800 150 dynaudio partner

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 1

Série Debut od německých ELAC byla jedním z prvních plodů spolupráce této značky s více než věhlasným vývojářem Andrew Jonesem a právě její původ v americkém designovém studiu tohoto muže a tím i jistý úkrok směrem k čistotě a v dobrém slova smyslu jednoduchosti od do té doby platné tváře značky ji spolu s více než atraktivními cenovkami předurčil k velkému úspěchu. Po pár letech na trhu přišla na svět generace Debut 2.0.

I ta, přes jisté zdražení, zůstává jednoduše střiženou a finančně dostupnou řadou reprosoustav. A také tady je jasně patrné, že jí péči věnoval právě tým Andrew Jonese. Větší ze dvou regálových modelů se jmenuje B6.2 a je to naprosto konzervativně koncipovaný dvoupásmový systém.

Debut B6.2 nejsou ani moc velké, ani moc malé - 37,5 cm na výšku, 19,5 cm na šířku a 26,8 cm do hloubky, jejich ozvučnice jsou vyrobeny z běžných MDF panelů a váží standardních 7,4 kg. Uvnitř čistě pravoúhlé skříně najdete jednu přepážku a to přesně v ose středobasového měniče. Koncept reprosoustav je "vše dopředu", takže na čelní stěně se nachází jak vysokotónový, tak středobasový reproduktor (a to v mírném překryvu) a dole se pak otevírá výdech plastikového bassreflexového nátrubku klasického kruhového tvaru.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 2

Na první pohled působí vinyl na povrchu B6.2 o něco hodnotněji než u předchůdce, byť je tu stále cítit, že jsou to spíše jednoduše vyrobené reprosoustavy. S ohledem na cenu (která je navíc celkem citelně nižší, než u generace první, kde pár obdobných stál 12 000,- kč) to ale není nic špatného.

Zadní panel hostí jen vsazenou vaničku s jediným párem terminálů - ty jsou ale lepší, než by se dalo v kontextu kategorie čekat.

Zajímavé ale je, že krom základního konceptu bylo vše navrženo úplně znovu; ozvučnice i oba měniče, které pochází z výroby ELAC. A ani ten základní koncept vlastně není úplně identický, protože bassreflex v této generaci je kvůli snazšímu umístění v prostoru vepředu a ne vzadu.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 3

Nejvyšším tónům je vyhrazena měkká kopulka o průměru 1 palce, usazená je v poměrně výrazném zvukovodu a skrytá ze mřížkou. Celé řešení má mít za úkol potlačení nežádoucích difrakcí. Středobas má klasický kónický tvar a membrána o průměru 6,5 palce je vyrobena z tkaných aramidových vláken, uprostřed se klene měkká kopulka.

Dvoupásmovou koncepci ELAC dělí na úrovni 2 200 Hz a udává u ní frekvenční rozsah 44 - 35 000 Hz (nicméně bez tolerance). Charakteristická citlivost 87 dB / 2,83 V / m patří mezi mírně nadprůměrné, jmenovitá impedance činí 6 ohm.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 4

ELAC Debut 2.0 B6.2 jsme poslouchali v běžných redakčních sestavách - hrály tak s OPPO UDP-205 + Norma Revo IPA-140 místo Harbeth Monitor 30, hrály s VPI Scout Jr. + Grandinote Celio + Grandinote Shinai opět místo Harbeth, hrály také s Cambridge CXA80 + Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70 nebo místo KEF LS50 spolu s Teac NT-503 + Emotiva XPA-DR2. Srovnávali jsme třeba i s Klipsch R-51M. O použitých kabelech, filtrech a dalším příslušenství se dozvíte více v pravém sloupci -->.

Pusťte si veleznámou basovou linku v úvodu "Pink Panther Theme" ve verzi se saxofonistou Plasem Johnsonem ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) a najdete bas "právě tak akorát". S ohledem na cenu pak rozhodně dobrý. Svým objemem sedí do malých místností, ale ani v těch středních nebudete mít vysloveně pocit, že vespod nic není. Jde spíše o decentní, slušně čistý a slušně kontrolovaný hlubokotónový základ, který kontrole a konkrétnosti dává jasnou přednost před nějakým pocitem mohutnosti. Je to spíše klasická audiofilie v mírně zjednodušeném balení, odpovídajícím cenové relaci. Právě v té ale B6.2 prostě fungují.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 5

Stejný pocit jisté usměrněnosti, byť možná v lehounce sušším celkovém vyznění, panuje i ve středním pásmu. Zpěv Julie Stone v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) byl solidně organizovaný a tím tedy i slušně srozumitelný, nijak se netlačil kupředu a snad se mohl prosazovat i o kousíček víc, ale celkově v něm byla už i zřetelná energie a kultivovanost. Přestože hlas sám tedy nijak dopředu netrčí, zvuk jako celek je naopak jakoby o krok vpředu, je neupejpavý a živý - v poměrech kategorie "pod 10" vlastně až nebývale.

Chřestící perkuse v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) udržely reprosoustavy poměrně po kupě, v opět civilizovaném, možná i trošku tenčí vyznění, byť nijak akcentované - v zájmu toho, aby vás ani při vyšší hlasitosti Debut B6.2 neštíply do uší, je jejich naladění spíše jemnější. Na druhou stranu, až civilní zvuk s sebou přináší férovou čitelnost a lehkost.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 6

Na svou velikost (a hlavně cenu!) mají B6.2 slušnou dávku energie, s níž se položí i do dynamičtějších skladeb typu "Gun Battle" Aarona Coplanda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) - samozřejmě, že tu není zvuk příliš plný ani nějak zásadně důrazný a mohutný, ale to odpovídá jak zvukovému charakteru, který se drží spořádanosti, tak to odpovídá velikosti a ceně. Skladba je spíše audiofilsky přesná a dynamické špičky tak nějak v klidu naznačuje, spíše než aby vám je dala naplno pocítit - ale zároveň jsou ELAC ve své organizovanosti dostatečně přesvědčivé, aby vám zvuk nepřipadal plochý. Je jednoduchý, ale ne levný.

Ona umírněnost pomáhá i v dojmu celkového rozlišení - samozřejmě, že Debut B6.2 mají své logické limity, ale jejich civilnost usadila "Don´t cry it´s only rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143) do patřičných mezí, čitelnost je prostě slušná, zvuk si na nic nehraje, ale možná právě proto nabízí pocit čistoty a čitelnosti, která má plné právo na označení hi-fi. Přes jejich velikost nečekejte od B6.2 minimonitorovou soustředěnost, ale spíše skutečně neutrální přístup, který ani netlačí na pilu, ani "nezamazává" - je to prostě slušně přehledné a prokreslené v tak vysokém standardu, jaký si jen lze za dané peníze představit.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 8

Podobně i prostor - šířka a hloubka scény v "Thus saith my Cloris brite" ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) nebyla tak úplně "monitorová", zejména v hloubce by B6.2 mohly dát trochu větší prostor nástrojům na vyniknutí. Na druhou stranu, i když je dáte relativně daleko od sebe, zvuk zůstává spojitý a vlastně i lokalizace je úplně ok. Zejména neposloucháte-li pak z velké dálky.

Ač jsme dříve použili slova jako "civilní" či "neutrální" zvuk, tak oproti většině konkurence "pod 10" hrají Debut B6.2 sice spořádaně, ale přesto živěji a jaksi umí zvuk posadit více dopředu a tím blíž vám, než to dělají ostatní. I spletitá "Vuolgge Mu Mielde Bassivarrái" Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) byl čitelná a ani naprosto logická absence důrazu a hutného basu, které tu tvoří velkou část atmosféry, vlastně neokradla poslech o zajímavost - navzdory organizovanosti není zvuk sterilní, navzdory spíše světlejšímu vyvážení není chudý a navzdory spíše tenčímu zvuku nemáte pocit, že něco schází.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 12

Kompaktní regálovky ELAC Debut B6.2 nabízí za dobrou cenu dobrý zvuk, až tak jednoduše se to dá shrnout. Jejich estetika nevychází tak úplně z běžných evropských standardů, ale to vlastně není v hi-fi kategorii "pod 10 000,-" nic neobvyklého a účel tam světí prostředky. To vlastně ale ve finále zase tak podstatné není, zatímco zvuková charakteristika podstatná je - i ta je v dobrém slova smyslu jednoduchá a naopak z evropských standardů vychází velmi zřetelně. Debut B6.2 jsou příkladem toho, jak by měl vypadat dostupný a vyrovnaný zvuk, který je věrný a realistický - realistický nejen ve smyslu respektu k nahrávce, ale i ke svým vlastním schopnostem. Právě proto je příjemné a dlouhodobě snadné Debut B6.2 poslouchat a vůbec při tom nemít pocit, že jste o něco ochuzováni.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 m1

Malé a levné B6.2 jsou vlastně s ohledem na svou cenovou třídu neuvěřitelné - i když frekvenční odpověď není dokonale plochá, od cca 60 Hz je průběh čistý, mírný zdvih kolem 200 Hz by mohl přiživit dojem plnosti, ale není nijak dramatický, aby rozbil pocit frekvenční vyváženosti. Průběh je prostě čistý, mírné sklonění od basů k výškám by mělo zajistit kultivovaný, neefektní přednes. Tohle je skutečně vzorové vyladění pro takhle levné reprosoutavy.

2018 11 07 TST ELAC Debut 2 0 B 62 m2

Průběh impedance (červená) neklesá pod 5 ohm, bassreflex je naladěný přesně na 50 Hz a nikde není ani stopy po rezonanci, stojatém vlnění či dalších nectnostech - je vidět, že si s B6.2 dal při návrhu někdo práci. Průběh elektrické fáze (černá) je čistý, výkyv na 90 Hz nebude v kombinaci se špičkou impedance zase takovou zátěží, byť pro ty nejlevnější zesilovače by to mohlo představovat do jisté míry výzvu. Jinak jsou ale elektrické parametry stejně vzorné jako frekvenční odpověď. Čistě "papírově" jsou B6.2 ve své třídě excelentní.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ × ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 9 000,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ v dané cenové hladině decentní bas

+ férově čitelné a organizované

+ živější, ale nevtíravý zvuk

ZÁPORY

- k evropské estetice a vnímání kvality jim něco schází

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) STŘEDNÍ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA80 [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [3]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII [3]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
Mudra Powerchord
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Aquarius [2]
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Corvus [2]
Nordost Qbase Qb8 [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]+[5]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [2]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio