ROTEL Michi zesilovače

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 1

Možná se vám jméno NuPrime zdá velmi podobné značce NuForce a není to náhodou – NuPrime je totiž odnož značky NuForce, kterou se rozhodl roku 2014 oddělit jeden ze zakladatelů a věnovat se produktům vyšší kategorie, ne na jakou se soustředí NuForce. Poznávacím znamením této relativně mladé značky je soustředění na „D“ – digitální zdroje signálu a zesilovače třídy D.

Záběr NuPrime je poměrně široký, k nám se dostala dvojice komponentů, smíchaná z řad 8 a 9.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 2

NuPrime Stream-9

Zdroje signálu u testované dvojice byl kompaktní (to je společným rysem prakticky všech komponentů značky) model Stream-9, který ve svých útrobách krom názvem prozrazeného streameru ukrývá ještě digitální předzesilovač a resampler, jinak jde ale o čistě digitální transport.

Vzhledově je zařízení velmi jednoduché až bezvýrazné, nebýt čelního panelu, který má vybranou horní i spodní hranu, mezi než se stihl vtěsnat displej. Je tu jediný multifunkční ovládací prvek, který otáčením přepíná zdroje, lze jím upravovat i hlasitost a stiskem pak vypínat / zapínat nebo ovládat další funkce. Není to úplně intuitivní a snadné, ale jde to.

Dozadu se vedle klasické zásuvky se spínačem vtěsnala ještě sada vstupů a výstupů – vstupy zastupují dvě anténky (pro Wi-Fi a Bluetooth připojení), ethernetový konektor, optika a koax, výstupy k optice a koaxu přidávají ještě I2S v HDMI podobě a AES/EBU. Vedle zásuvky našlo místo ještě malé tlačítko pro reset Wi-Fi připojení a výstupní jack se spouštěcím napětím.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 3

Tok hudebních dat je možný přes DLNA, AirPlay 2 nebo Bluetooth 5.0 s podporou aptX HD, k dispozici je (ničím zvláštní a nijak zvlášť nutná) vlastní ovládací aplikace od NuPrime, ale poslouží i jakákoliv jiná. Stream-9 zvládá TIDAL, Spotify, TuneIn, ale i další (u nás nedostupné) služby.

Limit příchozího signálu je na PCM formát a rozlišení 24 / 192 u Wi-Fi, přesto Stream-9 podporuje až PCM 24 bit / 768 kHz nebo DSD256 (přes Ethernet) – k těmto formátům se dopracujete i přes vestavěný resampler, který umí libovolnou konverzi (z PCM do DSD i obráceně). Jeho vliv je slyšitelný a skutečně mění výsledný zážitek, takže je to hezká věc k experimentům. Stalo se nám nicméně, že skladba najednou při nějaké z navolených vzorkovacích frekvencích nehrála, na jiné ano – je otázka, zda jde o konflikt základního časovacího kmitočtu či něco jiného, ale je to překvapující.

Co stojí za zmínku je fakt, že Stream-9 používá vlastní čipy – respektive nějaké ze standardních řešení na zakázku modifikuje jeden z tchajwanských výrobců. Princip zpracování signálu prý je upsampling na megahertzové úrovně a následné přepočítání do cílové úrovně, což má mít za následek nízkou úroveň šumu a zkreslení.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 4

Přístroj bere energii ze zapouzdřeného lineárního napájecího zdroje, složité výpočty má na starosti čip ARM Cortex A53, pracující v hloubce 64 bitů se čtyřmi jádry. Řešení Bluetooth dodává osvědčený modul od Qualcomm.

Přístroj je pak skutečně maličký – čtyřkilová krabička má šířku 23,5 cm, výšku jen 5,5 cm a hloubku 28,1 cm.

NuPrime IDA-8

Přestože číselně je IDA-8 – kompaktní integrovaný zesilovač – o řadu níž, než popisovaný zdrojový komponent, fyzicky k němu sedne. Má týž vykousnutý čelní panel i tutéž celkovou estetiku, snad jen jednodušší displej. Dominantou čela jsou dva symetricky rozmístěné knoflíky, opět multifunkčně točivě-stiskací. Levý slouží k zapnutí a volbě vstupů, pravý k úpravě hlasitosti.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 5

Důraz na digitál z úvodního odstavce se tu propisuje ve formě skladby vstupů – je tu jediný pár analogových cinchů, zato z digitálních optika, koax i USB pro spojení s počítačem (tudy proteče PCM 24 bit / 384 kHz a DSD256) a dokonce USB pro modul s bezdrátovým připojením k síti. Vešel se dokonce stereofonní výstup na subwoofer. Limit výšky je znát na „cik-cak“ rozložení reproduktorových terminálů, však má komponent výšku tak akorát na instalaci napájecí zásuvky.

Uvnitř IDA-8 tepe neobvyklý hybridní zesilovač, kombinující technologie třídy D a třídy A. Dle všeho je tu modul předzesilovače ULCAM (Ultra Linear Class A Module) s plně diskrétní konstrucí, který pracuje v čisté třídě A, aby řídil koncový stupeň, pracující ve třídě D, kterýžto má vysoko posazenou spínací frekvenci 600 000 Hz a využívá modul zpětné vazby s pulsně-šířkovou modulací. Napájení má na starosti toroidní transformátor a lineární napájecí zdroj.

Regulace hlasitosti využívá filmové odpory, pro každé z 99 nastavení po 0,5 dB je v signálové cestě jediný odpor. Řízení konkrétního chování včetně možnosti srovnání hlasitostí napříč vstupy je pak svěřeno programovatelnému FPGA poli. D/A převod je řešený podobným systémem jako ve Stream-9 (na míru upravené čipy a DSP, které převzorkovává vstupní signál do megahertzových výšin předtím, než jej vrátí do běžných hodnot).

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 6

NuPrime udává u IDA-8 pěkné technické hodnoty – třeba hodnotu zkreslení v analogovém modulu pouhých 0,0015% a odstup signálu a šumu na úrovni -130 dB. Výstupní výkon je 100 Wattů na kanál a to shodně pro 8 i 4 ohmovou zátěž. Zesilovač pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 – 50 000 Hz a koncové stupně mají stále slušný odstup signálu od šumu 95 dB.

Dvojici komponentů NuPrime jsme poslouchali v ostravském studiu Špalíček, kde se poslouchalo na Bowers&Wilkins 702 S2 nebo Dynaudio Evoke 30 a srovnávalo třeba s novým NAD C 399 s obdobnými schopnostmi, byť nepatrně vyšší cenovkou a kupříkladu i Bluesound NODE. K napájení sloužily základní kabely AudioQuest, na propojení pak digitální vodiče Cardas Parsec, spojení do reprosoustav obstarával Cardas Crosslink.

Jen tak z hecu jako první po síti připluly různé nahrávky od Pro Pain, vyznačující se velmi rychlým a velmi razantním kopákem, který běžně v této cenové úrovni nebývá úplně ohraničený a konkrétní, ale nutno (zejména asi díky rychlému digitální v IDA-8) přiznat, že malé komponenty se snažily a kopák byl suchý, rychlý, úderný a jednoznačně celý nářez podtrhoval tak jak se sluší a patří, rozhodně nadstandardně v kontextu kategorie.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 7

To platí i pro baskytaru v Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) – basy nejsou objemově nijak gigantické, ale jsou utažené, pevné a konkrétní v míře na tu cenu až nečekané. Frázování a rytmus jsou tak prostě moc fajn, hudba šlape a basový základ je úderný, cítíte basu i buben jako plesknutí v hrudníku a ani hlasité hraní malé komponenty nevyvádí z míry, pevnost zůstává.

Hlas Renée Fleming v „River“ („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) byl také pevný, i když cítíte, že není tvrdý nebo nějak intenzivně analytický. Naopak, tak trochu jako kdyby byl spíš lehce uhlazený, až k těm nejniternějším detailům se systém nepouští, je to tak spíše takový celkově příjemný zvuk, jemnější. Na této skladbě jsme také porovnávali řízení hlasitosti – ačkoliv digitální verze ve Stream-9 není špatná, je cítit, že zvuk je s jejím použitím plošší a mělčí, než když sáhnete po regulaci klasičtějšího typu v IDA-8.

Někdy až pichlavé a výrazné činely a kovové perkuse v „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) byly taktéž klidnější – objemově adekvátní, ani příliš dominantní, ani zapadlé. Lehce jim chybí pocit „svítivosti“, jsou hladší a jemnější, takže pokud máte rádi znělý a zvonivý zvuk, NuPrime hraje spíše na laskavější notu. Ruku v ruce s tím samozřejmě jde i pocit, že elektronika úplně nezvýrazňuje ty nejkřehčí detaily a nesnaží se o rozkrájení nahrávky až na dřeň, jakkoliv detailnost je přiměřená třídě.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 17

U „Wheel of Fortune“ Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo cítit, že rozsah hlasitosti není stavěný tak úplně pro velké místnosti – při snaze vyšponovat poslechovou úroveň co nejvýš jsme narazili na horní strop rozsahu a i když už to bylo dost nahlas, nešlo o extrém. Na jednu stranu to samozřejmě dává smysl, protože nač nabízet hlasitosti, které nelze v reálném světě využít, na druhou stranu tím IDA-8 sedí spíše k citlivějším bednám do menších místností. Zvuk byl nicméně překvapivě důstojný – mohutnost už tu byla cítit, vnímáte, že NuPrime patří už mezi lepší hi-fi a kontrolu má rozumnou, nejlepší v basech, ale stále dobrou i ve středech a výškách, takže když spustí celý ten mohutný ansámbl ve špičkách skladby, zvuk zůstává pořád slušně kontrolovaný.

Spousty cingrlátek, perliček a znělých efektíků v „Mercy Street“ v podání Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) byly vykresleny spíše tak nějak ukázněně. Když se zaposloucháte, detailů není málo, ale zvuk jako kdyby upřednostňoval celkovou hladkost, jemnost a klidnost. Čistota je slušná, nicméně komponenty NuPrime se nesnaží naservírovat vám informace až pod nos, netlačí na pilu, spíše nechávají hudbu vyplout vlastní gravitací. To by se docela dobře mohlo hodit k živějším, až ostřejším reprosoustavám.

Co nás překvapilo, to bylo vykreslení prostoru v Bachově „Orchestral Suite No. 1 in C major, BWV 1066“, kterou nahrál orchestr Academy of St. Martin in the Fields pod vedením Nevilla Marrinera („Orchestral Suite Nos. 1-4“ | 1991 | Decca | 430 387-2) – hudba se odehrávala za reprosoustavami, velká, i když ne úplně obrovská a přestože cítíte, že díky jemnějšímu podání nuancí to není úplný hologram, obraz má hloubku, šířku a snad i náznak nějakého výškového usazení a působí prostě dobře. Je to vzdušný přednes s pěknou lokalizací jednotlivých sekcí a vůbec důstojně přehledný.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 14

Když pak zapomenete na hodnocení jakékoliv technické stránky a prostě se posadíte k poslechu, „Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) hraje příjemně. Ne úplně intenzivně, ne dramaticky, neupozorňuje na jednotlivosti, ale nechává hudbu pěkně plout díky solidní rytmice s pěkným basem a můžete proplouvat hudebním zážitkem díky absenci jakékoliv jedovatosti – přestože tato nahrávka je špičková, má někdy tendenci být lehce tvrdší a NuPrime při libovolné hlasitosti zůstávají nekonfliktní, přitom ale ne nudné či „nijaké“.

Komponenty NuPrime nejsou puristické hi-fi, naopak vychází vstříc spíše těm, kteří docení mimořádnou kompaktnost, která ale neomezuje funkčnost nebo výkony a docení klidnější zvukové podání, umožňující naladit nejen dokonalé nahrávky, aniž by vás po pár minutách chytly osypky. Stream-9 je solidní digitální zdroj (i když aplikace by možná zasloužila lépe propracovat a chování upsampleru ještě lehce doladit) digitálního signálu, IDA-8 pak dobrý integrovaný zesilovač jak se sluší a patří. Pokud oceňujete možnost „normálně poslouchat“, tj. užít si oblíbenou hudbu nebo film bez efektů, v pohodě a pokud hledáte něco na ozvučení menšího či maximálně středního prostoru při běžných nižších hlasitostech, jsou tyto komponenty NuPrime doporučeníhodnou alternativou k nabídce zavedených značek.

Kč 33 090,- – Stream-9

Kč 36 990,- – IDA-8

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní formát

+ atraktivní cena

+ dostatek vstupů navzdory omezení dostupného místa

+ vzhledem k třídě nadstandardní podání prostoru

+ možnost regulace hlasitosti i na Stream-9

+ velmi dobré podání basu – rychlý, úderný zvuk

+ solidní zvuková úroveň, neomezená v kontextu ceny malými rozměry

ZÁPORY

- regulace hlasitosti na Stream-9 je horší, než u IDA-8

- průměrná aplikace

- komfort fyzického ovládání přes multifunkční knoflíky má své limity

- upsampling na Stream-9 někdy bez zjevné příčiny vynechává

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu 

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies