V posledních měsících se na web Hi-Fi Voice.com dostává stále více a více nových čtenářů (za což rozhodně díky!), dnes už více než tři tisícovky každý den. Množí se tak také dotazy, komentáře a e-maily – mezi nimi pak spousta takových, které si přejí „edukativnější“ pojetí článků.

To, bohužel, není tak úplně v mých silách – už tak nabízí Hi-Fi Voice.com jako produkce jednoho jediného člověka obsah, který leckdy a leckdy neposkytuje ani klasická redakce. Ale s rozšiřujícím se záběrem různých nových měření u reprosoustav a nově také sluchátek možná stojí za to dát krátký návod na jejich interpretaci.

Začněme u reprosoustav. Nejdůležitějším parametrem tu je frekvenční odezva, protože právě ta nám může napovědět, jaký charakter bude výsledná reprodukce bude mít. Pokud chcete jít cestou naprosté transparentnosti, potřebujete mít mezi 20 a 20 000 Hz čistou vodorovnou čáru – pak reprosoustavy nebudou mít žádný charakter a všechny co uslyšíte je nahrávka, elektronika a kabely. Jenže, takové samozřejmě neexistují.

Pokud chcete mít pocit „dynamický“, pokukujte po reprosoustavách s výraznějším zastoupením frekvencí pod 500 Hz. Pokud chcete „detaily“ a „život“, tak by měla být vyrovnaná oblast mezi 2 a 6 kHz. Pokud se pak ale chcete vyhnout ostrosti, zdůraznění v oblasti 4 – 6 kHz nebude pro vás.

Možná to mnozí neradi uslyší, ale frekvence od 15 kHz dodávají reprodukci spíše pocit mírné lehkosti a vzdušnosti, krom těch opravdu geneticky šťastných je výrazná část dospělých už ani neslyší. Neznamená to ale, že frekvenční odezva může od těch 15 kHz být jakákoliv – JE slyšet, ale není to nic, co byste měli brát jako to jediné důležité.

Velmi, ale velmi poučné je pak nahlédnout třeba na Wikipedii - https://en.wikipedia.org/wiki/Range_(music). Dozvíte se tu, v jakých frekvenčních rozsazích najdete lidské hlasy a běžné nástroje. Důležité je ale k a) říct i b) – jde o základní frekvence a od nich se pak odvíjí i frekvence harmonické (tj. „násobky“ těchto frekvencí), které jsou nedílnou součástí realističnosti tónu a takové mohou být jíž až od výrazně vyšších frekvencí. Přesto je dobré si podle výše uvedené tabulky udělat názor na to, kde leží ta zásadní důležitost frekvenčního rozsahu.

U sluchátek je pak situace podstatě horší – podívejte se na stránku s příklady měření sluchátek různých kategorií (pomocí základního, nicméně důstojného a kalibrovaného systému). Pokud sluchátka „srovnáte“ (třeba pomocí ekvalizace, která u sluchátek stojí za to výrazně víc, než je tomu u klasických reprosoustav), může jejich zvuk být plochý, nudný a neživý.

Velmi zajímavým zdrojem je institut Harman Research, který na základě velkých (a vědecky seriózních!) průzkumů připravit optimální frekvenční křivku pro sluchátka. Na Twitteru se Dr. Olive (hlavní autorita v tomto segmentu) podělil o to, jak křivka vypadá a jak lze odhadnout výsledný pocit z poslechu podle toho, jak se naměřená křivka bude lišit právě od té preferenční. Graf je sice v angličtině, ale snad snadno srozumitelný: https://pbs.twimg.com/media/DeEtEeqXkAUq-2d?format=jpg&name=4096x4096 .

Na závěr ale stojí za to říct, že dle zkušenosti možná zcela vyrovnaná frekvenční odpověď zní zajímavě, ale jen a pouze tehdy, pokud je i elektronický řetězec špičkový (nebo respektive odpovídající vašim preferencím) a pokud je nahrávka skvělá – jinak uslyšíte o to víc i to nepříjemné. Obecně je pak poslechově nejpříjemnější dostatek (ale ne přebytek!) basů, vyrovnané pásmo s vokály a akustickými nástroji a „výšky dle chuti“. V podstatě byste si tak měli vlastně vytvořit svou vlastní preferenční křivku a řídit se jí. Nuže – příjemnou zábavu!

 

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Řekneme si to na rovinu

V posledních měsících se na web Hi-Fi Voice.com dostává stále více a více nových čtenářů (za což rozhodně díky!), dnes už více než tři tisícovky každý den. Množí se tak také dotazy, komentáře a e-maily – mezi nimi pak spousta takových, které si přejí „edukativnější“ pojetí článků.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Bowers&Wilkins HIFI GUIDE IBD Czech KOSS

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio