Taiwanský výrobce Paul Pang je opravdu, ale opravdu exotickým producentem – malosériovým a vyrábějícím svoje výrobky ručně. To by nebylo nic divného u zesilovač nebo třeba gramofonů, u „počítačových“ řešení je to ovšem neobvyklé – vlajkovou lodí portfolia je switch s prostým názvem Quad Switch.
Jak už jméno samotné říká, jde o šasi, v němž jsou zakomponovány čtyři samostatné switche, které sdílí jen napájecí zdroj. Krabice samotná je velmi jednoduchá, ale svůj účel plní. Na tlustém čelním panelu je robustní spínací tlačítko a dvě stavové diody, indikující sepnutí a připojení do sítě, nad nimi se ještě vtěsnalo jednoduché logo.
Skrze zadní panel vykukují panely čtyř modulů switchů, každý s „hlavní“ zásuvkou a čtveřicí dalších. Bloky jsou označené písmeny A až D, je tu ještě zemnící kolík a napájecí zásuvka.
Paul Pang tak úplně nerozkrývá co a jak, říká víceméně jen to, že všechny čtyři switche sdílí lineární napájecí zdroj a že jsou napojené na OCXO moduly přesných hodin.
Zásadní je pak podle výrobce správné zapojení – jednotlivé bloky by měly být připojeny sériově od prvního k poslednímu a teprve tam byste prý měli zapojit streamer. Zároveň výrobce ale říká, že tím zbyde 16 zásuvek a všechny můžete využít.
Jakési optimální schéma by mělo být takové, že hlavní síťové prvky (router a NAS s hudbou) by měly být zapojeny do switche A, koncové renderery by měly být ve switchi D, z A do B, z B do C a z C do D by pak měl být vytvořen můstek jedním z dodávaných kabelů.
Paul Pang se nebojí udělat úkrok i do hodně esoterických vod, jako je třeba ošetření hodinového modulu za pomoci krystalů. Jaký vliv si od toho slibuje, to těžko soudit.
Rozměry switche jsou poměrně výrazné – 33 cm do hloubky, 28 cm do šířky a 8 cm na výšku, díky bytelnému šasi nějakých pár kilo bude také vážit.
Paul Pang Quad Switch jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě – tedy s Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN a Norma Revo PA 160 MR, napájelo se přes GMG Power Harmonic Hammer 3000P a kompletně bylo propojeno kabely Nordost Heimdall 2 s výjimkou předzesilovače a streameru, kde jsou Nordost Valhalla 2. Switch byl zapojený do hlavního routeru, případně do redakčního SOtM iSO-CAT6 SE / SOtM sNH-10G & sCLK-EX / SOtM dCBL-CAT7 a SOtM dCBL-CAT7u. O detailech sestav se dozvíte v pravém sloupci -->.
První zkouška byla logická – zdali je rozdíl mezi tím, když data prochází jen jedním, nebo všemi čtyřmi switchi. Zdálo se, že drobný rozdíl tu skutečně je, jako kdyby zapojení (podle schématu Paula Panga) ukázalo hudbu v hladší a klidnější formě. Výrazně zajímavější bylo ale zřetězení switchů, kdy jsme Quad Switch zapojili do série ještě s SOtM. Oproti samotnému SOtM i samotnému Quad Switch tady bylo cítit zřetelnou změnu ve formě celkového „nadechnutí“ reprodukce. Nakonec tak jako SOtM i Paul Pang doporučuje toto sériové řetězení prvků.
Kdyby to nebylo „na vlastní uši“, asi bychom nebyli ochotni věřit, že kontrabas v „Cantata Con Mina“ (Mina De André | „La Canzone Marinella“ | 1997 | Ricordi | 7432153879-2) se může tak změnit pouhou výměnou síťového prvku. Není to nuance nebo změna na úrovni v zásadě nepodstatných odlišností (kam trochu spadá vliv příplatkových LAN kabelů, které jsme mohli zkoušet), ale opravdu změna jako když vyměníte komponent. Bas byl citelně hlubší a působil uvolněněji, dominantněji, nástroj je šťavnatější a přítomnější.
Také zpěv Madeleine Peyroux v „Blue Alert“ („Half the Perfect World“ | 2006 | Rounder | 0602517032798) zněl bližší a plastičtější, asi jako když do řetězce vložíte dobrý napájecí filtr. Všechno se usadilo a otevřelo, tady to opět byla změna jako s lepším zdrojem signálu, kdy je to stále týž hlas, ale vlastně citelně bohatší o různé jemné zvuky a detaily, takže je jednoznačně plastičtější.
Řízné činely v „Deceptively Yours“ od Norah Jones a Peter Malick Group („New York City“ | 2003 | Koch | 0099923867821) se po zapojení systému přes Quad Switch proměnily do zdánlivě hlasitějších a hlavně pocitově detailnějších, jako kdyby byl zvuk konkrétnější a jasnější. Je to zajímavý efekt, na výškách, zdá se, je změna nejpatrnější a na ostřejších zejména.
Dynamika orchestru v Ravelově „Boléro“ (Seiji Ozawa / Boston Sympohony Orchestra | 1974 | Deutsche Grammophon | 415 845-2) se nezměnila tak, jako třeba zmiňovaný pocit detailnosti a čistoty, ale přesto se zdálo, že třeba fyzická citelnost vzedmutí orchestru je s Quad Switch mocnější a lepší, jako kdyby zvuk měl větší váhu.
Ne snad, že by zapojení Quad Switch znamenalo víc informací ve Dvořákově „Serenade for wind and strings in D minor, B. 77 (op. 44)“ (Neville Marriner / Academy of St. Martin in the Fields | 1981 | Philips | 400 020-2) – ale znamenalo to lepší čitelnost toho, co nahrávka nabízí. Jako kdyby byla reprodukce kontrastnější, vzdušnější, jednotlivé instrumenty mají víc prostoru pro vyniknutí – opět ne nepodobně tomu, když systém zapojíte do lepšího napájecího filtru.
V tom by změna projevu odpovídala i z pohledu vnímání prostoru nahrávek – „My Old Flame“ Boba Jamese a Davida Sanborna („Quartette Humaine“ | 2013 | OKeh | 88765484712) působila roztaženější v pravolevé i předozadní ose a tak nějak lépe usazená a rozpletená, i když to může být tím, že kontrabas tu působil zřetelnější a hutnější, stejně jako piano.
Pokud zavřete oči, přestanete hodnotit a bude jen poslouchat, tak Quad Switch v „Many A Little“ od September („Many A Little“ | 1995 | Tripple | TRIPPCD1004) přináší „větší nářez“. Těžko říct, jakou konkrétní změnou to je způsobeno, ale je fakt, že rocková hudba je jadrnější a tak nějak intenzivnější, ne nepodobně tomu, když zvýšíte hlasitost. Máte pocit, že všechno si tak nějak víc sedne a je to jednoduše větší zábava.
Na pro někoho esoterické (a často označované až jako podvodné) produkty typu ethernetového switche bychom měli hledět racionálně – určitě to nejsou vylepšení pro vaši sestavu, která by měla stát v popředí zájmu, pokud svůj systém teprve stavíte. Stejně tak asi není nutné řešit switch za desítky tisíc korun u sestavy za sto nebo dvě stě tisíc. Jenže pokud už jste ve své cestě do audiofilské Nirvány poskládali systém za statisíce (nedej bože za miliony nebo i desítky miliionů), vyhráli jste si s všemi kabely, pozicí v místnosti a vší tou kupou dalších základních a zásadních věcí, pokud už máte vyřešeny vibrace i všechny stojany a podložky, pak přišel čas sáhnout i po switchi, protože prostě změny slyšet jsou. Paul Pang Quad Switch možná nevypadá nic moc, ale co do intenzity těchto změn se jeho zapojení vyrovná změně komponentu v řetězci, už to tak není o nuancích a dotažení detailů. Věnujte pár minut svého času a zažijte to – je to překvapivé, je to nečekané, ale je to tak a minimálně za zážitek (ne-li rovnou za pořízení) to stojí!
EUR 2 500,- - Quad Switch
cca Kč 61 000,-
EUR 1 100,- - Platinum M LAN kabel / 0,5 m
cca Kč 27 000,-
EUR 120,- - Red LAN kabel / 0,2 m
cca Kč 2 900,-
EUR 1 800,- - napájecí kabel / 1,3 m
cca Kč 44 000,-
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3688-paul-pang-quad-switch#sigProIda6ce8f50c6
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velké množství využitelných LAN konektorů
+ mění (minimálně subjektivně) reprodukci k lepšímu
+ zejména bas prošel velmi zajímavou změnou
+ příplatkové (byť drahé) kabely (opět minimálně subjektivně) přinesly další zlepšení
ZÁPORY
- exteriér pocitově neodpovídá ceně
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Dream Audio | www.dreamaudio.sk