Model RCD-06 je v současnosti nejlevnějším CD přehrávačem, který najdete v katalogu tohoto japonského výrobce, patřícího dnes už pod křídla Bowers & Wilkins. S cenou víc než zaplatitelnou se pyšní tím, co v dané kategorii není vůbec obvyklé - velká část součástek totiž nese logo Rotel, Čínu pak vidělo jen minimum součástek. A i když je dnes na světě už inovované verze SE, ani „původní" model není k zahození.

Při pohledu na šedý, nízký kvádr přehrávače na masivních nožkách je téměř nemožné hned na první pohled nepoznat jeho výrobce. Koncepčně se jedná o klasický CD přehrávač, trochu zamrzí nepřítomnost HDCD dekodéru jako ve vyšších řadách. Kompletně symetrický návrh signálových cest hostí jako hlavní srdce přístroje D/A převodník s logem Burr Brown, schopný zpracovat signál až do hloubky 24 bitů a vzorkovací frekvence 96 kHz, navíc provádějící osminásobný oversampling. Načtená data mohou proudit z přehrávače buď přes pár analogových RCA konektorů nebo přes digitální koaxiální výstup. Trochu škoda je nepřítomnosti výstupu optického, ale to je spíš pro pocit. Na zadní straně je ještě konektor pro 12ti voltový spínač, usnadňující zabudování přístroje do inteligentního ovládacího systému.

Co se vzhledu týká, má RCD-06 tak málo prvků, které by se daly nazvat „design", že je vlastně zhmotněnou čistotou, nebýt lehce humpoláckého displeje (ve smyslu opravdu velkých rozměrů - bonusem je alespoň velmi dobrá čitelnost bílých číslic a písmen), byl by i opravdu pěkný. Centálně umístněná mechanika je dostatečně pevná a hlavně rychlá, takže každodenní soužití je příjemné, řešit počet a funkčnost tlačítek přímo na přístroji (i když nejsou špatná) asi nemá příliš cenu - většina z nás je už prostě trochu moc odkojená komfortem dálkového ovládání, navíc to od Rotelu sice není hezké, ale má tak akorát tlačítek a na klávesy poznáte i po hmatu.

Rotel RCD-06 strávil většinu testovacího času v kombinaci s integrovaným zesilovačem Rotel RA-06, na obměnu pak byl zesilovač Myryad Z142 a k němu ještě CD přehrávač Z114 stejné značky, ačkoliv to jsou komponenty o nějakou tu tisícovku dražší. Propojení přístrojů dostaly za úkol KrautWire Guru S či Monster Cable M1000i (ale zvukový přínos těch i oněch byl v zásadě shodný, stejně jako zesilovač šestkové série není ani přehrávač nijak extrémně citlivý na kvalitu „prodrátování"), k reprobednám vedl energii kabel KrautWire Awakening, prohazovaný za Neyton Frankfurt LS. Hudbu jsem poslouchal z řady reprosoustav, jmenujme Bowers&Wilkins 685, Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 nebo KODA Harmony K-2000B.

Začněme rockovou klasikou „Flip the switch" britských Rolling Stones. RCD-06 nemá problém s rytmem, zvuk je volnější a vzdušnější než v podání Myryad, snad jen trošku sušší, s menším pocitem pohody - Rotel prostě „tlačí na pilu", což je po většinu času poslechově atraktivní.

Dobrou dynamiku jsem docenil na audiofilském výběru Crystal Cable Arabesque, znát je to například na houslích ve Vivaldiho „La Stavaganza Concerto op. 4 no. 3 - Allegro". Rotel nabízí také pěkné podání prostoru, ale chybí mu krůček k tomu, aby se dal označit za top své kategorie. Zvuk je rázný, přesný a detailní, schází mu ale trocha pohodovosti či řekněme hudebnosti. Přestože nástroje zní čistě a jasně odděleně, skutečná barva a charakter jejich zvuku je přeci jen maličko jiný.

Pustíme-li ale do mechaniky poslední CD Rammstein s názvem „Liebe ist für alle da", dramatický, až agresivní přednes přidává body k dobru, protože třeba hitovka „Haifisch" má prostě spát a zvláště ve středech a výškách je znát opravdu dobrá čistota a přesnost RCD-06, až neočekávaná od přístroje této cenové kategorie. Basu třeba oproti Myryad není přebytek, možná je to ale také subjektivní dojem, kdy je sestava Rotel ostřejší a „našlápnutější" než relaxovaný a měkčí Myryad. I tak je ale „Haifisch" v podání Rotelu rozhodně atraktivnější, jen si nejsem úplně jistý, zda by bylo možné poslouchat takto dlouhé hodiny bez potřeby snižovat hlasitost.

Když už jsme tu nakousli kompilaci Arabesque, nedá mi to nevrátit se k Rutterovu requiem „Pie Jesu", které se na ní také nachází. Sbory hlasů jsou oříškem pro každý systém, Rotel RCD-06 přenáší opět slušnou míru detailu, přesto mu schází ta malá troška volnosti a přirozenosti pro skvělý výsledek. Víte také co přesně v nahrávce je, dokážete určit odkud které hlasy přichází, přesto nemáte dojem, že by nahrávka byla sejmuta v katedrále, přestože tomu tak je.

Rotel RCD-06 asi není možné v cenové hladině 12 000,- nějak kritizovat. Ba naopak možná zaujme právě svým přímým, jasným a čistým, ale snad až trochu příliš „snaživým" projevem, skvěle se hodícím hlavně k elektrifikované a pěkně odvázané hudbě (protože dynamika a timing mu nechybí). Čím potěší určitě je výrobní kvalita, pohodové soužití a hlavně a opět - cena.

Kč 11 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ rychlost mechaniky

+ atraktivní zvuk

ZÁPORY

- chybí optický výstup

- nic zásadního v kategorii Kč 12 000,-, pokud se vám líbí přímý, jasný zvuk

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika