Ingvar Öhman v roce 1977 založil ve Stockholmu Ústav pro výzkum vlastností lidského sluchu, neboli instituci, snažící se pochopit, jak sluchový systém reaguje na reprodukovaný zvuk. Čistě vědecké zařízení však potřebovala i adekvátní vědecký nástroj, zde tedy konkrétně reproduktor, schopný čistě a správně zahrát testovací tóny tak čistě, aby měření a pozorování mohla být skutečně užitečná. Jenže, dle Öhmana takový reproduktor v té době neexistoval a tak zbývalo jediné – navrhnout a vyrobit jej.

Tak se započala historie značky PiP, v níž velkou roli hrál i nahrávací inženýr Bertil Alving, přišedší do značky v roce 1980. O nějakých deset let později se PiP stále nacházel na pozici zajímavé, ale Öhmanovou výzkumnou prací stále kapacitně omezené značky. Zlom nastal s příchodem dalšího investora, houslisty Erika Ringa. V tomto již slušném provozním stavu setrvala značka až do roku 2004, kdy se Ring a Öhman rozhodli pro radikální krok a založili společně Guru Pro Audio, aby o dlouhé tři roky později přivedli na svět svůj první model, QM10 s designem průmyslového návrháře Erika Espmarka. Právě tento netradiční model se v roce 2012 dočkal revize a druhé inkarnace s prozaickým názvem QM10TWO.

Když spatříte Guru QM10TWO poprvé, napadne vás zcela jistě myšlenka, proč tak malé boxy stojí takové peníze. Je pravdou, že jsou nádherně zpracované, oblé boky zvláště v bílé barvě zapadají do filozofie severského designu, vsazená horní stěna ozvučnice s čistým nápisem Guru dojem jen podtrhuje. Stejně tak symetricky uprostřed osazené reproduktory nevelkých průměrů a pod nimi úzká štěrbina bassreflexu jako kdyby se snažily co nejméně narušit čistou jednotu celého monolitu. Dva reproterminály na zadní stěně jsou kompletně utopeny v těle skříně a určeny jen pro banánky. Celá ozvučnice stojí na čtyřech pěnových nožičkách, separujících jí účinně od vibrací okolí.

Přestože výrobně nelze mít o provedení jakékoliv pochybnosti, jelikož kombinace MDF deset a hliníku je skutečně pevná, nejedná se rozhodně o „mrtvou“ skříň. To je jistě jasné i z váhy šesti kilogramů na kanál, to při rozměru 30 x 25,2 x 23,2 cm (šířka x hloubka x výška) – ano, Guru QM10TWO jsou skutečně o dost širší než hlubší a vyšší, což na první pohled působí dosti extravagantně, ale ve finále zdaleka ne tak výrazně jako na fotografiích.

Důležitou informací je, že se jedná o reprosoustavy, které mají být umístěny přímo u zdi či v jejím nejbližším okolí. Ne snad, že bychom zaznamenali problematickou reprodukci, když se nacházely více jak metr od zadní zdi, nicméně basová odezva je (ještě) mocnější a zvuk celkově lepší, přitisknete-li je ke zdi jak jen to kabeláž dovolí.

Zajímavý a originální ale rozhodně není jen exteriér těchto reprosoustav. Jak praví známé přísloví: „To podstatné se skrývá uvnitř.“. Jde hlavně o dva měniče z produkce Guru, výškový kopulkou o průměru 20,5 mm a středobasový s průměrem 10,2 cm, vyrobený z minerálních vláken. Jsou spojeny netypickou výhybkou, operující v pásmu 2 – 7 kHz pro co nejjemnější sladění obou pásem. Guru uvádí jmenovitou citlivost solidních 87dB a impedanci na úrovni 5 Ohmů s minimem jen o 1 Ohm nižším, což by též mělo nahrávat nenáročnosti vůči zesilovacímu prvku. Výsledkem průniku všech zmíněných veličin je „typická odezva v místnosti“ (tedy nikoliv udávaná reálně měřitelná frekvenční charakteristika) 30 – 30 000 Hz, což je naprosto neskutečná hodnota.

Guru QM10TWO jsme poslouchali hlavně s NAD C370, ale ke slovu přišla i kombinace Naim Nait5i a Naim CD5si, neb zrovna britská značka je známa vynikající spoluprací právě s těmito švédskými monitory. Dalšími zdroji signálu se stal Pioneer BDP-LX71 a KingRex UD384, kvalitu napájení zajišťoval Xindak XF-2000B. Pro experimentální účely jsme spojili QM10TWO i s věžičkou Denon RCD-M39, abychom otestovali pověstnou nenáročnost na zesilovač. Primární reproduktorovou kabeláží se stal opět Naim, ale k dispozici byly i kabely (též propojovací) značek QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable. K porovnání sloužily Harbeth Monitor 30, Quadral Ascent 90, ale také jeden nový český předprodukční vzorek velmi zajímavých reprosoustav, takový dostupný bonbónek.

Přestože jsme dostali monitory syrové, jen během prvních pěti dnů nahrály přes 70 hodin, protože běžely od brzkého rána až do pozdní noci, při práci i odpočinku. Dílem to bylo dáno snahou dát jim čas se rozehrát, dílem tím, že se až neskutečně dobře poslouchají, ať už si na nich soustředěně pouštíte hudbu, sledujete večerní film nebo hrajete počítačovou hru.

Velkou měrou hraje do karet Guru QM10TWO moment překvapení – hezky vypadající a zpracovaný, ale skutečně miniaturní monitor s takhle malými měniči přeci musí mít jasně daná fyzikální omezení. Inu, má, ale statečně se pere s jejich překonáváním. Prvním, co vás pohladí po sluchovém aparátu, je něha a vytříbenost reprodukce, vlastní opravdu dobrým reprosoustavám. Hned vzápětí ale iniciativu přebírá bas, který vás donutí popřemýšlet, jestli jste někde nenechali zapnutý subwoofer. Chytrá konstrukce, využívající efekt Helmholzovy rezonance, prostě nese své plody. Je pravdou, že čím blíže zadní stěně, tím lépe se QM10TWO chovají a jsou zjevně určeny právě pro tuto pozici – než že by jim to ve volném prostoru nešlo, ale zbytečně se připravujete o kus jejich potenciálu, zvláště v oblasti spodních frekvencí.

Velkým kladem Guru QM10TWO je i skutečná skromnost – rozdíly v použité kabeláži jsou skutečně minimální. Pravdou je, že jsme nezkoušeli kabeláž za desítky ani stovky tisíc, nicméně rozdíly mezi dostupnými kabely s tří až pětimístnými cenovkami byly skutečně na úrovni osobního vkusu. Stejně tak připojený zesilovač a zdroj signálu se zdají být lhostejné – samozřejmě, uslyšíte jen tolik, kolik je sestava schopná dodat, ale ani několikawattová věž od Denonu neměla s řízením Guru problémy.

QM10TWO, jakkoliv výrobce má ve svém názvu slova Pro Audio, jsou spíše muzikální, než analytické monitory. Dokazuje to něžná, emočně bohatá „Afterglow“ od Michaela Hutchence a jeho INXS, neboli „takových těch australských U2“. Zpěvákův hlas je bohatý, nesmírně procítěný a velmi pečlivě usazený a ohraničený v prostoru, QM10TWO umí skvostně zmizet z prostoru a ponechat hudbu plující a pulsující ve vaší místnosti. Celá skladba je podána se šarmem a muzikálností, nutící vás ponořit se do jejích emocí a vnímat jeden každý tón v plynoucím zvuku.

Přestože se Guru chlubí skutečně exkluzivní hodnotou nástupu reprodukce, 30 Hz v plné síle ani u zdi patrně není realistická hodnota. I přesto má kontrabas Michaela Arnopola v „Gotcha“ od Patricie Barber pořádný objem a malé reprosoustavy dokážou rozpohybovat dost velké množství vzduchu, aby dodaly nástroji tělo a kontury. Basové tóny jsou navíc velmi dobře kontrolované a to i při vyšších hlasitostech, jakkoliv v diskotékovém ozvučení si QM10TWO rozhodně nelibují. Jejich doménou je relaxovaný poslech ve vlnách střední hlasitosti – ačkoliv jejich charakter a čistota zůstávají stabilní i při velmi nízké a mírně vyšší poslechové úrovni.

Guru QM10TWO jsou též neobyčejně nenáročné na pozici v poslechovém prostoru – už bylo řečeno, že výrobce doporučuje jejich umístění blízko ke zdi, ale svou schopnost ztratit se z poslechového prostoru a dát prostor jen samotné hudbě si zachovávají i ve volném prostoru, kdy nejbližší zeď je přes metr daleko. Nejideálněji se však jevili právě u zdi, natočeny k posluchači tak, že vidí jen přední stěny, kdy se zpřesní a zhutní basová odezva a přitom zůstává volný, vzdušný a homogenní prostor s výbornou lokalizací nástrojů s realistickou velikostí, tak jak je tomu v „klasickém“ umístění. Stačí si pustit duo Ray Drummond a Bill Mays na albu „One to One“ a se zavřenýma očima přímo vidíte Drummondův kontrabas i Maysovo piano, ohraničené a velké nástroje – plastický obrázek je skutečně imponující, vezeme-li v potaz rozměry kvé-em desítek.

Již zmíněná skladba ukazuje také na fakt, že Guru nejsou z těch nejtransparentnějších v kategorii, jejich zvuk je spíše plný a sytý, navíc do posledního tónu prodchnutý muzikálností a nutící vás zapomenout na high fidelity a věnovat se jen hudbě a její duši. Přednes je tak samozřejmý a uklidňující, že vám v podstatě nedává na vybranou a postupně vás pohltí jako tekutý písek. I přes zmíněnou charakteristiku ale umí QM10TWO dodat nejvyšším klávesám piana dostatečnou jiskrnost a údernost, stejně jako dokážou rozeznít kovové činely v úvodu „Where or when“ Diany Krall. Ty jsou zřetelně kovové a realisticky velké, navíc velmi detailní; jak se s oblibou říká, téměř můžeme počítat jednotlivá vlákna metliček, dopadající na ně.

Radost udělají nicméně nejen milovníkům jazzu, klasiky a dalších akustických žánrů. Nejenže zvládnou s citem rozprostřít sbor smíšených hlasů v Plestrinově „Pie Jesu“ (5 Masses, Decca) a dodat hlasům přesné hranice a skvělou čitelnost, nejen, že umí skvostně respektovat rytmus nahrávky, takže vás zcela strhne například Vivaldiho „Laudamus Dei“ svou plynulostí a plností, ale zvládají i rozlišit a rozvrstvit méně povedené nahrávky. Třeba „St. Anger“ od Metallicy tak vynikne razancí, ale i přehledným oddělením jednotlivých nástrojů a celkovou kontrolou tvrdého zvuku.

Ačkoliv by se leckdo mohl dát oklamat severskou čistotou designu a malými rozměry Guru QM10TWO, jejich cena není přehnaná. Nejde snad o vyloženou láci v porovnání s jejich výkonem, ale rozhodně jim nelze upřít, že patří k nejlepším a hlavně nejzábavnějším kompaktním reprosoustavám v dané cenové třídě. Umí svým charakterem strhnout, ať už je napájíte téměř jakýmkoliv zesilovačem, je jim vcelku úplně jedno, jakými kabely k nim signál protéká a i když nemají z důvodu fyzikálních omezení sílu vytřást vám okna z rámů a ve skutečně vysokých hlasitostech se jim nelíbí, basová odezva vám zprvu vezme dech. Pyšní se dobře vybalancovaným poměrem pásem, uvěřitelností reprodukce a schopnosti zmizet zcela z poslechového prostoru, aby tím více mohl vyniknout prostor a emoce hudby. Nejedná se o analytické reprosoustavy, ale svým kouzlem a šarmem umí pokrýt libovolný hudební žánr. Prostě a jednoduše, Guru QM10TWO jsou hodně povedené, kouzelné, zábavné a navýsost muzikální reprosoustavy, které vám umožní naplno vypnout, relaxovat a pronikat do emocí, skrytých v hlubinách vaší diskotéky po neomezeně dlouhou dobu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 25 metrů čtverečních. Prostor není akusticky speciálně upraven, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 400 Hz a výše, v pásmu 10 – 400 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu, vybrána byla vždy střední křivka. Všechna měření probíhají na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

Frekvenční charakteristika se zdá být bez vážnějších výkyvů spektra, reálný nástup reprodukce v plné síle bychom mohli odhadnout někde na úrovni 38 – 40 Hz. Dobrou čitelnost středního pásma vidíme naměřenou na trochu vyšším množství energie na těchto frekvencích. Nejnižší basy naopak mají o něco méně energie, ale na daný litrový objem je to stále skvělý výsledek.

Impedanční charakteristika je smysluplně naměřená (díky schopnostem měřícího systému) od cca 100 Hz výše. Zde pak maximum nepřekračuje 15 Ohmů a minimum nepadá pod výrobcem deklarovanou hodnotu, takže opět nelze říci křivého slova, nároky na stabilitu zesilovače budou nevelké.

Kč 52 000,- - QM10TWO

Kč 6 500,- - stojánek (pár) Atacama Nexus

Kč 5 200,- - držák na zeď

--- --- --- --- ---

KLADY

+ čistý a dynamický zvuk s muzikálním charakterem

+ objem zvuku jako z podstatně větší ozvučnice

+ nenáročnost na zesilovací prvek

+ originalita a severská čistota designu

ZÁPORY

- reproterminály jsou určeny výhradně pro 4mm banánky

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Guru Loudspeakers

www.guruproaudio.com 

Guru Audio ČR

www.guruaudio.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 603 55 40 20

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika