800 150 dynaudio partner

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 1

Série Debut od německých ELAC byla jedním z prvních plodů spolupráce této značky s více než věhlasným vývojářem Andrew Jonesem a právě její původ v americkém designovém studiu tohoto muže a tím i jistý úkrok směrem k čistotě a v dobrém slova smyslu jednoduchosti od do té doby platné tváře značky ji spolu s více než atraktivními cenovkami předurčil k velkému úspěchu. Po pár letech na trhu přišla na svět generace Debut 2.0.

I ta, přes jisté zdražení, zůstává jednoduše střiženou a finančně dostupnou řadou reprosoustav. A také tady je jasně patrné, že jí péči věnoval právě tým Andrew Jonese. Větší ze dvou regálových modelů se jmenuje B6.2 a je to naprosto konzervativně koncipovaný dvoupásmový systém.

Debut B6.2 nejsou ani moc velké, ani moc malé - 37,5 cm na výšku, 19,5 cm na šířku a 26,8 cm do hloubky, jejich ozvučnice jsou vyrobeny z běžných MDF panelů a váží standardních 7,4 kg. Uvnitř čistě pravoúhlé skříně najdete jednu přepážku a to přesně v ose středobasového měniče. Koncept reprosoustav je "vše dopředu", takže na čelní stěně se nachází jak vysokotónový, tak středobasový reproduktor (a to v mírném překryvu) a dole se pak otevírá výdech plastikového bassreflexového nátrubku klasického kruhového tvaru.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 2

Na první pohled působí vinyl na povrchu B6.2 o něco hodnotněji než u předchůdce, byť je tu stále cítit, že jsou to spíše jednoduše vyrobené reprosoustavy. S ohledem na cenu (která je navíc celkem citelně nižší, než u generace první, kde pár obdobných stál 12 000,- kč) to ale není nic špatného.

Zadní panel hostí jen vsazenou vaničku s jediným párem terminálů - ty jsou ale lepší, než by se dalo v kontextu kategorie čekat.

Zajímavé ale je, že krom základního konceptu bylo vše navrženo úplně znovu; ozvučnice i oba měniče, které pochází z výroby ELAC. A ani ten základní koncept vlastně není úplně identický, protože bassreflex v této generaci je kvůli snazšímu umístění v prostoru vepředu a ne vzadu.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 3

Nejvyšším tónům je vyhrazena měkká kopulka o průměru 1 palce, usazená je v poměrně výrazném zvukovodu a skrytá ze mřížkou. Celé řešení má mít za úkol potlačení nežádoucích difrakcí. Středobas má klasický kónický tvar a membrána o průměru 6,5 palce je vyrobena z tkaných aramidových vláken, uprostřed se klene měkká kopulka.

Dvoupásmovou koncepci ELAC dělí na úrovni 2 200 Hz a udává u ní frekvenční rozsah 44 - 35 000 Hz (nicméně bez tolerance). Charakteristická citlivost 87 dB / 2,83 V / m patří mezi mírně nadprůměrné, jmenovitá impedance činí 6 ohm.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 4

ELAC Debut 2.0 B6.2 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách - hrály tak s OPPO UDP-205 + Norma Revo IPA-140 místo Harbeth Monitor 30, hrály s VPI Scout Jr. + Grandinote Celio + Grandinote Shinai opět místo Harbeth, hrály také s Cambridge CXA80 + Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70 nebo místo KEF LS50 spolu s Teac NT-503 + Emotiva XPA-DR2. Srovnávali jsme třeba i s Klipsch R-51M. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

Pusťte si veleznámou basovou linku v úvodu "Pink Panther Theme" ve verzi se saxofonistou Plasem Johnsonem ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a najdete bas "právě tak akorát". S ohledem na cenu pak rozhodně dobrý. Svým objemem sedí do malých místností, ale ani v těch středních nebudete mít vysloveně pocit, že vespod nic není. Jde spíše o decentní, slušně čistý a slušně kontrolovaný hlubokotónový základ, který kontrole a konkrétnosti dává jasnou přednost před nějakým pocitem mohutnosti. Je to spíše klasická audiofilie v mírně zjednodušeném balení, odpovídajícím cenové relaci. Právě v té ale B6.2 prostě fungují.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 5

Stejný pocit jisté usměrněnosti, byť možná v lehounce sušším celkovém vyznění, panuje i ve středním pásmu. Zpěv Julie Stone v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl solidně organizovaný a tím tedy i slušně srozumitelný, nijak se netlačil kupředu a snad se mohl prosazovat i o kousíček víc, ale celkově v něm byla už i zřetelná energie a kultivovanost. Přestože hlas sám tedy nijak dopředu netrčí, zvuk jako celek je naopak jakoby o krok vpředu, je neupejpavý a živý - v poměrech kategorie "pod 10" vlastně až nebývale.

Chřestící perkuse v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) udržely reprosoustavy poměrně po kupě, v opět civilizovaném, možná i trošku tenčí vyznění, byť nijak akcentované - v zájmu toho, aby vás ani při vyšší hlasitosti Debut B6.2 neštíply do uší, je jejich naladění spíše jemnější. Na druhou stranu, až civilní zvuk s sebou přináší férovou čitelnost a lehkost.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 6

Na svou velikost (a hlavně cenu!) mají B6.2 slušnou dávku energie, s níž se položí i do dynamičtějších skladeb typu "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) - samozřejmě, že tu není zvuk příliš plný ani nějak zásadně důrazný a mohutný, ale to odpovídá jak zvukovému charakteru, který se drží spořádanosti, tak to odpovídá velikosti a ceně. Skladba je spíše audiofilsky přesná a dynamické špičky tak nějak v klidu naznačuje, spíše než aby vám je dala naplno pocítit - ale zároveň jsou ELAC ve své organizovanosti dostatečně přesvědčivé, aby vám zvuk nepřipadal plochý. Je jednoduchý, ale ne levný.

Ona umírněnost pomáhá i v dojmu celkového rozlišení - samozřejmě, že Debut B6.2 mají své logické limity, ale jejich civilnost usadila "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) do patřičných mezí, čitelnost je prostě slušná, zvuk si na nic nehraje, ale možná právě proto nabízí pocit čistoty a čitelnosti, která má plné právo na označení hi-fi. Přes jejich velikost nečekejte od B6.2 minimonitorovou soustředěnost, ale spíše skutečně neutrální přístup, který ani netlačí na pilu, ani "nezamazává" - je to prostě slušně přehledné a prokreslené v tak vysokém standardu, jaký si jen lze za dané peníze představit.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 8

Podobně i prostor - šířka a hloubka scény v "Thus saith my Cloris brite" ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) nebyla tak úplně "monitorová", zejména v hloubce by B6.2 mohly dát trochu větší prostor nástrojům na vyniknutí. Na druhou stranu, i když je dáte relativně daleko od sebe, zvuk zůstává spojitý a vlastně i lokalizace je úplně ok. Zejména neposloucháte-li pak z velké dálky.

Ač jsme dříve použili slova jako "civilní" či "neutrální" zvuk, tak oproti většině konkurence "pod 10" hrají Debut B6.2 sice spořádaně, ale přesto živěji a jaksi umí zvuk posadit více dopředu a tím blíž vám, než to dělají ostatní. I spletitá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byl čitelná a ani naprosto logická absence důrazu a hutného basu, které tu tvoří velkou část atmosféry, vlastně neokradla poslech o zajímavost - navzdory organizovanosti není zvuk sterilní, navzdory spíše světlejšímu vyvážení není chudý a navzdory spíše tenčímu zvuku nemáte pocit, že něco schází.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 12

Kompaktní regálovky ELAC Debut B6.2 nabízí za dobrou cenu dobrý zvuk, až tak jednoduše se to dá shrnout. Jejich estetika nevychází tak úplně z běžných evropských standardů, ale to vlastně není v hi-fi kategorii "pod 10 000,-" nic neobvyklého a účel tam světí prostředky. To vlastně ale ve finále zase tak podstatné není, zatímco zvuková charakteristika podstatná je - i ta je v dobrém slova smyslu jednoduchá a naopak z evropských standardů vychází velmi zřetelně. Debut B6.2 jsou příkladem toho, jak by měl vypadat dostupný a vyrovnaný zvuk, který je věrný a realistický - realistický nejen ve smyslu respektu k nahrávce, ale i ke svým vlastním schopnostem. Právě proto je příjemné a dlouhodobě snadné Debut B6.2 poslouchat a vůbec při tom nemít pocit, že jste o něco ochuzováni.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 m1

Malé a levné B6.2 jsou vlastně s ohledem na svou cenovou třídu neuvěřitelné - i když frekvenční odpověď není dokonale plochá, od cca 60 Hz je průběh čistý, mírný zdvih kolem 200 Hz by mohl přiživit dojem plnosti, ale není nijak dramatický, aby rozbil pocit frekvenční vyváženosti. Průběh je prostě čistý, mírné sklonění od basů k výškám by mělo zajistit kultivovaný, neefektní přednes. Tohle je skutečně vzorové vyladění pro takhle levné reprosoutavy.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 m2

Průběh impedance (červená) neklesá pod 5 ohm, bassreflex je naladěný přesně na 50 Hz a nikde není ani stopy po rezonanci, stojatém vlnění či dalších nectnostech - je vidět, že si s B6.2 dal při návrhu někdo práci. Průběh elektrické fáze (černá) je čistý, výkyv na 90 Hz nebude v kombinaci se špičkou impedance zase takovou zátěží, byť pro ty nejlevnější zesilovače by to mohlo představovat do jisté míry výzvu. Jinak jsou ale elektrické parametry stejně vzorné jako frekvenční odpověď. Čistě "papírově" jsou B6.2 ve své třídě excelentní.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 9 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ v dané cenové hladině decentní bas

+ férově čitelné a organizované

+ živější, ale nevtíravý zvuk

ZÁPORY

- k evropské estetice a vnímání kvality jim něco schází

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio