2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 1

Nejzvláštnějším a vizuálně nejoriginálnějším modelem sedmistovkové řady od Bowers & Wilkins (jak té minulé, tak současné inovované generace) je bezpochyby model 705 S3. Žádný jiný totiž nespojuje klasickou estetiku pravoúhlé, designově minimalistické skříně s nezaměnitelnou „kapkou“ odděleného těla tweeteru na horní ploše.

Přesto, nebo možná právě proto, je to prý jeden z nejpopulárnějších modelů v této řadě, ať už v minulé nebo momentální iteraci. Jak už bylo řečeno, základ tvoří klasický kvádr, do rovnoběžných tvarů se nově vmísila jemně vyklenutá čelní stěna a z ní tím pádem lehce vystupující kovová obruba kolem středobasového reproduktoru – je to přístup známý třeba z nejvyšší osmistovkové série a snižuje množství nežádoucích odrazů od okrajů ozvučnice.

Esteticky je přepracovaná také zadní strana, vypadá výrazně hodnotněji, opět zejména díky použití detailů z vlajkových lodí značky. Konkrétně jsou tu totiž dva páry moc pěkných reproduktorových terminálů, vyskládaných do horizontální linky v zapuštěné kovové destičce. Jejich blok tak už není napojen na výdech bassreflexu typu Flowport, ten v generaci S3 tvoří samostatný kruh. Geometrie plastového výdechu sama o sobě uklidňuje proudění vzduchu, dalším zklidňujícím prvkem je „dolíčkování“, snižující turbulence podobně jako u golfového míčku.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 2

Pružnými členy na dvou místech přikotvené a v zásadě plovoucí tělo tweeteru je vyfrézováno z jediného hliníkového ingotu, což má žádoucí vliv na jeho pevnost a zvonivost. Pracovní trubice za membránou je typu Nautilus, tj. postupně tlumením odbourává energii od zadní strany 2,5 cm vysokotónové kopulky. Ta je mimochodem uhlíková, což je materiál, který se firmě osvědčil jako konstrukčně podstatně méně nákladná a stále výtečná alternativa k diamantu z top modelů. Fakticky jde o nosnou část z hliníku, na kterou je napařena vrstva uhlíku, za kopulkou je ještě jeden zpevňující karbonový kroužek kolem vnějšího obvodu.

16,5 cm kónus středobasu má pro svou práci vyhrazenu celou komoru MDFkové ozvučnice. Membrána sama je z nejnovějšího firemního materiálu Continuum – tkaného kompozitu, pevnějšího a zároveň lehčího, než byl v dřívějších dobách používaný proslavený žlutý kevlar. Volný pohyb s dlouhým výkmitem zajišťuje poddajná velká vlnka závěsu, střed membrány tlumí jakoby filcový vrchlík. Samotný koš měniče je do ozvučnice přichycen pružnými členy a tím se do skříně i z ní zpět do reproduktoru přenáší méně vibrací.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 3

Samotný korpus ozvučnice má na šířku 19,2 cm, hloubka je 29,7 cm (s terminály 33,7 cm) a výška skříně je 34,5 cm s tím, že tweeter zvýší tuto hodnotu na 41,3 cm. Váha celého systému činí 9,58 kg.

Bowers & Wilkins udává u 705 S3 frekvenční rozsah 50 – 28 000 Hz (+/- 3 dB), bez tolerance mohou jít až k 45 Hz. Jmenovitá impedance činí 8 ohm (ačkoliv zároveň přiznává pokles až na 3,7 ohm) a citlivost je 88 dB / 2,83 V / m. Frekvenční výhybka sází třeba na kondenzátory Mundorf Evo a další obdobně kvalitní komponenty.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 4

705 S3 jsme měli možnost poslouchat v kontextu celé nové řady a v přímém porovnání s o generaci starším modelem v akusticky dotažené místnosti dovozce – hrálo se na dobře dimenzovaném systému, sestávajícím z McIntosh MCD600, C52 a MC3500 MkII, propojeno bylo kabely InAkustik z vyšších pater s technologií AIR a ke srovnání byly primárně 705 S2, ale i další modely generace S3.

Tak jako ostatní modely z inovované řady 700, tak i 705 S3 „přeladil“ basové spektrum z úderného napětí na klidnou kontrolu – samozřejmost přednesu je mezigeneračně citelně vyšší, zároveň ale třeba kontrabas Charlie Hadena v „The Song is You“ (Lee Konitz / Brad Mehldau / Charlie Haden | „Alone Together (at Jazz Bakery)“ | 1997 | Blue Note | 7423857150200) působil méně objemným dojmem. Je to vcelku logický efekt zpřesnění kontur a zlepšení kontroly. Celkové uklidnění také napomohlo k opravdu výtečné definici tónů a jejich struktury. Když napjatá struna brnkne, oceníte tu konkrétnost a pevnost, byť je soustředěná do kompaktnějšího rozměru.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 5

Velký vokál Mahalie Jackson v „Silent Night, Holy Night“ („The Christmas Songs“ | 2002 | nahráno 1962 | Universe | UN1114) byl podaný se solidním objemem, také pod velmi dobrou, zároveň i klidnou kontrolou. Čitelnost je výtečná, klidu možná může být pocitově až moc. Artikulace je nicméně příkladná, je to technicky čistý, srovnaný a informativní zvuk. Jen v něm tak nějak nemáte pocit emotivní excitovanosti. Je to takové to podání ve velmi neutrálním stylu, které ve vás nezažehne okamžitou jiskru pomocí mnohých efektů, ale s přibývajícím časem doceníte minimum vlastního stylu, díky čemuž slyšíte nahrávku (ovšem i včetně případných méně zdařilých momentů).

Živý cinkot v „Malagan Stew“ Michela Legranda („Le Jazz Grand“ | 2005 | nahráno 1979 | FiveFour | Fivefour 1) byl velmi zřetelný co do objemu i energie, je ale třeba oproti modelům s integrovaným výškáčem znát citelné zvýšení kultivovanosti. Informací je zároveň víc i jsou jemněji podané. Přesto patří přednes na výškách u 705 S3 k těm jasnějším, díky solidní rychlosti a víc než dobré čistotě je však reprodukce neagresivní i při vyšší hlasitosti nebo po delším poslechu. Nicméně dovedeme si představit, že v případě spojení s říznější elektronikou nemusí být výsledek úplně libý.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 8

Jakkoliv je zvuk nové generace sedmistovek orientovaný spíše na nezkreslenost, rychlost a přesnost, tak (relativně) kompaktní 705 S3 velmi uspokojivě zvládly s ohledem na svou velikost (a koneckonců asi i cenu) podání velkého symfonického tělesa Berliner Philharmoniker, které plnou silou pod vedením Rafaela Kubelíka hraje „Novosvětskou“ („9 Symphonien“ | 1999 | nahráno 1972 | Deutsche Grammophon | 423 120-2). Zejména při vyšší hlasitosti oceníte, že reprosoustavy se nemají tendenci zadýchat a na regálovky v relativně zaplatitelné sféře se nepřehlcují.

Generační přerod vnesl do zvuku 705 S3 nejen sníženou efektní naléhavost a zvětšení nadhledu, ale také s tím dosti svázané lepší rozlišení – mezzosoprán Magdaleny Kožené v Myslivečkově oratoriu „Abramo ed Isacco“ („Le Belle Immagini“ | 2002 | Deutsche Grammophon | 471 334-2) vykvétal do technicky velmi precizní podoby – rychlý, lehký, plný jemných nuancí, v tomto jsou 705 S3 skutečně talentované. Přitom to není zvuk vysloveně monitorově strohý, zůstává v něm taková hudebnost, kterou do něj pošlete pomocí své sestavy. O technické úrovni vypovídá schopnost udržet onu snadnou čitelnost a nadhled i při velmi nízkých úrovních. Celkově jsou neutralita a rozlišení velkými devizami těchto regálovek.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 13

V popové variaci na klasickou peruánskou zarzuelu „El Condor Pasa“ od Simona a Garfunkela („Bridge Over Troubled Water“ | 2014 | HDTracks) bylo cítit nijak dramatickou, ale přesto mírně přítomnou směrovost – reprosoustavy je třeba správně přizpůsobit prostoru. Pak nicméně nabídnou prostor, který je oddělený od jejich hmoty a vykreslený víc než důstojným způsobem včetně hloubky. Je tu znát také poměrně citelné „uklidnění“ oproti minulé generaci, kdy je scéna ne snad větší, ale plastičtější a přehlednější.

Jakkoliv 705 S3 zklidnily svůj tón a uvolnily přímočarost své reprodukce, na klavírech Boba Jamese a Keiko Matsui bylo ve skladbě „Frozen Lake“ („Altair & Vega“ | 2001 | Tappan Zee | EOM-CD-2125) stále znát, že umí zahrát s tvrdou a jasnou konkrétností. Skladba nejen, že díky tomu působí přehledně, ale samotné klavíry mají v podstatě správný, tvrdě kovově-dřevitý zvuk. Tím 705 S3 dále podtrhují fakt, že co do nich pustíte, to s klidnou samozřejmostí dostanete zpět. Je to zvuk technicky vyrovnaný v tom dobrém slova smyslu.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 14

705 S3 od Bowers & Wilkins jsou svébytně pojaté reprosoustavy – patrně žádný jiný mainstreamový výrobce by si nedovolil vtisknout svým v zásadě dostupným modelům tak technicky korektní, ale vizuálně neobvyklou podobu. A je fakt, že žádnému jinému by to asi neprošlo tak, jako B&W, pro které je 705 S3 nejúspěšnějším modelem řady. Mluvit o kvalitě zpracování asi není u prémiové značky tohoto typu nutné, přesto je fajn, že mezigeneračně přibyly pěkné detaily jako skutečně hodnotné terminály nebo všeobecně uhlazenější zadní panel. Co se týká zvuku, odpovídají 705 S3 trendu nového stylu Bowers & Wilkins – neutralita, čistota, rychlost a transparentnost z nich dělají takové reprosoustavy, jaké vytvarujete elektronikou a nahrávkou. Jsou citelně klidnější než dřív, jemnější a přesto technicky preciznější. To také zároveň znamená, že vás automaticky neuhranou a nevtáhnou do hudby od první vteřiny – aby se to stalo, to musíte zařídit správným vyladěním celé sestavy pro své ucho, neb 705 S3 vám ji ukážou s velkou upřímností.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m v ose mezi tweeterem a středotónovým měničem a to v uzavřeném semireverberantním prostoru s podlahovou plochou cca 35 metrů čtverečních se zakázkovou akustikou s panely Vicoustic.

Měření lze pokládat za 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 - 200 Hz je vidět vliv akustiky místnosti. Měřeno bylo pomocí software Clio Pocket a kalibrovaného mikrofonu, reprosoustavy byly umístěny v poslechové pozici patrné z doprovodných fotografií. Měří se v referenční ose při průměrné úrovni akustického tlaku 80 dB / 1 m.

Software neměří anechoickou odezvu, ale frekvenční odpověď s přihlédnutím k zůstatku energie v čase - jde tedy nikoliv o změřený teoretický ideál toho, co reprosoustavy umí, ale o to, jak se reprosoustavy chovaly v konkrétních akustických podmínkách.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m1

Frekvenční odezva - v ose (červená) a pod úhlem 30° (černá)

Z metrové vzdálenosti je patrné, že se 705 S3 nevzdaly jasnějších výšek, typických i pro minulou generaci (jakkoliv subjektivně jsou méně dominantní). Nástup reprodukce je vidět někde u 40 Hz a až do cca 2 500 Hz má v zásadě vyrovnanou tendenci jen s mírným sklonem od basů k výškám (takže reprosoustavy nebudou úplně suché).

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m2

Frekvenční odezva – v ose (červená) a vertikálně pod úhlem 30° pod osou (žlutá) a 30° nad osou tweeteru (zelená)

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m3

Frekvenční odezva – jednotlivé měniče a bassreflex v blízkém poli

Při měření zblízka je vidět v zásadě běžné sladění měničů, stejně jako přechodová frekvence cca 2 200 Hz. Jedinou drobnou nectností je energie bassreflexu, která je na 510 Hz vyšší, než energie samotného středobasového kónusu (a nakonec je to vidět na mírné vlnce v jeho projevu). Může to znamenat nutnost trochu vážit správnou pozici reprosoustavy tam, kde budou blízko zadní zdi.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m4

Frekvenční odezva na poslechovém místě (FFT) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m5

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) - levý kanál (červená) a pravý kanál (černá)

Jak je vidno z tohoto grafu, při poslechu z běžné vzdálenosti nadsazená energie výšek není nijak patrná a naopak se tu celá frekvenční odpověď výrazně srovnává.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m6

Frekvenční odezva na poslechovém místě (impuls) – celý pár

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m7

Celkové harmonické zkreslení (zelená linka)

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m8

Zkreslení 2. (žlutá) a 3. (oranžová) harmonickou

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m9

Waterfall

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m10

Impulsní odezva @ 1 m v ose tweeteru

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m11

Step response @ 1 m v ose tweeteru

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m12

Impedance (červená) a elektrická fáze (černá)

Je velmi dobré, že 705 S3 se nepropadají v impedančním průběhu pod 4 ohmy a i to se děje až vysoko nad 10 kHz, takže celkově si svou osmiohmovou definici zaslouží. Ladící kmitočet bassreflexu je vidět na cca 42 Hz, což plně odpovídá firemním specifikacím. Na 950 Hz je vidět jakýsi zákmit, prozrazující rezonující energii, nicméně na frekvenčním průběhu vidět není a tudíž nebude nijak promlouvat do výsledného zvuku. Elektrická fáze nicméně kolem přechodové frekvence vybočuje celkem výrazně do negativních hodnot a tak lze doporučit pro reprosoustavy zesilovač s dobrou stabilitou i schopností udržet dodávku proudu.

2022 11 30 TST Bowers Wilkins 705 S3 m13

CSD z výstupu akcelerometru v polovině výšky bočního panelu @ 2,83 V

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [<-- 20m2] [ ✓] | STŘEDNÍ [--> 20m2 / <-- 40m2] [ +/- ] | VELKÁ [--> 40m2] [ × ]

Kč 69 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ klidný, organizovaný přednes

+ transparentnost

+ kvalita zpracování

+ neutrální vyladění

+ posun k větší samozřejmosti

ZÁPORY

- jiné modely v řadě působí emotivněji

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

Audio Video Kino Bratislava 2024

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Pure Sound Karlovy Vary

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies