Těžiště katalogu dvoukanálových přístrojů Denon určitě leží v sériích dostupné elektroniky, která za rozumnou cenu nabízí rozumný výkon, pěknou tvář a všobecně solidní a uspokojivý dojem. Tolik obecná představa. Jenže i tady lze najít exempláře elektroniky opravdu high-endové, díky větším výrobním objemům ovšem cenově stále poměrně přijatelné. Jedním z adeptů na tuto pozici výhodného zboží střední cenové kategorie pro náročné zájemce o dvoukanálovou reprodukci je i SACD přehrávač DCD-2010AE, hlavně pak ve dvojici s integrovaným zesilovačem PMA-2010AE.

Pokud už se uvolíte vzdát bez desetikoruny padesáti šesti bankovek s portrétem Františka Palackého za přehrávač disků, neočekáváte právem pouze kvalitní přehrávač, ale také určitou solidnost, která musí být cítit už při prvním pohledu. Třináct kilogramů vážící stříbrné tělo DCD-2010AE v tomto ohledu působí víc než dobře - nejen, že se jedná o „kus přístroje", ale také jeho třívrstvá sendvičová základna spolu s dvouvrstvými bočnicemi z hliníku, to vše vyztužené ocelovými vzpěrami a přikryté dvouvrstvým krytem tak účinně odolává vibracím. Svůj podíl na tom kromě rigidního šasi má i umístění čtecí mechaniky s pohonem do samostatné skříně s pevným kovovým rámem a ocelovými kryty. Denon toto řešení nazývá Supress Vibration Hybird a krom fyzického oddělení mechaniky od skříně potlačuje vibrace také svou hmotností. Stejně tak síťové transformátory, jeden pro analogovou část a druhý pro digitální, jsou uloženy na separátním odpruženém subšasi.

Signál po načtení mechanikou z firemní produkce, stejně jako po vstupu digitálním optickým nebo koaxiálním vstupem, putuje do 32 bitového D/A převodníku AK 4399, schopného zpracovat signál o vzorkovací frekvenci až 192 kHz. Vygenerovaná sinusoida je poté vyhlezana (respektive je interpolací dopočítána ze „zubatého digitálu" směrem k původní analogové plynulosti) pomocí techlogie Advanced AL32 Processing (http://www.denon.com/glossary/2009/02/advanced-al32-p.html). Na výstupu si můžete vybrat buď pár důvěryhodných zlacených RCA konektorů nebo digitální výstupy - opět jako na vstupu koaxiální nebo optický, oba ovšem fungují z ochranných důvodů pouze u PCM formátu, tedy pouze pro klasické CD.

Další možností, jak dostat z tohoto přehrávače zvukový signál (po přehrání disku a použití digitálních vstupů) je připojení nějakého média do USB portu. Ten umí zpracovat jak klasické flash disky, velké pevné disky, tak i iPod / iPhone, které dokonce umí nabíjet a částečně se jejich pomocí nechá ovládat. Trochu problém je v tom, že můžete přehrávat mimo nativního formátu Apple pouze komprimované zvukové soubory s příponami mp3 a wma, což je kvůli použitému převodníkovému čipu docela škoda - využití DCD-2010AE jako nadprůměrného DACu se totiž přímo nabízí. Přístroj také disponuje esotericky znějící funkcí Compressed Audio Restorer, která má za úkol učinit zázrak. Dle očekávání se jí to nevede a u komprimovaných nahrávek prostě na SACD kvality nedosáhnete. Empétrojku v maximálním datovém toku ovšem od běžného CD jen těžko odlišíte, tak možná i toto řešení nějakou reálnou funkčnost má. Jak již bylo řečeno, „diskový" zvuk lze poslouchat jak z klasického Red Book CD, tak z SACD, kde bude ovšem k dispozici pouze stereo, další kanály budou sloučeny do sterea, ovšem vzhledem k malému počtu prostorových nahrávek to není reálně vytknutelný problém.

Exteriér Denonu DCD-2010AE si nemáte šanci splést s produkty jiné značky, typicky Denonovská tvář je tady ovšem poněkud „svalnatější", mohutnější a elegantnější. Osobně se mi tento jednoduchý vzhled s rozměrným, dobře čitelným displejem, úzkou štěrbinou pevného, ale pohříchu plastového šuplíku a jen těmi nejnutnějšími titěrnými tlačítky docela líbí. Vlastně jediné tlačítko, které doopravdy budete na přehrávači mačkat, je On / Off. Všechno ostatní, včetně změny vrstev SACD a zapnutí Pure Direct režimu, který „tradičně" vypne veškerou nepotřebnou elektroniku (v tomto konkrétním případě zhasne displej a vyřadí se digitální výstupy), zvládnete na dodávaném masivním dálkovém ovladači, který je už od pohledu stejně důvěryhodný jako samotný přehrávač. U levnějších přístrojů typu Pioneeru G-Clef MK2 nebo Yamahy řady 700 zmíněná funkce Pure Direct přináší slyšitelný, byť malý, zvukový posun, poctivě ale přiznám, že za rozdíly v reprodukci tohoto Denonu bych ruku do ohně rozhodně nedal a největší přínos bude hlavně v pocitu, že je to „více hi-fi".

Systém Denon (tedy DCD-2010AE a PMA-2010AE) jsem měl postupně ve dvou poslechových prostorách a systém „napřímo" obměňoval s CD přehrávačem Roksan Kandy K2 a SACD přehrávačem Pioneerem PD-D9MK2-K, které sice nejsou přímými konkurenty, avšak ve svém ranku nabízejí výtečný výkon za přijatelný peníz, což by přesně měla být i doména Denonu. V pozici zesilovacího prvku rotoval již zmíněný integrovaný tranzistorový zesilovač řady 2010, KR Audio Antares VA320 / P-150 a chvíli též Rotel RB-1582 / RC-1580. Hudba pak plynula v jednom prostoru z Harbeth Monitor 30 a ve druhém Canton Vento 880 DC. To vše přes KrautWire Guru S mezi přístroji a KrautWire Awakening mezi zesilovači a reprosoustavami.

Při prvním spuštění mě pozitivně překvapila rychlost mechaniky - jako první jsem se totiž rozhodl roztočit SACD z produkce Deutsche Grammophon, konkrétně Beethowenovu „Devátou" v podání Berlínských filharmoniků v čele s legendárním Karajanem. Obvykle načtení SACD disku a přelaďování laseru trvá, u pomalejších strojů se čas dokonce může přehoupnout až k desítkám vteřin, ne tak u DCD-2010AE. Mechanika je nebývale svižná a do pěti vteřin je vše připraveno. „Spolknutí" běžného CD pak už asi o mnoho rychlejší být nemůže. Zmíněná Devátá pak zaburácela s nebývalou sametovostí, aniž by ztratila něco na své údernosti. Obzvláště příjemné je pak bohatství neagresivních nejvyšších tónů, které ani při vyšších poslechových hlasitostech neříznou do uší - vedle Denonu vypadá podání na Pioneerech, kralujících své cenové škatulce SACD přehrávačů, slyšitelně umělejší a zastřenější, ačkoliv kompaktnější a hutnější podání může působit na první poslech atraktivněji, během stopáže jediného SACD však 2010AE přesvědčí o svých kvalitách.

SACD verze klasického alba „The Dark Side of the Moon", která přišla na trh ke třicátému výročí vydání této desky, je hybridním diskem a nabídla tak skvělou možnost porovnat kvality Denonu na obou dostupných formátech. Zvláště cinkot mnoha a mnoha hodin v „Time", na CD vrstvě mnohdy až příliš agresivní, je na Denon DCD-2010AE sice pořád mohutným cinkotem mnoha a mnoha hodin, ovšem s celkově podstatně jemnějším a čitelnějším vyzněním. Roksan Kandy K2 pak na CD vrstvě sice je o něco méně příjemný, ale rozdíl „mnoha tříd" určitě slyšet není. Oba přístroje sdílí otevřený, nenásilný a jemný charakter, u dvacet desítky dotažený na skutečně high-endovou úroveň.

Rockový nášup „Bridges to Babylon" na Red Book CD pak hraje naprosto bez připomínek takzvaně „od shora až dolů", tedy od kontrolovaných basů, přes čisté střední frekvence, kde ční Jaggerův živý a „lidský" vokál bez problematických sykavek, až po Wattsovy činely, které jsou možná trochu moc výrazné v poměru ke zbytku frekvenčního pásma, ale zde jde spíš o zaujatost z předchozího poslechu SACD formátu, který výšky integruje do hudebního celku přeci jen o dost citlivěji a přirozeněji.

Na Palestrinových a capella skladbách pro velký smíšený sbor s všeříkajícím názvem „Masses" (na „klasickém" CD) lze velmi dobře vypozorovat kvalitu stereo obrazu, respektive schopnost přehrávače zrekonstruovat rozmístění jednotlivých částí sboru. DCD-2010AE krom velmi živého podání pásma lidských hlasů, bohatých na drobné detaily i barvy, dokázal dostát své kategorii a podáním prostoru se zvlášť v levo-pravém směru vyrovnal tomu nejlepšímu, co jsem měl zatím tu čest slyšet.

Denon DCD-2010AE je SACD přehrávačem, který patří k velmi povedeným strojům a navíc se pohybuje v cenových vodách, které mnoho podobného nenabízí. Toužíte-li po skutečném high-endu mezi přehrávači a SACD formátu nevěštíte blízký skon, tento Denon si vás získá svým klidným, dospělným a bohatým zvukem, plným detailů a talentu pro přenos rytmu. Velmi otevřený zvuk s celkově lehčím, světlejším podáním se velmi snadno může stát v kombinaci s integrovaným zesilovačem téže řady relativně dostupnou zvukovou konečnou - pro další slyšitelný krok směrem výš už byste museli sáhnout pro přístroj typu Luxman D-05 s dvojnásobnou cenovkou. Já osobně bych si ale dokázal představit život s Denonem DCD-2010AE, byť je třeba jeho neagresivní, neefektně skutečný zvuk docenit delším poslechem.

Kč 55 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvotřídní provedení

+ neagresivní, přesný, jemný, otevřený a bohatý zvuk

+ rychlost

ZÁPORY

- zahozená možnost přehrát FLAC či další bezztrátové „počítačové" formáty

- displej zrovna nepřekypuje informacemi, ačkoliv nic zásadního neschází

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 xavian

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

200 200 tykon akce

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

200 200 avitsmart

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

1) HLAVNÍ SESTAVA
2) NEARFIELD SESTAVA
3) DOSTUPNÁ SESTAVA
4) VINYLOVÁ SESTAVA
5) MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1]
Grandinote Shinai [4]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]
Cambridge CXA80 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205 [1]
Teac NT-503 [2]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71 [2]

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30 [1]
KEF LS50 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica [2]
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
TelluriumQ Black [2]
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [2]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [1]
Nordost Red Dawn [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek EVO3 Syncro UNI [1]
IsoTek EVO3 Genesis One [1]
IsoTek EVO3 Titan One [1]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [2]
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

AudioQuest NightOwl Carbon [2]
AKG N700NC
Sennheiser HD 26 Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [3]
zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
ATB PC Pro
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

En ten týky...

...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Číst dál...

200 200 eurostar 12 200 200 audio visual 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq 18 200 200 avintegra 200 200 psg 20 200 200 wdq 

200 200 kasaudio 22 200 200 spalek 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote 200 200 amarock 2019 200 200 htp

corner amarock studio