2021 02 28 TST Accuphase DP 570 1

Jméno japonské značky Accuphase je jakýmsi synonymem luxusu – zvukového i designového, byť v obou případech vztaženého spíše na „zralé“ hodnoty, které vznikly v klasickém období hi-fi techniky nějakých 30 – 40 let nazpět. Accuphase pak své výrobky vyvíjí v čase – na takhle konzervativní společnost s historií, chce se říct – vlastně více než ochotně a pravidelně. Jedním ze žhavých přírůstků je pak DP-570, SACD přehrávač zhruba z prostředka firemního katalogu.

Z pohledu estetiky jako kdyby se nic nezměnilo – přístroji s velmi pěkným zpracováním dominuje čelní panel v nezaměnitelném odstínu zlatavého champagne, zbytek tvoří klasická jednoduchá černá ve střídmě pravoúhlém pojetí. Už od pohledu je přístroj robustní, není to ale jen dojem – však váží pěkných 19 kg při šířce 46,5 cm, výšce 15,1 cm a hloubce 39,3 cm. Jde jednoduše o seriózně pojatý přehrávač se vším všudy.

Čelní panel je definovaný hlavně velkým obdélníkem displeje – respektive několika displejů (číslo skladby, vzorkovací frekvence, apod.) a diod, indikujících navolený vstup nebo režim přehrávání. Pod tímto segmentem jsou dvířka mechaniky, navazující bezprostředně na volící tlačítko vstupu a z druhé strany na tlačítko otevírání mechaniky.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 2

Po levé straně najdete kromě velkého spínacího tlačítko ještě jedno menší, přepínající mezi CD a SACD vrstvou. Vpravo je pětice malých kulatých tlačítek, jimiž můžete udělovat základní ovládací pokyny.

Zadní strana pak ukazuje pěknou výbavu. Samozřejmostí jsou výstupní analogové konektory přítomné v podobě symetrických XLR i nesymetrických RCA, méně obvyklou záležitostí je možnost upravit šoupátkem polaritu symetrického výstupu, pokud je to třeba.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 3

Potěšující je i dostatečná paleta digitálních výstupů – vyjma obligátní dvojice koax-optika je tu ale i proprietární firemní HS-LINK v druhé verzi, který umožňuje přenos digitální informace o SACD vrstvě v kódované podobě v rámci ekosystému komponentů Accuphase. Díky tomu lze všeobecně přenést PCM signál až 32 bit / 384 kHz a DSD 1 bit / 5,6 MHz.

Potěší pak rozhodně také čtveřice digitálních vstupů s možností využít DP-570 jako D/A převodník. Opět je tu HS-LINK druhé generace, je tu opět i koaxiální a optický digitální konektor. To vše završuje asynchronní USB pro spojení s počítačem. To podporuje PCM 32 bit / 384 kHz a DSD 11,2 MHz.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 4

Vnitřní prostor přehrávače je pak navržen právě tak, jak by u přístroje této kategorie rozhodně měl být. Přední dvě třetiny prostoru zabírá napájecí zdroj se zapouzdřeným velkým transformátorem (s odděleným vinutím pro analogovou a digitální sekci), samotný transport s pevným šuplíkem a ovládací obvody, zadní třetinu po celé šířce pak plošné spoje s audio obvody (svou vlastní desku mají digitnální i analogové obvody). Mezi každým z těchto kritických bloků je poctivá tlustá kovová přepážka.

Již čtvrtá generace přístroje (první byl DP-600 v roce 2008) prošla oproti předchozí variaci mnoha relativně nenápadnými dílčími změnami, které ovšem tvoří celkem solidní poskok kupředu. Úpravou prošla mechanika (čtoucí například i DVD disky s hudebními soubory), uložená na trojité základové desce a tlumená butylovými pružnými prvky. Další tlumící prvky pak zabraňují přenášení hluku rotujícího disku do šasi a okolních obvodů.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 6

Pečlivě načtená data pak zpracovává převodník na bázi firemní technologie MDS+ neboli „Multiple Delta Sigma Plus“. Využívá se tu čtyř paralelních výstupů z čipu ESS9028PRO, což čistotu výstupního signálu (oproti jedinému výstupu) zlepšuje bezmála dvojnásobně. Přesný hodinový signál na všech vstupech včetně mechaniky zajišťuje čip AK4118A.

Analogová část je plně oddělená, tj. nesymetrické a symetrické výstupy běží paralelně a vzájemně se neovlivňují, pročež můžete bez potíží připojit přehrávač třeba i do dvou zcela oddělených sestav. Výstupní část pak můžete také regulovat, takže DP-570 může sloužit v malých systémech i jako digitální předzesilovač až do úrovně -80 dB od krocích o jednom decibelu.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 10

Accuphase udává u DP-570 frekvenční pracovní rozsah 0,5 – 50 000 Hz (0, -3 dB), hodnotu THD+N 0,0006% a odstup signálu a šumu přes 120 dB. Všechno hodnoty lepší než v minulé generaci. Dynamický rozsah je výtečných 117 dB. Zajímavostí je napětí 2,5 V na obou typech výstupních analogových konektorů, což je hodnota nestandardní.

Začněme zmíněním digitálních vstupů – DP-570 bezproblémově funguje jako skutečně velmi dobrý D/A převodník. Pokud to pro vás je důležité, můžete bez obav použít Accuphase jako digitální centrum své sestavy.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 17

Pochvalu si zaslouží i regulace hlasitosti, která má v praxi docela dostatečnou jemnost, pohodlné ovládání (zejména co do rychlosti regulace) a subjektivně vnímaná kvalita s předzesilovačem / bez předzesilovače se nelišila, takže pokud chcete skutečně malou sestavu, lze DP-570 určitě připojit přímo na nějaký z vhodných koncových stupňů (patrně zejména od Accuphase) nebo třeba i do aktivních reprosoustav.

Za zmínku stojí ještě porovnání SACD a CD vrstev, které jsme měli možnost vyzkoušet na pětici dobře naposlouchaných disků. Ať už šlo o jazz, klasiku nebo audiofilské samply rocku a popu, vždy byl zvuk SACD vrstvy hutnější, plnější a jaksi pocitově jemnější, aniž by to ovšem ubíralo reprodukci na energii. Zvuk je prostě celkově větší a bohatší a SACD hraje tento Accuphase skutečně krásně.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 16

Opravdu luxusně ale hrají i běžné kompaktní disky. DP-570 má tendenci trochu nasytit basovou složku, jak ukázala rytmická linka v „Bílý den“ Anety Langerové („Dvě slunce“ | 2020 | Art Shock | AS002-2). Bas je bohatý, sytý, je kulatý a houpavý – a vlastně tak nějak laskavý, vláčně plynoucí, přitom ale nenuceně, skutečně high-endově artikulovaný. Je v něm také cítit něco vřelosti navrch, není to ale pocitově přehnaná, přebujelá charakteristika, spíše uklidňující a příjemná.

Taktéž zpěv Robina Gibba (někdy až trochu tvrdě a řízně nahraný) v „Mother of Love“ („My Favorite Christmas Carols“ | 2006 | edel records | 0177622ERE) zněl tak krásně „zpěvně“ – sladce, kultivovaně, jemně a přesto dostatečně konkrétně a přítomně. Je to vyzrálý zvuk, neuspěchaný, velmi bohatý. Přestože je reprodukce rozhodně na té jemnější a měkčí straně spektra, není tím nijak porušena čitelnost a pocit čistoty a konkrétnosti. Přehrávač také decentně ukazuje i na ty nedokonalé charakteristiky nahrávky, nicméně nijak to nezmenšuje potěšení z poslechu.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 18

Slaďoučký, vřelý zvuk se line také nejvyššími frekvencemi, činely v „Abandoned Masquerade“ Diany Krall („The Girl in the Other Room“ | 2004 | Verve | 0602498622469) zněly s krásným prokreslením, přístroj má výtečné, ač nijak nápadné nebo „extrovertní“ rozlišení. Už ale vnímáte i rozdíly v síle dopadu paličky do plochy činelu, doznívání rezonuje vaší místností dlouho a s jasnou, nenucenou čitelností. Reprodukce je jemná, uvolněná a kultivovaná, přesto je činel dostatečně konkrétní a zřetelný.

Úvodní „Something Holy“ z živáku „Live at Funkhaus“ Alice Phoebe Lou (2020 | AWAL | APL010) byla skvostně plná a přestože zvuk je lehce „valivý“, má pěknou dynamiku, umí se nadechnout a přesto, že nikdy neuhne z klidné a uvolněné charakteristiky, muzikálnost je mimořádná, stejně jako i kontrola je výtečná, zvuk sebejistý, naprosto klidný. Accuphase sází hlavně na bohatost a mocnost, ne na utaženou techničnost. A výsledkem je krásný, živý zvuk s nenuceným zátahem.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 8

Davisova „Seven Steps to Heaven“ ze stejnojmenné desky (2005 | Columbia | COL 519509 2) neznal na první pohled nějak ultimativně čistě nebo zásadně analyticky a přesto – čím déle posloucháte, tím více a více jemností vyplouvá na povrch, tím snáze se vynořuje bohatost každé nástrojové linky, tím jasněji vnímáte spousty a spousty nuancí. Není to zvuk prvoplánový, není moderně analytický, prostě jen tak plyne a ve svých klidných, výtečně organických vodách nese spousty a spousty informací, které právem očekáváte od drahého high-endového přehrávače.

Informativnost a kontrola z dospělé kategorie se jasně ukázaly na „Rising Runner Missed by Endless Sender“ od Tangerine Dream („Cyclone“ | 1995 | Virgin | 7243 8 40251 20). Scéna je opravdu veliká, nástroje, zvuky a hlasy nadstandardně velké a krásně plastické. Vysloveně skvělé je to, jak zvukové efekty cestují po pravolevé ose, ale také jak jednotlivé zvuky mají naprosto jasný předozadní prostor, takže všechno je precizně lokalizované, aniž by to ale opět znamenalo úkrok k nějak techničtějšímu podání – Accuphase stále zůstává klidným, jemným a muzikálně „hezkým“ hráčem.

2021 02 28 TST Accuphase DP 570 19

Nebylo tak divu, že Kaempfertova „Swingin‘ Safari“ („Vinyl Classics Vol. 2“ | 2014 | stereoplay | 03-14) byla vysloveně zpěvná a radostná. Možná, že zněla měkčeji (respektive DP-570 ještě lehce přidal k měkčí charakteristice vinylového masteru), ale překrásně, bohatě, plynule a s přirozenou čitelností. Je to zvuk krásný, byť možná ne stoprocentně realistický – ta zásadní pointa, ten hluboký, vtahující zážitek tu ale je.

SACD / CD přehrávače Accuphase DP-570 je dílem firmy s obrovskými zkušenostmi a je to vidět a je to slyšet. Je to krásně, luxusně zpracovaný přístroj, kde – pokud přistoupíte na estetickou cestu, kterou Accuphase drží – není nic k vytknutí. Jde-li o zvukovou stránku věci, Accuphase možná má svůj vlastní lehký akcent, ale to je také tak všechno, co k němu lze říct, protože to jednoduše funguje. Má v genech ukrytou mimořádnou dávku muzikálnosti, barevnosti a jakési organické samozřejmosti, díky níž vlastně libovolná hudba plyne s klidem, s laskavostí, s radostí a je zážitkem, který odvádí mysl zcela mimo bariéry reálného světa a nechá vás vznášet se v hudbě po libovolně dlouhou dobu. Je to krásný stroj s krásným zvukem.

Kč 279 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ svébytný, ale elegantní design

+ prvoligové zpracování

+ digitální vstupy na úrovni

+ celková tichost a dojem luxusu

+ mimořádná muzikálnost

+ krásný pocit celkové barevnosti

+ dobrá regulace hlasitosti

ZÁPORY

- reakce mechaniky jsou trochu pomalejší

- má svůj lehký zvukový akcent

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz

PRODÁVÁ:

Ambient | www.ambient.cz 
AV Center | www.avcenter.cz 
Music Records | www.musicrecords.cz 
Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 
PP Hifi | www.pphifi.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

Marantz | luxusní audio z Japonska

GMG Power

Perfect Sound Group

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio