2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 1

Příběh americká značky Emotiva je trochu složitý a hlavně jej samotní majitelé příliš nešíří. Každopádně firma vznikla v hlavách několika přátel, kteří tou dobou navrhovali obvodová řešení u těch nejproslulejších a (skoro) nejdražších high-endových značek v oboru. Cílem bylo nabídnout špičková řešení s tím, že si páni konstruktéři zkoušeli, za jak málo peněz (oproti těm vyhlášeným top značkám doslova za hubičku) už lze vyrobit dobré stroje podle jejich osobních kvalitativních nároků.

Mottem firmy je "Znovu vymýšlíme high-end audio" - jednou z výhod je i to, že ač nejde o "garážovku", je ve firmě kupříkladu jen nutné minimum lidí a vše je zaměřeno na maximální efektivnost výroby, z čehož následně plynou také vstřícnější ceny pro každého nového majitele, neb se v nich nerozpouští náklady na tucty zaměstnanců nebo luxusní prostory. Inu, minimálně z našeho pohledu jde o zajímavý a rozhodně chvályhodný přístup.

Výkladní skříní současného firemního portfolia je řada X, sestávající vlastně jen z trojice produktů - hlavní je koncový stupeň s modulární konstrukcí, takže si můžete pořídit stereo set, k němuž poslouží linkový předzesilovač XSP-1, případně ale až sedmikanálový systém, k němuž zase přísluší A/V procesor XMC-1.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 2

Linkový předzesilovač XSP-1 je pěkně velký - skříň přístroje má 43 cm na šířku, 15 cm na výšku a 42 cm do hloubky, přičemž s váhou kolem 10 kg (výrobce přesnou hodnotu neuvádí) je to prostě už kus přístroje. Šasi je vyrobeno z ne úplně neprůstřelných, ale kvalitních profilů a zpracování je celkově dobře "trefené", tedy i když vynechává vzhledem k filozofii firmy příliš drahé luxusní materiály, nabízí velmi férový pocit hodnotnosti. Zde tedy není nač si stěžovat.

Co možná bude složitější oříšek, to je design - ten je totiž ryze americký a spíše jednoduchý. To samozřejmě není nijak špatně - nakonec na ve středu uloženém displeji je vše podstatné a dobře čitelné, díky mnoha tlačítkům máte přímý přístup ke všem korekcím, vstupům a obecně všem funkcím, je tu i pohodlná a plynulá regulace hlasitosti. Každý jeden prvek je ovšem podsvícený sytě zářícími modrými LEDkami, které lze jen ztlumit, ale ne vypnout. Ani v noci nebyla nicméně záře otravná, byť třeba bílá záře by byla jaksi evropsky vkusnější. Z amerických poměrů také vychází možnost snadno umístit zařízení do racku.

Naopak famózní je monumentálně těžký a bytelný odlitek hliníku, v němž je skryt dálkový ovladač - žádné plastové kartičky s pár tlačítky, ale opět vše pěkně poctivě na jednom místě.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 4

Zadní strana vám pak odhalí až nebývale široké portfolio konektorů a možností práce s nimi. XSP-1 nenabízí žádnou digitální konektivitu, je to tradiční analogový linkový předzesilovač. Najdete tu celkem čtyři vstupy - první a druhý mají formu symetrických XLR i nesymetrických RCA, třetí a čtvrtý jsou jen v podobě cinchů. Je zde ještě vstup pro domácí kino (levý kanál, pravý kanál, subwoofer) a phono vstup pro gramofony, kde lze nastavit jak MM, tak MC úroveň a také doladit impedanci přenosky. To je vlastně skvělé a vcelku dost neobvyklé. Je tu i smyčka procesoru (vstup - výstup) pro domácí kino.

Ještě zajímavější jsou ale rozhodně výstupy - jsou tu dva. Jeden je označen jako hlavní, druhý jako subwooferový. Oba pak jsou jak ve formě symetrických XLR, tak nesymetrických RCA, ten první je pouze pro levý a pravý kanál, ten subwooferový vám dává na výběr buď levý a pravý kanál, nebo sečtený výstup. Variabilita je tedy výjimečná a to jsme nezmínili ještě to nejlepší - jak hlavní výstup, tak ten pro subwoofer můžete páčkou přepnout na plnorozsahový, nebo na limitovaný. U hlavního výstupu je pochopitelně horní propust (rozsah 50 - 250 Hz), u subwooferu dolní propust (také 50 - 250 Hz). Toto řešení dává ve finále obrovskou svobodu v nastavení systému a jen tak se nevidí. Filtry systému Linkwitz-Riley mají strmost 12 dB / oktáva.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 6

Vnitřní řešení je pak nápadité a zjevně pečlivější, než je v dané cenové hladině běžné - je tu pečlivě zapouzdřené toroidní trafo a poměrně dost pečlivé napájení, obvodové řešení signálové cesty je plně symetrické od vstupu po výstup, vše je řešeno analogově. Hlasitost kupříkladu sice reguluje digitální mikroprocesor, ale používá k tomu systém analogových odporů s kroky po 0,5 dB.

Výrobce udává zajímavé technické hodnoty - odstup signálu a šumu přes 117 dB, celkové harmonické zkreslení včetně šumu ne větší než 0,0004% a přeslechy pod 100 dB. To tedy platí pro symetrické připojení, nesymetrické je ale jen nepatrně horší.

Předzesilovač Emotiva XSP-1 Gen 2 jsme zkoušeli hlavně s koncovým stupněm Emotiva XPA-2 Gen 3, byť jsme samozřejmě vyzkoušeli třeba i Naim NAP 250. Porovnávali jsme s Norma Revo IPA-70B či Cambridge CXA80 a Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205 nebo VPI Scout s phono předzesilovačem Grandinote Celio. Detaily o kabeláži a dalším příslušenství v pravém sloupci -->. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo Xavian Perla a Xavian Premio.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 7

Nutno hned zkraje říct, že XSP-1 si zdaleka nejlépe rozumí se svým firemním sourozencem XPA-2. Oproti snad až chvílemi trochu moc dravému XPA-2 je kultivovanější, "rovnější" a vlastně je ve zvuku méně patrný. Basovou smršť v Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) zvládl předzesilovač čistě a vlastně je dobré zmínit i to, že třeba do zvuku XPA-2 přinesl více detailů a více jistoty, než když hrál koncák samotný třeba s výstupem OPPO, jakkoliv to nemusí zprvu znít logicky. Předzesilovač bazíruje hlavně na čitelnosti, mohutné záběry smyčcové sekce jsou dobře kontrolované a mají pevné kontury a to rozhodně víc, než byste si zajisté na první pohled tipli.

Stejně tak středy - vokál Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl už parádně plastický, spořádaný a prostý jakékoliv nepříjemnosti. Je to snad trochu věcný přednes, ale konkrétní, je to pěkně čisté a klidné. Zejména jeho samozřejmá srozumitelnost opět působí jako z ligy podstatně dražší elektroniky. Hlasu vlastně nelze nic vytknout - má jiskru, má šmrnc a má už i ten hrudní, fyzický, rezonující přídech Jonesovu hlubokému vokálu vlastní.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 13

Činely v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byly objemově výrazné, znělé a nebojácné, možná chvílemi i lehce zajiskřily, ale díky své výraznosti zase nabízí spoustu detailů a třeba i dlouhý dozvuk, navíc je tu ona pevně v rukou (nebo spíše v obvodech) držená čistota, chtělo by se říci ona kýžená "neutralita". Navíc každé kovové ťuknutí má ten správný kovový říz.

Dynamicky snad není XSP-1 tak působivý a šokující jako koncový stupeň XPA-2, ale přesto nastane příjemný WOW efekt, když si uvědomíte, že je to vlastně zaplatitelný stroj. Velké bubny v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music) jsou působivé, velké, konkrétní, pevné, jadrné a už potichu mají citelnou dynamiku, což je skvělá vizitka - opět nutno říct, že takový pocit síly a živosti ve světě pětimístných cenovek není lehké najít.

Rozpracování "My Right Eye" od Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) se neslo sice v trošičku technicistním duchu, ale díky přesnosti a čistotě je to až překvapivě dospělé, dobře rozvrstvené a excelentně čisté, navíc detaily a transparentnost se neztrácí ani při nízké, dalo by se říci "noční" hlasitosti.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 14

Stejně jako koncový stupeň, umí i tento předzesilovač nabídnout skvělé podání prostoru a samozřejmě nejlépe fungují oba přístroje ve vzájemné harmonii. Scénu v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) roztáhl předzesilovač doleva a doprava až za hranice ozvučnic, to působivé je ale hloubka, scéna se táhne dozadu a má nezpochybnitelné tři rozměry, v nichž dokáže zakotvit jednotlivé dobře separované nástroje. Prostor je jeden z nejsilnějších argumentů, kterým si vás set Emotiva získá.

Razance, přesnost a vyrovnanost dobře svědčí i dravým a poměrně vrstevnatým skladbám, jako je třeba i v divokém tempu se ženoucí "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records). Na rozdíl od koncového stupně, který vás doslova zavalí energií a výbušností je předzesilovač klidnější, ale neméně přehledný.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 15

Emotiva XSP-1 je výtečně vybavený předzesilovač, jehož jedinou slabinou (a ještě relativní) je v praxi trochu americký design. Zvukově je totiž za dané peníze naprosto excelentní. Čistý, rovný, rychlý a dynamický, otevřený a i když možná nemá ten "luxusní" punc high-endu s šestimístnými cenovkami, ve většině charakteristik se mu až neuvěřitelně blíží. Vlastně je to skutečně to, co značka slibuje - skvělý zvuk v dostupném balení a ještě k tomu okořeněný promyšlenou konektivitou. Tohle je příklad geniálního poměru cena / výkon...

Kč 43 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava a možnosti konfigurace

+ cena vzhledem ke zvuku

+ přímý, super čistý a rovný zvuk

+ velmi příjemně hladká regulace hlasitosti

+ solidní sluchátkový zesilovač

ZÁPORY

- škoda, že osvětlení nejde úplně vypnout

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio