Německé jméno Neyton se ve světě high endu objevilo relativně nedávno, rodinná firmička Neymanů, kteří dráty vymýšlí, vyvíjí a také bez výjimky ručně vyrábí, si ale získala sympatie nemalé části světových oborových periodik, ale hlavně audiofilů. Jedinou nevýhodou je fakt, že Neyton kvůli vysokým kvalitativním standardům a ručnímu zpracování v Německu a ne v levných lokalitách jihovýchodní Asie, patří spíše do vyšší cenové kategorie – však za nejvyšší stříbrno-zlatý Berlin LS můžete dát až téměř 400 000,- Kč. V Neytonu se však k velké radosti majitelů sestav střední třídy rozhodli svůj styl vtisknout i do nižších cenových pater a jméno Neyton tak nyní můžete pořídit už kolem 10 000,- Kč.

Nová, na poměry výrobce levná série nese dramatické jméno Black Line, snad aby se výrazně odlišila od zbytku portfolia, kde jsou řady pojmenované po významných německých městech. Přesto od pohledu poznáte, že ačkoliv zjednodušena, základní koncepce kabeláže Neyton zůstává zachována i zde.

Black Line LS

Charakteristický je zejména reproduktorový kabel ploché konstrukce. Oproti stájovým kolegům je to spíše než kabelový pás takový malý proužek, ale i tak je znát příkladné zpracování. Snad jen pokud jste experimentátoři a často kabely vytahujete, asi shledáte jednoduchou smršťovací bužírku a tenoučké duté banánky s vrstvičkou 24 karátového zlata příliš tenkými pro pohodlnou manipulaci. Pokud ale kabel hodláte zastrčit a nechat být, není to nic problematického.

Černé provedení s bílými spárami mezi vodiči respektuje název a vlastně vypadá moc pěkně. I díky ručnímu zpracování je estetický a kvalitativní dojem na jedničku – poznáte, že tohle není práce anonymního čínského stroje.

Čtyři vedle sebe uložené vodiče jsou tvořeny vysoce čistou bezkyslíkatou mědí AWG 14, celkový průřez jednoho kabelu činí 3,9 mm2. Jako izolant je zvolen oblíbený a výborně fungující Teflon.

Black Line NF

V řadě Black Line se nachází sice ještě také napájecí kabel, k nám se ale s reproduktorovým drátem dostal signálový analogový kabel. Ten oproti svému plochému soukmenovci působí výrazně ordinérnějším dojmem, ani jemu ale není estetika černých tónů cizí. Na povrchu je na první pohled pěkný oplet a je tu cítit dobré zpracování. Možná překvapí ukončení lehoučkými koncovkami, o nichž se až z dokumentace dočtete, že pochází pod označením FP-162g z výrobního programu proslulé značky Furutech a svůj zvláštní vzhled získává díky fluoropolymerové izolaci měděného těla.

Uvnitř opletu najdeme čtveřici měděných vodičů – jsou postříbřené a zkroucené, aby se maximalizovala odolnost vůči elektromagnetickým rušením. Kolem vodičů je vedeno stínění, o kterém se nic bližšího nedozvíme. Jako dielektrikum výrobce opět zvolil Teflon.

Poslech

Kabeláž Neyton Black Line jsme poslouchali se sestavami Naim Nait XS / Naim CD5si a Rega Elicit-R / Rega Saturn-R, do kterých vstupoval ještě ASUS Xonar Essence One MUSES a občas ještě analog v podobě Pro-Ject Elemental / Pro-Ject Phono Box. Signálový kabel jsme srovnávali s Eagle Cable Condor Blue LS 5.1, QUAD QA-900 a KrautWire Guru S a custom-made stříbrným krouceným kablíkem KrautWire. Kabel reproduktorový pak s Naim NACA5, ProAc Response Signature Black a KrautWire Blanche Superbe.

„Dark Side of the Moon" a hlavně „The Great Gig in the Sky" od Pink Floyd (MFSL | UDCD 517) tepala v rytmu baskytary, nástroje lehce objemově výraznějšího, než jsme čekali. Basu je tak dost, má energii a slušnou kontrolu, ale celkově je dosti poklidný, nepřekypující důrazem – mnohem více sází na poklid a nenásilnost. Basová linka má nicméně naprosto adekvátní definici, takže jí lze snadno sledovat. Je také cítit, že spodní oktávy mají o ždibec víc síly a objemu, než zbytek pásma. Obdobnou charakteristiku nacházíme u mnoha měděných kabelů – pokud připojíme nepostříbřený signálový kabel, bas ještě zhutní. Dává to ale prostor pro experimentování a „dolaďování" zvuku sestavy.

Hlas Michaela Stripa z R.E.M. v „Rockville" („Singles Collected" | 1994 | IRS Records | 7243 8 29642 2 3) předvádí zvláštní charakterový mix – ačkoliv vokál je příjemně čistý a dobře srozumitelný, nemáte pocit nějaké naléhavosti, zvuk je velmi poklidný a kultivovaný, ať už se v hudbě děje cokoliv. Vlastně celá skladba je otevřená a čistá, oproti většině dostupných kabelů, které se snaží působit aktivně a živě, Neyton se v ničem nesnaží přehánět či jakkoliv upozorňovat na jakoukoliv část reprodukce. Máte pocit, že přednes je jednoduchý, hladký, nenásilný. Hodně záleží také na tom, jakou zvukovou signaturu má vaše sestava – velmi uvolněný charakter bude výborně sedět i k ostřejší elektronice. Na obou našich sestavách zněla také velmi dobře akustická kytara v této skladbě. Rezonance těla je sice spíše naznačená, ale informací o hudebním dění rozhodně není málo.

Máte-li sestavu, která již sama o sobě hraje uvolněně, může se stát, že při použití signálového i reproduktorového kabelu v ní bude klidu až příliš. Tedy, my jsme se s tím nesetkali, ale u komponentů s takříkajíc „líným" zvukem by situace nastat mohla. Třeba činelů v úvodu „Dreaming of the Master" z živé nahrávky „Live in Berlin" od Art Ensemble of Chicago je objemově poměrně dost, v našich systémech ale byl přednes správně živý a znělý hlavně v kombinaci Black Line LS a stříbrného signálového KrautWire. Stříbro trochu ubírá objem a dodává pocit energie. Pokud jste ale příznivci hutnějšího, plnějšího přednesu, mohla by vám být blízká právě kombinace obou podob Neyton Black Line. Protože i ve své uvolněnější formě je na danou třídu cinkot činelů přesvědčivý a dobře zvládnutý; úder paličky činel rozezní a zvuk zůstane odlišený od zbytku tónů skoro stejně dlouho a stejně jistě, jako při použití KrautWire Blanche Superbe. Právě u výšek si uvědomíte, že ač nebudí Black Line prvoplánové nadšení, nemůžete v poměru k ceně vlastně o zvuku říct vůbec nic špatného, protože i když dražší firemní modely umí podat komplexnější výkon, vůbec to není špatné – rozhodně to není „nijaký", ani na povrchní efekt zaměřené ladění.

Oproti zmiňovaným kabelům lze také vyzdvihnout velmi dobré podání dynamiky skladeb – Black Line sedí na vrcholu třídy, kterou bychom mohli nazvat „entry level" a v tomto kontextu je výkon černých kablíků Neyton excelentní. Naše oblíbená „Velká brána Kyjevská" z Mussorgského „Obrázků z výstavy" (Gergiev + Vídeňská filharmonie | 2002 | Decca | 468 526-2) zněla živě, při náhlých vzedmutích hudebního dění energie neuvadá, i když důraz třeba u velkého kotle je trochu umírněnější. Ale za dané peníze není nač si stěžovat.

„Ruby, My Dear" z nepojmenovaného alba Thelonia Monka a Johna Coltrana (2010 | Concorde | 0888072319899) poukazuje na to, že lehkost a klid v sobě skrývají také slušné rozlišení. Tak je tomu vůbec u produktů Neton, ani Black Line nejsou výjimkou. Informace jsou servírovány přehledně a jednoduše se čtou, ševel bicích je na danou třídu oddělen skutečně příkladně. Sledovat jednotlivá brouknutí kontrabasu je také snadné, je ho akorát a pro objem nezapomíná ani na kontrolu. Váha nástroje, či možná jeho důraznost, by ale mohla být přeci jen o něco málo citelnější.

Podání prostorové informace je naprosto bezproblémové, jak se ukázalo u „So What" z Davisovy nejslavnější desky „Kind of Blue" (1997 | Columbia | CK 64935). Dokonce tu byl pocit propojenosti, pocit, že zvuk má hloubku a neběží tak jen po povrchu. Dražší kabely v tomto ohledu odvádí samozřejmě pečlivější práci, přenesou více nuancí a drobných detailů a poskládají tak živější, přesvědčivější obraz, ale Neyton Black Line už vám dají tuto úroveň alespoň ochutnat. I když zvuk je spíše uvolněnější, lokalizace nástrojů je dobrá a přehledná.

Neyton by se dal popsat také jako neefektní. A to v dobrém slova smyslu. Přednes „Happy-Go-Lucky Local" z desky „Night Train" Oscar Peterson Trio (1997 | Verve | 0602498840252) sází spíše na kontrolu, než na bohatost, spíše na čistotu a srozumitelnost, než na barevnost. Je tu cítit také velká snaha po nezabarvení průchozího signálu, Black Line se vyhýbá tendence některých měděných konstrukcí zvuku dodávat jistou nadbytečnou tíhu a temnost. Trochu paradoxně se také zdá, že i když kabely Black Line neinklinují k vysoce transparentnímu, lehkému zvuku, čistému jako vzduch zimního rána (ale spíše k zemitějšímu, hmotnému podání), proniká jejich zvukem velmi silně charakteristika připojených komponentů.

Systém propojený Neyton Black Line také (možná i díky lehoučkému zdůraznění spodních frekvencí) respektuje rytmus skladby. Jethro Tull a jejich „Locomotive Breath" („Aqualung" | 1996 | Chrysalis | 7243 4 9 5401 2 5) jsou skvělým příkladem naléhavého rytmu a tahu na branku. I když hudba není dravá, je přesná a odtikává s neochvějnou přesností – rozhodně nad rámec kategorie.

Kabely Neyton Black Line umí být poměrně tolerantní – i nedokonalá nahrávka, jakou bezesporu je pocta zpěváka Queens of the Stone Age Nicka Oliveriho punkovému uskupení Black Flag „Jealous Again" („Rise Above" | 2002 | Sanctuary | SANCD125), pak vyznívá akceptovatelně. Zvukový chumel tu sice zůstává zacuchaný, ale ne vysloveně nepřehledný, důležitější ale je, že tu nejsou nepříjemné, ostré hrany či agresivita.

Kabely Neyton Black Line jsou rozhodně nečekaným výletem z ryze high endového portfolia německé značky. V dobře zaplatitelných sférách přináší ochutnávku světa high endu v estetickém, byť jednoduchém balení. Vizuální stránka vlastně docela odpovídá té zvukové – jednoduchost, účelnost, přehlednost a čistota, celková neefektnost. A funguje to. Black Line vás neoslní, ale nechá zaznít vaši sestavu, pokud ta patří do vod, v nichž high fidelity zvolna přechází v high end. Tam někde, pokud máte systém poskládaný z komponentů mezi 20 a 40 tisíci (nebo klidně ještě o kus výš), udělají kabely Neyton Black Line nejlepší službu. Černé Neyton snad jen lehce zdůrazní basové spektrum, jinak je z jejich projevu cítit snaha o maximální věrnost, vyrovnanost a střídmost. Jako bonus pak můžete brát skutečnost, že Black Line jsou poměrně tolerantní a ani špatné nahrávky či ostřejší komponenty tak neříznou do ucha. Neyton tak svůj firemní podpis vnesl i do velmi dostupných úrovní a i když je asi nebudete moci bez přemýšlení připojit k jakékoliv sestavě, tam, kde si sednou, tam se osvědčí.

Kč 11 420,- - Black Line LS 2x 1m
Kč 20 580,- - Black Line LS 2x 5m

Kč 7 690,- - Black Line NF 2x 0,5m
Kč 10 450,- - Black Line NF 2x 2m

--- --- --- --- ---

KLADY

+ zvukový charakter firmy Neyton v dostupném balení

+ velmi dobrý poměr cena / výkon

+ elegantní provedení

+ dostatečně vyrovnaný, kultivovaný zvuk

ZÁPORY

- ve vzájemné kombinaci obou typů kabelů s klidnější, měkčí sestavou by mohl být zvuk živější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika