Označení „Made in Japan“ si vydobylo za dlouhá léta pozici puncu kvality (i když by se i zde našly „čestné“ výjimky). U značky Luxman to pak platí dvojnásob – však už i v České republice vešlo ve známost, že Luxman je vlastně přímý a jediný konkurent prestižního jména Accuphase. Poslední dobou se pak váha dobrého jména obou značek poměrně výrazně převažuje směrem k tomu z osackých výrobců, který skrývá ve svém názvu „luxus“.

L-505u je nejnižším z řady integrovaných zesilovačů Luxman, vlastně takovou vstupenkou do světa Luxman. Přesto od prvního pohledu zapadá do celé řady – masivní tělo, nadstandardní rozměry 46,7 x 17,9 x 43,7 cm, váha 21 kg... Vše řadí pět set pětku do kategorie velkých přístrojů. Dva velké ciferníky s masivními rafičkami, ukazujícími aktuální sílu generovaného signálu, jsou vyvedeny oproti „áčkovým“ kolegům v letně modré barvě. Působí tak sice o trochu méně vřele než ostatní přístroje třídy A, přesto vypadá přístroj při provozu stále velmi kouzelně. Ostatně, překvapivě velký kus zážitku z reprodukce hudby dělá u Luxman právě pozorování obou rafiček.

Čelní panel dotváří vedle dvou dominantních displejů také dvojice masivních „knobů“ - regulátor hlasitosti a přepínač vstupů. Oba knoflíky mají perfektní chod a pocit z materiálu je čistá radost. Prostě adekvátně cenové kategorii. Je radost dotýkat se povrchu přístroje. Pod displeji je sada korekčních regulátorů – volba vstupu nahrávací smyčky, volba aktivního páru reproduktorů (Luxman L-505u má čtyři páry repro terminálů), možnost volby hrát stereo, levý či pravý kanál nebo stáhnout signál do mono reprodukce, pak už jen klasická kontrola tónů – basy a výšky (+ / - 10dB na 100Hz a 10kHz). Tři poslední maličká tlačítka na pravém dolním rohu řeší vyřazení tónové kontroly ze signálové cesty, oddělní subsonických kmitočtů ze zpracovávaného signálu a „separate“ řeší rozdělení předzesilovací a výkonové části zesilovače pro možnost zapojení různých procesorů a korekčních filtrů. Kompletní výčet funkcí předního panelu ještě dovršuje klasické Stand by tlačítko s intenzivně modrou LED diodou, volič pro MC přenosku a také „velký“ 6,3mm jack pro sluchátkový odposlech.

Zadní strana pak skýtá pohled na množství konektorů. Jsou tu čtyři klasické linkové vstupy a jeden pro phono (k dispozici je MM i MC korekce) předzesilovač. Poté ještě dva nahávací / monitorovací výstupy. V řadě RCA konektorů pokračuje pre-out a main in, tedy výstup z předzesilovače a přímý vstup do koncového stupně. Sadu doplňuje jeden pár symetrických XLR vstupů. Na velmi čistém zadním panelu pak najdeme ještě zemnící kolík, čtyři páry masivních šroubovacích svorek reproterminálů a klasický napájecí konektor.

Luxman L-505u je – jak již bylo řečeno – integrovaným tranzistorovým zesilovačem, hrajícím ve smíšené třídě A/B. Zde dává „více než“ 100 W na kanál do zátěže 8 Ohm, „více než“ 140 Wattů pak generuje do poloviční zátěže. Luxman se také chlubí příznivou hodnotou maximálního zkreslení v celém slyšitelném pásmu – pouze 0,03%. Stejně tak je velmi vysoká hodnota odstupu signálu a šumu – u standardních linkových vstupů je to dokonce 105dB, velmi zajímavých čísel se ale dobereme i u phono předzesilovače. 91 dB pro MM a 75 dB pro MC, víc, než mají leckeré externí kousky. Tlumící faktor je také poměrně slušných 110, kontrola basů tak bude již dle papírových parametrů poměrně slušná.

Samostatný odstaveček si zaslouží dálkové ovládání. Je masivní, hliníkové a s jeho hmotností si můžete dovolit v pohodě zatloukat hřebíky do rakví konkurenčních modelů – kéž by takové ovladače dělal v dané cenové kategorii každý výrobce. Tlačítka jsou sice poměrně malá, ale za běžných okolností není nejmenší problém najít co je potřeba.

Leccos o kvalitě Luxman L-505u napoví i pohled na vnitřnosti tohoto zesilovače. Dva masivní chladiče s koncovými stupni jsou od zbytku elektroniky odděleny čtyřmi tlustými přepážkami, trafo má dostatek prostoru pro „dýchání“, vlastně všechny součásti, které být odděleny mají, tak odděleny jsou. Dokonce i výstupy repro terminálů mají svou vlastní malou komoru. Odstínění rušení mezi jednotlivými sekcemi tak zjevně není bráno na lehkou váhu.

Poslechové testy probíhaly v havířovském studiu Navrátil Audio. Sestav bylo povícero, hlavními reprosoustavmi se staly Usher CP-8571 II s diamantovým výškáčem, hrály ale také Usher Dancer Mini One DMD nebo Xavian Giulietta. Zdrojový signál obstaral vynikající SACD přehrávač Luxman D-05, alternativu k zesilovacímu prvku pak čistě áčkové stroje Luxman L-550A II a geniální dělenec C-600f / M600A. Kabeláž nebylo nutno řešit jinou, než špičkové Crystal Cable v různých modelových variacích – dokázaly vést signál celým systémem přesně tak, jak bylo na této úrovni potřeba.

Těm, kteří jsou uvyklí či alespoň někdy slyšeli zvuk Luxman zesilovačů, pracujících v čisté třídě A, může přijít L-505u zbytečně tvrdý a přímý, ale to je prostě charakter otevřené třídy A/B. Díky tomu dokáže dát o trochu zajímavější „šmrnc“ elektrifikovaným moderním žánrům. Oproti vyšším sourozencům pak na druhou stranu trochu ubírá u jemnosti a vytříbenosti například u akustické hudby, rozhodně však nijak zásadním způsobem. Jedná se prostě o jemné nuance charakteru, umožňující posluchačům vybrat si ten nejvhodnější zesilovač podle jejich poslechových preferencí a nejposlouchanějších žánrů. Ale pozor – snadno se při poslechu stane, že zatoužíte (tak jako my) po tom umístit do svého racku jak L-505u, tak L-550A II a jen tak si podle momentální chuti přepínat.

Když mechanika D-05 spolkla první CD a spustila masivní linku kontrabasu Michaela Arnopola z „A fortnight in France“, ukázalo se, že pět set pětka má na basech velmi blízko k již zmiňované a všude oceňované pět set padesátce. Pevné, přesně vykreslené tóny, realistické barvy a velmi snadná čitelnost celého spodního pásma s velkým, „áčkovým“ objemem. Přestože Luxman také plně kontroluje všechny energii vtékající do poslechového prostoru, zůstává velmi muzikálním, vřelým a pohodovým přístrojem – žádný tvrdý a až příliš svázaný projev.

Že smíšená třída A/B bude nejvhodnější pro rock a vůbec všechny žánry, kde hraje roli zkreslená kytara a další podobné nástroje, to potvrdil Dave Matthews ve skladbě „Don´t drink the water“. I v instrumentálně náročných pasážích udržel Luxman nad zvukem plnou kontrolu, zvuk kopáku je přesně odměřený a razantní, nad ním pravidelně „bručí“ baskytara se stejně dobře artikulovanými tóny. Zvuk má drajv a jakési syrové kouzlo, posazené na rychlosti a vřelém charakteru (nejen) nejspodnější třetiny pásma.

Ani zbytek reprodukovaných frekvencí nijak nezaostává za kvalitou basu – přestože v porovnání s L-550A II (o dělenci C-600f / M-600A už raději ani nemluvě – to je ovšem kompletně jiná liga) je zvuk přeci jen o něco hrubší a tvrdší, jakoby naléhavější, rozhodně to neznamená, že by se třeba klasická hudba nedala poslouchat. Ačkoliv reprodukce není tak sametová jako u čistě áčkového sourozence, například Mussorgského „Velká brána Kyjevská“, pompézní a náročné dílko ze sampleru Crystal Cable Arabesque je stále velmi příjemně poslouchatelné, Luxman odděluje s velkou jistotou a samozřejmostí všechny vrstvy hudby a jednotlivé nástrojové sekce umisťuje přesně v prostoru, čímž vzniká výborně čitelná iluze skutečné hudební produkce. Zvláště na smyčcích je pak ale znát trochu tvrdší, říznější a chladnější charakter L-505u v porovnání s L-550A II.

Co se dá vlastně říci závěrem? Luxman L-505u je nejdostupnějším strojem ze stáje Luxman a jeho cenovka leží pod onou magickou hranicí jednoho sta tisíc. To není špatné na to, že sdílí většinu technologií, kompletní kvalitu výrobního provedení a aristokratický základ zvukového projevu se všemi svými většími sourozenci. Hlavním rozdílem je pak vlastně jen ladění jeho zvuku na větší univerzálnost napříč hudebními žánry. Stává se tak ideálním přístrojem pro ty, kteří poslouchají převážně moderní muziku s určitým občasným přesahem ke klasice, jazzu či akustickým žánrům, které tento Luxman reprodukuje dostatečně v pohodě, aby obhájil svou cenovku. Na elektrifikovanou hudbu je pak přesně tím správným nástrojem. Za o maličko více než devadesát tisíc tak v kostce dává ochutnat plný potenciál konstrukcí s logem Luxman s charakterem pro běžného posluchače – a ti, jimž by časem snad narostla chuť po větší jemnosti, klidu a vřelosti reprodukce stačí doplnit svou sestavu o L-550A II a od té doby až dokud neselžou elektronické obvody těchto miláčků, nebude co řešit krom nutnosti najít si dostatek volného času pro jejich poslech.

Kč 92 820,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásný design a luxusní výrobní provedení

+ dostatek konektorů i pro rozlehlejší audiosystém

+ ideální kompromis jemnosti třídy A a energie třídy B

+ dostatek síly i pro náročnější reprosoustavy

+ za předvedený výkon příjemná cena

ZÁPORY

- charakter A/B třídy nemusí vyhovovat každému a každé hudbě

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Daniel Křeček / Luxman + Usher Audio

www.luxman.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 606 346 822

 Produkt roku 2018 - hlasujte a vyhrajte

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140
Grandinote Shinai
Emotiva XPA-DR2
Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
Teac NT-503
Apogee Groove
Chord Mojo / Chord Poly
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
KEF LS50
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2
InAkustik LS-1603
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica
ProAc Response Black Signature

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2
ZenSati Authentica
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka)

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI)
Nordost Heimdall 2 (ethernet)
Nordost Purple Flare (USB)
AudioQuest Jitterbug
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika)

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2
Nordost Red Dawn
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
KrautWire Omega III

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Syncro UNI
IsoTek EVO3 Genesis One
IsoTek EVO3 Titan One
IsoTek EVO3 Corvus
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

beyerdynamic Amiron Home
Sennheiser HD 26 Pro
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika