu tam naopak maličko přibrzděny, ale to je jednoduše cena za čistotu, kontrolovanou DSP.

Perkuse v úvodních okamžicích skladby "Wichita Lineman" od Barb Jungr (FLAC | 24 - 44,1) měly správný objem, ani nečněly, ani nebyly schované hluboko v pozadí. Mu-so Qb není žádný analytický nástroj nebo studiový monitor, proto i když samotné rozlišení vůbec není špatné a je jasné, že se tu pod paličkou rozechvívá množství jednotlivých cinkátek, že byste je mohli spočítat, to zase ne. Kov pak působí mile znělým dojmem, čistě a neagresivně, ale ani ne zbytečně opatrně. V čistotě a rozlišení se verze Qb velmi blíží velkému Mu-so.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 7

Otočíme-li řeč zpět na DSP, musíme vyzdvihnout jeho tvůrce - nastavení je přesně tak akorát, aby zvuk nebyl umělý, ale funguje dostatečně autoritativně, aby i z malých reproduktorů šikovnými zásahy dokázal vyloudit dojem poměrně obstojné dynamiky a to i u orchestrální "Lacrimosa" z Mozartova "Requiem v D moll, K 626 (FLAC | 24 - 192). Pochopitelně, že nedosahuje samozřejmosti velkých reprosoustav, ale na druhou stranu taková ta poněkud přibarvená a uměle přiživovaná dynamika podobně koncipovaných zařízení tady chybí - z hudby je cítit i určitá uvolněnost a přesvědčivost, byť zasahující ruka DSP je nepřeslechnutelná. Nemáte ovšem pocit, že by ani vysoká hlasitost repráčky nějak týrala, že by nestíhaly a že by chyběl důraz a plnost. I Mu-so Qb umí, zejména v menších prostorách do 20 m2, vytvořit pocitově velký a zaplňující zvuk s dostatkem energie, třeba ale v padesátimetrovém prostoru už se prostě ztrácí.

Rozlišením jako takovým se dá Mu-so Qb směle srovnat s "plným" kolegou, přednes "Spanish Harlem" Rebecy Pidgeon ("Chesky Ultimate Demonstration Disc" | FLAC | 16 - 44,1) byl čistý a dobře srozumitelný, dokonce i s pocitem solidní konkrétnosti. V kontextu dané cenové kategorie si není nač stěžovat, jakkoliv nejdrobnější nuance a ambient zůstávají spíše skryty.

2016 04 12 TST Naim Mu so Qb 8

V čem Mu-so Qb (ač jen na relativně krátké vzdálenosti) svého staršího sourozence dokonce překonává, to je podání prostoru. I velké Mu-so se dá bez větších problémů poslouchat mimo osu, ale stereo dojem získáváte v podstatě právě tehdy, nacházíte-li se víceméně proti jeho čelní stěně. Vyosené reproduktory modelu Qb dokázaly v "Diamonds" z alba "Feelings" od Aanonymous (FLAC | 24 - 48) vykouzlit nejen ještě širší "použitelný" poslechový úhel, ale hlavně i konkrétnější pocit pravolevého prostoru, byť ani zde nijak zásadně širokého - svým způsobem podobná zařízení kvůli svým fyzickým rozměrům vždy zůstanou v podstatě bodovými zdroji zvuku. Nástroje každopádně nepůsobily naházené na jedné velké hromadě, ale bylo mezi nimi cítit i určitou porci vzduchu.

Pokud DSP něco umí, tak vzít i zvukově dosti diskutabilní skladbu a zajistit, že se bude dobře poslouchat. Dobrým příkladem byla "Still Hurts" od Therapy? ("Disquiet" | FLAC | 16 - 44,1) s úctyhodným a strhujícím rytmem, popoháněná kupředu spoustou energie a solidní konkrétností. Mu-so Qb skladbu nevyčistí a nerozplete jako velké hi-fi sestavy, na druhou stranu se i tak poslouchá tak dobře, že je to jedno.

Malé Naim Mu-so Qb je hodně zajímavé, zejména pro ty, kteří hledají jednoduché, stylové, dobře hrající řešení za rozumné peníze do menších a možná i středně velkých pokojů. Mu-so Qb je rozhodně designový kousek, díky jednoduché aplikaci je snadno ovladatelné a nese v sobě velmi velkou část potenciálu svého většího sourozence - dalo by se říct, že pokud nechcete opravdu hodně basu nebo zaplnit zvukem 30 m2 a více, pak je Mu-so Qb naprosto dostačující hračkou, která vám přinese na dosah prstu všechna internetová rádia, ty nejpopulárnější streamovací služby i obsah vašeho serveru. Použijete-li jich více, můžete na jediný dotyk vytvořit i jednoduchý multiroom ekosystém, do kterého lze připojit i všechny "dospělé" streamující hi-fi produkty od Naim. Pokud tak hledáte vysloveně excelentní poměr cena / zvuk / styl u podobného all-in-one zařízení, Mu-so Qb je právě pro vás.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 22 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní a stylové provedení

+ čistý, plný, živý a bohatý zvuk

+ široká podpora zdrojů signálu (služby, rádia, NAS,...)

+ velmi blízké velkému modelu Mu-so

+ příjemná cena

ZÁPORY

- v prostorách nad 30 m2 se ztrácí

- nejhlubší basy spíše naznačuje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika