2016 10 01 TST Marantz PM6006 1

Dříve z Ameriky, dnes ze země vycházejícího slunce, stále ale stejně populární, to je značka Marantz, patřící k nejstabilnějším jménům na globálním trhu s audio elektronikou. Dost možná ji opatrně vyloví z paměti i ti, kteří se běžně o hi-fi příliš nezajímají. V dnešní době Marantz už není jen synonymem pro špičkové přístroje, ale v jeho portfoliu se nachází i velmi dostupná zařízení - aktuálním takovým přírůstkem je série 6006.

Ta sestává z tradiční dvojice integrovaného zesilovače a CD přehrávače a Marantz by si nezasloužil své dobré jméno, kdyby v obou komponentech nereagoval na aktuální trendy na trhu. Zesilovač PM6006 má klasický firemní design se symetrickým rozložením prvků, kdy boční části čelního panelu jsou mírně prohnuté, střední část je pak oddělena mohutnými knoflíky pro výběr hlasitosti a vstupů a na ploše mezi nimi se nachází jednak logo, jednak pod ním úzká linka s diodami označujícími aktivní vstup, jednak čtyři malá tlačítka (režim Direct, zapojování a odpojování pro obě sady reproterminálů a v nejspodnější řadě tu jsou robustní ovladače korekcí basů, výšek a vyvážení kanálů - potud tedy naprosto běžná výbava rozumných strojů. To vše doplňuje 6,3 mm jack na sluchátka a spínací tlačítko. Pokud jste někdy za posledních 20 let nějaký Marantz viděli, nic vás na PM6006 nepřekvapí.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 2

To samé by se dalo říct i o zadní straně - klasická napájecí zásuvka, klasická dvojice cinchů "Remote Control" pro šíření signálu dálkového ovládání napříč všemi propojenými přístroji, celkem 8 na danou třídu velmi pěkných reproterminálů pro možnost připojení dvou párů reprosoustav nebo pohodlný bi-wiring. Posun v době poznáte i podle popisků čtyř linkových analogových vstupů - k běžným "Tuner", "CD" a "Recorder" totiž přibyl "Network". Vstupy doplňuje i ten určený MM přenoskám gramofonů, vybavený i zemnícím kolíkem a naopak výstupy reprezentuje jeden pár linkových cinchů. Aktuálnost výbavy krom v zásadě nedůležitého popisku ale podtrhuje naopak důležitá přítomnost trojice dalších konektorů a sice digitálních - jednoho koaxiálního a dvou optických.

Přístroj samotný je i pěkně zpracovaný, ostatně při rozměrech 44 x 37 x 10,5 cm (š x h x v) váží 7,6 kg a krom toroidu a chladičů jde nemalá část na pěkný čelní panel.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 3

Oproti minulým generacím se Marantz chlubí tím, že ve výkonové části používá výhradně diskrétní řešení bez operačních zesilovačů s vylepšenou součástkovou základnou (tedy i trochu jiným zvukem), stejně jako že zesilovač dokáže dodat větší impulsní proud nebo má zesilovač antivibrační nohy či všechny šrouby v těle poměděné. V další nové části, tedy D/A převodníku, vládne čip CS4398 s rozlišením až 24 bit / 192 kHz. Celá digitální sekce je fyzicky oddělená kovovým "štítem" od zbytku zesilovače, takže signál je co nejméně rušený. Zejména pak vyzařováním z nového nízkoimpedančního toroidního transformátoru.

Signálové cesty jsou vedené příkladně symetricky (ne tak, aby zesilovač byl plně symetrický, ale tak, aby to už dávalo smysl), využívá se v nich tradičních diskrétních firemních modulů HDAM verzí SA2 a SA3 a proudové zpětné vazby s minimálním podílem negativní vazby, což dle výrobce pomáhá řídit reprosoustavy s nízkou citlivostí a vyrovnávat se s náročnými špičkami v zesilovaném signálu.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 4

Zesilovač dokáže dát dostatečných 45 Wattů na kanál do 8 ohm, respektive 60 Wattů do 4 Ohm, frekvenční odezva 10 - 70 000 Hz působí dobře, byť je bez udané tolerance, tlumící faktor 100 také není zlý a celkové harmonické zkreslení na úrovni 0,08% je také naprosto v pohodě v kontextu dané kategorie. Vlastně tu není vůbec nač si stěžovat.

Marantz PM6006 hrál - pochopitelně - nejvíce se svým vrstevníkem CD6006, ale také s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, s OPPO BDP-105D, s gramofony VPI Scout a Pro-Ject Elemental (s přenoskovými předzesilovači Naim Stageline a Pro-Ject Phono Box) nebo s Cambridge CXC. Poněkud exotickým partnerem byl zesilovači DAC Gryphon Kalliope. Srovnávalo se s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, s Cambridge CXA80 nebo Norma Revo IPA-70B, ale také s Gryphon Diablo 300. Poslouchalo se pak přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Xavian Premio nebo AQ Passion Teen a PMC twenty.22. Propojeno a napájeno bylo kabely ZenSati Authentica, KrautWire Lifetime série nebo TelluriumQ Silver a Black sérií.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 5

Na svou nijak závratnou cenu dokázal PM6006 udržet slušnou kontrolu nad basovým pásmem, pokud zrovna neřídil ultra "hladové" reprosoustavy typu PMC nebo nešlo o spodní frekvence nějakého velkého orchestru při velké hlasitosti - tam někde už pochopitelně nacházíte limity PM6006. Když ale v takové té rozumné, víceméně realistické hladině posloucháte kontrabas Charlieho Hadena, vybrnkávající pomalé tóny ve "Spiritual" ("Beyond the Missouri Sky" | 1997 | Verve | 537 130-2), vlastně musíte Marantz pochválit - nemá sice takovou tu technicistně přesnou, suchou kontrolu třeba jako Yamahy, ale zato má vláčný, dýchající, hebký a barevný bas, kterému vůči pořizovací ceně nemůžete vytknout ani ň. Ano, není to největší objem, mohl by být i důraznější nebo spíše hutnější, ale definice tu je, tóny jsou zřetelné, není to měkká basová "mlha", ale tón za tónem, nedominantně plující jako základ příjemného zvuku.

Podobně pak i Jonesův vokál v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2003 | Universal | VJ 356N) - kdyby měl ještě trochu zřetelnější třetí rozměr, bylo by to parádní, ale i tak se nese prostorem dobře vydělený z hudebního celku, lehký, čitelný a zřetelný, nenásilní, nespěchající, uvolněný a hebký. Ačkoliv není holografický, nese si v sobě už ten "hifistický" nadhled, jemnost a měkkost, která pohladí a skryje případné neduhy, takže PM6006 je zejména v setu se svým "šestkovým" kolegou nesmírně tolerantní komponent, aniž by toho dosahoval "mazáním" či přehnaným barvením zvuku - hraje tak trochu "hezky", avšak třeba zrovna vokál díky tomu působí nakonec přirozeněji, než z trochu suchých a na emoce skoupých, byť možná trochu preciznějších konkurentů.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 6

Celková uvolněnost zůstává nezměněná i v oblasti nejvyšších tónů - vibrafon a činely v Burtonově "Like Minds" ze stejnojmenné desky (2003 | Concord | SACD-1029-6) tak nejsou nejprůbojnější v kategorii, na druhou stranu jsou víc než dostatečně znělé a jasné, aby nezapadly za ostatní nástroje a hlavně - můžete hrát i na říznějších reprosousatvách poměrně nahlas, aniž by reprodukce byla útočná, což z PM6006 činí příjemně (jak už jsme řekli) tolerantní a snadno použitelný zesilovač. Nekonfliktnost ale ještě neznamená, že kov nemá ten správný kovový charakter, tón se sice omezuje na blízké okolí dopadu paličky, nenese ten pocit celé plochy činelu kupříkladu, ale zrovna činel už ani není jednolitou šumící a syčící plochou, takže opět dostanete za cenu víc než férovou kvalitativní protihodnotu.

Kupříkladu u smyčců ve Vivaldiho "La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) bylo znát dynamické limity zesilovače, nicméně až při vyšších hlasitostech - pokud zachováte rozumnou úroveň (což máte-li rádi klasiku a své uši snad bude pravděpodobný scénář), PM6006 vás sice nepošle do kolen v bezbřehém obdivu z dynamických explozí, ale bude velmi, velmi příjemný, takový "normální" - uvolněný přednes se nikdy nezhroutí v neorganizovaný chumel, ani složitější pasáže nepřipraví zesilovač o příjemný nadhled a když se hráči opřou do svých smyčců, je cítit větší porce energie, větší důraz a ono "fouknutí" a dýchání. V rámci dané třídy, zejména najdete-li reprosoustavy, které se rozumně snadno řídí, je Marantz krásně bohatý a lehký, na nic si nehrající a přitom nic zásadního nepostrádající.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 7

Celkově vyvážený, dospěle laděný zvukový projev nabízí dle očekávání rozlišení hodné dané třídy, nijak efektní, nijak prvoplánové, nijak obtěžující, ale naopak třeba dle "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) působící až nečekaně dobře. Může za to patrně celkově velmi slušná organizace a tiché pozadí, protože ačkoliv vám PM6006 neukáže zázračně nové zvuky a nuance, otevřený a lehký, tak nějak samozřejmý zvuk vám ani nedává důvod přemýšlet nad tím, že by něco chybělo (i když víte, že chybí, pokud jste nahrávku slyšeli na nějakých opravdu high endových strojích). Nástrojové linky už ale mají svůj prostor, stejně jako vokály mají kolem sebe vzduch, takže reprodukce jednoduše není chudá a vlastně kéž by každý přístroj za dané peníze hrál takhle bez tlaku a přitom již čistě a čitelně.

Naopak zcela bez připomínek za dané peníze se zdá být prostor nahrávky - Mahlerova "6. symfonie" v podání České filharmonie a Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) měla velmi jasné pravolevé rozvržení, jeho přehlednost a konkrétnost nás až zarazila - limit třídy komponentu byl poznat zejména v hloubce a v rozložení nástrojů právě před / za jiné. Pokud ale nejste hnidopichové a uvědomíte si, kolik peněz PM6006 stojí, pak je celkový obraz vlastně úžasný - takhle vzdušnou a organizovanou, přitom ale uvolněnou scénu asi jiný dostupný zesilovač neumí.

2016 10 01 TST Marantz PM6006 8

Marantz PM6006 hraje, zejména s CD6006, velmi muzikálně. Hraje jemně, hraje klidně, hraje lehce a hraje plynule, hraje také velice tolerantně a proto ani trochu expresivní nahrávka "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) nebyla agresivní, naopak tóny navazovaly v příjemném, nerušeném tempu, hudba šlapala, hladkost skryla ukřičenost kytar a přitom nebylo znát žádnou deku nebo nepatřičně velké zklidnění.

Marantz PM6006 se opravdu povedl - není to výjimečný stroj, který by vám podlomil kolena, ale na druhou stranu je to stroj, který stojí 15 000,- Kč a který je dle našich dosavadních zkušeností (zejména v kombinaci s CD6006) měřítkem toho, jak normálně, jak v klidu a jak v pohodě a muzikálně mohou i dostupné komponenty hrát, jak vyvážený mohou mít zvuk a jak dobře mohou vypadat a fungovat. Jednoduše řečeno, poměřováno penězi by každý dostupný komponent měl brát jako etalon to, jak dobře umí PM6006 přenést atmosféru a zábavnost hudby napříč žánry - kéž by právě takhle nějak "normálně" vypadalo a hrálo všechno dostupné hi-fi.

Kč 14 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ férový, již ne unylý, ale živý, čistý a příjemný zvuk

+ pěkné zpracování

+ rozumná výbava

+ solidní záběr a kontrola na danou cenu

+ tolerantní, příjemný přednes

ZÁPORY

- zvuk přeci jen nese lehoučké stopy "hezkosti"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.marantz-hifi.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika