800 150 dynaudio partner

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 1

Nová série Reference od Klipsch pokračuje ve směru nastaveném předchozími generacemi, vlastně stejně, ale vlastně přeci jen trošku jinak. Základním stavebním kamenem této inovované řady jsou dvoje regálovky, i ty větší z nich s označením R-51M jsou stále nevelké a hlavně mají až neuvěřitelně nízkou cenu.

Klipsch R-51M jsou jako zhmotnění hi-fi standardu pro malé reprosoustavy - pravoúhlý kabinet z MDF profilů váží 5 kg při výšce 33,8 cm, šířce 17,8 cm a hloubce 21,5 cm; přední a zadní stěna jsou provedené v šedé a mírně vnořené, boky, spodní a horní strana mají na povrchu vinyl s imitací dřevěné struktury. Na danou cenu každopádně vypadají parádně ve své kombinaci retra a moderny.

Za pěknou, relativně hrubě tkanou mřížkou (která je vlastně na vlastní oči tak hezká, že jsme ji ani příliš nechtěli sundávat), se ukrývá čtvercový zvukovod, v jehož srdci je vysokotónový reproduktor, pod ním je ve výrazně menším zvukovodu, či možná jen výraznější obrubě, ukryt měnič středobasový.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 2

Zadní stěna je mimořádně jednoduchá - v polovině výšky ústí jednoduchý, nepřekvapivý bassreflex, dole pod ním vanička s jedním párem reproterminálů, která se zdánlivě v ničem neliší ani třeba dvojnásob drahých konkurentů.

Nejvyšší tóny vyzařuje klasická hliníková kopulka o průměru 2,5 cm, zvukovod Tractrix zajišťuje optimální vyzařovací charakteristiku jak co do směrovosti, tak do energie. Měnič má kaptonový závěs s lineárním chodem. Středy a basy vyzařuje kónus z grafitu, na jehož povrchu je nanesen bronzový dekor. Průměr membrány je 5,25".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 3

Výrobce uvádí u R-51M frekvenční rozsah 62 - 21 000 Hz (+/- 3 dB), až neuvěřitelně vysokou charakteristickou citlivost 93 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 8 ohm. Dělící frekvence je pak položená poměrně hodně nízko - na 1 660 Hz.

Malé Klipsch R-51M jsme měli možnost poslouchat ve všech běžných redakčních sestavách - hrály místo Harbeth Monitor 30 s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, hrály s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70, ale také s Teac NT-503 a Emotivou XPA-DR2 místo KEF LS50, srovnávat jsme mohli také s Klipsch R-820F. O použitých filtrech, kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte všechno v pravém sloupci -->.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 4

Asi to ani jinak s ohledem na rozměry a cenu být jinak nemůže, nicméně v "Pink Panther Theme" se saxofonistou Plasem Johnsonem ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) je rozhodně basu objemově málo. Hluboké tóny kontrabasu jsou ale alespoň naznačené - přisuňte ale v malé místnosti Klipsch blízko k zadní zdi a získáte plnější odezvu, která přitom ale ani tak není hučivá. V dané ceně je zvuk ve spodních frekvencích slušně spořádaný, bas nepůsobí jakkoliv komplikovaně stran řízení a vlastně jakýmkoliv zesilovačem R-51M snadno "uřídíte", byť sebelepší stroj z nich hutnost ani důraz nevytlačí.

Tak jak logicky limitovaný je přednes ve spodních oktávách, tak čistě a vlastně velmi solidně působí pásmo střední - tím víc, že mu "nepřekáží" výrazný spodek. Třeba zpěv Julie Stone a přizvukování jejího bratra Anguse v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zní solidně čistě a přes jasnou jednoduchost zvukového podání tu není žádná tvrdost - naopak jsou Klipsch vlastně nezvykle uklidněné a přímé, vykazují čistotu a srozumitelnost, s níž byste počítali spíše u dražších konkurentů a označení hi-fi je tu rozhodně na místě. Není to snad úplně jemné a delikátní, nejsou tu takové ty nuance, podtrhující živost zpěvu, ale není tady takové to nutkavé snažení hrát, Klipsch hrají lehce a snadno.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 6

Frekvencím z nejvyššího konce spektra, konkrétně pak kovovým perkusím v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) dávají R-51M velký prostor, je to energický přednes, byť snad trochu tenčí, jasný, právě činely pak působí až trochu dominantně a jasně - není to ale nějak nacinkaný přednes, celé dění je spíše přímé a opět - zcela bez urážky - prostě jednoduše podané. Reproduktor reaguje docela rychle a ani divoké zachřestění vás nezatahá za uši.

Celkově vlastně spíše klidnější zvukové naladění R-51M ve vás při dynamických špičkách v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) úplně nestrhne, celkem logicky nejsou tyhle reprosoustavy žádní makrodynamičtí "trhači asfaltu", zvuk je tenčí, ale vkusně zachovává čitelnost a rozumnou konturovanost, takže velkou dynamiku naznačí a snaží se vám dát ochutnat, byť svým charakterem jsou spíše blíž audiofilské decentnosti.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 7

To pak jde ale ruku v ruce s až překvapující čitelností - vyrovnaný, lehce jdoucí a vlastně čistý zvuk vás nechá dobře nahlédnout do dění v "Don´t Cry It´s Only Rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143); reprosoustavy reagují vlastně svižně, poddávají se snadno signálu a zahrají se solidní čistotou, přehledností a kontrolou, která je hodná hi-fi standardů. Cinkot činelu je dobře separovaný, dění vespod se nesnaží nijak přehnaně drát kupředu, jak už bylo řečeno a od vyšších basů k výškám je vše nad očekávání čisté a přehledné.

Budete-li poslouchat hlavně v blízkém poli, nabídnou vám i tyhle malé Klipsch to proslulé minimonitorové kouzlo - prostor v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) má excelentní vjem hloubky a celkové plasticity, ve správné pozici a zblízka (a že Klipsch chtějí najít ten správný sweet spot pro sebe i pro posluchače) to tak nějak "zaklapne" a hudební dění se otevře do prostoru a mimo ozvučnice.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 8

Na to, jak vlastně levňoučké tyhle malé bedničky jsou, nabízí solidní kus hudby - pravda, "Vuolgge Mu Mielde Bassivarái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) postrádala nemalou část svého tahu na branku díky absenci plnokrevného basu, ani tak ale nebyl poslech nudný - pěkně vynikl zpěv a ani bubny vlastně nebyly k zahození, všechno to bylo poskládáno se skutečně až audiofilským klidem, takovým zajímavě evropsky kulturním způsobem - rozhodně pak s kultivovaností, která je v této cenové hladině víc než potěšující.

Velmi kompaktní, velmi dostupné a od vyšších basů dále vyrovnané reprosoustavy, které můžete správným umístěním přimět k vyzáření takového toho minimonitorového kouzla, které vás zmenšeně, ale vlastně bezprostředně vezme blízko k hudbě - na to, že jsou R-51M téměř "za pár korun", tak si plně zaslouží označení hi-fi a představují pro poslech zblízka a v menších prostorách zajímavou alternativu. Jsou také dalším důkazem, že vývoj techniky není jen v marketingových frázích, ale že dnes můžete i v těch nejzákladnějších kategoriích najít sice (bez jakékoliv pejorativnosti) jednoduchý, ale dobrý zvuk.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m1

Maličké Klipsch ve volném prostoru celkem logicky postrádají basovou složku, jejich nástup v rozumné síle najdete někde za 100 Hz, byť poblíž zdi v menších prostorách lze očekávat i nějakých 70 Hz, jak je patrné z malé špičky kolem 80 Hz. Linearity je s ohledem na cenu bezproblémová, zejména od 400 do 18 000 Hz je všechno korektní. Kolem 200 Hz se snaží R-51M trochu zahřímat a vůbec vkládají do reprodukce basů dost energie, je to ale trošku "na krev". Vokální pásmo je ale pěkně lineární, výšky možná rychle uvadají, ale nemusíte se aspoň bát, že by R-51M byly "ukřičené".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m2

Průběh impedance "červená" ukazuje na naladění bassreflexu na cca 70 Hz, kolem 200 Hz se pak reprosoustavy pouští i pod hladinu 4 ohm, což by mohlo být v dané ceně lehce na pováženou. Pokud budou sloužit jako efektové, ani to nepoznáte, pokud ale budou poháněny nějakým velmi základním zesilovačem, jeho stabilita bude prověřena. Celkově ale není patrná žádná stopa po nežádoucích rezonancích, zákmitech nebo potenciální koloraci kvůli vibracím. Elektrická fáze vybočuje poměrně výrazně na úrovni cca 130 Hz a mohlo by se jednat o další relativně kritický bod pro dostupnou jednodušší elektroniku. Od 500 Hz výše už ale vše funguje "bezrizikově".

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 6 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stěží uvěřitelná přátelská cenovka

+ soustředěný a spořádaný zvuk, který v kategorii "pod 10" není příliš častý

+ jednoduchý, ale vkusný vstup do světa hi-fi

ZÁPORY

- mají tendence ke směrovosti

- chybí jim citelnější basová složka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

ELAC

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Beyerdynamic

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio