Kariéra korejské značky Hifistay začala už před bezmála 20 lety, kdy si firma, věnující se do té doby výrobě automatizačních řešení pro továrny a optických prvků pro všemožné nasazení, patentovala konstrukci přítlačného závaží pro gramofony a následně i konstrukci nožiček pod reprosoustavy. Rychlý posun do současnosti a Hifistay stále věnuje energii výrobě všemožného antivibračního příslušenství v čele s netypicky pojatým komponentovým stojanem – netypické jsou ale vlastně všechny jejich modely.
Hifistay staví své produkty na šestici základních technologických pilířů. Prvním je tlumená oscilací – velká část modelů má jakousi „volnost pohybu“ a tím má potlačovat vibrace. Druhým principem je použití keramických kuliček, sloužících jako svého druhu ložiska – kyvadlový pohyb těchto kuliček by měl (prý dle prinicpu akce a reakce) odbourávat nežádoucí energii. Třetí princip využívá radiálně uspořádané silikonové gumičky jakožto tlumící prvky, pohlcující energii ve všech směrech, kdy navíc lze regulací napětí této gumičky přizpůsobovat funkci dle váhy komponentu.
Čtvrtým konstrukčním principem je vysypání dutých částí „částicemi, které absorbují vibrace“. Jde o křemíkový písem či nerezové kuličky. Pátým důležitým principem je co nejpřesnější výroba a opracování materiálů, aby všechno dokonale sedělo kde má. Posledním šestým principem je pak tlumení pomocí laděné hmotnosti – pro redukci amplitudy mechanických vibrací je uvnitř konstrukcí namontováno závaží.
Samozřejmě ne všechny modely kombinují vše řečené, nejvíce technologií se nachází ve vlajkové lodi katalogu – komponentovém stojanu Mythology. Z know how, získaného při jeho konstrukci, vychází pak široká plejáda nožiček, podložek a doplňků.
POD KOMPONENTY
Balerino 60 Single Swing
Tyto podložky sestávají ze základny a destičky, sloužící jako kontaktní plocha se šasi. Mají nastavitelnou výšku 3,5 až 4,4 cm a snesou až 40 kg zátěž (na jeden kus), takže bez problémů udrží i velké zesilovače. V těle z duraluminia jsou keramické kuličky i silikonové gumičky, dohromady vytvářející mírný „plovoucí“ pocit.
Balerino 80 Double Swing
Z téže řady pochází větší podložky – unesou 80 kg a patří tak třeba i pod audio rack. Keramické kuličky jsou jak v základně, tak kolem pouzdra na hroty.
Hardpoint Trinia
Vrcholem nabídky jsou masivní nožky Hardpoint Trinia – i ty lze mírně výškově nastavovat. Využívá se v nich čtyř různých izolačních vrstev. V první je dvojice disků, reagujících na mikrovibrace. V druhé úrovni se odbourává energie tlumením oscilací. Třetí vrstvu představují keramické kuličky nahoře i dole, pracující s kyvadlovým pohybem, v němž se ztrácí další nežádoucí energie. Poslední vrstvu „funkčností“ představuje možnost dosažení dokonale vodorovné pozice po krůčcích 0,05 mm.
Stella 60 Double Swing
Pod reprosoustavy i komponenty lze díky adaptéru použít model Stella 60 Double Swing – mohou posloužit vlastně jako „patka“ pro hroty, stejně jako podstava pod komponenty díky dodávané destičce.
Soft Jelly
Dost netypické podložky pod komponenty jsou ty s názvem Soft Jelly – skutečně připomínají želé tím, jak se neustále vlní a pohybují. Téměř máte pocit, že komponent na nich plave, aniž byste se ho dotýkali. Základna a tři kovové disky jsou spojené keramickými kuličkami, v ose je šroub M8, který má na vrcholku další keramickou kuličku.
POD REPROSOUSTAVY
Lutz Spike & Flip Spike
Sofistikovanější z hrotů pod reprosoustavy (ale v praxi samozřejmě i pod komponenty), co jsme měli možnost vyzkoušet, byl model Lutz Spike, sestávající z vícero částí, než Flip Spike, díky čemuž je výškově nastavitelný – obě provedení ale sází na keramickou kuličku místo ostrého hrotu. Jinak oba modely sdílí tělo z nerezové oceli a duraluminia.
KE GRAMOFONŮM
Dharma Record Clamp
Středové závaží Dharma váží poctivých 427 gramů a tam, kde to gramofon umožňuje, jej lze díky závitům přišroubovat. Jinde jej ale samozřejmě můžete jen nasadit, díky váze už by to mělo mít efekt – přitažení šroubováním je ovšem žádoucí. Dharma má ale mít více rolí – má jít zároveň o rezonátor, takže položení na komponent by mělo podle Hifistay mít také blahodárné účinky. Eliminaci energie zajišťuje vysypání 5 200 nerezovými kuličkami v kombinaci s několika keramickými kuličkami.
Gyrotension Swing
Primárně pod gramofony, ale pochopitelně i pod různé jiné „pohyblivé“ zdroje signálu, jsou určeny položky / nožičky Gyrotension Swing. Jde o konstrukčně asi nejsložitější řešení v celém katalogu Hifistay.
Velké tělo má tři vrstvy – horní disk má otvor pro našroubování, ale může zároveň posloužit i jen jako čistá kontaktní plocha, prostřední kus obsahuje desítky napjatých gumiček a základna je na tento blok napojena keramickými kuličkami. Uprostřed je veliká pružina, zajišťující houpavé odpružení.
KOMPONENTOVÝ RACK
Mythology Rack
Každé patro racku, vlajkového produktu firmy, stojí na konstrukci tvaru X, kdy lze nohy pomocí tuhého mechanismu nastavit do žádoucího „rozkročení“. Na každém super bytelném kovovém rameni jsou nastavitelné pojezdy s kontaktními plochami, kam můžete přímo položit komponent, případně použít příplatkovou masivní desku a až na ní komponent dát.
Základem jsou na míru navržené „podložky“ pro ultra ostré hroty, každé další patro pak cvakne na to předchozí – jediným oříškem je u všech pater správně roztáhnout základní tvar X. Každá nožka je plná keramických kuliček, tubus nohou pak zase křemičitého písku. Rack kombinuje všechny firemní technologie do principu VHC – Vertical Horizon Vibration Control – má jít o řešení, potlačující energii přicházejí z jakékoholiv směru. Konkrétně – podle Hifistay – jde o vibrace z podlahy, přenášené vzduchem a generované samotným komponentem.
Celý rack stojí na základnách „Antigravity“ – v praxi jde o kombinaci modelů Balerino a Dharma, tedy o částečně plovoucí konstrukci a 5 600 nerezových kuliček.
Všechno příslušenství jsme zkoušeli v hlavní redakční sestavě pod zdrojem signálu, předzesilovačem a kde to dávalo smysl, tam také pod gramofonem – srovnávali jsme s příslušenstvím IsoAcoustics a Sort Kones od Nordost. Hrálo se přes Métronome DSC1, Norma Revo SC-2 LN / Revo PA 160 MR a Xavian Quarta Evoluzione, napájení zajišťoval GMG Power Harmonic Hammer 3000P a propojeno bylo kabely Nordost Heimdall 2 a Nordost Valhalla 2. Analogový řetězec stál na VPI Scout s raménkem Jelco a přenoskou HANA – více se dozvíte v pravém sloupci -->.
Tak jako u téměř všech podobných zařízení i tady bylo docela dost zřejmé, že přestože řešení jsou zdánlivě dost podobná, tak některá s konkrétními komponenty nedělají nic, jiná zase vliv mají a tak trošku nezbývá než to jednoduše vyzkoušet. Nenašli jsme totiž žádný logický spojovací prvek toho, proč jedny podložky třeba pod gramofonem zvuk neovlivňují (a pokud, tak spíš ne k lepšímu), zato předzesilovač subjektivně ano apod.
Zajímavé bylo sledovat, kterak jednotlivé modely „pracují“ odlišně – kupříkladu Soft Jelly jako kdyby v korespondenci se svým pojmenováním zvuk změkčily, plave nejenom komponent jako takový, ale i jeho zvuková charakteristika. Utažená, tvrdá a průbojná basová linka v „Rock with You“ Michaela Jacksona („Off the Wall“ | 2009 | epic | 88697 53621 2-1) byla o něco plnější a slyšitelně houpavější.
Případně vezměme Balerino 60 Single Swing – „Use Me“ Vanessy Fernandez („Use Me“ | 2014 | Groove Note | 0660318105028) byla celkově hravější, s basem jaksi houpavějším a měkčím, celá skladba se zdála pocitově hladší. Zato model Balerino 80 Double Swing, tedy řešení dost podobné, byť „větší“, naopak stejnou skladbu zpevnilo, přibyla jednoznačně autorita a celkově pocit intenzity.
Podložky Stella 60 Double Swing zase dobře zafungovaly pod gramofonem, který má špičaté nožky a do podložek dobře dosedl. Zvuk jako kdyby byl čitelnější, prokreslenější a zároveň tak nějak uvolněnější.
Když jsme u gramofonu, jedním z největších překvapení bylo středové závaží Dharma – protože oproti standardně používanému naprosto obyčejnému modelu skutečně byl cítit rozdíl v přednesu. Kvůli vyšší váze bylo třeba mírně upravit seřízení motoru, ale pak byl rozhodně lépe čitelný i citelný kontrabas v „My Old Flame“ Charlieho Hadena. Rozdíl byl snadno vnímatelný, dost možná nejvýraznější z celého portfolia produktů Hifistay.
Samostatnou kapitolou byl rack – kvůli složitosti přepojování a limitům délek kabelů jsme na něj nakonec dokázali dát jen streamer Métronome a gramofon VPI, ale pro oboje byl výsledek lepší, než standardní pozice na standardní dřevěné skříňce. Gramofon jako kdyby měl o něco lepší čitelnost a kontrast, byl-li na přídavné dřevěné desce, u Métronome byl rozdíl tak malý, že šlo spíše o pocit, než o něco, nač bychom přísahali. Faktem ale je, že pokud chcete mít dobrý pocit z toho, že vaše zařízení mají optimální pracovní podmínky, rack působí velmi důvěryhodně.
Doplňky Hifistay jsou výjimečně dobře a pěkně zpracované, jsou plné nápadů a z širokého portfolia, které jsme měli k dispozici, jsme rozhodně našli několik modelů, které měly jasný přínos. Je důležité slovo „jasný“ možná konkretizovat – samozřejmě, že nejde o rozdíl tak jasný, jako když vyměníte komponent či reprosoustavy, ve finále asi ani tak jasný, jako když třeba vyměníte kabel nebo „pořešíte“ napájení. Ale přesto – tak jako u všech doplňků podobného typu – pokud máte svou sestavu vyladěnou a jste s ní spokojeni, ale přesto byste chtěli ještě trochu víc, dopřát všem jejím součástem kvalitní podložku (rack, nožky, hroty,…) je rozhodně dobrý nápad. Hifistay vám pak dává velmi širokou škálu možností k experimentování a nalezení řešení právě pro váš systém.
MĚŘENÍ
Měření vibrační charakteristiky probíhalo pomocí akcelerometru Audiomatica a systému Clio Pocket.
Základní měření vibrací na horní desce předzesilovače Norma Revo SC-2 LN v běžné pozici na masivní dřevěné polici.
Názornější podoba waterfall – uniformita celé plochy naznačuje, že jen málo vibrací svou energií překonává šumové dno akcelerometru.
Model Soft Jelly (zelená) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Lutz Spike (zlatá) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Flip Spike (oranžová) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Gyrotension Swing (modrá) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Balerino 60 Single Swing (fialová) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Stella 60 Double Swing (modrá) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Hardpoint Trinia (šedá) v porovnání se základní křivkou (červená)
Model Balerino 80 Double Swing (stříbrná) v porovnání se základní křivkou (červená)
Komponentový stojan Mythology (zlatá) v porovnání se základní křivkou (červená)
EUR 720 / cca Kč 18 500,- – Soft Jelly (4 ks)
EUR 1 050 / cca Kč 27 000,- – Lutz Spike (8 ks)
EUR 700 / cca Kč 17 900,- – Flip Spike (8 ks)
EUR 1 100 / cca Kč 28 000,- – Gyrotension Swing M (4 ks)
EUR 670 / cca Kč 17 000,- – Balerino 60 Single Swing (4 ks)
EUR 960 / cca Kč 24 500,- – Stella 60 Double Swing (4 ks)
EUR 2 400 / cca Kč 61 500,- – Hardpoint trinia (4 ks)
EUR 2 360 / cca Kč 60 500,- – Balerino 80 Double Swing (8 ks)
EUR 590 / cca Kč 15 000,- – Dharma Record Clamp
EUR 710 / cca Kč 18 000,- – Sound wings (4 ks)
EUR 275 / cca Kč 7 000,- – Sound pier (4 ks)
EUR 13 800 / cca Kč 353 000,- – Mythology Rack (3 patra)
FOTOGALERIE
https://www.hifi-voice.com/testy-a-recenze/prislusenstvi-a-doplnky/3792-hifistay#sigProId0f2a772500
--- --- --- --- ---
KLADY
+ kvalitní zpracování
+ některé modely přináší zajímavý rozdíl (zejména u gramofonů apod.)
+ překvapivě dobře vnímatelné rozdíly mezi jednotlivými typy řešení
ZÁPORY
- je prakticky neodhadnutelné co na čem (ne)bude slyšet
- některé modely jsou poněkud drahé
--- --- --- --- ---
DOVOZCE: Dream Audio | www.dreamaudio.sk