2023 03 17 hifi zilina

Město Žilina leží nějakých 28 kilometrů od hranic s Českou republikou a v podhůří krásných kopců Malé Fatry, na malebném soutoku Kysuce a Váhu. Právě zde firma Melody uspořádala od 13.3. do 26.3. 2023 dvoutýdenní festival dobrého zvuku v osmi pěkně upravených místnostech včetně jejich výstavního nahrávacího studia. Jak se zdá, je to koncept velmi zajímavý a praktický, neb každé odpoledne můžete bez ohlášení zajít a poslouchat v malých skupinkách s průvodcem.

Strávili jsme v Žilině jeden den a celou výstavu si užili. Zejména proto, že oproti prakticky jakýmkoliv běžným akcím podobného typu si v Melody zorganizovali také akustickou stránku věci (nakonec provozují skutečně nahrávací studio a prodávají hudební nástroje i studiové vybavení). Zakázkové panely, akustický strop, těžké koberce i závěsy… Všechno fungovalo.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 1

První místnost se nesla v duchu dramatického „pódiového“ nasvětlení a parádní sestavy, jíž dominovaly reprosoustavy Vivid Audio spolu s elektronikou Gryphon – děleným zesilovačem Essence a CD přehrávačem Scorpio, doplněným o převodník Kalliope.

Všechno pak stálo na luxusních stolcích NEO High-End a hrálo tak, jak se sluší a patří – temně, jiskrně a dramaticky.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 2

Tato poslechovka měla největší prostor a také zdaleka nejvyšší cenovku. Absolutní úroveň tu reprezentovaly YG Acoustics Sonja 2.3i, krmená nekompromisním děleným systémem od značky Ypsilon, s digitálním předkem od Taiko, s kabely Siltech a doplňky od Hifistay. Analog reprezentoval systém s gramofonem Kuzma a přenoskou DS Audio. Výsledek? Absolutní… Sonja 2.3i s podporou subwooferu YG Acoustics v referenční sestavě tohoto typu patří na sám vrchol možného, podtržený ještě navíc referenční akustikou s dozvukem pod 0,4 vteřiny v celém akustickém rozsahu. Tohle chcete…

Naproti byl postaven menší systém s ELAC, Cambridge Audio a koncovým stupněm od Pass Labs, ale i tato poněkud nesourodá sestava nefungovala špatně. V přímém porovnání s ultimativním systémem ovšem samozřejmě nebylo co řešit. Každopádně v téhle poslechovce rádi strávíte neomezený čas.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 3

V maličké režii byla poskládána dvojitá sestava, reprezentující prakticky oba póly možného. Element pohody představoval systém digitálního zdroje od Rockna, lampiček Jadis a anglické klasicky od Harbeth, bezmála studiovou přímost zase Burmester s ATC a Innuos. U obou systémů ale bylo možné strávit spoustu času, ani jeden totiž nepostrádal zábavnou příjemnost a je to skvělá možnost zjistit, co se líbí vašim zmlsaným uším.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 4

Malá poslechovka byla naplněna dostupným hi-fi, kterému dominovaly Truune eight, aktivní stylový all-in-one systém slovenské výroby. Tady je znát, že i za racionální peníze lze mít slušný zvuk a dobrou zábavu.

Zajímavostí tady byly maličké jednopásmové reprosoustavy od Closer Acoustics, malého polského výrobce, který si vyrábí i svou vlastní lampovou elektroniku. To pro nás byl milý důkaz, že i z malého a neobvyklého konceptu můžete dostat zajímavé výsledky.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 5

V první z „kójí“ stály dvě podobné, ale přesto jiné sestavy. Ta primární byla postavena na Dynaudio Confidence 60, velké reprosoustavy, poháněné přes pár monobloků AW 800 M od norských Electrocompaniet, řízených předzesilovačem Octave HP 700 SE. Jako alternativa tu byly Octave Phono Module (použitelný ovšem i jako linkový předzesilovače) a monobloky RE 320. Neutrální a přitom zábavné, výrazně basově posazené a dramatické. V kontextu většiny vystavených high-endových věcí pak i vlastně cenově racionální.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 6

Šestá poslechovka, alias prostřední kóje s akustickými stěnami a stropem, byla věnovaná jednopásmovým modelům Closer Acoustics s jejich vlastní elektronikou. Přes všechny možné objektivní nedostatky podobných konceptů se zdálo, že reprosoustavy Closer Acoustics jsou schopné, hrají dobře, zábavně a překvapivě plně – zejména pak prostřední model z nabídky Allegra.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 7

V poslední kóji hrály Focal a Perlisten na děleném systému od amerických Bricasti, prokabelované slovenskými AAI a napájené českými GMG Power. I tady byla cítit zábava, plnost a hutné drama, i když v kontextu exotických produktů všude okolo šlo vlastně o „normální“ sestavu.

POSLECHOVÁ MÍSTNOSTI Č. 8

Osmá místnost sloužila pro kombinaci top model slovenských Canor a reprosoustav Perlisten, ve vybraných termínech tu probíhalo také promítání filmů a koncertů přes multikanálový systém reprosoustav Perlisten a procesor Storm Audio, což je opět něco, co v na míru vyladěné akustice působí mimořádně bombasticky.

Celkovým závěrem je to, že podobný koncept malých lokálních výstav je skvělým oživením hi-fi světa. Menší rozsah znamená, že vybrané sestavy máte čas poslouchat, systém s průvodcem vedoucím malé skupinky pak konkrétně zde znamenal i to, že nedocházelo k žádnému vzájemnému vyrušování. Pokud pak z letošní akce v Žilině vznikne tradice, vřele doporučujeme projít si místní přírodní okolí a udělat si při té příležitosti hezký víkend s poslechem na této pěkně zorganizované akci.

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies