Proč srovnávat nesrovnatelné, říkáte si po přečtení nadpisu? Proč srovnávat sluchátka zaměřená na co nejvěrnější reprodukci zvuku s těmi zaměřenými v prvé řadě na styl? Prostě proto, že ačkoliv se zdánlivě může jednat o protichůdné koncepce, styčných ploch a společného mají oboje sluchátka překvapivě dost. Počínaje drobnostmi jako je stejný distributor, supraaurální konstrukce, jednoznačně zajímavý (byť určitě ne pro všechny hezký) vzhled, 3,5mm jack pro připojení a 32 Ohmů předurčujících je k mobilním zdrojům hudby až po víceméně stejnou cenovou kategorii.

Sluchátka Monster Beats stvořil, či spíše svým jménem zaštítil a podpořil uznávaný producent Dr. Dre. Stvořitel hudby takových postaviček jako jsou 50 Cent nebo Eminem si zcela jistě potrpí na zábavnost, efekt, lesk, bohatost a schopnost zaujmout v krátké době. A ejhle, tyto charakteristiky skutečně poměrně dobře vyjadřují základní charakteristiku Monster Beats Solo by Dr. Dre (ale soudě dle názvu, producent si zcela jistě nelibuje v jednoduchosti). Nutno dodat, že moderněji a „víc cool“ vypadající sluchátka aby jeden pohledal. Trochu zvláštní je, že se můžete pídit kde chcete, tázat se koho chcete, projít všechny recenze po celém světě, ale shodnout se hlavně na jednom – prostě nikde nezískáte technické parametry. Nikdo vám neřekne, jakou mají sluchátka membránu (až na to, že vyšší model má titanovou, tyto tedy ne). Vlastně ani frekvenční rozsah a další údaje nenajdete, ale......upřímně to naprosto nevadí. Jde o styl. Být v pohodě. Být volný. A že vnořit se do světa hudby jde s Monster Beats Solo velmi dobře – co totiž lze dopátrat je jejich schopnost potlačit okolní hluk o slušných 10 dB, ovšem v praxi se to zdá být dokonce ještě více. Vkročení v zamyšlení do křižovatky v plném provozu, pod parní válec nebo do jiného hlučného nebezpeční se tak stává reálnou hrozbou. Sluchátka jsou evidentně koncipována k častému a snadnému přenášení – hovoří pro to jak odnímatelný signálový kabel se zlacenými 3,5mm jacky na obou koncích (a s ovládáním hlasitosti a posunu skladeb v cestě), tak možnost složit sluchátka tak trochu po vzoru Koss Porta Pro do kompaktního balíčku a přenosného ochranného pouzdra. Měkké náušníky dobře sedí na uších a i rozměrnější sluchový aparát zakryjí celý, jak to ale u takových konstrukcí bývá, i zde dochází po delším čase ve zvukovodech k vzniku ideálního klimatu pro pěstování ananasů. O samotném vzhledu Monster Beats Solo nejlépe napoví okolní obrázky, škoda slov.

Slova pak budou tak trochu třeba k oživení poněkud technicistního vzhledu beyerdynamic T50p. Dnes až třetí nejvyšší sluchátka této společnosti v letošním roce vyhrála ocenění EISA za nejlepší mobilní sluchátka. S váhou pouhých 174 g je na hlavě téměř necíte, železná konstrukce se pak stará o překvapivou kombinaci pružnosti a pevnosti, zvláště mušle jsou fenomenálně pevné, nerezonující a velmi důvěryhodně působící – jedinou výtku co se konstrukce týká bychom snad měli vznést k čepům z venkovní strany v místech, kde se nastavuje výška hlavového mostu. Tyto čepy, ač samy také z železa, jsou ukotveny v plastových nožičkách, čehož výsledek je až absurdní frekvence vypadávání této maličké, funkčně nedůležité, ale esteticky významné součástky. Popravdě, ani beyerdynamic nijak zvlášť nehýří technickými detaily, dočteme se však alespoň o frekvenčním rozsahu 10 Hz – 23 000 Hz. Sluchátka také využívají základy technologie „TESLA“, vyvinuté v prvé řadě pro vlajkovou loď T1. Jedná se o kruhový neodymiový magnet, vytvářející silné magnetické pole s hodnotou až 1,2 Tesla (pro zajímavost – síla toku magnetické síly v přístroji na magnetickou rezonanci je 1,5 a více T). Membránu tvoří tři vrstvy kompozitní folie, mající za cíl minimalizaci hmotnosti kmitající hmoty. Trochu zvláštně pak působí přívodní signálový kabel s gumovým opletem, který je velmi tenký a velmi snadno a rád se kroutí. Alespoň že konstruktéři přidali šikovnou sponu.

Oboje sluchátka jdou velmi snadno a pohodlně usadit na hlavu libovolných rozměrů. O něco pohodlněji, i když ne tak jistě sedí T50p, Beats Solo pak snad až trochu moc tlačí a nebýt skutečně měkkých náušníků, hrozily by brzy otlaky. U T50p je potřeba sluchátka přeci jen posadit trochu více dozadu na uši než je zvykem, hlavně kvůli menším ozvučnicím, jinak bude posluchač ochuzen o velké množství basové složky.

Poslech probíhal na různých přístrojích, počínaje mp3 přehrávačem Philips GoGear ViBE, hodnoceným jako zvukově excelentní mezi dalšími svého druhu, přes zesilovač Denon PMA-A100, elektronkový Philips MCD908, sluchátkový Firestone Audio FUBER IV, Benchmark DAC1 USB a nuForce Icon HDP. Zdrojovými daty byly jak komprimované MP3, bezztrátově komprimované FLAC nebo nekomprimované WAV. Některé soubory dokonce ve vysokém rozlišení 24bit / 96 kHz a samozřejmě poté CD a SACD disky přes Denon DCD-A100 a Naim CD5i.

Už v úvodní Ave Maria (FLAC, ochutnávka z dílny John Marks Records, 16 bit / 44.1 kHz) je znát rozdíl v charakteru obou sluchátek. Zatímco T50p vytváří dojem čistoty, lehkosti a vyrovnanosti celého spektra, Beats Solo zase staví na objemnosti zvuku, na jeho atraktivitě a hutnosti. Smyčcový kvartet podbarvený brnkáním harfy plyne z beyerdynamic s velmi nadprůměrným množstvím detailů, lehce jako potůček, přitom v něm jsou všechny tóny od chvíle kdy se prsty a smyčce dotknou strun až do jejich doznění, vše přehledné, urovnané a čisté, velmi klidné. Naopak Beats Solo mnohem výrazněji prokreslí každý hluboký tón, avšak mírně na úkor zbytku pásma, zvuk je také kompaktnější, méně snadno se rozlišuje mezi jednotlivými tóny i nástroji, přesto reprodukce zůstává „high-endová“, byť ji sluchátka dělají atraktivnější než samotní umělci.

U Patricie Barber a jejího disku Companion se projevuje talent Beats Solo pro nejnižší spektrum frekvencí, úvodní basa je plná, čistá a velká, slyšíme drobné chvění nástroje detailně, avšak nikoliv analyticky. Vždy to zůstává na hranici příjemného, vřelého poslechu. T50p tu prokazují svou až „monitorovou“ povahu, když rovnoměrně vykreslují a oddělují každý tón, rozeznatelné, ale nenásilné je i zvukové pozadí. Následující zpěv hlavní protagonistky velmi přirozeně reprodukují oboje sluchátka – v kvalitě podání středního pásma jsou si oba modely téměř rovnocenné a je až překvapivé, jak vlastně „pouze designován“ sluchátka umí hrát dobře. Beyerdynamic umí přenést přeci jen o chloupek víc nuancí ženského vokálu, drobnější kolísání, ale celkové podání témbru je velmi věrohodné u obou, blíží se až nebezpečně blízko k vlajkové lodi beyerdynamic T1 nebo Sennheiser HD800. Přirozenost a nenásilnost středního frekvenčního pásma je hlavním spojovacím článkem obou dnes představovaných modelů.

Složitější orchestrální kompozice jako je Dvořákovo Stabat Mater (Deutsche Grammophon, diriguje Rafael Kubelík) je přeci jen znát o kousek vyšší postavení beyerdynamic T50p a lépe vyřešený „pohonný“ systém, schopný precizněji kontrolovat membránu ve vypjatých pasážích. Když najednou zahřmí celý orchestr, beyerdynamic ještě (i když také ne zcela) dokáže kontrolovat zvuk a jeho jednotlivé vrstvy, odděluje čitelně nástrojové sekce a lépe přenáší dynamiku nahrávky, zvuk více dýchá. Beats Solo naproti tomu umí do uší napumpovat více energie, dravosti a objemu, ovšem za cenu toho, že zvuk je přeci jen víc tlačen k posluchači, jedná se spíše o hutný a plný hudební celek, v němž člověk musí jednotlivé tóny hledat a soustředit se na rozpoznávání nástrojů, místo aby toto vše přicházelo samo a „jako na dlani“, tak jak to umí té-padesátky.

Severská lidová hudba na SACD, to je Jienat v podání souboru Mira. Jedná se vlastně o nově složenou variaci na téma domorodých písní s využitím tradičním laponských nástrojů. Výborně sejmuté nahrávky pokrývají celé frekvenční spektrum od velkých bubnů, přes variace lidských hlasů až k cinkátkům a chřestítkům různých druhů. T50p vykreslují výšky a každé cinknutí precizněji, ale také analytičtěji a trochu chladněji než Beats Solo, ani u jedněch sluchátek ale nenastává skřípnutí nebo nepříjemná ostrost ani u těch nejvyšších tónů. Oboje sluchátka dokáží zahladit nepřirozené hrany signálu, Beats Solo tak činí trochu okázaleji. Také jsou v podání bubnů o něco důraznější, plnější, ačkoliv více informací o texturách a mikrodění v nahrávce se dozvíme zcela jistě od T50p.

Přes svou analytickou povahu a plnou kontrolu nad nahrávkou, přes až nečekanou lehkost a nadhled T50p přeci jen u moderních žánrů neposkytují takovou poslechovou pohodu jako Monster Beats Solo. „Sultans of Swing“ má poměrně překvapivě v podání Beats Solo prostě větší kouzlo, zábavnost, barevnost a pohodu, byť objektivně se realitě vzdalují víc než T50p. Efektní a velmi zábavná osobnost Monster ale po dvou třech hodinách začne být přeci jen únavná a poměrně náročná, beyerdynamic si dokáže svou lehkost, nenásilnost a klid udržet po celý poslechový den (byť i tak je po devíti hodinách obtížné sluchátka na hlavě vůbec udržet, natož poslouchat).

Srovnání nesrovnatelného se snad nakonec relativně podařilo, byť zcela základním překvapením bude patrně to, že i na design a efekt zamřený model Monster Beats Solo by Dr. Dre dokáže podat zvuk uvěřitelně, zábavně a high-endově. Výrobní kvalita obou sluchátek je bezchybná (přesně jak by už při této ceně být měla), komfort nošení i při dlouhodobém poslechu je též na hranici úplného ideálu (rozhodně jsou příjemnější než jejich větší a dospělejší sourozenci), ve vzhledu přeci jen vyhrávají Monster Beats Solo, neb beyerdynamic T50p na první pohled působí jako stavebnice Merkur. Těm, kteří ale chtějí poslouchat hlavně venku a potřebují větší utlumení nebo chtějí poslouchat jen chvíli, těm nejlépe poslouží Beats Solo, které dokáží upoutat od prvního okamžiku s téměř libovolnou hudbou a jen u opravdu komplexních pasáží symfonických skladeb je cítit, že sluchátka ne tak úplně stíhají. Touží-li posluchač po vyrovnané, čisté, přesné a všechny informace sdělující reprodukci, která je však maličko chladná a trochu odměřenější, T50p za výbornou cenu uspokojí i velmi náročné konzumenty. Trochu volněji řečeno, beyerdynamic T50p jsou něco jako postarší, zkušený a svou práci s absolutním nadhledem a kontrolou zvládající profesionál a gentleman, Monster Beats Solo jsou rebelujícím mladíkem, jdoucím za zábavou (skoro) za každou cenu. V obou si lze najít to své, obé umí hrát jak s mobilními zdroji signálu, tak s domácí elektronikou, oboje prostě stojí za každou investovanou korunu. Ocenění a první příčku (dá-li se to tak vůbec říct) dnes získává T50p za to, že přeci jen svůj zvuk přibližuje skutečnosti více než Beats Solo. Ty by si na druhou stranu zasloužily alespoň nálepku „ne, toto jsou skutečně plnohodnotná sluchátka, i když si to nemyslíte“.

Kč 6 190,- - beyerdynamic T50p

Kč 4 590,- - Monster Beats Solo

--- --- --- --- ---

KLADY beyerdynamic T50p

+ izolace od okolního prostředí

+ vzhled a výrobní provedení

+ detailní, sytý a barevný zvuk

ZÁPORY beyerdynamic T50p

- přes tělo z kovu působí v ruce poněkud křehce (byť realita je v pořádku)

- pro nejlepší zvuk je nutno je posunout maličko nepohodlně dozadu na uši

KLADY Monster Beats Solo

+ design

+ odhlučnení od okolí

+ odpojitelný kabel

+ dlouhodobě pohodový a snadno poslouchatelný zvuk

ZÁPORY Monster Beats Solo

- frekvenční spektrum „nakloněné“ směrem k basové oblasti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 706 700

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies