Těžiště katalogu dvoukanálových přístrojů Denon určitě leží v sériích dostupné elektroniky, která za rozumnou cenu nabízí rozumný výkon, pěknou tvář a všobecně solidní a uspokojivý dojem. Tolik obecná představa. Jenže i tady lze najít exempláře elektroniky opravdu high-endové, díky větším výrobním objemům ovšem cenově stále poměrně přijatelné. Jedním z adeptů na tuto pozici výhodného zboží střední cenové kategorie pro náročné zájemce o dvoukanálovou reprodukci je i SACD přehrávač DCD-2010AE, hlavně pak ve dvojici s integrovaným zesilovačem PMA-2010AE.

Pokud už se uvolíte vzdát bez desetikoruny padesáti šesti bankovek s portrétem Františka Palackého za přehrávač disků, neočekáváte právem pouze kvalitní přehrávač, ale také určitou solidnost, která musí být cítit už při prvním pohledu. Třináct kilogramů vážící stříbrné tělo DCD-2010AE v tomto ohledu působí víc než dobře - nejen, že se jedná o „kus přístroje", ale také jeho třívrstvá sendvičová základna spolu s dvouvrstvými bočnicemi z hliníku, to vše vyztužené ocelovými vzpěrami a přikryté dvouvrstvým krytem tak účinně odolává vibracím. Svůj podíl na tom kromě rigidního šasi má i umístění čtecí mechaniky s pohonem do samostatné skříně s pevným kovovým rámem a ocelovými kryty. Denon toto řešení nazývá Supress Vibration Hybird a krom fyzického oddělení mechaniky od skříně potlačuje vibrace také svou hmotností. Stejně tak síťové transformátory, jeden pro analogovou část a druhý pro digitální, jsou uloženy na separátním odpruženém subšasi.

Signál po načtení mechanikou z firemní produkce, stejně jako po vstupu digitálním optickým nebo koaxiálním vstupem, putuje do 32 bitového D/A převodníku AK 4399, schopného zpracovat signál o vzorkovací frekvenci až 192 kHz. Vygenerovaná sinusoida je poté vyhlezana (respektive je interpolací dopočítána ze „zubatého digitálu" směrem k původní analogové plynulosti) pomocí techlogie Advanced AL32 Processing (http://www.denon.com/glossary/2009/02/advanced-al32-p.html). Na výstupu si můžete vybrat buď pár důvěryhodných zlacených RCA konektorů nebo digitální výstupy - opět jako na vstupu koaxiální nebo optický, oba ovšem fungují z ochranných důvodů pouze u PCM formátu, tedy pouze pro klasické CD.

Další možností, jak dostat z tohoto přehrávače zvukový signál (po přehrání disku a použití digitálních vstupů) je připojení nějakého média do USB portu. Ten umí zpracovat jak klasické flash disky, velké pevné disky, tak i iPod / iPhone, které dokonce umí nabíjet a částečně se jejich pomocí nechá ovládat. Trochu problém je v tom, že můžete přehrávat mimo nativního formátu Apple pouze komprimované zvukové soubory s příponami mp3 a wma, což je kvůli použitému převodníkovému čipu docela škoda - využití DCD-2010AE jako nadprůměrného DACu se totiž přímo nabízí. Přístroj také disponuje esotericky znějící funkcí Compressed Audio Restorer, která má za úkol učinit zázrak. Dle očekávání se jí to nevede a u komprimovaných nahrávek prostě na SACD kvality nedosáhnete. Empétrojku v maximálním datovém toku ovšem od běžného CD jen těžko odlišíte, tak možná i toto řešení nějakou reálnou funkčnost má. Jak již bylo řečeno, „diskový" zvuk lze poslouchat jak z klasického Red Book CD, tak z SACD, kde bude ovšem k dispozici pouze stereo, další kanály budou sloučeny do sterea, ovšem vzhledem k malému počtu prostorových nahrávek to není reálně vytknutelný problém.

Exteriér Denonu DCD-2010AE si nemáte šanci splést s produkty jiné značky, typicky Denonovská tvář je tady ovšem poněkud „svalnatější", mohutnější a elegantnější. Osobně se mi tento jednoduchý vzhled s rozměrným, dobře čitelným displejem, úzkou štěrbinou pevného, ale pohříchu plastového šuplíku a jen těmi nejnutnějšími titěrnými tlačítky docela líbí. Vlastně jediné tlačítko, které doopravdy budete na přehrávači mačkat, je On / Off. Všechno ostatní, včetně změny vrstev SACD a zapnutí Pure Direct režimu, který „tradičně" vypne veškerou nepotřebnou elektroniku (v tomto konkrétním případě zhasne displej a vyřadí se digitální výstupy), zvládnete na dodávaném masivním dálkovém ovladači, který je už od pohledu stejně důvěryhodný jako samotný přehrávač. U levnějších přístrojů typu Pioneeru G-Clef MK2 nebo Yamahy řady 700 zmíněná funkce Pure Direct přináší slyšitelný, byť malý, zvukový posun, poctivě ale přiznám, že za rozdíly v reprodukci tohoto Denonu bych ruku do ohně rozhodně nedal a největší přínos bude hlavně v pocitu, že je to „více hi-fi".

Systém Denon (tedy DCD-2010AE a PMA-2010AE) jsem měl postupně ve dvou poslechových prostorách a systém „napřímo" obměňoval s CD přehrávačem Roksan Kandy K2 a SACD přehrávačem Pioneerem PD-D9MK2-K, které sice nejsou přímými konkurenty, avšak ve svém ranku nabízejí výtečný výkon za přijatelný peníz, což by přesně měla být i doména Denonu. V pozici zesilovacího prvku rotoval již zmíněný integrovaný tranzistorový zesilovač řady 2010, KR Audio Antares VA320 / P-150 a chvíli též Rotel RB-1582 / RC-1580. Hudba pak plynula v jednom prostoru z Harbeth Monitor 30 a ve druhém Canton Vento 880 DC. To vše přes KrautWire Guru S mezi přístroji a KrautWire Awakening mezi zesilovači a reprosoustavami.

Při prvním spuštění mě pozitivně překvapila rychlost mechaniky - jako první jsem se totiž rozhodl roztočit SACD z produkce Deutsche Grammophon, konkrétně Beethowenovu „Devátou" v podání Berlínských filharmoniků v čele s legendárním Karajanem. Obvykle načtení SACD disku a přelaďování laseru trvá, u pomalejších strojů se čas dokonce může přehoupnout až k desítkám vteřin, ne tak u DCD-2010AE. Mechanika je nebývale svižná a do pěti vteřin je vše připraveno. „Spolknutí" běžného CD pak už asi o mnoho rychlejší být nemůže. Zmíněná Devátá pak zaburácela s nebývalou sametovostí, aniž by ztratila něco na své údernosti. Obzvláště příjemné je pak bohatství neagresivních nejvyšších tónů, které ani při vyšších poslechových hlasitostech neříznou do uší - vedle Denonu vypadá podání na Pioneerech, kralujících své cenové škatulce SACD přehrávačů, slyšitelně umělejší a zastřenější, ačkoliv kompaktnější a hutnější podání může působit na první poslech atraktivněji, během stopáže jediného SACD však 2010AE přesvědčí o svých kvalitách.

SACD verze klasického alba „The Dark Side of the Moon", která přišla na trh ke třicátému výročí vydání této desky, je hybridním diskem a nabídla tak skvělou možnost porovnat kvality Denonu na obou dostupných formátech. Zvláště cinkot mnoha a mnoha hodin v „Time", na CD vrstvě mnohdy až příliš agresivní, je na Denon DCD-2010AE sice pořád mohutným cinkotem mnoha a mnoha hodin, ovšem s celkově podstatně jemnějším a čitelnějším vyzněním. Roksan Kandy K2 pak na CD vrstvě sice je o něco méně příjemný, ale rozdíl „mnoha tříd" určitě slyšet není. Oba přístroje sdílí otevřený, nenásilný a jemný charakter, u dvacet desítky dotažený na skutečně high-endovou úroveň.

Rockový nášup „Bridges to Babylon" na Red Book CD pak hraje naprosto bez připomínek takzvaně „od shora až dolů", tedy od kontrolovaných basů, přes čisté střední frekvence, kde ční Jaggerův živý a „lidský" vokál bez problematických sykavek, až po Wattsovy činely, které jsou možná trochu moc výrazné v poměru ke zbytku frekvenčního pásma, ale zde jde spíš o zaujatost z předchozího poslechu SACD formátu, který výšky integruje do hudebního celku přeci jen o dost citlivěji a přirozeněji.

Na Palestrinových a capella skladbách pro velký smíšený sbor s všeříkajícím názvem „Masses" (na „klasickém" CD) lze velmi dobře vypozorovat kvalitu stereo obrazu, respektive schopnost přehrávače zrekonstruovat rozmístění jednotlivých částí sboru. DCD-2010AE krom velmi živého podání pásma lidských hlasů, bohatých na drobné detaily i barvy, dokázal dostát své kategorii a podáním prostoru se zvlášť v levo-pravém směru vyrovnal tomu nejlepšímu, co jsem měl zatím tu čest slyšet.

Denon DCD-2010AE je SACD přehrávačem, který patří k velmi povedeným strojům a navíc se pohybuje v cenových vodách, které mnoho podobného nenabízí. Toužíte-li po skutečném high-endu mezi přehrávači a SACD formátu nevěštíte blízký skon, tento Denon si vás získá svým klidným, dospělným a bohatým zvukem, plným detailů a talentu pro přenos rytmu. Velmi otevřený zvuk s celkově lehčím, světlejším podáním se velmi snadno může stát v kombinaci s integrovaným zesilovačem téže řady relativně dostupnou zvukovou konečnou - pro další slyšitelný krok směrem výš už byste museli sáhnout pro přístroj typu Luxman D-05 s dvojnásobnou cenovkou. Já osobně bych si ale dokázal představit život s Denonem DCD-2010AE, byť je třeba jeho neagresivní, neefektně skutečný zvuk docenit delším poslechem.

Kč 55 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvotřídní provedení

+ neagresivní, přesný, jemný, otevřený a bohatý zvuk

+ rychlost

ZÁPORY

- zahozená možnost přehrát FLAC či další bezztrátové „počítačové" formáty

- displej zrovna nepřekypuje informacemi, ačkoliv nic zásadního neschází

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio