ROTEL Michi zesilovače

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 1

Možná se vám jméno NuPrime zdá velmi podobné značce NuForce a není to náhodou – NuPrime je totiž odnož značky NuForce, kterou se rozhodl roku 2014 oddělit jeden ze zakladatelů a věnovat se produktům vyšší kategorie, ne na jakou se soustředí NuForce. Poznávacím znamením této relativně mladé značky je soustředění na „D“ – digitální zdroje signálu a zesilovače třídy D.

Záběr NuPrime je poměrně široký, k nám se dostala dvojice komponentů, smíchaná z řad 8 a 9.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 2

NuPrime Stream-9

Zdroje signálu u testované dvojice byl kompaktní (to je společným rysem prakticky všech komponentů značky) model Stream-9, který ve svých útrobách krom názvem prozrazeného streameru ukrývá ještě digitální předzesilovač a resampler, jinak jde ale o čistě digitální transport.

Vzhledově je zařízení velmi jednoduché až bezvýrazné, nebýt čelního panelu, který má vybranou horní i spodní hranu, mezi než se stihl vtěsnat displej. Je tu jediný multifunkční ovládací prvek, který otáčením přepíná zdroje, lze jím upravovat i hlasitost a stiskem pak vypínat / zapínat nebo ovládat další funkce. Není to úplně intuitivní a snadné, ale jde to.

Dozadu se vedle klasické zásuvky se spínačem vtěsnala ještě sada vstupů a výstupů – vstupy zastupují dvě anténky (pro Wi-Fi a Bluetooth připojení), ethernetový konektor, optika a koax, výstupy k optice a koaxu přidávají ještě I2S v HDMI podobě a AES/EBU. Vedle zásuvky našlo místo ještě malé tlačítko pro reset Wi-Fi připojení a výstupní jack se spouštěcím napětím.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 3

Tok hudebních dat je možný přes DLNA, AirPlay 2 nebo Bluetooth 5.0 s podporou aptX HD, k dispozici je (ničím zvláštní a nijak zvlášť nutná) vlastní ovládací aplikace od NuPrime, ale poslouží i jakákoliv jiná. Stream-9 zvládá TIDAL, Spotify, TuneIn, ale i další (u nás nedostupné) služby.

Limit příchozího signálu je na PCM formát a rozlišení 24 / 192 u Wi-Fi, přesto Stream-9 podporuje až PCM 24 bit / 768 kHz nebo DSD256 (přes Ethernet) – k těmto formátům se dopracujete i přes vestavěný resampler, který umí libovolnou konverzi (z PCM do DSD i obráceně). Jeho vliv je slyšitelný a skutečně mění výsledný zážitek, takže je to hezká věc k experimentům. Stalo se nám nicméně, že skladba najednou při nějaké z navolených vzorkovacích frekvencích nehrála, na jiné ano – je otázka, zda jde o konflikt základního časovacího kmitočtu či něco jiného, ale je to překvapující.

Co stojí za zmínku je fakt, že Stream-9 používá vlastní čipy – respektive nějaké ze standardních řešení na zakázku modifikuje jeden z tchajwanských výrobců. Princip zpracování signálu prý je upsampling na megahertzové úrovně a následné přepočítání do cílové úrovně, což má mít za následek nízkou úroveň šumu a zkreslení.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 4

Přístroj bere energii ze zapouzdřeného lineárního napájecího zdroje, složité výpočty má na starosti čip ARM Cortex A53, pracující v hloubce 64 bitů se čtyřmi jádry. Řešení Bluetooth dodává osvědčený modul od Qualcomm.

Přístroj je pak skutečně maličký – čtyřkilová krabička má šířku 23,5 cm, výšku jen 5,5 cm a hloubku 28,1 cm.

NuPrime IDA-8

Přestože číselně je IDA-8 – kompaktní integrovaný zesilovač – o řadu níž, než popisovaný zdrojový komponent, fyzicky k němu sedne. Má týž vykousnutý čelní panel i tutéž celkovou estetiku, snad jen jednodušší displej. Dominantou čela jsou dva symetricky rozmístěné knoflíky, opět multifunkčně točivě-stiskací. Levý slouží k zapnutí a volbě vstupů, pravý k úpravě hlasitosti.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 5

Důraz na digitál z úvodního odstavce se tu propisuje ve formě skladby vstupů – je tu jediný pár analogových cinchů, zato z digitálních optika, koax i USB pro spojení s počítačem (tudy proteče PCM 24 bit / 384 kHz a DSD256) a dokonce USB pro modul s bezdrátovým připojením k síti. Vešel se dokonce stereofonní výstup na subwoofer. Limit výšky je znát na „cik-cak“ rozložení reproduktorových terminálů, však má komponent výšku tak akorát na instalaci napájecí zásuvky.

Uvnitř IDA-8 tepe neobvyklý hybridní zesilovač, kombinující technologie třídy D a třídy A. Dle všeho je tu modul předzesilovače ULCAM (Ultra Linear Class A Module) s plně diskrétní konstrucí, který pracuje v čisté třídě A, aby řídil koncový stupeň, pracující ve třídě D, kterýžto má vysoko posazenou spínací frekvenci 600 000 Hz a využívá modul zpětné vazby s pulsně-šířkovou modulací. Napájení má na starosti toroidní transformátor a lineární napájecí zdroj.

Regulace hlasitosti využívá filmové odpory, pro každé z 99 nastavení po 0,5 dB je v signálové cestě jediný odpor. Řízení konkrétního chování včetně možnosti srovnání hlasitostí napříč vstupy je pak svěřeno programovatelnému FPGA poli. D/A převod je řešený podobným systémem jako ve Stream-9 (na míru upravené čipy a DSP, které převzorkovává vstupní signál do megahertzových výšin předtím, než jej vrátí do běžných hodnot).

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 6

NuPrime udává u IDA-8 pěkné technické hodnoty – třeba hodnotu zkreslení v analogovém modulu pouhých 0,0015% a odstup signálu a šumu na úrovni -130 dB. Výstupní výkon je 100 Wattů na kanál a to shodně pro 8 i 4 ohmovou zátěž. Zesilovač pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 – 50 000 Hz a koncové stupně mají stále slušný odstup signálu od šumu 95 dB.

Dvojici komponentů NuPrime jsme poslouchali v ostravském studiu Špalíček, kde se poslouchalo na Bowers&Wilkins 702 S2 nebo Dynaudio Evoke 30 a srovnávalo třeba s novým NAD C 399 s obdobnými schopnostmi, byť nepatrně vyšší cenovkou a kupříkladu i Bluesound NODE. K napájení sloužily základní kabely AudioQuest, na propojení pak digitální vodiče Cardas Parsec, spojení do reprosoustav obstarával Cardas Crosslink.

Jen tak z hecu jako první po síti připluly různé nahrávky od Pro Pain, vyznačující se velmi rychlým a velmi razantním kopákem, který běžně v této cenové úrovni nebývá úplně ohraničený a konkrétní, ale nutno (zejména asi díky rychlému digitální v IDA-8) přiznat, že malé komponenty se snažily a kopák byl suchý, rychlý, úderný a jednoznačně celý nářez podtrhoval tak jak se sluší a patří, rozhodně nadstandardně v kontextu kategorie.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 7

To platí i pro baskytaru v Jacksonově „Rock with You“ („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) – basy nejsou objemově nijak gigantické, ale jsou utažené, pevné a konkrétní v míře na tu cenu až nečekané. Frázování a rytmus jsou tak prostě moc fajn, hudba šlape a basový základ je úderný, cítíte basu i buben jako plesknutí v hrudníku a ani hlasité hraní malé komponenty nevyvádí z míry, pevnost zůstává.

Hlas Renée Fleming v „River“ („Haunted Heart“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) byl také pevný, i když cítíte, že není tvrdý nebo nějak intenzivně analytický. Naopak, tak trochu jako kdyby byl spíš lehce uhlazený, až k těm nejniternějším detailům se systém nepouští, je to tak spíše takový celkově příjemný zvuk, jemnější. Na této skladbě jsme také porovnávali řízení hlasitosti – ačkoliv digitální verze ve Stream-9 není špatná, je cítit, že zvuk je s jejím použitím plošší a mělčí, než když sáhnete po regulaci klasičtějšího typu v IDA-8.

Někdy až pichlavé a výrazné činely a kovové perkuse v „Use Me“ od Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) byly taktéž klidnější – objemově adekvátní, ani příliš dominantní, ani zapadlé. Lehce jim chybí pocit „svítivosti“, jsou hladší a jemnější, takže pokud máte rádi znělý a zvonivý zvuk, NuPrime hraje spíše na laskavější notu. Ruku v ruce s tím samozřejmě jde i pocit, že elektronika úplně nezvýrazňuje ty nejkřehčí detaily a nesnaží se o rozkrájení nahrávky až na dřeň, jakkoliv detailnost je přiměřená třídě.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 17

U „Wheel of Fortune“ Hanse Zimmera („The Dali CD, Vol. 4“ | 2015 | Dali | 474 564 6) bylo cítit, že rozsah hlasitosti není stavěný tak úplně pro velké místnosti – při snaze vyšponovat poslechovou úroveň co nejvýš jsme narazili na horní strop rozsahu a i když už to bylo dost nahlas, nešlo o extrém. Na jednu stranu to samozřejmě dává smysl, protože nač nabízet hlasitosti, které nelze v reálném světě využít, na druhou stranu tím IDA-8 sedí spíše k citlivějším bednám do menších místností. Zvuk byl nicméně překvapivě důstojný – mohutnost už tu byla cítit, vnímáte, že NuPrime patří už mezi lepší hi-fi a kontrolu má rozumnou, nejlepší v basech, ale stále dobrou i ve středech a výškách, takže když spustí celý ten mohutný ansámbl ve špičkách skladby, zvuk zůstává pořád slušně kontrolovaný.

Spousty cingrlátek, perliček a znělých efektíků v „Mercy Street“ v podání Christy Baron („Retrospective“ | 2004 | Chesky Records | 0090368026965) byly vykresleny spíše tak nějak ukázněně. Když se zaposloucháte, detailů není málo, ale zvuk jako kdyby upřednostňoval celkovou hladkost, jemnost a klidnost. Čistota je slušná, nicméně komponenty NuPrime se nesnaží naservírovat vám informace až pod nos, netlačí na pilu, spíše nechávají hudbu vyplout vlastní gravitací. To by se docela dobře mohlo hodit k živějším, až ostřejším reprosoustavám.

Co nás překvapilo, to bylo vykreslení prostoru v Bachově „Orchestral Suite No. 1 in C major, BWV 1066“, kterou nahrál orchestr Academy of St. Martin in the Fields pod vedením Nevilla Marrinera („Orchestral Suite Nos. 1-4“ | 1991 | Decca | 430 387-2) – hudba se odehrávala za reprosoustavami, velká, i když ne úplně obrovská a přestože cítíte, že díky jemnějšímu podání nuancí to není úplný hologram, obraz má hloubku, šířku a snad i náznak nějakého výškového usazení a působí prostě dobře. Je to vzdušný přednes s pěknou lokalizací jednotlivých sekcí a vůbec důstojně přehledný.

2022 04 30 TST NuPrime Stream 9 IDA 8 14

Když pak zapomenete na hodnocení jakékoliv technické stránky a prostě se posadíte k poslechu, „Northern Star“ od Christine McVie („In The Meantime“ | 2004 | Koch | 0099923960027) hraje příjemně. Ne úplně intenzivně, ne dramaticky, neupozorňuje na jednotlivosti, ale nechává hudbu pěkně plout díky solidní rytmice s pěkným basem a můžete proplouvat hudebním zážitkem díky absenci jakékoliv jedovatosti – přestože tato nahrávka je špičková, má někdy tendenci být lehce tvrdší a NuPrime při libovolné hlasitosti zůstávají nekonfliktní, přitom ale ne nudné či „nijaké“.

Komponenty NuPrime nejsou puristické hi-fi, naopak vychází vstříc spíše těm, kteří docení mimořádnou kompaktnost, která ale neomezuje funkčnost nebo výkony a docení klidnější zvukové podání, umožňující naladit nejen dokonalé nahrávky, aniž by vás po pár minutách chytly osypky. Stream-9 je solidní digitální zdroj (i když aplikace by možná zasloužila lépe propracovat a chování upsampleru ještě lehce doladit) digitálního signálu, IDA-8 pak dobrý integrovaný zesilovač jak se sluší a patří. Pokud oceňujete možnost „normálně poslouchat“, tj. užít si oblíbenou hudbu nebo film bez efektů, v pohodě a pokud hledáte něco na ozvučení menšího či maximálně středního prostoru při běžných nižších hlasitostech, jsou tyto komponenty NuPrime doporučeníhodnou alternativou k nabídce zavedených značek.

Kč 33 090,- – Stream-9

Kč 36 990,- – IDA-8

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní formát

+ atraktivní cena

+ dostatek vstupů navzdory omezení dostupného místa

+ vzhledem k třídě nadstandardní podání prostoru

+ možnost regulace hlasitosti i na Stream-9

+ velmi dobré podání basu – rychlý, úderný zvuk

+ solidní zvuková úroveň, neomezená v kontextu ceny malými rozměry

ZÁPORY

- regulace hlasitosti na Stream-9 je horší, než u IDA-8

- průměrná aplikace

- komfort fyzického ovládání přes multifunkční knoflíky má své limity

- upsampling na Stream-9 někdy bez zjevné příčiny vynechává

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Thrill Audio | www.thrillaudio.eu 

PRODÁVÁ: Studio Špalíček | www.studiospalicek.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario

Perfect Sound Group

McIntosh TradeUp Program

AV Center - hi-fi studio Praha Vinohrady

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

Mareka Audio

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

High-End Audio Studio

HIFI GUIDE

HEXMAT

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

- [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
RME ADI-2 DAC FS [3]
Teac NT-503
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower (pro RME) [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
NEO HIGH END Tripod [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs 200 200 elfton 2021 200 200 rodel audio Roth Audio Panter | dovozce značek Sennheiser a ProAc

Musical Fidelity

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies