2018 10 24 TST Klipsch R 51M 1

Nová série Reference od Klipsch pokračuje ve směru nastaveném předchozími generacemi, vlastně stejně, ale vlastně přeci jen trošku jinak. Základním stavebním kamenem této inovované řady jsou dvoje regálovky, i ty větší z nich s označením R-51M jsou stále nevelké a hlavně mají až neuvěřitelně nízkou cenu.

Klipsch R-51M jsou jako zhmotnění hi-fi standardu pro malé reprosoustavy - pravoúhlý kabinet z MDF profilů váží 5 kg při výšce 33,8 cm, šířce 17,8 cm a hloubce 21,5 cm; přední a zadní stěna jsou provedené v šedé a mírně vnořené, boky, spodní a horní strana mají na povrchu vinyl s imitací dřevěné struktury. Na danou cenu každopádně vypadají parádně ve své kombinaci retra a moderny.

Za pěknou, relativně hrubě tkanou mřížkou (která je vlastně na vlastní oči tak hezká, že jsme ji ani příliš nechtěli sundávat), se ukrývá čtvercový zvukovod, v jehož srdci je vysokotónový reproduktor, pod ním je ve výrazně menším zvukovodu, či možná jen výraznější obrubě, ukryt měnič středobasový.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 2

Zadní stěna je mimořádně jednoduchá - v polovině výšky ústí jednoduchý, nepřekvapivý bassreflex, dole pod ním vanička s jedním párem reproterminálů, která se zdánlivě v ničem neliší ani třeba dvojnásob drahých konkurentů.

Nejvyšší tóny vyzařuje klasická hliníková kopulka o průměru 2,5 cm, zvukovod Tractrix zajišťuje optimální vyzařovací charakteristiku jak co do směrovosti, tak do energie. Měnič má kaptonový závěs s lineárním chodem. Středy a basy vyzařuje kónus z grafitu, na jehož povrchu je nanesen bronzový dekor. Průměr membrány je 5,25".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 3

Výrobce uvádí u R-51M frekvenční rozsah 62 - 21 000 Hz (+/- 3 dB), až neuvěřitelně vysokou charakteristickou citlivost 93 dB / 2,83 V / m a jmenovitou impedanci 8 ohm. Dělící frekvence je pak položená poměrně hodně nízko - na 1 660 Hz.

Malé Klipsch R-51M jsme měli možnost poslouchat ve všech běžných redakčních sestavách - hrály místo Harbeth Monitor 30 s OPPO UDP-205 a Norma Revo IPA-140, hrály s Cambridge CXA80 a Cambridge CXC místo Fischer&Fischer SN-70, ale také s Teac NT-503 a Emotivou XPA-DR2 místo KEF LS50, srovnávat jsme mohli také s Klipsch R-820F. O použitých filtrech, kabelech a všemožném dalším příslušenství se dozvíte všechno v pravém sloupci -->.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 4

Asi to ani jinak s ohledem na rozměry a cenu být jinak nemůže, nicméně v "Pink Panther Theme" se saxofonistou Plasem Johnsonem ("Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) je rozhodně basu objemově málo. Hluboké tóny kontrabasu jsou ale alespoň naznačené - přisuňte ale v malé místnosti Klipsch blízko k zadní zdi a získáte plnější odezvu, která přitom ale ani tak není hučivá. V dané ceně je zvuk ve spodních frekvencích slušně spořádaný, bas nepůsobí jakkoliv komplikovaně stran řízení a vlastně jakýmkoliv zesilovačem R-51M snadno "uřídíte", byť sebelepší stroj z nich hutnost ani důraz nevytlačí.

Tak jak logicky limitovaný je přednes ve spodních oktávách, tak čistě a vlastně velmi solidně působí pásmo střední - tím víc, že mu "nepřekáží" výrazný spodek. Třeba zpěv Julie Stone a přizvukování jejího bratra Anguse v "I´m Not Yours" ("Groove Into Bits Vol. 2" | 2014 | STS Digital | STS-6111132) zní solidně čistě a přes jasnou jednoduchost zvukového podání tu není žádná tvrdost - naopak jsou Klipsch vlastně nezvykle uklidněné a přímé, vykazují čistotu a srozumitelnost, s níž byste počítali spíše u dražších konkurentů a označení hi-fi je tu rozhodně na místě. Není to snad úplně jemné a delikátní, nejsou tu takové ty nuance, podtrhující živost zpěvu, ale není tady takové to nutkavé snažení hrát, Klipsch hrají lehce a snadno.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 6

Frekvencím z nejvyššího konce spektra, konkrétně pak kovovým perkusím v "The Drum Shop" ("The Absolute Sound Reference Vol. 2" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) dávají R-51M velký prostor, je to energický přednes, byť snad trochu tenčí, jasný, právě činely pak působí až trochu dominantně a jasně - není to ale nějak nacinkaný přednes, celé dění je spíše přímé a opět - zcela bez urážky - prostě jednoduše podané. Reproduktor reaguje docela rychle a ani divoké zachřestění vás nezatahá za uši.

Celkově vlastně spíše klidnější zvukové naladění R-51M ve vás při dynamických špičkách v Coplandově "Gun Battle" ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) úplně nestrhne, celkem logicky nejsou tyhle reprosoustavy žádní makrodynamičtí "trhači asfaltu", zvuk je tenčí, ale vkusně zachovává čitelnost a rozumnou konturovanost, takže velkou dynamiku naznačí a snaží se vám dát ochutnat, byť svým charakterem jsou spíše blíž audiofilské decentnosti.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 7

To pak jde ale ruku v ruce s až překvapující čitelností - vyrovnaný, lehce jdoucí a vlastně čistý zvuk vás nechá dobře nahlédnout do dění v "Don´t Cry It´s Only Rhythm" od Grace Jones ("Extended Dynamic Experience 1" | 2015 | STS Digital | STS-6111143); reprosoustavy reagují vlastně svižně, poddávají se snadno signálu a zahrají se solidní čistotou, přehledností a kontrolou, která je hodná hi-fi standardů. Cinkot činelu je dobře separovaný, dění vespod se nesnaží nijak přehnaně drát kupředu, jak už bylo řečeno a od vyšších basů k výškám je vše nad očekávání čisté a přehledné.

Budete-li poslouchat hlavně v blízkém poli, nabídnou vám i tyhle malé Klipsch to proslulé minimonitorové kouzlo - prostor v "Thus saith my Cloris brite" Johna Wibyeho ("The Absolute Sound Reference Vol. 3" | 2017 | STS Digital | STS-6111164) má excelentní vjem hloubky a celkové plasticity, ve správné pozici a zblízka (a že Klipsch chtějí najít ten správný sweet spot pro sebe i pro posluchače) to tak nějak "zaklapne" a hudební dění se otevře do prostoru a mimo ozvučnice.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M 8

Na to, jak vlastně levňoučké tyhle malé bedničky jsou, nabízí solidní kus hudby - pravda, "Vuolgge Mu Mielde Bassivarái" od Mari Boine ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) postrádala nemalou část svého tahu na branku díky absenci plnokrevného basu, ani tak ale nebyl poslech nudný - pěkně vynikl zpěv a ani bubny vlastně nebyly k zahození, všechno to bylo poskládáno se skutečně až audiofilským klidem, takovým zajímavě evropsky kulturním způsobem - rozhodně pak s kultivovaností, která je v této cenové hladině víc než potěšující.

Velmi kompaktní, velmi dostupné a od vyšších basů dále vyrovnané reprosoustavy, které můžete správným umístěním přimět k vyzáření takového toho minimonitorového kouzla, které vás zmenšeně, ale vlastně bezprostředně vezme blízko k hudbě - na to, že jsou R-51M téměř "za pár korun", tak si plně zaslouží označení hi-fi a představují pro poslech zblízka a v menších prostorách zajímavou alternativu. Jsou také dalším důkazem, že vývoj techniky není jen v marketingových frázích, ale že dnes můžete i v těch nejzákladnějších kategoriích najít sice (bez jakékoliv pejorativnosti) jednoduchý, ale dobrý zvuk.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 50 metrů čtverečních, standardním zatlumením (koberce, velké plochy sedaček, rozlehlá knihovna, podhled vyplněný vatou, záclony a těžké závěsy,...), byť bez rozsáhlých akustických úprav. Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny na pevném soklu cca půl metru nad zemí (v případě regálových modelů samozřejmě na stojanech) a co nejdále od stěn to bylo možné.

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m1

Maličké Klipsch ve volném prostoru celkem logicky postrádají basovou složku, jejich nástup v rozumné síle najdete někde za 100 Hz, byť poblíž zdi v menších prostorách lze očekávat i nějakých 70 Hz, jak je patrné z malé špičky kolem 80 Hz. Linearity je s ohledem na cenu bezproblémová, zejména od 400 do 18 000 Hz je všechno korektní. Kolem 200 Hz se snaží R-51M trochu zahřímat a vůbec vkládají do reprodukce basů dost energie, je to ale trošku "na krev". Vokální pásmo je ale pěkně lineární, výšky možná rychle uvadají, ale nemusíte se aspoň bát, že by R-51M byly "ukřičené".

2018 10 24 TST Klipsch R 51M m2

Průběh impedance "červená" ukazuje na naladění bassreflexu na cca 70 Hz, kolem 200 Hz se pak reprosoustavy pouští i pod hladinu 4 ohm, což by mohlo být v dané ceně lehce na pováženou. Pokud budou sloužit jako efektové, ani to nepoznáte, pokud ale budou poháněny nějakým velmi základním zesilovačem, jeho stabilita bude prověřena. Celkově ale není patrná žádná stopa po nežádoucích rezonancích, zákmitech nebo potenciální koloraci kvůli vibracím. Elektrická fáze vybočuje poměrně výrazně na úrovni cca 130 Hz a mohlo by se jednat o další relativně kritický bod pro dostupnou jednodušší elektroniku. Od 500 Hz výše už ale vše funguje "bezrizikově".

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ +/- ] | VELKÁ (> 40m2) [ × ]

Kč 6 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stěží uvěřitelná přátelská cenovka

+ soustředěný a spořádaný zvuk, který v kategorii "pod 10" není příliš častý

+ jednoduchý, ale vkusný vstup do světa hi-fi

ZÁPORY

- mají tendence ke směrovosti

- chybí jim citelnější basová složka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika