2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 1

Nelson Pass za dlouhá desetiletí své činnosti vyryl do půdy historie dostatečně hlubokou brázdu, aby jeho ani jeho produkty nebylo třeba nějak zevrubněji představovat. Jeho aktuální zastávkou (už více než dvacetiletou) je firma nesoucí jeho vlastní jméno, známá především pro své mohutné koncové zesilovače. A i když svou vášeň a nadšení poslední roky Pass věnuje ještě "odbočce" hlavní firmy pod názvem FirstWatt, kde (doslova) ve vlastní kuchyni v Kalifornii navrhuje a staví zesilovače s nízkým výkonem, kde cítí možnost dosáhnout za relativně málo peněz velkolepých výsledků, občas přeci jen připraví něco i pro svou "velkou" firmu - jako poslední to je série zesilovačů X.8, inovující po dlouhá léta etablovanou řadu X.5.

Oproti níže postaveným modelům řady X.5 se všem zesilovačům X.8 dostalo nejen změn technologických, ale i designových. Ačkoliv zůstal mohutný, až extrémně tlustý čelní hliníkový panel, ač na bocích jsou stále robustní chladící žebra (byť ve změněném tvaru) a přednímu pohledu stále vévodí centrálně uložený kulatý "budík", působí nová série jakýmsi kouzlem designérova pera robustnějším, muskulaturnějším dojmem. I když, velikost byste patrně u nejvyššího páně Passova koncového stupně s pracovním režimem ve třídě A/B čekali - o kousek větší už jsou v jeho katalogu stroje čistě "áčkové" a ultimativní řada XS, rozložená i do vícero šasi.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 2

Model X350.8 na vás zírá mohutným středovým okem, jak už bylo řečeno, to je obroubeno až nehezky tlustým hliníkovým rámečkem, který chtě nechtě přitahuje pohled na v hloubce oka uzavřenou stupnici a ručičku na ní. Pod ukazatelem je neméně mohutně provedené spínací tlačítko, na které opticky navazují dvě čistě pro vizuální účely vyfrézované linky.

Na straně zadní najdete dvě užitečná madla, mezi nimi pak sevřené konektorové pole - signálový vstup můžete využít jak v symetrické XLR podobě, tak v nesymetrické RCA verzi. Dole u paty přístroje je klasická napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem, zemnící kolík a dvojice maličkých reproterminálů, určených k příjmu 12V spínacích impulsů místo typického 3,5 mm jacku. Dva páry velmi mohutných reproterminálů se snadno utahují a pojmou libovolný typ kabelového zakončení.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 3

Zesilovač je v dobrém slova smyslu naprosto jednoduchý, opticky nekomplikovaný, přitom ale působí jako vizuální dominanta - za to však dost možná mohou samotné rozměry 48 x 54 x 23 cm (š x h x v) a váha 66 kg.

Oproti minulé generaci pracují zesilovač X.8 hlouběji ve třídě A, takže třeba konkrétně X350.8 má výstupní výkon 350 Wattů na kanál, v čisté třídě A pracuje po prvních 18 Wattů, což bude pro běžně hlasitou reprodukci po většinu času stačit. Výkon zesilovači zajišťuje mohutný toroidní transformátor, který energii dodává velké baterii MOSFET tranzistorů v push-pull zapojení. Nelson Pass rád využívá hodně velkého počtu tranzistorů, aby každý z nich pracoval "pouze se zlomkem svých maximálně využitelných parametrů a nebyl tak pod tlakem", jak říká.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 4

Na rozdíl od minulé generace přístroje série X.8 také využívají v každém modelu rozdílně nastavenou vstupní část (jiné napětí, proud,...). Nové jsou také napájecí zdroje, oproti minulé generaci zvětšené, přibylo také kondenzátorů. Vyšší je, logicky s ohledem na zmíněnou "hlubší práci ve třídě A", také klidový proud a produkované odpadní teplo.

Jak už bylo řečeno, tento stereofonní koncový stupeň dodává 350 Wattů na kanál do 8 Ohm (700 Wattů do 4 Ohm), nabízí slušný zisk 26 dB, frekvenční rozsah 1,5 - 100 000 Hz a při plném výkonu nepřekračuje zkreslení hranici 1%. I "žravým" reprosoustavám pak bude stačit maximální výstupní proud 35 A a napětí 104 V. Tlumící faktor 150 patří spíše k nepřekvapivě vysokým. Rychlost přeběhu výrobce udává s hodnotou 50 V / uS.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 5

Koncový stupeň Pass Labs X350.8 jsme poslouchali v prostoru dovozce, kde mu společnost dělal CD přehrávač / předzesilovač Quad Artera Play, streamer Naim ND5 XS a konkurenci pak představoval koncový stupeň Quad Artera Stereo, poslouchalo se přes ATC SCM40, ke srovnání byly k dispozici QUAD ESL2805. Propojeno bylo výhradně různými kabely KrautWire.

X350.8 už má dostatečný výkon a je dostatečně hluboko ve třídě A, aby jeho basový projev byl skutečně impozantní. A je tomu tak - skrze ultra přesné ATC dokázal vytlačit kontrabas Charlieho Hadena v "Moonlight" ("Nocturne" | 2001 | Gitanes | 013 611-2) v plné hloubce, navíc s imponující vahou a hlavně kontrolou, kdy každý jeden tón byl jako broukající dřevěný projektil vystřelený z gumového praku. Každý zhoupnutí struny vyprovokovalo tón s nikoliv suše zaříznutými, ale přesto konkrétními, definovanými okraji. Excelentní pak ovšem byl "dřevěný" pocit z kontrabasu, jeho jemné rezonance, Pass má reprodukci v rukou a dokáže houpavá brouknutí servírovat také s velmi zřetelným impulsem, kterým byste zatloukli hřebík.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 6

Přes veškerou svou sílu zůstává X350.8 kultivovaným partnerem, takže třeba vokál Vince Jonese v "This is the Woman" ("Moving Through Taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl vysloveně krásný - bohatý, lehký a čistý, velice znělý a přitom hladký, nejvíce jsme ale vnímali energii, kterou zesilovač do jeho reprodukce vkládal. Bylo cítit, že hlas je o krok před ostatními nástroji a zaznívá s klidem, v celkově velmi transparentním přednesu, zafixovaný přesně uprostřed scény a s reálnými proporcemi, ani velký, ani malý. Rychlý, energický přednes pak také přes monitorově přesné ATC protlačil i velmi jemné detaily, krátké nádechy, dokonce třeba i jemné prskání při hraní na trubku.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 12

Už více než dospělé rozlišení nabídl Pass také u vykreslení činelů v "Question and Answer" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6). Tón začal jadrným, konkrétním a velmi rychlým dopadem paličky, kdy už slyšíte, jak se energie a vibrace začínají šířit celou plochou nástroje a pak postupně, lehce doznívají. Stejně tak u vibrafonu - tóny jsou znělé, ale nijak přehnané nebo zdobené, je to vlastně naprosto přiměřená reprodukce, kov je kov, už snadno poznáte i rozdíly mezi jednotlivými činely a odhadnete jejich velikost.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 7

Hlavní nástroj ve Dvořákově "Klavírním triu op. 90" v podání Orbis Trio (2016 | Xavian | AS 743-2) už se pocitově svou dynamikou "vešel", Pass je už dostatečně suverénní, zvuk pevný a jistý, takže u klavíru cítíte dospělou dynamiku, sytý a pevný zvuk, stisk klávesy vybudí sílu, snadno poznáte rozdíl v razanci, s níž prsty klávesy tisknou, X350.8 pak má dostatečnou dynamickou a výkonovou rezervu, abyste mohli s klidným svědomím hrát i nahlas a stejně tak dokáže dynamiku "rozdýchat" už od relativně tichých poloh.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 11

Přednes X350.8 je velice transparentní a zvuk pocitově velmi rychlý, v "Toujours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim | naimcd215) perfekcionisticky oddělit jednotlivé perkuse a tóny doslova vysoustružil, jejich okraje byly pevné a mezi nimi jednoznačné mezery. Stejně tak klubko chaotických zkreslených nástrojů i hlasu v druhé části skladby dokázal dostat pod kontrolu a už s příjemnou samozřejmostí rozprostřít do jednotlivých vrstev. Pass hraje rázně a autoritativně, tóny jsou jasně definované a konkrétní, rozvrstvené a můžete už zaslechnout i velmi jemné nuance, tu cinknutí, tam nádech či syknutí, vše přichází s klidem a jistotou precizní organizace.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 8

Podání hudební scény v Ellingtonově "Warm Valley" ("Money Jungle" | 2002 | Blue Note | 7243 5 38227 2 9) bylo jasné, přehledné a díky celkové transparentnosti nenásilné. V pravolevém směru panovala naprostá přehlednost, mezi nástroji bylo spousta místa, stejně jako scéna samotná byla velmi široká, stejně tak už bylo cítit, že se tu otevírá i třetí rozměr a nástroje se rozestavují nejen zprava doleva, ale i zepředu dozadu. Díky vynikající kontrole pak nebyl sebemenší problém lokalizovat jednotlivé nástroje, sedí na svém místě jako přilepené.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 10

V čem se ale posunula nová řada .8 od starších modelů asi nejvíc, to je kombinace o něco přesnější reprodukce s o znatelně muzikálnějším vyzněním. Ač tak třeba "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) nesla jasné známky dynamického ořezání či trochu zbytečně přiostřené kytary, Pass jí dokázal rozplést, uchopit jednotlivé nástrojové linky, dát jim mohutnost objemovou i energetickou, dát jim důraz, ale hlavně rytmus, rytmus a rytmus. Hudba letí kupředu, šlape, je úžasně dramatická a zábavná. Energie vás prostě vezme a ovládne, je to úžasná zábava a vlastně ani nevnímáte, že vám k tomu zesilovač říká, že nahrávka není nic moc.

2016 06 06 TST Pass Labs X350 8 9

Koncový stupeň Pass Labs X350.8 je už velmi dospělý, schopný uřídit jakkoliv složitou nahrávku i složité reprosoustavy. Je mohutný, krásně vyrobený a dostanete za své peníze pocit řádného kusu hmoty, jeho zvuk je potom transparentní, velmi rychlý, energický a důrazný, konkrétní a dynamický, takže pokud máte rádi rytmus, švih, drajv, kontrolu a chcete si užít velmi rychlou reprodukci plnou detailů, Pass Labs X350.8 je už tak dospělý a schopný tak komplexního projevu, že se dá nazvat jedním z nejdostupnějších zesilovačů, kde už v praxi pak nemáte potřebu řešit cokoliv dalšího a jakýkoliv další krůček vpřed stojí velmi, velmi citelné peníze navrch.

Kč 379 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá výrobní kvalita

+ mohutný, energický zvuk

+ nadřazená kontrola a hutnost

+ vřelý, příjemně měkký, klidný přednes

+ rozlišení

ZÁPORY

- vlastně v praxi nic, pokud se vám líbí jeho zvuk

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: KAS Audio | www.kasaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio