2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 1

Už několik let je jasné, že gramofony jsou jedním z trendů v oblasti domácí reprodukce hudby, i když je fakt, že přes bombasticky vypadající meziroční nárůsty prodejů vinylů i gramofonů jako takových jsou absolutní čísla stále ještě v kontextu celého odvětví v zásadě zanedbatelná. Nicméně tak jako u sluchátek před pár lety, kdo nevyrábí gramofon, ten jako by ani nebyl. Pomineme-li značně dominující Pro-Ject, je jedním z větších hráčů na poli dostupné gramofonové techniky i Audio Technica, která představila nový gramofon AT-LP5.

Pod značkou Audio Technica dnes naleznete množství sluchátek na doma, na cesty i do studia, naleznete spoustu mikrofonů, dokonce i konferenční systémy a v neposlední řadě právě analogové záležitosti - přenosky a gramofony. Gramofony jsou většinou cíleny hodně do konzumního světa, případně do světa DJů, model AT-LP5 ale určitě snese označení hi-fi, přestože disponuje i některými funkcemi, obvyklými spíše u lifestyle produktů. Navzdory tomu dostává i mnoho ocenění v audiofilských médiích po celém světě, ať už je to What Hi-Fi nebo BBC Music Magazine či další.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 2

Gramofon už od prvního pohledu působí náramně robustním dojmem, šasi s šířkou 45 cm, výškou 15,7 cm a hloubkou 35,2 cm stojí na čtyřech obrovských antivibračních nohách a i když je z plastu, působí důvěryhodným dojmem, zejména v kontextu cenové kategorie. Vynikne také nebývale čistý, moderní design, který sice není tak šik jako třeba u Pro-Ject gramofonů, ale zato osloví příznivce mohutnosti. Celý gramofon koneckonců váží 10,5 kg, což napovídá o neošizené stavbě.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 3

AT-LP5 využívá přímého náhonu talíře, takže nikde nenajdete žádný řemínek, stačí nasadit velký hliníkový talíř na mohutný středový trn. Talíř je umístěn v levé části, v levém předním rohu se nachází otočný ovladač s třemi polohami - v prostřední je gramofon vypnutý, v horní nastaví 33 otáček za minutu, ve spodní 45.

V pravé části je na bytelné základně umístěno raménko tvaru J, jde vlastně o lehký hliníkový tubus s efektivní délkou 247 mm a přesahem 17 mm. Možnosti nastavení nejsou nijak sofistikované, ale dostačující - navíc gramofon přichází v podstatě perfektně nastavený, stačí správně nasadit závaží. Pro zájemce o výměnu přenosky je třeba říct, že maximální nastavitelný přítlak je 2,5 g a hmotnost headshellu včetně přenosky nesmí přesáhnout 20 g.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 4

Použitá přenoska AT95EX má dvojitý pohyblivý magnet s výstupním napětím 4 mV a eliptickým hrotem. Headshell AT-HS10 má zlacené kontakty.

Na hliníkovém talíři se počítá s použitím dodávané podložky - má výšku 5 mm a je pořádně těžká, vyrobená z gumy. Stejnosměrný motor udrží otáčky s přesností 0,2%. Celý systém má odstup signálu a šumu lepší než 50 dB.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 5

Při pohledu zezadu narazíte na zajímavou sadu konektorů. Napájecí kabel je oddělitelný a na rozdíl od drtivé většiny podobně drahých gramofonů jde o klasický kabel s "velkou" koncovkou, gramofon lze zcela vypnout kolébkovým spínačem. Signálový výstup může mít dvě podoby, vlastně de facto tři. Jednak může z běžných cinchů vystupovat zmíněných 4 mV z přenosky, pak je potřeba využít phono předzesilovače. Pokud chcete co nejjednodušší sestavu, stačí posunout přepínač a do signálové cesty vstoupí integrovaný korekční předzesilovač a gramofon bude fungovat jako linkový zdroj signálu se ziskem 36 dB.

Druhý signálový výstup (nebo třetí, podle toho jak se na to díváte) má podobu USB. Pokud tak propojíte svůj počítač s gramofonem a použijete vhodný nahrávací software (Audio Technica doporučuje zdarma stažitelný program Audacity), můžete si zdigitalizovat svou sbírku LP s rozlišením 16 bit / 44,1 kHz (nebo 48 kHz).

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 6

Gramofon Audio Technica AT-LP5 jsme zkoušeli na sestavách s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS nebo Cambridge CXA80 a to přes phono předzesilovače Pro-Ject Phono Box nebo Naim Stageline. Krátce se hrálo také přes Gato Audio AMP-150 nebo Viola Labs Concerto / Crescendo. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Gato Audio PM-6 nebo třeba Elac BS 73. Srovnávalo se s VPI Scout nebo Pro-Ject RPM1 Carbon. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black sérií nebo různými modely KrautWire.

V Gibbově "Fine Line" ("Now Voyager" | 1984 | Polydor | 823 429-1) byla basová linka výrazná, šťavnatá a i když měla spíše průměrný objem, zněla dostatečně energicky. Také definice byla slušná, byť celkově byl bas spíš měkčí, uvolněnější a sametovější. Mírně teplejší charakter je přesně takový, jaký si běžně posluchač spojuje s adjektivem "analogový".

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 7

Hlas Cassandry Wilson v "Run the Voodoo Down" ("Traveling Miles" | 1999 | Blue Note | 7243 8 54123 1 8) byl vstřícný, lehký, přitom ale dostatečně plný, s lehce zdůrazněnými sykavkami. Opět ale celkově střední pásmo působí měkce, s lehoučkým nádechem sametové vřelosti, zůstává ale na poměry dostupných gramofonů čisté, dokonce i slušně prokreslené. Celkovou čistotu, zdá se, podporuje i dobrá odolnost vůči vibracím, robustní stavba toho k přenosce mnoho nepropustí.

V rámci cenové kategorie funguje se AT-LP5 velmi dobře popasoval s přednesem nejvyšších kmitočtů. V "A Love Supreme" Santany a Mahavishnu Orchestra ("Love / Devotion / Surrender" | 1973 | CBS | SOPL200) byly úvodní činely dostatečně objemné, posazené energií na roveň ostatním nástrojům, kov už byl slušně podaný, téměř prostý plechového nádechu, ovšem bez pocitu hutné hmoty, byl to jen znějící kovový bod. Znělost byla mírně nadprůměrná, rychlý cinkot už se začínal rozdělovat z jednotlivého zvukového proudu na jednotlivé údery, byť dozvuk byl spíše krátký.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 8

Klavír Beaty Hlavenkové v "Ianouarios" ("Theorodos" | 2013 | Minority Records | MIN31) vlastně nezněl špatně, nebyl plochý a prázdný - naopak ho bylo dost, působil jako velký nástroj a dokonce byl i relativně pevný, minimálně v segmentu dostupných gramofonů to byl až nečekaně realistický výsledek. V komplexnějších pasážích, pravda, už je tak trochu cítit limit kontroly a autority, jinak ale dynamika není špatná, Audio Technica AT-LP5 hraje živě a energicky.

Další klavír, tentokrát v "Blanc" Sylviana Chauveaua ("Nocturne Impalpable" | 2014 | Minority Records | MIN33) byl zase solidně rozlišený, bylo slyšet i dýchání a malé pohyby hráče u klavíru, reprodukce působila vzdušným, lehkým dojmem. I když do hry vstoupilo cello, zůstal v nahrávce slušný pořádek, nástrojové linky byly oddělené, samotné instrumenty ale přeci jen tak trochu postrádají plasticitu.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 9

Hloubka tak trochu scházela i scéně v Caveově "Higgs Boson Blues" z "Live from KCRW" (2013 | Kobalt | BS006V), prostor byl zato dost široký a pocitově vzdušný, dost místa bylo i mezi nástroji. Lokalizace nebyla nijak holografická, reprodukce je uvolněná, ale není to ani nepřehledná zvuková koule - AT-LP5 udrží zvuk pod dostatečnou kontrolou.

Audio Technica AT-LP5 hraje zábavně, což je v této kategorii nejdůležitější. "Obsession" ze stejnojmenné desky Boba Jamese (1986 | Warner | 925 495-1) byla plná, šťavnatá a hlavně plynulá, celkově i dostatečně hladká, měkčí, vřelejší, ale též dostatečně rytmická, tóny navazují a je snadné se jen tak zaposlouchat.

2016 05 03 TST Audio Technica AT LP5 10

Audio Technica AT-LP5 není typický audiofilský gramofon z dostupné kategorie. Jednak si s ním koupíte opravdu hodně hmoty a vizuální dominantu, jednak ale i vysloveně zábavný zvuk, byť ne tak sofistikovaný a jemný jako u některých konkurentů. Hledáte-li však živost, sytost, přitom ale i měkčí vřelost (tj. "analogovost"), AT-LP5 vám dá všeho dost. Pokud budete chtít opravdu jednoduchý vstup do světa vinylu, můžete využít i vestavěného předzesilovače, který svou kvalitou vcelku odpovídá základním samostatným řešením. Případně můžete využít i USB pro archivaci svých desek, byť je to v době dostupnosti velkého množství nahrávek ke stažení spíše tak trochu specifická specialitka. Sečteno a podtrženo, AT-LP5 nabízí solidní hodnoty za férové peníze a tvoří vizuální i zvukový protiklad k nejrozšířenější konkurenci.

Kč 13 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkně plný zvuk

+ za dané peníze působivý "kus gramofonu"

+ nenáročná cesta do vinylového světa

+ možnost digitalizace LP

+ slušná absorpce vibrací

ZÁPORY

- konstrukce je přeci jen pocitově dost plastová

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Audigo | www.audigo.cz

Přenosky Ortofon

Xavian Quarta Evoluzione

AKCE KEF

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power

AV Center

Dynaudio se slevou

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]
2x REL T/Zero MKIII [3]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Pro-Ject Tube Box S2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie [2]
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7 [1]
+ SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax) [1]
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio