2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 1

Příběh americká značky Emotiva je trochu složitý a hlavně jej samotní majitelé příliš nešíří. Každopádně firma vznikla v hlavách několika přátel, kteří tou dobou navrhovali obvodová řešení u těch nejproslulejších a (skoro) nejdražších high-endových značek v oboru. Cílem bylo nabídnout špičková řešení s tím, že si páni konstruktéři zkoušeli, za jak málo peněz (oproti těm vyhlášeným top značkám doslova za hubičku) už lze vyrobit dobré stroje podle jejich osobních kvalitativních nároků.

Mottem firmy je "Znovu vymýšlíme high-end audio" - jednou z výhod je i to, že ač nejde o "garážovku", je ve firmě kupříkladu jen nutné minimum lidí a vše je zaměřeno na maximální efektivnost výroby, z čehož následně plynou také vstřícnější ceny pro každého nového majitele, neb se v nich nerozpouští náklady na tucty zaměstnanců nebo luxusní prostory. Inu, minimálně z našeho pohledu jde o zajímavý a rozhodně chvályhodný přístup.

Výkladní skříní současného firemního portfolia je řada X, sestávající vlastně jen z trojice produktů - hlavní je koncový stupeň s modulární konstrukcí, takže si můžete pořídit stereo set, k němuž poslouží linkový předzesilovač XSP-1, případně ale až sedmikanálový systém, k němuž zase přísluší A/V procesor XMC-1.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 2

Linkový předzesilovač XSP-1 je pěkně velký - skříň přístroje má 43 cm na šířku, 15 cm na výšku a 42 cm do hloubky, přičemž s váhou kolem 10 kg (výrobce přesnou hodnotu neuvádí) je to prostě už kus přístroje. Šasi je vyrobeno z ne úplně neprůstřelných, ale kvalitních profilů a zpracování je celkově dobře "trefené", tedy i když vynechává vzhledem k filozofii firmy příliš drahé luxusní materiály, nabízí velmi férový pocit hodnotnosti. Zde tedy není nač si stěžovat.

Co možná bude složitější oříšek, to je design - ten je totiž ryze americký a spíše jednoduchý. To samozřejmě není nijak špatně - nakonec na ve středu uloženém displeji je vše podstatné a dobře čitelné, díky mnoha tlačítkům máte přímý přístup ke všem korekcím, vstupům a obecně všem funkcím, je tu i pohodlná a plynulá regulace hlasitosti. Každý jeden prvek je ovšem podsvícený sytě zářícími modrými LEDkami, které lze jen ztlumit, ale ne vypnout. Ani v noci nebyla nicméně záře otravná, byť třeba bílá záře by byla jaksi evropsky vkusnější. Z amerických poměrů také vychází možnost snadno umístit zařízení do racku.

Naopak famózní je monumentálně těžký a bytelný odlitek hliníku, v němž je skryt dálkový ovladač - žádné plastové kartičky s pár tlačítky, ale opět vše pěkně poctivě na jednom místě.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 4

Zadní strana vám pak odhalí až nebývale široké portfolio konektorů a možností práce s nimi. XSP-1 nenabízí žádnou digitální konektivitu, je to tradiční analogový linkový předzesilovač. Najdete tu celkem čtyři vstupy - první a druhý mají formu symetrických XLR i nesymetrických RCA, třetí a čtvrtý jsou jen v podobě cinchů. Je zde ještě vstup pro domácí kino (levý kanál, pravý kanál, subwoofer) a phono vstup pro gramofony, kde lze nastavit jak MM, tak MC úroveň a také doladit impedanci přenosky. To je vlastně skvělé a vcelku dost neobvyklé. Je tu i smyčka procesoru (vstup - výstup) pro domácí kino.

Ještě zajímavější jsou ale rozhodně výstupy - jsou tu dva. Jeden je označen jako hlavní, druhý jako subwooferový. Oba pak jsou jak ve formě symetrických XLR, tak nesymetrických RCA, ten první je pouze pro levý a pravý kanál, ten subwooferový vám dává na výběr buď levý a pravý kanál, nebo sečtený výstup. Variabilita je tedy výjimečná a to jsme nezmínili ještě to nejlepší - jak hlavní výstup, tak ten pro subwoofer můžete páčkou přepnout na plnorozsahový, nebo na limitovaný. U hlavního výstupu je pochopitelně horní propust (rozsah 50 - 250 Hz), u subwooferu dolní propust (také 50 - 250 Hz). Toto řešení dává ve finále obrovskou svobodu v nastavení systému a jen tak se nevidí. Filtry systému Linkwitz-Riley mají strmost 12 dB / oktáva.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 6

Vnitřní řešení je pak nápadité a zjevně pečlivější, než je v dané cenové hladině běžné - je tu pečlivě zapouzdřené toroidní trafo a poměrně dost pečlivé napájení, obvodové řešení signálové cesty je plně symetrické od vstupu po výstup, vše je řešeno analogově. Hlasitost kupříkladu sice reguluje digitální mikroprocesor, ale používá k tomu systém analogových odporů s kroky po 0,5 dB.

Výrobce udává zajímavé technické hodnoty - odstup signálu a šumu přes 117 dB, celkové harmonické zkreslení včetně šumu ne větší než 0,0004% a přeslechy pod 100 dB. To tedy platí pro symetrické připojení, nesymetrické je ale jen nepatrně horší.

Předzesilovač Emotiva XSP-1 Gen 2 jsme zkoušeli hlavně s koncovým stupněm Emotiva XPA-2 Gen 3, byť jsme samozřejmě vyzkoušeli třeba i Naim NAP 250. Porovnávali jsme s Norma Revo IPA-70B či Cambridge CXA80 a Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, zdrojem signálu bylo OPPO UDP-205 nebo VPI Scout s phono předzesilovačem Grandinote Celio. Detaily o kabeláži a dalším příslušenství v pravém sloupci -->. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Fischer&Fischer SN-70 nebo Xavian Perla a Xavian Premio.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 7

Nutno hned zkraje říct, že XSP-1 si zdaleka nejlépe rozumí se svým firemním sourozencem XPA-2. Oproti snad až chvílemi trochu moc dravému XPA-2 je kultivovanější, "rovnější" a vlastně je ve zvuku méně patrný. Basovou smršť v Zimmerově "Wheel of Fortune" ("Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže" | 2006 | Walt Disney) zvládl předzesilovač čistě a vlastně je dobré zmínit i to, že třeba do zvuku XPA-2 přinesl více detailů a více jistoty, než když hrál koncák samotný třeba s výstupem OPPO, jakkoliv to nemusí zprvu znít logicky. Předzesilovač bazíruje hlavně na čitelnosti, mohutné záběry smyčcové sekce jsou dobře kontrolované a mají pevné kontury a to rozhodně víc, než byste si zajisté na první pohled tipli.

Stejně tak středy - vokál Toma Jonese v "Did Trouble Me" ("Praise & Blame" | 2010 | Island Records) byl už parádně plastický, spořádaný a prostý jakékoliv nepříjemnosti. Je to snad trochu věcný přednes, ale konkrétní, je to pěkně čisté a klidné. Zejména jeho samozřejmá srozumitelnost opět působí jako z ligy podstatně dražší elektroniky. Hlasu vlastně nelze nic vytknout - má jiskru, má šmrnc a má už i ten hrudní, fyzický, rezonující přídech Jonesovu hlubokému vokálu vlastní.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 13

Činely v "Crying" Jamese Blood Ulmera ("Live at the Bayerischer Hof" | 1994 | In+Out Records) byly objemově výrazné, znělé a nebojácné, možná chvílemi i lehce zajiskřily, ale díky své výraznosti zase nabízí spoustu detailů a třeba i dlouhý dozvuk, navíc je tu ona pevně v rukou (nebo spíše v obvodech) držená čistota, chtělo by se říci ona kýžená "neutralita". Navíc každé kovové ťuknutí má ten správný kovový říz.

Dynamicky snad není XSP-1 tak působivý a šokující jako koncový stupeň XPA-2, ale přesto nastane příjemný WOW efekt, když si uvědomíte, že je to vlastně zaplatitelný stroj. Velké bubny v "Earth Drums" od He Xun-Tian ("Paramita" | 2002 | Wind Music) jsou působivé, velké, konkrétní, pevné, jadrné a už potichu mají citelnou dynamiku, což je skvělá vizitka - opět nutno říct, že takový pocit síly a živosti ve světě pětimístných cenovek není lehké najít.

Rozpracování "My Right Eye" od Laurie Anderson ("Homeland" | 2010 | Nonesuch) se neslo sice v trošičku technicistním duchu, ale díky přesnosti a čistotě je to až překvapivě dospělé, dobře rozvrstvené a excelentně čisté, navíc detaily a transparentnost se neztrácí ani při nízké, dalo by se říci "noční" hlasitosti.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 14

Stejně jako koncový stupeň, umí i tento předzesilovač nabídnout skvělé podání prostoru a samozřejmě nejlépe fungují oba přístroje ve vzájemné harmonii. Scénu v "Coal" Michaela Penna ("Free-for-All" | 1992 | BMG) roztáhl předzesilovač doleva a doprava až za hranice ozvučnic, to působivé je ale hloubka, scéna se táhne dozadu a má nezpochybnitelné tři rozměry, v nichž dokáže zakotvit jednotlivé dobře separované nástroje. Prostor je jeden z nejsilnějších argumentů, kterým si vás set Emotiva získá.

Razance, přesnost a vyrovnanost dobře svědčí i dravým a poměrně vrstevnatým skladbám, jako je třeba i v divokém tempu se ženoucí "Deeply Disturbed" od Infected Mushroom ("Converting Vegetarians" | 2003 | YoYo Records). Na rozdíl od koncového stupně, který vás doslova zavalí energií a výbušností je předzesilovač klidnější, ale neméně přehledný.

2017 08 22 TST Emotiva XSP 1 15

Emotiva XSP-1 je výtečně vybavený předzesilovač, jehož jedinou slabinou (a ještě relativní) je v praxi trochu americký design. Zvukově je totiž za dané peníze naprosto excelentní. Čistý, rovný, rychlý a dynamický, otevřený a i když možná nemá ten "luxusní" punc high-endu s šestimístnými cenovkami, ve většině charakteristik se mu až neuvěřitelně blíží. Vlastně je to skutečně to, co značka slibuje - skvělý zvuk v dostupném balení a ještě k tomu okořeněný promyšlenou konektivitou. Tohle je příklad geniálního poměru cena / výkon...

Kč 43 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výbava a možnosti konfigurace

+ cena vzhledem ke zvuku

+ přímý, super čistý a rovný zvuk

+ velmi příjemně hladká regulace hlasitosti

+ solidní sluchátkový zesilovač

ZÁPORY

- škoda, že osvětlení nejde úplně vypnout

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz | www.avhifi.cz | www.emotivaaudio.cz 

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika